Domů     Žaludeční vřed je zrádný
Žaludeční vřed je zrádný
19.7.2023

Každý, kdo trpěl žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy, potvrdí, že to není nic příjemného a že už to nechce nikdy zažít. A přitom se tomuto onemocnění dá alespoň částečně předcházet.

Je zajímavé, že nejvíc se vředy ozývají na podzim a na jaře. Proč tomu tak je, nevědí ani sami lékaři. Další potíží je, že může nějakou dobu trvat, než se na ně přijde.

Bolí vás žaludek, je vám na zvracení na lačno, někdy po jídle, můžete mít i křeče, bolí vás pod hrudní kostí, někdy pálí žáha, nemáte chuť k jídlu.

Tyhle příznaky ale mnoho lidí přičítá žaludeční neuróze, podrážděnému žlučníku nebo tomu, že něco špatného snědli. Na vředy nepomyslí už proto, že bolest a pocit na zvracení nemají stále. Objevují se a přicházejí v nepravidelných intervalech.

Jak vzniká vřed?

Žaludek k rozkládání potravy potřebuje trávicí šťávy obsahující agresivní kyselinu. Aby před ní ochránil sliznici, pokrývá ji vrstvou hlenu.

Pokud dojde k nerovnováze, kdy se tvoří málo hlenu nebo příliš mnoho kyseliny, sliznice přestane být dostatečně chráněna. Kyselina ji naleptá a vznikne takzvaný peptický vřed. A nemusí být jen v žaludku, ale i v dvanáctníku nebo na přechodu žaludku v jícen.

Největší nebezpečí je v tom, že pokud se neléčí, může dojít ke krvácení nebo proděravění žaludeční stěny, kdy se obsah žaludku dostane do břišní dutiny. To už je závažný stav s krutými bolestmi vyžadující okamžitou operaci.

Zrádná bakterie

Kromě vychýlení rovnováhy mezi tvorbou trávicích šťáv a ochranného hlenu bývá častou příčinou vředů infekce bakterií Helicobacter pylori. Možná to nevíte, ale v žaludku ji má až 50 % lidí.

A nakazit se můžeme poměrně snadno nedodržováním hygieny, a to nejen v dospělosti, ale už jako děti. Ne každému tahle bakterie ale způsobí problémy. Jenže někdy se stane, že se přemnoží a způsobí chronický zánět sliznice.

Tím klesá vrstva ochranného hlenu, což vede ke vzniku vředu. Výhodou je, že se infekce dá snadno léčit antibiotiky.

Léčba a hojení sliznice se dá podpořit jídelníčkem bohatým na přirozená probiotika, to znamená kysané mléčné jogurty, a na ovoce a zeleninu jako prebiotika. Prospívá také med a potraviny s aminokyselinou glutamin, hlavně kukuřice, rýže a vejce.

Tip: V boji s bakterií pomáhá i zelený čaj, tymián, měsíček nebo syrová cibule.

Léky

Častou příčinou vředu je jejich nadměrné užívání. Nejen těch na předpis, ale těch, které si ordinujeme sami. Většinou jde o léky proti bolestem a o ty, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. Obojí dráždí žaludeční sliznici a narušují její ochrannou vrstvu.

Pokud už je užívat musíte, zkuste jinou formu než tabletky. Některé se vyrábějí ve formě čípků nebo sprejů či krémů. Podráždění také předejdete tím, že je nebudete, pokud to není předepsáno, polykat nalačno.

Samozřejmě byste se měli poradit s lékařem, zvlášť pokud berete léků víc, a rozhodně nepřekračujte dávkování. Zvažte, jestli nelze bolest utlumit i jinak. Třeba obklady.

Stres

Stresový hormon kortizol zvyšuje tvorbu trávicích šťáv. Čím déle stresová situace trvá, tím agresivněji kyselina působí na sliznici.

Škodlivý vliv kortizolu často ještě doplňuje stresová konzumace alkoholu, nadměrné pití kávy a kouření, další nepříznivé faktory pro stav žaludku. Stres také může již existující onemocnění zhoršit.

Účinnou pomocí pro snížení zátěže pro psychiku a současně pro zlepšení trávení je třezalka. Její slabinou je ovšem to, že ovlivňuje působení řady léků. Pokud nějaké užíváte, pak je na tlumení stresu vhodnější meduňka nebo kozlík.

Co ale můžete vždy udělat, je najít si čas na odpočinek a dostatečnou dobu spánku.

Co vás čeká v ordinaci?

Lékař se vás nejprve zeptá, jak se bolest žaludku projevuje a kdy jí nejvíce trpíte, bude ho zajímat vaše zaměstnání a s ním související životospráva. Případně informace o tom, zda jste neobjevili krev ve stolici. Potom vám břicho prohmatá. A následuje vyšetření zvané gastroskopie.

Jak se připravit?

Před vyšetřením byste neměli nejméně osm hodin nic jíst, pít a kouřit. Ráno si jen vypláchněte ústa, ale vodu nepolykejte.

Jak probíhá vyšetření?

Anestetiky ve spreji se znecitliví krk. Lékař vám pak opatrně do krku zavede přístroj zvaný fibroskop. Dal by se popsat asi jako hadička o průměru 10 milimetrů, na jejímž konci je miniaturní kamera, která snímá sliznici.

Lékař tak může žaludek či dvanáctník pozorovat na monitoru a také odebrat miniaturní vzorky tkáně, které pošle na rozbor, aby se zjistila přítomnost bakterie. To určitě neucítíte.

Výsledek vyšetření se dozvíte hned, pokud byl odebrán vzorek tkáně, tak asi za týden.

Léčba

V případě, že se prokáže Helicobacter pylori, dostanete antibiotika. Kromě nich se také používají léky, které tlumí produkci žaludeční kyseliny. Ty účinkují velmi rychle a bolest ustoupí do dvou dnů. Léčit se ale budete déle.

Nejméně 6 týdnů po ustoupení potíží. Samozřejmou součástí léčby je dieta.

Myslete na to, co jíte

Dieta, která se doporučuje, není nijak zvlášť tvrdá, ale má určitá pravidla.

Kromě striktního zákazu alkoholu, kávy a cigaret, ale také čokolády a ostrého koření můžete jíst vše, co snesete, ale v malých porcích nejlépe 6 až 8x denně a neměli byste vynechávat snídani. Stejně tak není vhodné pít příliš mnoho tekutiny najednou.

Nehodí se sycené nápoje. Důležité je nic nepřehánět a předejít tak k nadměrné tvorbě žaludečních kyselin.

Bylinky pomáhají

Zejména při rekonvalescenci urychlují hojení. Jsou to většinou ty, které se doporučují při žaludečních nevolnostech a bolestech břicha.

Heřmánek

Pomáhá při bolestech i pálení žáhy.

2 lžíce sušených květů heřmánku přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat.

Pije se 4x denně. První šálek vlažného čaje vypijte ráno na lačný žaludek, poslední si nechte na večer před spaním.

Kúra by měla trvat nejdéle 14 dní. Pak je vhodné ji na nějaký čas přerušit kvůli nebezpečí vzniku alergie.

Lněné semínko

Léčí sliznice, takže se používá při zažívacích potížích, při zánětu žaludku i dvanáctníku.

Jednu lžíci nadrťte nebo namelte a zalijte 300 ml vlažné vody. Nechte hodinu, ale klidně i čtyři odstát. Tak se vytvoří sliz, který je tak blahodárný pro sliznice. Užívají se 2 polévkové lžíce 15 minut před jídlem.

Semínko pomelte až těsně před zalitím. Skladováním by mohlo žluknout. Maximální denní dávka jsou dvě lžíce. A neměli byste je užívat dlouhodobě.

Puškvorec

Používá se hlavně kořen a to hned na několik způsobů.

Na špičku nože prášku rozmíchejte v 100 ml vody a vypijte. Užívejte 2x denně, půl hodiny před jídlem.

Udělejte si čaj, ale louhuje se jinak než obvykle. Jedna zarovnaná čajová lžička drceného kořene se na noc zalije 250 ml vody. Ráno se scedí a před používáním se ohřeje ve vodní lázni.

Další možností je žvýkání kořene 4–5x denně asi 5 minut.

Puškvorcová kúra by měla trvat po dobu 2–3 týdnů, pak je potřeba ji na tři týdny přerušit.

Meduňka

Doporučuje se při křečích, bolestech břicha a při žaludečních potížích vůbec.

Čaj uděláte tak, že jednu lžíci sušené meduňky nebo malou hrst čerstvé přelijete 230 ml horké vody a necháte 10 až 15 minut louhovat. Důležité je hrnek zakrýt pokličkou.

Pijte 3x denně. Nejlepší je konzumovat jej vlažný.

Meduňka má tu výhodu, že vám bude chutnat a můžete ji pít denně klidně dlouhou dobu bez omezení.

Benedikt

Dříve se pěstoval v klášterních zahradách. Dělalo se z něj víno, které pomáhalo zažívání, ale dnes se užívá spíše odvar.

3 čajové lžičky sušené natě přelijete 250 ml vařící vody a necháte cca 10 minut v přikryté nádobě odstát.

Pije se vlažný, jeden šálek denně.

Čaj z benediktu by neměli pít lidé, kteří mají předepsány léky na snížení kyselosti žaludku a ti, kteří trpí onemocněním ledvin. Ale zdravím se doporučuje užívat ho v rozumné míře a určitě ne déle než šest, maximálně osm týdnů.

Lékořice

Ze sladkého dřeva, jak se jí také říká, se používá nadrcený kořen.

Lžičku povařte 5 minut ve 250 ml vody a poté nechejte 10 minut luhovat.

Pije se vlažný 3x denně.

Nejvhodnější je měsíční kúra a potom přestávka. Při dlouhodobém užívání se totiž může zvyšovat krevní tlak. Nedoporučuje se také těhotným ženám.

Pár rad pro úpravu jídel

Jídla můžete vařit, dusit i péct, ale to jen podlitá pod pokličkou, aby se nevytvořila kůrka. Snažte se aby maso a zelenina byly měkké.

Pokud potřebujete pokrm zahustit, použijte zálivku z mouky s vodou či mlékem. Také můžete mouku opražit nasucho do růžova.

Masové omáčky je lepší zahustit strouhanými bramborami nebo rozmixovanou kořenovou zeleninou.

Náš tip: Snažte jídlo dobře ochutit třeba bylinkami. Držet dietu totiž neznamená, že si nemůžete pochutnat.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět