Domů     Aby kůže nemrzla
Aby kůže nemrzla

Červeň ve tváři je slušivá, ale to je tak asi všechno, za co můžeme mrazu poděkovat. Kůži škodí. S trochou běžné péče ale můžeme jeho nežádoucí působení značně omezit.

Nejvíc chladem trpí kůže suchá a pokrytá šupinkami. Je to pochopitelné – i když použijeme krém, ulpí na vrstvě mrtvých buněk, zatímco pokožka pod nimi ztrácí vlhkost a může praskat. Proto se dá zimní péče shrnout do dvou kroků:

Potřebujeme se zbavit staré kůže, na obličeji přípravky gommage, na těle peelingem, a pak ji opatřit ochranným filmem.

Gommage není peeling

Název pochází z francouzštiny, kde má znamenat něco jako „vymazat, vygumovat“. Není to tedy krémový kartáč jako peeling, pokožku neodírá, ale jemně „vymazává“ odumřelé buňky. Účinnou látkou mohou být enzymy nebo lehce lepkavé látky na principu gumy. Gommage může být ve formě krému nebo gelu.

Jak se používá?

Malé množství přípravku (jako lískový oříšek) vytlačíme do dlaně a prsty nabereme a roztíráme po obličeji.

Jemnými krouživými pohyby pleť masírujeme. Nesmíme tlačit ani dřít kůži.

Masírováním se původně hustší konzistence začne rozpouštět a pěnit.

Pokračujeme, dokud přípravek nezačne na pleti zasychat. Pak ho opláchneme vodou a je hotovo.

Pozor: Vždy čtěte přesný popis výrobku, protože se prodávají i gommage s označením scrubbing, což znamená, že působí intenzivněji a pleť důkladněji „kartáčují“. Může to být pomocí čisticích mikrokuliček.

V jiných přípravcích ale tyto mikrokuličky zase plní úlohu „sběrače“, který na sebe nabaluje uvolněné šupinky.

Tip: Hodí se i na dekolt

Choulostivá kůže na krku a ve výstřihu potřebuje ještě šetrnější péči, nikoli tedy peeling, ale vždy jen gommage. Po vyčištění je vhodné aspoň jednou týdně nanést výživnou pleťovou masku. Může být i z domácích zdrojů, vynikající jsou medové masky.

Aby med správně působil, musíme ho ale smíchat s tučnou složkou, nejlépe s tučným tvarohem nebo tvarohem s kapkou oleje.

I kůže na těle vysychá

Přitom jí věnujeme mnohem méně péče než v létě, ačkoli právě za teplot kolem nuly vysychá intenzivněji. Působení mrazu nezabrání ani vrstvy oblečení, vzduch je extrémně suchý a kvůli tomu uniká vlhkost i z kůže.

Kvůli chladu se navíc vytváří mnohem méně kožního mazu a k tomu se na povrchu kůže špatně rozprostírá. Výsledkem je netěsnící kožní bariéra, která neudrží potřebnou vlhkost a ta dramaticky klesne. Pro představu:

V teplých měsících tvoří podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, zatímco v zimě klesne asi na 10 %.

Pak pomáhá peeling. Kůži sice vysuší, ale současně ji zbaví stahující vrstvy šupinek a odumřelých buněk, čímž se jí uleví a nebude tak napjatá. Zmírní se i úporné svědění.

Peeling nepoužíváme častěji než dvakrát týdně, jednou úplně postačí, a vždy pak kůži natřeme regeneračním přípravkem.

Je vyčištěno: Čím mazat?

Co potřebujeme, je přípravek, který v kůži udrží hydrataci. To dokážou rozmanité složky:

Často se používá glycerin, ovocné kyseliny a panthenol.

Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou čili močovinou (vůbec nepáchne, zato v kůži účinně udržuje vlhkost).

Obnovu mastného filmu zaručují i přípravky s bambuckým máslem.

Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem. Ten váže na kůži vlhkost, navíc brání zánětům.

Velice doporučované jsou přípravky s arganovým olejem, který stimuluje činnost mazových žláz a pomáhá udržet pleť hydratovanou. Navíc podporuje regeneraci kožních buněk.

Když přijde polární vlna

S klesající teplotou se poškození kůže zvýrazňuje, takže potřebujeme silnější mastnou bariéru. Vynikající jsou v tomto ohledu krémy s včelím voskem. Na trhu je jich řada, počínaje přípravky za pár korun určenými na ruce. Právě tam taky kůže nejvíc trpí.

