Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji?
Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému.
Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť za opakovaným brněním se mohou skrývat různé choroby.
Cukrovka
Stát se to může i u zodpovědného diabetika, který dodržuje léčebná doporučení a jídelníček. Problém je v tom, že zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje tenké cévky, které vyživují nervy.
To vede k dráždění a posléze i poškození nervů, což se projeví mravenčením, brněním a poruchami citlivosti. Ale pozor, tyto potíže se mohou ozývat i jako jeden ze signálů dosud nediagnostikované cukrovky, o níž postižený neví.
Právě z toho důvodu není prozíravé brát opakované mravenčení nohou na lehkou váhu a raději si co nejdříve nechat udělat vyšetření krve.
Potíže s cévami
V tomto případě je brnění a mravenčení jen podružným a doplňkovým signálem, že nohy trápí velký zdravotní problém. Mnohem výraznější jsou totiž pronikavé bolesti při pohybu.
Mohou být tak intenzivní, že postižený musí při chůzi často odpočívat, v klidu se bolest pomine. Jenže tak je tomu jen v počátcích, s postupem nemoci už ani odpočinek nepřináší úlevu.
Zhoršování se přitom dá předpokládat, protože pravou příčinou je špatné prokrvení kvůli ateroskleróze. Tepny pak nedokážou přivádět tolik krve a kyslíku, kolik tělo potřebuje. Nedostatek kyslíku pak vyvolává onu bolest ve svalech. Bez léčby mohou tyto potíže v krajním případě skončit až amputací nohy.
Nedostatek vitaminů B
Pro dobrou kondici nervové soustavy jsou nepostradatelné určité vitaminy skupiny B. Jejich nevýhodou je to, že si je tělo nedokáže uchovávat do zásoby, musíme je tedy pravidelně dodávat stravou.
B1 – bohatým zdrojem jsou celozrnné obiloviny, maso a ořechy. Nedostatek je u nás velmi vzácný, trpí jím především alkoholici. Následkem je nemoc beri-beri s postižením nervů.
B5 – zdroje jsou obdobné, především celozrnné obiloviny, dále vnitřnosti, vejce a luštěniny. Nedostatek vede k brnění i křečím končetin.
B6 – na jídelníček ho dostanete s vejci a také některými druhy zeleniny jako kapusta nebo špenát, je také v bramborách, luštěninách a ořechách. Nedostatek se ohlásí mravenčením, brněním i poruchami citlivosti.
Nervové poruchy
Brnění a mravenčení jsou chybným signálem, který mohou nervy vysílat, když jsou poškozené. Mohou být jen mechanicky utlačené – přesně to se stává, když si nohu takzvaně přeležíme nebo přesedíme.
V závažnější poloze může ke chronickému utlačování nervů chodidla vést propad příčné klenby. Kosti nártu pak mechanicky dráždí místní nervy, což bez léčby vede k otokům, deformaci chodidla a bolestem nejen při chůzi.
Při opakovaném brnění nohou, nikoli jen chodidel, zase vzniká podezření na potíže s páteří.
Nervy mohou být ale poškozené i chemicky, například při časté konzumaci alkoholu.
Zvýšené množství škodlivin se ale může do krve dostat i při onemocnění jater nebo ledvin, což jsou závažné stavy, proto se nevyplácí opakované mravenčení v končetinách podceňovat.
Pozor: Při častém brnění dlaně může jít o syndrom karpálního tunelu. Podstatou je utlačení nervů, které procházejí poměrně úzkou štěrbinou mezi zápěstními kůstkami.
K tomuto problému mají výrazně větší sklon ženy, a to jak kvůli anatomickým předpokladům, protože mají zápěstí užší, tak i pro dlouhodobé přetěžování ruky především při péči o domácnost.
Nervy se uvolňují rutinním operačním zákrokem, potíže se však mohou po čase vrátit.
Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza je těžké onemocnění, při kterém imunita útočí na nervový systém a poškozuje ho. Brnění a mravenčení patří mezi nejlehčí následky onemocnění, nemoc se jimi může také nenápadně hlásit.
Roztroušená skleróza je sice nevyléčitelná, přesto se stav a budoucí vývoj dá nejlépe ovlivnit v počátcích. Proto i v tomto případě platí nepodceňovat chronické brnění a mravenčení a nechat se vyšetřit.
Foto: Shutterstock