Domů     Zánět zubu je časovaná bomba
Zánět zubu je časovaná bomba
31.12.2023

Proto je nutné řešit zubní potíže včas. Jinak se z pouhé banality může vyklubat obrovský problém, který negativně ovlivní celkový zdravotní stav.

Víte, jaká nebezpečí na vás číhají, když své zuby zanedbáte? Nepromítnou se jen v puse. V krajním případě mohou následky vést až k cévní mozkové příhodě nebo infarktu. Přitom stačilo málo – lepší péče.

Vědecké studie na toto téma totiž potvrzují, že za špatný stav chrupu může v naprosté většině případů nedbalá ústní hygiena.

Co vlastně bolí?

Pohledem zubního lékaře vlastně zánět zubu neexistuje. Ve stomatologii se tento pojem totiž nepoužívá. Většinou se jedná o zánět zubní dřeně nebo zánět v okolí kořenu zubu, kterému říkáme laicky váček. Jejich hlavní příčinou je neléčený zubní kaz.

Hluboký zubní kaz

S malým zubním kazem si lékař hravě poradí. Horší je to s takovým, kterému se říká hluboký a který zasáhl i zubní dřeň.

Pokud se takový kaz dostane co nejdříve k lékaři, ten ošetří kořenové kanálky od bakterií i od zasažených tkání, následně kanálky pořádně vyčistí a hermeticky zapečetí. Tím se zabrání rozšíření infekce.

Ošetření se dnes již není třeba bát a je téměř nebolestivé. Když ale člověk s takto nemocným zubem otálí, bakterie se množí dál a nakonec je poslední šancí postižený zub vytrhnout a vydezinfikovat otvor, který po něm zůstal.

Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa dokážou odhalit zubní kaz v jeho počátcích, a předejít tak bolestivému onemocnění i vážnějšímu zdravotnímu problému.
Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa dokážou odhalit zubní kaz v jeho počátcích, a předejít tak bolestivému onemocnění i vážnějšímu zdravotnímu problému.

A jak vznikne zánět?

Bakterie při zubním kazu proniknou z povrchu zubu do jeho středu. Tam napadnou nervy a cévy a zánět zubní dřeně je na světě. Projevuje se pulzující bolestí. Zpočátku se může jednat o reakci na studené v tom místě.

Později si zub bolí, jak se mu zachce, bolest vystřeluje do okolí. Často se stává, že pacient přijde do ordinace a vůbec neví, který ze zubů ho vlastně bolí. Většinu lidí tento stav dožene do zubní ordinace, i když se jí jinak vyhýbají obloukem.

Přesto se najdou i tací, kteří bolest jen tlumí léky. Postupem času tak zub odumře a bolet přestane. Ovšem bakterie si spokojeně žijí dál, množí se a tropí neplechu.

Kořenovým systémem postupují dále, až se dostanou do kosti a vznikne zánět v okolí kořenu zubu, tedy váček. Je hodně nepříjemný, může skončit až tak, že lékař zub vytrhne a nasadí antibiotika.

Onemocnění dásní

Naše ústa jsou pro různé bakterie velmi úrodnou půdou. A neohrožují zuby, ale také dásně. Ochránit nás může každodenní důkladná hygiena.

Musí být ale opravdu důkladná, jinak se bakterie přemnoží a vedle vzniku zubního kazu mohou mít na svědomí i onemocnění dásní. O tom, že máte chronický zánět dásní, přitom nemusíte vůbec vědět. Proto je tak důležitá také pravidelná návštěva dentálního hygienisty.

Zanedbané infekce

Zubní specialisté (a nejen oni) říkají, že zdraví zubů a dásní napovídá také o celkovém zdraví našeho organismu, protože zuby a tělo jsou spolu úzce spojeny. A právě proto jsou zanedbané infekce tak nebezpečné.

Bakterie se mohou krevním oběhem dopravit na nejrůznější místa v těle a působit jak na blízké, tak i na vzdálené orgány. Když se dostanou až do srdce, mohou tady v krajním případě způsobit i infarkt. Funguje to ale i naopak – nemocné orgány mohou neblaze působit na stav zubů.

Podle tradiční čínské medicíny je každý zub přiřazen k určitému orgánu v těle. Když dojde k vytržení zubu, zároveň se tím tento orgán oslabí a pak je třeba ho pravidelně posilovat. Například vhodným jídlem.

Zajímavost

Věděli jste, že na to, jak zdravé máte zuby, má kromě kvalitního každodenního čištění a pravidelných zubních prohlídek vliv také pitný režim? Dostatek vody v těle ovlivňuje množství slin v ústech.

A množství slin v ústech zabraňuje vzniku zubního kazu, protože omýváním zubů slinami dochází k jejich samočištění a zároveň k neutralizaci kyselých látek.

Připravte si domácí nálev na výplach úst

1. Hrst hřebíčku vsypte do 250 ml pálenky a uložte alespoň na dva týdny na chladné a tmavé místo. Poté sceďte a používejte k výplachu úst.

2. Svařte hrst jitrocele kopinatého a řepíku lékařského, přeceďte a také tento nálev je vhodný k vyplachování úst.

Zdroj: asklepion.cz; dentalnikliniky.cz; diente.cz; vitalia.cz/

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
21stoleti.cz
Nešťastní samečci tarantulí: Hledají lásku, nacházejí smrt
Podzimní období v Coloradu přináší zvláštní jev, nastává totiž čas páření tarantulí. Pavoučí milostné hrátky dokonce přitahují nadšence z dalekých koutů, kteří touží spatřit každoroční milostné rituál
Zchlaďte svou žáhu
nejsemsama.cz
Zchlaďte svou žáhu
Pálení žáhy je problém, který může potkat kohokoli, a přestože není nebezpečný, umí být hodně otravný. Podívejme se na to, proč vzniká a jak se ho lze zbavit. Možná jste si právě pochutnala na oblíbeném jídle, a najednou cítíte nepříjemné pálení, které vám stoupá od žaludku až do krku. Ano, přesně tohle je pálení žáhy a není to žádná
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
epochaplus.cz
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
epochalnisvet.cz
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
epochanacestach.cz
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm. Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice. Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
iluxus.cz
Herufek: Láska v každém kousku čokolády
Ještě na začátku minulého století patřilo Česko k čokoládovým velmocím, tato tradice byla sice zdecimována válkou a dobou komunismu, ale nikdy úplně nezmizela. Důkazem je také rodinná čokoládovna sídl
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
tisicereceptu.cz
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
Chtěli byste mít doma knížečku, do které můžete nahlédnout kdykoli vás trápí nějaké zdravotní neduhy a najít v ní rovnou i rychlé řešení? Tak právě pro vás je tu náš nový Domácí lékař plný rad na přír
Tajemná sekta ohrožovala dceru
skutecnepribehy.cz
Tajemná sekta ohrožovala dceru
Před lety se moje mladší dcera zapletla s nebezpečnou sektou. Zdravotní následky si bohužel nese dodnes. Dcera propadla temným silám a nebezpečné sektě! Věřila, že čeká dítě se samotným Satanem. Co když to ale byla pravda? Dceřino soukromí jsem respektovala Kdysi dávno lidé věřili, že dívky mohou otěhotnět s ďáblem. Někteří lidé tomu věří i
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
enigmaplus.cz
Záhada švédské kamenné lodě: Byla pohřebištěm, nebo observatoří?
Více než tisíc kamenných lodí najdete po celé Skandinávii. Nejpozoruhodnější z nich se nazývá Ales Stenar a nachází se v jižním Švédsku. V jejích útrobách má být údajně ukryt hrob mýtického krále.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
historyplus.cz
Pražská asanace: Lidé chodili do bourané čtvrti na exkurzi
Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel. Brzy bude všemu konec…   Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se
Proč Patrasovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Proč Patrasovou tak moc trápí?
Saxofonista Felix Slováček (81) si stále užívá života naplno. Koncertuje, rád chodí do společnosti a dorazil také na oslavu narozenin hudebního skladatele Zdeňka Bartáka (70). I když měl dvě hodiny