Užitečný trend: kosmetické oleje

Začalo to několika přírodními oleji, u nichž se ukázalo, že působí jako účinný štít proti poškození mrazem. Které oleje to jsou? Hlavně pupalkový a brutnákový, ale i olivový a ořechový olej.

Postupně opadl strach z toho, že pokožku umastí, protože je stačí vyzkoušet a zjistíte, že se vstřebají. Mnohé se dají používat dokonce i při mastné pleti, aniž by ji dráždily a zatěžovaly.

Tyto přírodní oleje obsahují rozmanité látky podle rostliny, z níž jsou získávány, což určuje jejich účinek na kůži. Společná je jejich schopnost posilovat kožní bariéru a tím pokožku chránit proti poškození mrazem.

Doporučujeme: Trend kosmetických olejů se rozšiřuje a přizpůsobují se mu i konvenční značky.

Jejich olejové přípravky jsou primárně určeny pro regeneraci, péči i pro dosažení mladšího vzhledu pokožky, některé jsou skutečně luxusní se speciálním patentovaným složením.

V zimním období se s výhodou dají spojit jejich účinky s ochranou pokožky proti poškození chladem. Dostupnější variantou jsou krémy s výrazným podílem přírodních olejů.

Jak oleje používat?

Oproti krémům potřebují více času, aby se do kůže vpily a nechaly ji hladkou, beze stopy mastnoty. Nejsnáze je vstřebá lehce vlhká kůže, takže je nejvhodnější je nanášet hned po umytí. To platí pro oleje tělové stejně jako ty, které jsou určeny na obličej.

Důležité je také počítat s tím, že mastivost se liší podle druhu oleje. Je to tím, že oleje jsou směsí z tzv. mastných kyselin a ty mají různé vlastnosti.

Velice mastný je mandlový nebo avokádový olej, zatímco olej meruňkový je sušší, snadno se vstřebává a nevadí ani mastné pleti.

Tip: Maska z arganového oleje

Arganový olej je jednou z nových hvězd na kosmetickém nebi. Výtečně uklidňuje kůži zarudlou, podrážděnou, suchou se šupinkami a přispívá k její obnově.

Skvěle se proto hodí nejen pro každodenní použití místo krému, ale také k regeneračním kúrám pro kůži v zimě. Pomůže nejen na obličeji, ale také na rozpraskaných hřbetech rukou nebo na předloktí, kde často míváme velmi suchou kůži.

Pro hojivou kúru olej vetřete v dostatečném množství na postižených místech do kůže a zakryjte papírovými kapesníky, aby nestékal. Pak ještě obalte potravinářskou fólií a nechte působit asi dvě hodiny.

Za tu dobu se olej vstřebá, kůži uklidní, zbaví napětí a svědění. Nebude mastná, jen příjemně vláčná.

Jaký olej si vybrat?
Jaký olej si vybrat?

Při choulostivé kůži

Zkuste mandlový nebo meruňkový olej, oba druhy šetrně uklidňují a zvláčňují kůži suchou, hrubou a popraskanou. Do hloubky podporují obnovu kožních vrstev.

Na hojení

Nejvíce ceněný je měsíčkový olej pro obrovskou schopnost hojit kůži popraskanou a zánětlivou. Pomůže nejen při červených prasklinkách mrazem vysušené kůže, ale i v pokročilejším stadiu, když ranky zhnisají.

Třezalkový olej je podobně hojivý, navíc uklidňuje a zjemňuje choulostivou a přecitlivělou pokožku.

Na regeneraci

Rakytníkový olej vydatně podporuje regeneraci a dohojování drobných ran a zanícených vyrážek. Zvláčňuje, zjemňuje, hydratuje.

Hroznový olej má obdobné regenerační a hydratační účinky a navíc je nejlepší volbou při pleti jinak mastné, protože se velmi snadno vpíjí a nezanechává pocit mastnoty.

Pro zjemnění kůže

Výborně se hodí lněný olej, který účinně změkčuje zatvrdlou kůži, nebo olej makadamiový. Ten je velmi šetrný, nedráždí ani přecitlivělou pokožku.

Pro hydrataci

Pro hloubkovou hydrataci zkuste jojobový olej nebo olej dýňový, který má současně výraznější regenerační efekt.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutteratock, archiv firem

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět