Domů     Zánět zubu je časovaná bomba
Zánět zubu je časovaná bomba
31.12.2023

Proto je nutné řešit zubní potíže včas. Jinak se z pouhé banality může vyklubat obrovský problém, který negativně ovlivní celkový zdravotní stav.

Víte, jaká nebezpečí na vás číhají, když své zuby zanedbáte? Nepromítnou se jen v puse. V krajním případě mohou následky vést až k cévní mozkové příhodě nebo infarktu. Přitom stačilo málo – lepší péče.

Vědecké studie na toto téma totiž potvrzují, že za špatný stav chrupu může v naprosté většině případů nedbalá ústní hygiena.

Co vlastně bolí?

Pohledem zubního lékaře vlastně zánět zubu neexistuje. Ve stomatologii se tento pojem totiž nepoužívá. Většinou se jedná o zánět zubní dřeně nebo zánět v okolí kořenu zubu, kterému říkáme laicky váček. Jejich hlavní příčinou je neléčený zubní kaz.

Hluboký zubní kaz

S malým zubním kazem si lékař hravě poradí. Horší je to s takovým, kterému se říká hluboký a který zasáhl i zubní dřeň.

Pokud se takový kaz dostane co nejdříve k lékaři, ten ošetří kořenové kanálky od bakterií i od zasažených tkání, následně kanálky pořádně vyčistí a hermeticky zapečetí. Tím se zabrání rozšíření infekce.

Ošetření se dnes již není třeba bát a je téměř nebolestivé. Když ale člověk s takto nemocným zubem otálí, bakterie se množí dál a nakonec je poslední šancí postižený zub vytrhnout a vydezinfikovat otvor, který po něm zůstal.

Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa dokážou odhalit zubní kaz v jeho počátcích, a předejít tak bolestivému onemocnění i vážnějšímu zdravotnímu problému.
Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa dokážou odhalit zubní kaz v jeho počátcích, a předejít tak bolestivému onemocnění i vážnějšímu zdravotnímu problému.

A jak vznikne zánět?

Bakterie při zubním kazu proniknou z povrchu zubu do jeho středu. Tam napadnou nervy a cévy a zánět zubní dřeně je na světě. Projevuje se pulzující bolestí. Zpočátku se může jednat o reakci na studené v tom místě.

Později si zub bolí, jak se mu zachce, bolest vystřeluje do okolí. Často se stává, že pacient přijde do ordinace a vůbec neví, který ze zubů ho vlastně bolí. Většinu lidí tento stav dožene do zubní ordinace, i když se jí jinak vyhýbají obloukem.

Přesto se najdou i tací, kteří bolest jen tlumí léky. Postupem času tak zub odumře a bolet přestane. Ovšem bakterie si spokojeně žijí dál, množí se a tropí neplechu.

Kořenovým systémem postupují dále, až se dostanou do kosti a vznikne zánět v okolí kořenu zubu, tedy váček. Je hodně nepříjemný, může skončit až tak, že lékař zub vytrhne a nasadí antibiotika.

Onemocnění dásní

Naše ústa jsou pro různé bakterie velmi úrodnou půdou. A neohrožují zuby, ale také dásně. Ochránit nás může každodenní důkladná hygiena.

Musí být ale opravdu důkladná, jinak se bakterie přemnoží a vedle vzniku zubního kazu mohou mít na svědomí i onemocnění dásní. O tom, že máte chronický zánět dásní, přitom nemusíte vůbec vědět. Proto je tak důležitá také pravidelná návštěva dentálního hygienisty.

Zanedbané infekce

Zubní specialisté (a nejen oni) říkají, že zdraví zubů a dásní napovídá také o celkovém zdraví našeho organismu, protože zuby a tělo jsou spolu úzce spojeny. A právě proto jsou zanedbané infekce tak nebezpečné.

Bakterie se mohou krevním oběhem dopravit na nejrůznější místa v těle a působit jak na blízké, tak i na vzdálené orgány. Když se dostanou až do srdce, mohou tady v krajním případě způsobit i infarkt. Funguje to ale i naopak – nemocné orgány mohou neblaze působit na stav zubů.

Podle tradiční čínské medicíny je každý zub přiřazen k určitému orgánu v těle. Když dojde k vytržení zubu, zároveň se tím tento orgán oslabí a pak je třeba ho pravidelně posilovat. Například vhodným jídlem.

Zajímavost

Věděli jste, že na to, jak zdravé máte zuby, má kromě kvalitního každodenního čištění a pravidelných zubních prohlídek vliv také pitný režim? Dostatek vody v těle ovlivňuje množství slin v ústech.

A množství slin v ústech zabraňuje vzniku zubního kazu, protože omýváním zubů slinami dochází k jejich samočištění a zároveň k neutralizaci kyselých látek.

Připravte si domácí nálev na výplach úst

1. Hrst hřebíčku vsypte do 250 ml pálenky a uložte alespoň na dva týdny na chladné a tmavé místo. Poté sceďte a používejte k výplachu úst.

2. Svařte hrst jitrocele kopinatého a řepíku lékařského, přeceďte a také tento nálev je vhodný k vyplachování úst.

Zdroj: asklepion.cz; dentalnikliniky.cz; diente.cz; vitalia.cz/

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí