Domů     Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
26.2.2020

Kdo hledá, je očekáván, kdo čeká, je jen nalezen. Tento citát Jaroslava Seiferta provází herečku Zdeňku Žádníkovou Volencovou, matku čtyř dětí, která se současně pokouší prostřednictvím svého nadačního fondu rozzářit život dětem ve zdravotnických zařízeních.

Mezi oblíbené věci jste dala i kameny. Máte ráda všechny?

Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny obecně. Prokazatelně mají i léčivé účinky – některé kameny jsou studené, a když je máte na těle, zahřejí se a jsou teplé. Lapis Lazuli mám nejraději, je historicky považován za velmi mystický kámen. Navíc mám ráda jeho barvu – modrou.

Jsou Lapis lazuli a růženín nějak spojeny s vaším znamením ve zvěrokruhu?

Nemám to přes Štíra. Kameny se mi líbí podle toho, jak mě energeticky a barevně zaujmou.

Ráda čtete. Říkáte, že kniha Johannese Maria Simmela Láska je jen slovo vás baví pořád. Máte to tak i s jinými knihami?

Když můžu, tak čtu, a je pravda, že čím dál víc se vracím k autorům, které četla moje maminka. Ty knížky pocházejí z edice Světová literatura.

I když toho před rokem 1989 moc nevycházelo, věci od Simmela nebo Williama Styrona vycházely a okamžitě byly vyprodané. Mít kvalitní knihu byla forma luxusu, dnes už je knížek mnoho, vycházejí denně a trh je nasycený.

Vracíte se k autorům nebo i ke konkrétním knížkám, které jste přečetla už mockrát?

Spíš k autorům. Ale třeba Sto roků samoty od Marqueze, to je držák, to mohu číst opakovaně.

Existují ale i autoři jediné knihy – jednu věc mají výbornou, často hodně autobiografickou, ale když to má být nějaká kontinuální tvorba, už se vyčerpají, omílají to samé dokola. Autorům, které mám ráda, se to nestává, ti zrají.

Sama se věnujete psaní. Píšete fejetony…

To je taková radůstka. Fejetonky píšu, když mám čas a energii. Nyní je budu psát pro společnost Dermacol, která se letos stala generálním sponzorem našeho nadačního fondu.

S majiteli firmy spolupracuji přes deset let, stali jsme se přáteli a mám radost z jejich rozhodnutí vstoupit do našich projektů. Dnes je to obzvlášť chvályhodné, doba charitě tolik nepřeje, na druhou stranu se tříbí, co má a nemá cenu podporovat.

Všimla jsem si, že máte ráda přísloví. Je v nich moudrost?

Určitě, nejraději mám klasická česká přísloví, třeba že jablko nepadá daleko od stromu. S Benjaminem Kurasem jsme pro nadační fond dokonce vytvořili celou sérií fejetonů. On je mistr slova, ten pán mě hrozně baví a baví mě i jeho knížky.

Je roztomile zaměřený na ženy, na lásku, je velmi chytrý, sečtělý a navíc zábavný společník, což u mužů není úplně časté.

Zmínila jste váš nadační fond na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení. Můžete o něm něco říci?

Vznikl v roce 2007, máme za sebou hromadu projektů, nesoustředíme se jen na Prahu, pracujeme i v regionech, třeba loni jsme dělali dětskou ambulanci ve Strakonicích, dětské oddělení v Žatci a podobně. Nyní před sebou máme sérii psychiatrických klinik.

V této zemi jsou psychiatrické kliniky pro děti v Liberci, v Havířově, v Lounech a v Praze. Po start-upu v Liberci nás všechny ostatní kliniky, nezávisle na sobě, oslovily.

Velmi mě to zajímá, protože tam naše malby mají nejen výtvarný, ale i terapeutický účinek. Fond se prostě posouvá, cizeluje.

O jaké kresby jde?

Pracujeme s originálními nástěnnými malbami, které jsou pokaždé jiné.

Jsme schopni dodat oddělení kompletní výtvarný koncept na klíč, včetně tapet, štítků na dveře, orientačního systému… Máme dvě provedení – jedno je v režii výtvarníka Libora Škrlíka, druhé jsem ve spolupráci s výtvarnicí Magdou Veverkovou vymyslela já.

Inspirovala mě série poezie v metru. To bylo jen pro úzkou skupinu, já si naopak přála oslovit co nejširší věkové spektrum. A tak vznikl projekt Přísloví pro potěšení.

Můžete to přiblížit?

Jsou to velkoformátové plnobarevné obrazy Magdy Veverkové s fejetony, které píše Benjamin Kuras. Abyste si to uměla představit, jsou to třeba obrazy metr na dva metry, které jsou dělané jako komiksy.

Na každý obraz musíte nějakou dobu hledět, abyste vychytala všechny vtipy. Výborně tato tvorba rezonuje na geriatriích, je to výtečný aktivizační prostředek.

Je to vhodné i pro děti?

Vyrobili jsme i sérii pro základní školy, včetně štítků na dveře a orientačního systému. Jen si musíme dávat pozor, protože máme dvě přísloví, která rozhodně nemůžeme mezi děti dávat. Jedno z nich je Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Tam jsou totiž vyobrazeny všechny možné nectnosti, pro školáky v první třídě to opravdu není. Čím víc se snažíme, aby se ve školách neobjevilo, tím víc se nám tam při realizacích zatoulává, museli jsme ho už odšroubovávat.

A mají doma vymalovaný pokojíček vaše děti?

Jasně. Tak jsme se s Liborem Škrlíkem seznámili. Viděla jsem jeho vystavený malovaný nábytek, láska na první pohled. Mým dětem maloval pokojíček, tím jsme spolupráci rozjeli.

Do svých oblíbených věcí jste nezařadila žádnou vyloženě praktickou. Třeba něco na zahradu. Zahradničíte ráda?

Zahradničím moc ráda, čímž jste mi připomněla, že když nekoupím granule proti slimákům, během tří dnů přijdu o salát. Je to hrozné, vysázíte rukolu nebo cokoli jiného, a slimáci si to najdou. Moje děti na ně pořádají hony, nakládají je do soli.

Vystudovala jste loutkoherectví. Hrajete ještě s loutkami?

S loutkami jsem naposledy hrála asi před deseti lety – v našem Dejvickém divadle. Pak jsme s představeními pro děti skončili, protože jsme chtěli mít volné víkendy.

A máte doma nějakou loutku?

Na památku mám doma loutku, se kterou jsem hrála Marušku ve Dvanácti měsíčkách. Mám ji schovanou, hrají si s ní děti, a když vykazují likvidační tendence, seberu jim ji.

A jak vlastně všechno zvládáte – děti, domácnost, hraní, nadační fond, psaní…

Je to o organizaci, schopnosti dělat víc věcí najednou, což je někdy zároveň prokletí. Závidím mužům jejich jednostrannou hemisféru. Musíme mít doma řád.

Proto se vždy těším na prázdniny, kdy žijeme v totálním neřádu, děti mohou vstávat, kdy chtějí, a být v pyžamu do odpoledne. Jen nesmějí mít nazdařbůh puštěnou televizi, to hlídám fest.

Mandaly pro děti

„Když se děti nudí nebo jedeme v autě, jsou pro ně trhací mandaly zábavné. Trvá dlouho, než je vykreslí.“

Johannes Mario Simmel: Láska je jen slovo

„Dílo, které mě hodně baví. V devatenácti i ve čtyřiceti.“

Flétna

„Můj celoživotní profesionální koníček.“

Paletka na líčení

„Namalovat se? Rychlovka!“

Jemný nosní olej Nobilis

„Ten nosím pořád. Záchrana.“

Just Guduchi

„Dárek od kamarádky – Když mě něco rozčílí nebo jsem hodně unavená, dám si ho pod nos, je to dobrý bio-nakopávač.“

Lapis Lazuli, růženín

„Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny.“

Hity Joni Mitchell

„Spolehlivě potřebuji ji a její písničky.“

Pexeso

„Dárek, který mám vždy v pohotovosti. Pexeso našeho nadačního fondu. Je tam krásně vidět, jak to po našem vymalování vypadá ve Fakultní nemocnici Motol.“

Náušnice

„To jsou berušky pro štěstí.“

V kostce

Zdeňka Žádníková Volencová

Narozena 25. října 1974 v Ústí nad Orlicí.

Česká televizní a divadelní herečka.

V roce 1988 vystudovala loutkové divadelnictví na DAMU.

Od roku 1996 je členkou souboru Dejvického divadla.

Je známa například z televizního seriálu Rodinná pouta (Velmi křehké vztahy).

Napsala knížku pro děti Ve znamení motýla, s kolegy z Dejvického divadla vydala stejnojmenné CD pro děti.

V roce 2007 založila Nadační fond Zdeňky Žádníkové na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení.

Je vdaná, má čtyři děti.

Text: Andrea Cerqueirová, foto: Dan Zahrádka, Wikimedia Commons

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale