Domů     Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
26.2.2020

Kdo hledá, je očekáván, kdo čeká, je jen nalezen. Tento citát Jaroslava Seiferta provází herečku Zdeňku Žádníkovou Volencovou, matku čtyř dětí, která se současně pokouší prostřednictvím svého nadačního fondu rozzářit život dětem ve zdravotnických zařízeních.

Mezi oblíbené věci jste dala i kameny. Máte ráda všechny?

Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny obecně. Prokazatelně mají i léčivé účinky – některé kameny jsou studené, a když je máte na těle, zahřejí se a jsou teplé. Lapis Lazuli mám nejraději, je historicky považován za velmi mystický kámen. Navíc mám ráda jeho barvu – modrou.

Jsou Lapis lazuli a růženín nějak spojeny s vaším znamením ve zvěrokruhu?

Nemám to přes Štíra. Kameny se mi líbí podle toho, jak mě energeticky a barevně zaujmou.

Ráda čtete. Říkáte, že kniha Johannese Maria Simmela Láska je jen slovo vás baví pořád. Máte to tak i s jinými knihami?

Když můžu, tak čtu, a je pravda, že čím dál víc se vracím k autorům, které četla moje maminka. Ty knížky pocházejí z edice Světová literatura.

I když toho před rokem 1989 moc nevycházelo, věci od Simmela nebo Williama Styrona vycházely a okamžitě byly vyprodané. Mít kvalitní knihu byla forma luxusu, dnes už je knížek mnoho, vycházejí denně a trh je nasycený.

Vracíte se k autorům nebo i ke konkrétním knížkám, které jste přečetla už mockrát?

Spíš k autorům. Ale třeba Sto roků samoty od Marqueze, to je držák, to mohu číst opakovaně.

Existují ale i autoři jediné knihy – jednu věc mají výbornou, často hodně autobiografickou, ale když to má být nějaká kontinuální tvorba, už se vyčerpají, omílají to samé dokola. Autorům, které mám ráda, se to nestává, ti zrají.

Sama se věnujete psaní. Píšete fejetony…

To je taková radůstka. Fejetonky píšu, když mám čas a energii. Nyní je budu psát pro společnost Dermacol, která se letos stala generálním sponzorem našeho nadačního fondu.

S majiteli firmy spolupracuji přes deset let, stali jsme se přáteli a mám radost z jejich rozhodnutí vstoupit do našich projektů. Dnes je to obzvlášť chvályhodné, doba charitě tolik nepřeje, na druhou stranu se tříbí, co má a nemá cenu podporovat.

Všimla jsem si, že máte ráda přísloví. Je v nich moudrost?

Určitě, nejraději mám klasická česká přísloví, třeba že jablko nepadá daleko od stromu. S Benjaminem Kurasem jsme pro nadační fond dokonce vytvořili celou sérií fejetonů. On je mistr slova, ten pán mě hrozně baví a baví mě i jeho knížky.

Je roztomile zaměřený na ženy, na lásku, je velmi chytrý, sečtělý a navíc zábavný společník, což u mužů není úplně časté.

Zmínila jste váš nadační fond na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení. Můžete o něm něco říci?

Vznikl v roce 2007, máme za sebou hromadu projektů, nesoustředíme se jen na Prahu, pracujeme i v regionech, třeba loni jsme dělali dětskou ambulanci ve Strakonicích, dětské oddělení v Žatci a podobně. Nyní před sebou máme sérii psychiatrických klinik.

V této zemi jsou psychiatrické kliniky pro děti v Liberci, v Havířově, v Lounech a v Praze. Po start-upu v Liberci nás všechny ostatní kliniky, nezávisle na sobě, oslovily.

Velmi mě to zajímá, protože tam naše malby mají nejen výtvarný, ale i terapeutický účinek. Fond se prostě posouvá, cizeluje.

O jaké kresby jde?

Pracujeme s originálními nástěnnými malbami, které jsou pokaždé jiné.

Jsme schopni dodat oddělení kompletní výtvarný koncept na klíč, včetně tapet, štítků na dveře, orientačního systému… Máme dvě provedení – jedno je v režii výtvarníka Libora Škrlíka, druhé jsem ve spolupráci s výtvarnicí Magdou Veverkovou vymyslela já.

Inspirovala mě série poezie v metru. To bylo jen pro úzkou skupinu, já si naopak přála oslovit co nejširší věkové spektrum. A tak vznikl projekt Přísloví pro potěšení.

Můžete to přiblížit?

