Je k tomu příhodné období. Takže pokud máte kus vhodného místa, neváhejte. Odmění se vám chutnými plody, ale i stínem v parném létě.
Sázet můžete kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. A není to žádná věda. Dostanete koupit spoustu předpěstovaných sazenic, někdy i v kontejneru (u těch nemusíte hledět až tak na datum výsadby).
Přesto je podzim stále tím nejvhodnějším obdobím, protože už není horko a do zimy stačí stromek na novém místě zapustit kořeny. Přesto byste měli dodržovat pár zásad.
Přípravu nepodceňujte
Při nákupu si, pokud není stromek v kontejneru, prohlédněte kořeny. Měly by být zabaleny ve fólii. Tím se totiž sníží odpařování vody. Doma pak stromek rozbalte, odstraňte případné polámané části a zastřihněte kořeny.
Na řezné ráně se rychle vytvoří nové kořínky. Pokud je dřevo zahnědlé, zkracujte kořen tak dlouho, dokud nebude světlé. Poté stromek namočte nejméně na 8 hodin do kbelíku s vodou, aby ji nasákl.
Připravte místo
Než budete kopat jámu, místo, které jste pro stromek vybrali, odplevelte a srovnejte. V předstihu jste je mohli také pohnojit. Určitě to ale nedělejte těsně před výsadbou a také nesypte hnůj či hnojivo do vykopané jámy. Hnojivo se totiž musí rozložit a to potřebuje čas.
Vyhlubte jámu
Neměli byste ji dělat zbytečně velkou. Přizpůsobte ji šířce kořenů nebo velikosti kořenového balu. V dnešní době se stromky roubují na podnože, které rostou pomalu, takže velká jáma je zbytečná. Stačí asi velikost kbelíku.
Menší jámy stačí určitě u keřů drobného ovoce. Výjimku tvoří situace, kdy vaše půda není příliš kvalitní. Pak udělejte jámu větší, abyste okolo stromku mohli nasypat více dobré zeminy.
Na dno jámy nasypejte trochu vyzrálého kompostu a důkladně celou prolijte vodou.
Opěru dejte nejdřív
Pokud chcete ke stromu přidat kůl, udělejte to před výsadbou, protože jinak byste mohli poškodit kořeny. Zatlučte ho do středu jámy. Někdy se dávají kůly čtyři, v tom případě je zatlučte na obvodu.
A teď už můžete sázet. Není to nijak složité.
Výsadba
Stromek usaďte do jámy tak, aby místo, kde je roub, zůstalo po vysypání jámy zeminou nad povrchem země. Můžete si pomoci prkénkem či kůlem, které položíte na jámu. Kolem kořenů nasypejte kvalitní zeminu, nejlépe dobře uleželý kompost.
Když se dostanete asi do poloviny, zem zašlapejte a důkladně zalijte, aby dobře přilnula ke kořenům. Pak dosypejte zbytek zeminy, zase zašlapejte a opravdu důkladně zalijte.
Zavažte
Teď už stačí mladý stromek připevnit ke kůlu tak, aby se kůl a strom nedotýkaly. K vázání použijte materiál, který se nebude do kmínku zařezávat, případně ještě místo podložte pěnou. Někteří zahradníci radí natřít nový stromek zředěným bílým latexem.
Je to proto, že bílá barva odráží sluneční paprsky, a tak je stromek chráněn před vysycháním.