Domů     Samota není osamění
Samota není osamění
11.9.2023

I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit.

Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši.

Chci být sám

Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s radostí oznámí: rodina odjela, konečně sám. Budu odpočívat, věnovat se sám sobě, udělám si radost… Většina z nás kousek samoty potřebuje po celý život.

Někdy to ani nemusí znamenat úplné odloučení od blízkých. Vždyť co je například okruh vnitřní samoty, který si vytvoříte, když se ponoříte do četby zajímavé knihy. I malíř tvoří své dílo sám, aby pak vyhledal přátele. A takových příkladů bychom našli hodně.

Prožitky v samotě

Je mnoho lidí, kteří milují osamělé chození v přírodě. Mají například rádi les a ten klid v něm, který jakékoliv hovory narušují.

I po městě se dají dělat samostatné procházky, alespoň toho víc objevíte než při hovoru s kamarádkou nebo při rozčilování se s dětmi či partnerem. Jenže aby samota byla očistná a příjemná, musíte mít možnost kdykoliv ji zrušit.

Samota nevyžádaná

Nastává tehdy, když například přijdeme o své blízké. Najednou cítíme prázdno, které se nedá ničím zaplnit. Tady už jen konstatování jsme sami, zní pochmurně. Jenže po nějaké době se tenhle stav většinou začne měnit.

Tedy pokud máme kolem sebe dost lidí, se kterými si rozumíme, můžeme se jim svěřit a spolehnout se na ně. Pak i stav truchlení a dočasné samoty může být očistný.

Když přijde osamění

Ve chvíli, kdy se samota změní v osamění, je to zlé. Je to situace, která nás deptá a může vést až k úzkostem a depresi. Nejhorší je, že osamělý se může člověk cítit i mezi mnoha lidmi.

Potkáváte je v práci, znáte se s nimi ze sociálních sítí, ale vlastně spolu nemáte nic společného. Nejvíce jsou ohroženi starší lidé, protože málo platné, přátel ubývá, a když k tomu zůstali sami, je to těžké.

Ve starším věku se totiž vůbec neseznamujeme snadno, jako tomu bylo v mládí. Navíc nás mohou trápit i různé zdravotní problémy, které nám vše ještě znesnadňují. Ale abychom se nemýlili, osamocením může trpět i žena na mateřské dovolené nebo docela mladý člověk.

Kdy hrozí nebezpečí

Osamělost je nejen objektivní stav, ale hlavně stav duše. Osamělý člověk si myslí, že o něj nikdo nestojí, nikdo s ním nechce mluvit, nikoho nezajímá. Odtud vede přímá cesta k uzavření se do sebe. A jsme v bludném kruhu. S nikým nekomunikujeme a okolí na to reaguje stejně.

Co s tím?

Asi se nejdříve zkuste zamyslet nad tím, proč jste osamělí. Je to jenom váš momentální pocit, který odezní, nebo skutečnost? Opravdu nemáte nikoho blízkého? Podle toho začněte jednat.

*Vyrazte ven. Už jste se dlouho schovávali sami doma. A i když půjdete sami, užívejte si to, dejte si dobrou kávu, kupte si něco hezkého. Budete alespoň mezi lidmi a to je první krok.

*Promluvte si s někým. Pokud to nejde s rodinou, zkuste zavolat přátelům. Možná se ostýcháte, protože jste spolu dlouho nemluvili a myslíte si, že jste je přestali zajímat. Ale není to trochu obráceně? Třeba si to myslí oni o vás a budou mít opravdovou radost, že vás slyší.

*Rozhlédněte se kolem sebe. Nepotřebuje někdo vaši pomoc? Nestojí o vaše dobré slovo? Pamatujte, že když se budete k lidem kolem sebe chovat laskavě a nebudete je od sebe odhánět, vrátí se vám to.

*Cítíte se fit a chcete něco dělat pro druhé? Začněte s tím jako dobrovolník. Pokud jste starší, nevadí. Právě tady můžete poznat i příjemné mladé lidi, kteří vás rádi vezmou mezi sebe.

*Nemáte přátele? Najděte si je. Není to sice snadné, ale nejvíc lidi spojují společné zájmy. Nabízí se spousta příležitostí, kde nové přátele poznat. Přihlaste se třeba do kurzu cizího jazyka.

Nejen že doženete to, na co jste celý život neměli čas, ale možná tam najdete parťáky na pozdější výlety za hranice snů.

*Rádi byste tančili, ale nemáte s kým? Můžete se přihlásit na taneční lekce, jsou přece takové, kde nemusíte mít nutně partnera.

*Existuje spousta kurzů různých tvořivých aktivit. Takže co vás baví? Malování, vyšívání, práce se dřevem, …?

*Pořiďte si domácího mazlíčka. Ten vás ze špatných pocitů vyvede určitě. A bude-li to pejsek, o setkání s ostatními pejskaři nebudete mít nouzi. To budete teprve koukat, kolik společných témat najdete s ostatními majiteli.

V případě, že všechno selže, nestyďte se obrátit o pomoc. Existuje spousta krizových linek, které slouží právě k tomu, aby si osamělí lidé mohli vylít srdce nebo se poradit ve složitých životních situacích.

Uvádíme jich pár, ale na internetu jich najdete daleko víc a můžete si i vybrat podle toho, co vás trápí.

Život 90 linka důvěry 800 157 157 (nepřetržitě)

Pražská linka důvěry 420 222 580 697 (nepřetržitě)

Linka seniorů Elpida: 800 200 007 (denně 8-20)

Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice: 284 016 666 (nepřetržitě)

Linka naděje Brno: 547 212 333 (nepřetržitě)

Linka důvěry Ostrava: 737 267 939, 596 618 908 (nepřetržitě)

Modrá linka: 549 241 010 (pevná linka), 608 902 410 (mobil) denně 9.00–21.00

Všechny linky fungující po celé republice najdete na adrese asociace linek důvěry https://www.capld.cz/.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!