Jsou to velkoformátové plnobarevné obrazy Magdy Veverkové s fejetony, které píše Benjamin Kuras. Abyste si to uměla představit, jsou to třeba obrazy metr na dva metry, které jsou dělané jako komiksy.

Na každý obraz musíte nějakou dobu hledět, abyste vychytala všechny vtipy. Výborně tato tvorba rezonuje na geriatriích, je to výtečný aktivizační prostředek.

Je to vhodné i pro děti?

Vyrobili jsme i sérii pro základní školy, včetně štítků na dveře a orientačního systému. Jen si musíme dávat pozor, protože máme dvě přísloví, která rozhodně nemůžeme mezi děti dávat. Jedno z nich je Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Tam jsou totiž vyobrazeny všechny možné nectnosti, pro školáky v první třídě to opravdu není. Čím víc se snažíme, aby se ve školách neobjevilo, tím víc se nám tam při realizacích zatoulává, museli jsme ho už odšroubovávat.

A mají doma vymalovaný pokojíček vaše děti?

Jasně. Tak jsme se s Liborem Škrlíkem seznámili. Viděla jsem jeho vystavený malovaný nábytek, láska na první pohled. Mým dětem maloval pokojíček, tím jsme spolupráci rozjeli.

Do svých oblíbených věcí jste nezařadila žádnou vyloženě praktickou. Třeba něco na zahradu. Zahradničíte ráda?

Zahradničím moc ráda, čímž jste mi připomněla, že když nekoupím granule proti slimákům, během tří dnů přijdu o salát. Je to hrozné, vysázíte rukolu nebo cokoli jiného, a slimáci si to najdou. Moje děti na ně pořádají hony, nakládají je do soli.

Vystudovala jste loutkoherectví. Hrajete ještě s loutkami?

S loutkami jsem naposledy hrála asi před deseti lety – v našem Dejvickém divadle. Pak jsme s představeními pro děti skončili, protože jsme chtěli mít volné víkendy.

A máte doma nějakou loutku?

Na památku mám doma loutku, se kterou jsem hrála Marušku ve Dvanácti měsíčkách. Mám ji schovanou, hrají si s ní děti, a když vykazují likvidační tendence, seberu jim ji.

A jak vlastně všechno zvládáte – děti, domácnost, hraní, nadační fond, psaní…

Je to o organizaci, schopnosti dělat víc věcí najednou, což je někdy zároveň prokletí. Závidím mužům jejich jednostrannou hemisféru. Musíme mít doma řád.

Proto se vždy těším na prázdniny, kdy žijeme v totálním neřádu, děti mohou vstávat, kdy chtějí, a být v pyžamu do odpoledne. Jen nesmějí mít nazdařbůh puštěnou televizi, to hlídám fest.

Mandaly pro děti

„Když se děti nudí nebo jedeme v autě, jsou pro ně trhací mandaly zábavné. Trvá dlouho, než je vykreslí.“

Johannes Mario Simmel: Láska je jen slovo

„Dílo, které mě hodně baví. V devatenácti i ve čtyřiceti.“

Flétna

„Můj celoživotní profesionální koníček.“

Paletka na líčení

„Namalovat se? Rychlovka!“

Jemný nosní olej Nobilis

„Ten nosím pořád. Záchrana.“

Just Guduchi

„Dárek od kamarádky – Když mě něco rozčílí nebo jsem hodně unavená, dám si ho pod nos, je to dobrý bio-nakopávač.“

Lapis Lazuli, růženín

„Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny.“

Hity Joni Mitchell

„Spolehlivě potřebuji ji a její písničky.“

Pexeso

„Dárek, který mám vždy v pohotovosti. Pexeso našeho nadačního fondu. Je tam krásně vidět, jak to po našem vymalování vypadá ve Fakultní nemocnici Motol.“

Náušnice

„To jsou berušky pro štěstí.“

V kostce

Zdeňka Žádníková Volencová

Narozena 25. října 1974 v Ústí nad Orlicí.

Česká televizní a divadelní herečka.

V roce 1988 vystudovala loutkové divadelnictví na DAMU.

Od roku 1996 je členkou souboru Dejvického divadla.

Je známa například z televizního seriálu Rodinná pouta (Velmi křehké vztahy).

Napsala knížku pro děti Ve znamení motýla, s kolegy z Dejvického divadla vydala stejnojmenné CD pro děti.

V roce 2007 založila Nadační fond Zdeňky Žádníkové na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení.

Je vdaná, má čtyři děti.

Text: Andrea Cerqueirová, foto: Dan Zahrádka, Wikimedia Commons

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty