Domů     Samota není osamění
Samota není osamění
11.9.2023

I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit.

Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši.

Chci být sám

Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s radostí oznámí: rodina odjela, konečně sám. Budu odpočívat, věnovat se sám sobě, udělám si radost… Většina z nás kousek samoty potřebuje po celý život.

Někdy to ani nemusí znamenat úplné odloučení od blízkých. Vždyť co je například okruh vnitřní samoty, který si vytvoříte, když se ponoříte do četby zajímavé knihy. I malíř tvoří své dílo sám, aby pak vyhledal přátele. A takových příkladů bychom našli hodně.

Prožitky v samotě

Je mnoho lidí, kteří milují osamělé chození v přírodě. Mají například rádi les a ten klid v něm, který jakékoliv hovory narušují.

I po městě se dají dělat samostatné procházky, alespoň toho víc objevíte než při hovoru s kamarádkou nebo při rozčilování se s dětmi či partnerem. Jenže aby samota byla očistná a příjemná, musíte mít možnost kdykoliv ji zrušit.

Samota nevyžádaná

Nastává tehdy, když například přijdeme o své blízké. Najednou cítíme prázdno, které se nedá ničím zaplnit. Tady už jen konstatování jsme sami, zní pochmurně. Jenže po nějaké době se tenhle stav většinou začne měnit.

Tedy pokud máme kolem sebe dost lidí, se kterými si rozumíme, můžeme se jim svěřit a spolehnout se na ně. Pak i stav truchlení a dočasné samoty může být očistný.

Když přijde osamění

Ve chvíli, kdy se samota změní v osamění, je to zlé. Je to situace, která nás deptá a může vést až k úzkostem a depresi. Nejhorší je, že osamělý se může člověk cítit i mezi mnoha lidmi.

Potkáváte je v práci, znáte se s nimi ze sociálních sítí, ale vlastně spolu nemáte nic společného. Nejvíce jsou ohroženi starší lidé, protože málo platné, přátel ubývá, a když k tomu zůstali sami, je to těžké.

Ve starším věku se totiž vůbec neseznamujeme snadno, jako tomu bylo v mládí. Navíc nás mohou trápit i různé zdravotní problémy, které nám vše ještě znesnadňují. Ale abychom se nemýlili, osamocením může trpět i žena na mateřské dovolené nebo docela mladý člověk.

Kdy hrozí nebezpečí

Osamělost je nejen objektivní stav, ale hlavně stav duše. Osamělý člověk si myslí, že o něj nikdo nestojí, nikdo s ním nechce mluvit, nikoho nezajímá. Odtud vede přímá cesta k uzavření se do sebe. A jsme v bludném kruhu. S nikým nekomunikujeme a okolí na to reaguje stejně.

Co s tím?

Asi se nejdříve zkuste zamyslet nad tím, proč jste osamělí. Je to jenom váš momentální pocit, který odezní, nebo skutečnost? Opravdu nemáte nikoho blízkého? Podle toho začněte jednat.

*Vyrazte ven. Už jste se dlouho schovávali sami doma. A i když půjdete sami, užívejte si to, dejte si dobrou kávu, kupte si něco hezkého. Budete alespoň mezi lidmi a to je první krok.

*Promluvte si s někým. Pokud to nejde s rodinou, zkuste zavolat přátelům. Možná se ostýcháte, protože jste spolu dlouho nemluvili a myslíte si, že jste je přestali zajímat. Ale není to trochu obráceně? Třeba si to myslí oni o vás a budou mít opravdovou radost, že vás slyší.

*Rozhlédněte se kolem sebe. Nepotřebuje někdo vaši pomoc? Nestojí o vaše dobré slovo? Pamatujte, že když se budete k lidem kolem sebe chovat laskavě a nebudete je od sebe odhánět, vrátí se vám to.

*Cítíte se fit a chcete něco dělat pro druhé? Začněte s tím jako dobrovolník. Pokud jste starší, nevadí. Právě tady můžete poznat i příjemné mladé lidi, kteří vás rádi vezmou mezi sebe.

*Nemáte přátele? Najděte si je. Není to sice snadné, ale nejvíc lidi spojují společné zájmy. Nabízí se spousta příležitostí, kde nové přátele poznat. Přihlaste se třeba do kurzu cizího jazyka.

Nejen že doženete to, na co jste celý život neměli čas, ale možná tam najdete parťáky na pozdější výlety za hranice snů.

*Rádi byste tančili, ale nemáte s kým? Můžete se přihlásit na taneční lekce, jsou přece takové, kde nemusíte mít nutně partnera.

*Existuje spousta kurzů různých tvořivých aktivit. Takže co vás baví? Malování, vyšívání, práce se dřevem, …?

*Pořiďte si domácího mazlíčka. Ten vás ze špatných pocitů vyvede určitě. A bude-li to pejsek, o setkání s ostatními pejskaři nebudete mít nouzi. To budete teprve koukat, kolik společných témat najdete s ostatními majiteli.

V případě, že všechno selže, nestyďte se obrátit o pomoc. Existuje spousta krizových linek, které slouží právě k tomu, aby si osamělí lidé mohli vylít srdce nebo se poradit ve složitých životních situacích.

Uvádíme jich pár, ale na internetu jich najdete daleko víc a můžete si i vybrat podle toho, co vás trápí.

Život 90 linka důvěry 800 157 157 (nepřetržitě)

Pražská linka důvěry 420 222 580 697 (nepřetržitě)

Linka seniorů Elpida: 800 200 007 (denně 8-20)

Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice: 284 016 666 (nepřetržitě)

Linka naděje Brno: 547 212 333 (nepřetržitě)

Linka důvěry Ostrava: 737 267 939, 596 618 908 (nepřetržitě)

Modrá linka: 549 241 010 (pevná linka), 608 902 410 (mobil) denně 9.00–21.00

Všechny linky fungující po celé republice najdete na adrese asociace linek důvěry https://www.capld.cz/.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu