Domů     Aby kůže nemrzla
Aby kůže nemrzla

Červeň ve tváři je slušivá, ale to je tak asi všechno, za co můžeme mrazu poděkovat. Kůži škodí. S trochou běžné péče ale můžeme jeho nežádoucí působení značně omezit.

Nejvíc chladem trpí kůže suchá a pokrytá šupinkami. Je to pochopitelné – i když použijeme krém, ulpí na vrstvě mrtvých buněk, zatímco pokožka pod nimi ztrácí vlhkost a může praskat. Proto se dá zimní péče shrnout do dvou kroků:

Potřebujeme se zbavit staré kůže, na obličeji přípravky gommage, na těle peelingem, a pak ji opatřit ochranným filmem.

Gommage není peeling

Název pochází z francouzštiny, kde má znamenat něco jako „vymazat, vygumovat“. Není to tedy krémový kartáč jako peeling, pokožku neodírá, ale jemně „vymazává“ odumřelé buňky. Účinnou látkou mohou být enzymy nebo lehce lepkavé látky na principu gumy. Gommage může být ve formě krému nebo gelu.

Jak se používá?

Malé množství přípravku (jako lískový oříšek) vytlačíme do dlaně a prsty nabereme a roztíráme po obličeji.

Jemnými krouživými pohyby pleť masírujeme. Nesmíme tlačit ani dřít kůži.

Masírováním se původně hustší konzistence začne rozpouštět a pěnit.

Pokračujeme, dokud přípravek nezačne na pleti zasychat. Pak ho opláchneme vodou a je hotovo.

Pozor: Vždy čtěte přesný popis výrobku, protože se prodávají i gommage s označením scrubbing, což znamená, že působí intenzivněji a pleť důkladněji „kartáčují“. Může to být pomocí čisticích mikrokuliček.

V jiných přípravcích ale tyto mikrokuličky zase plní úlohu „sběrače“, který na sebe nabaluje uvolněné šupinky.

Tip: Hodí se i na dekolt

Choulostivá kůže na krku a ve výstřihu potřebuje ještě šetrnější péči, nikoli tedy peeling, ale vždy jen gommage. Po vyčištění je vhodné aspoň jednou týdně nanést výživnou pleťovou masku. Může být i z domácích zdrojů, vynikající jsou medové masky.

Aby med správně působil, musíme ho ale smíchat s tučnou složkou, nejlépe s tučným tvarohem nebo tvarohem s kapkou oleje.

I kůže na těle vysychá

Přitom jí věnujeme mnohem méně péče než v létě, ačkoli právě za teplot kolem nuly vysychá intenzivněji. Působení mrazu nezabrání ani vrstvy oblečení, vzduch je extrémně suchý a kvůli tomu uniká vlhkost i z kůže.

Kvůli chladu se navíc vytváří mnohem méně kožního mazu a k tomu se na povrchu kůže špatně rozprostírá. Výsledkem je netěsnící kožní bariéra, která neudrží potřebnou vlhkost a ta dramaticky klesne. Pro představu:

V teplých měsících tvoří podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, zatímco v zimě klesne asi na 10 %.

Pak pomáhá peeling. Kůži sice vysuší, ale současně ji zbaví stahující vrstvy šupinek a odumřelých buněk, čímž se jí uleví a nebude tak napjatá. Zmírní se i úporné svědění.

Peeling nepoužíváme častěji než dvakrát týdně, jednou úplně postačí, a vždy pak kůži natřeme regeneračním přípravkem.

Je vyčištěno: Čím mazat?

Co potřebujeme, je přípravek, který v kůži udrží hydrataci. To dokážou rozmanité složky:

Často se používá glycerin, ovocné kyseliny a panthenol.

Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou čili močovinou (vůbec nepáchne, zato v kůži účinně udržuje vlhkost).

Obnovu mastného filmu zaručují i přípravky s bambuckým máslem.

Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem. Ten váže na kůži vlhkost, navíc brání zánětům.

Velice doporučované jsou přípravky s arganovým olejem, který stimuluje činnost mazových žláz a pomáhá udržet pleť hydratovanou. Navíc podporuje regeneraci kožních buněk.

Když přijde polární vlna

S klesající teplotou se poškození kůže zvýrazňuje, takže potřebujeme silnější mastnou bariéru. Vynikající jsou v tomto ohledu krémy s včelím voskem. Na trhu je jich řada, počínaje přípravky za pár korun určenými na ruce. Právě tam taky kůže nejvíc trpí.

Užitečný trend: kosmetické oleje

Začalo to několika přírodními oleji, u nichž se ukázalo, že působí jako účinný štít proti poškození mrazem. Které oleje to jsou? Hlavně pupalkový a brutnákový, ale i olivový a ořechový olej.

Postupně opadl strach z toho, že pokožku umastí, protože je stačí vyzkoušet a zjistíte, že se vstřebají. Mnohé se dají používat dokonce i při mastné pleti, aniž by ji dráždily a zatěžovaly.

Tyto přírodní oleje obsahují rozmanité látky podle rostliny, z níž jsou získávány, což určuje jejich účinek na kůži. Společná je jejich schopnost posilovat kožní bariéru a tím pokožku chránit proti poškození mrazem.

Doporučujeme: Trend kosmetických olejů se rozšiřuje a přizpůsobují se mu i konvenční značky.

Jejich olejové přípravky jsou primárně určeny pro regeneraci, péči i pro dosažení mladšího vzhledu pokožky, některé jsou skutečně luxusní se speciálním patentovaným složením.

V zimním období se s výhodou dají spojit jejich účinky s ochranou pokožky proti poškození chladem. Dostupnější variantou jsou krémy s výrazným podílem přírodních olejů.

Jak oleje používat?

Oproti krémům potřebují více času, aby se do kůže vpily a nechaly ji hladkou, beze stopy mastnoty. Nejsnáze je vstřebá lehce vlhká kůže, takže je nejvhodnější je nanášet hned po umytí. To platí pro oleje tělové stejně jako ty, které jsou určeny na obličej.

Důležité je také počítat s tím, že mastivost se liší podle druhu oleje. Je to tím, že oleje jsou směsí z tzv. mastných kyselin a ty mají různé vlastnosti.

Velice mastný je mandlový nebo avokádový olej, zatímco olej meruňkový je sušší, snadno se vstřebává a nevadí ani mastné pleti.

Tip: Maska z arganového oleje

Arganový olej je jednou z nových hvězd na kosmetickém nebi. Výtečně uklidňuje kůži zarudlou, podrážděnou, suchou se šupinkami a přispívá k její obnově.

Skvěle se proto hodí nejen pro každodenní použití místo krému, ale také k regeneračním kúrám pro kůži v zimě. Pomůže nejen na obličeji, ale také na rozpraskaných hřbetech rukou nebo na předloktí, kde často míváme velmi suchou kůži.

Pro hojivou kúru olej vetřete v dostatečném množství na postižených místech do kůže a zakryjte papírovými kapesníky, aby nestékal. Pak ještě obalte potravinářskou fólií a nechte působit asi dvě hodiny.

Za tu dobu se olej vstřebá, kůži uklidní, zbaví napětí a svědění. Nebude mastná, jen příjemně vláčná.

Jaký olej si vybrat?
Jaký olej si vybrat?

Při choulostivé kůži

Zkuste mandlový nebo meruňkový olej, oba druhy šetrně uklidňují a zvláčňují kůži suchou, hrubou a popraskanou. Do hloubky podporují obnovu kožních vrstev.

Na hojení

Nejvíce ceněný je měsíčkový olej pro obrovskou schopnost hojit kůži popraskanou a zánětlivou. Pomůže nejen při červených prasklinkách mrazem vysušené kůže, ale i v pokročilejším stadiu, když ranky zhnisají.

Třezalkový olej je podobně hojivý, navíc uklidňuje a zjemňuje choulostivou a přecitlivělou pokožku.

Na regeneraci

Rakytníkový olej vydatně podporuje regeneraci a dohojování drobných ran a zanícených vyrážek. Zvláčňuje, zjemňuje, hydratuje.

Hroznový olej má obdobné regenerační a hydratační účinky a navíc je nejlepší volbou při pleti jinak mastné, protože se velmi snadno vpíjí a nezanechává pocit mastnoty.

Pro zjemnění kůže

Výborně se hodí lněný olej, který účinně změkčuje zatvrdlou kůži, nebo olej makadamiový. Ten je velmi šetrný, nedráždí ani přecitlivělou pokožku.

Pro hydrataci

Pro hloubkovou hydrataci zkuste jojobový olej nebo olej dýňový, který má současně výraznější regenerační efekt.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutteratock, archiv firem

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned