Co si pořídit na zahradu, aby se větve stromů daly pohodlně stříhat a okapy dobře a bezpečně uklízet?
Máte chatu, rodinný dům nebo zahradu se vzrostlými stromy? Pak se vám pořádný žebřík určitě hodí. I když takový žebřík se hodí i do bytu. Víte ale, jak si ho vybrat?
K čemu ho využijete?
Ze všeho nejdříve si ujasněte, k jakému účelu budete žebřík používat. Důležité je ujasnit si také, jak bude muset být vysoký. To jsou vedle materiálu hlavní ukazatele, na které byste se měli zaměřit.
Z čeho pak můžete vybírat a co trh nabízí?
SCHŮDKY
Jsou nejnižším typem žebříku a nejvíc je využijete i doma. Třeba na mytí oken nebo věšení záclon. Vybírejte si takové, které mají protiskluznou úpravu, zajistíte si tím nejen větší bezpečí, ale také vám nepoškrábou podlahu. Mohou být jednostranné i oboustranné.
ŽEBŘÍKY
* Jednoduchý – je vlastně klasický žebřík, který se musí vždy o něco opřít (o zeď, o strom) a je bez možnosti nastavitelné výšky, stále stejně dlouhý.
* Teleskopický – u něj se jednotlivé díly zasouvají „vedle sebe“, a umožňují tak zvolit si potřebnou výšku. Díky tomu je teleskopický žebřík lépe skladný.
* Kloubový – je velmi univerzální, při sestavení vytvoří i plošinu, ale zvládne také klasický žebřík nebo štafle, podle toho, jak si upevníte jednotlivé klouby. Klouby navíc umožňují žebřík velmi úsporně složit.
* Vícedílný – patří mezi nejoblíbenější typy, je variabilní, sestavíte z něj jednoduchý žebřík i štafle s jednou prodlouženou stranu. Díky posuvným dílům ho můžete bezpečně postavit i na schody.
ŠTAFLE
Zjednodušeně se dají popsat jako dva jednoduché žebříky nahoře spojené pohyblivým kloubem, které se dají rozložit do tvaru obráceného písmene V. Mohou mít klasické příčky nebo schůdky, a pokud se na ně postavíte obkročmo, můžete se na vrchní příčky i posadit.
Díky jednoduché konstrukci se hodí pouze do terénu s rovným povrchem.
MŮSTEK
Prodává se samostatně nebo se dá složit z kloubového žebříku. Dá se z něj vytvořit i jednoduchá plošina, tedy jakési malé lešení.
Materiál nepodceňujte
Materiálem v současnosti hodně žádaným jsou svařované plechové profily s tloušťkou 1,2 nebo 1,4 mm. Klasické dřevo své místo přenechává hliníku, který je lehčí, takže se s ním lépe manipuluje. Někteří lidé ale na dřevěné štafle naopak nedají dopustit.
Navíc se jako přírodní materiál do zahrady prostě hodí. Jeho nevýhodou ale zůstává, že je ze všech typů nejméně skladný. Ovšem přestože se nízká hmotnost žebříku většinou považuje za výhodu, i vyšší hmotnost má svá pro.
Čím těžší žebřík je, tím je totiž stabilnější. Ocelové schůdky vám zase zaručí dlouhou životnost a vysokou nosnost.
Výška má tři údaje
Jak dlouhý žebřík budete potřebovat? Je to o něco složitější, protože často najdete hned tři údaje – samotnou délku, pracovní výšku a opěrnou výšku. Co to znamená?
* Délka žebříku – se nemůže brát v úvahu na sto procent, protože žebřík opíráte o zeď pod určitým úhlem (nejčastěji mezi 70–80 °), takže se i délka přiměřeně zkrátí.
* Opěrná výška – je právě ta výška, které žebřík dosáhne, když ho opřete o zeď ve zmíněném úhlu. Počítejte přibližně o 20 cm méně, než je délka žebříku.
* Pracovní výška je ještě nižší, protože se nikdy nepostavíte až na poslední příčky (kvůli stabilitě a bezpečnosti). Uvádí se proto výška, kam dosáhne průměrně vysoká osoba stojící na 3. příčce žebříku odshora.
Foto: Shutterstock