Domů     Zahrada pro lenochy? Permakulturní zahrada!
Zahrada pro lenochy? Permakulturní zahrada!
19.10.2020

Permakulturní zahrada – je to módní trend nebo nová životní filozofie člověka ve vztahu k přírodě?

Permakulturní zahrada vyvolává spoustu otázek. V čem spočívá její princip? Co nabízí a v čem je jiná? Jak si ji založit? Co to je sluneční past? Jak vypadá záhon ve tvaru klíčové dírky a k čemu je dobrý? Kdo vymyslel tzv. blátivé koule a proč?

Otázek je spousta. Takže – pěkně popořádku…

Návrat k tradicím

Permakulturní zahrada je založená dle zákonů přírody. Lze ji popsat jako pokojné a prospěšné spolužití člověka a přírody. Je to vlastně reakce na zhoršující se životní prostředí naší planety. Princip zní:

příroda člověka bohatě uživí, dá-li jí k tomu příležitost a přestane ji v boji o chléb ničit a drancovat.

Permakultura nabízí možnost naučit se k přírodě chovat co nejšetrněji, ale zároveň ji přirozeně využít a tím si zajistit soběstačnost při pěstování vlastních zdravých produktů bez použití chemie.

Líné farmaření

Návrat k starým tradicím a starobylým postupům, ale na základě poznatků současné vědy a s využitím moderní technologie. I tak lze permakulturu nazvat. Zahrada by měla být méně náročná na údržbu, plevele a škůdci v ní méně škodí a je plná života.

Jedno je jisté. Když na permakulturní zahradu vstoupíte, určitě to poznáte. Ocitnete se v džungli, kde všechno bují ve zdánlivém chaosu bez výraznějšího zásahu člověka. Někdo si proto myslí, že je to metoda bezúdržbová, vhodná pro lenochy. Ale to je omyl. Každá zahrada je uměle vytvořená a bez údržby by zplaněla.

Pravidlo na osázení zahrady…

…je jednoduché. Kyselomilné rostliny rostou na kyselých půdách (vřes, rododendrony, azalky, borůvky,…) a vápnomilné na vápenitých půdách. Vlhkomilné v mokřinách a u řek, suchomilné na mezích a svazích. Pak prospívají i bez větší práce. A stejně tak, alespoň z části porostou i na vaší zahradě.

Tipy na vylepšení půdy

Do těžkých jílovitých půd každý podzim vysejte hluboce kořenící rostliny pro zelené hnojení (např. ozimou řepku nebo roketu). Jejich kořeny pomáhají půdu provzdušňovat a činí ji prostupnou pro žížaly.

Mulčujte až pozdě na jaře (konec dubna, začátek května), kdy je již dostatečně prohřátá.

Velmi kyselá půda (pod 5 pH) je pro rostliny nevhodná. Zlepšit ji můžete – pokud je lehká, mletým vápencem, je-li těžší, oxidem vápenatým. Pomůže i popel ze dřeva.

Chudou půdu vylepšíte například dodáním kompostu, mulčováním, zeleným hnojením, nebo podporou půdního života.

Nikdy nenechávejte povrch půdy holý. Ultrafialové sluneční záření hubí mikroorganismy a navíc se odkrytá půda zbytečně vysušuje.

Zóny

Chcete si zahradu založit podle pravidel permakultury? Rozdělte si pozemek na zóny. Je jich pět (my se podrobněji zmíníme jen o dvou):

bylinná a zeleninová zahrada (je hned u domu, aby byly rostlinky po ruce)

místo pro domácí zvířectvo

jedlý sad

pastviny

divočina (místo, kde se do vývoje krajiny nijak nezasahuje)

Sluneční past
Sluneční past

Zeleninová zahrádka

Mnoho druhů zeleniny vyžaduje hodně tepla, vytvořte jim příznivé mikroklima například pomocí slunečních pastí.

Záhony zakládejte ve směru sever – jih, aby měly rostlinky sluníčko po celý den.

Vyzkoušejte záhon ve tvaru „klíčové dírky“ (viz foto B).

Sluneční past

Jako sluneční past může být osázený vyvýšený záhon sklopený k jihu, ale klidně také celá zahrada. Záhon si můžete představit jako podkovu otevřenou k jihu. Slunce „zachycují“ vyšší dřeviny na severní straně.

Postranní výsadba na východní a západní straně se směrem k jihu postupně snižuje. Do polostínu a stínu vyšších rostlin můžete vysázet nižší rostliny, které plné slunce nepotřebují.

Na nejslunnějším místě vytvořte záhony pro zeleninu a bylinky a nechte pnout vinnou révu. Můžete pořídit i jezírko, které bude odrážet světlo na okolní vegetaci.

Klíčová dírka

Místo pravidelných rovných cestiček si u záhonů naplánujte cesty ve tvaru klíčové dírky. Zaberou méně místa, záhon působí přírodním a velmi malebným dojmem. Zeleniny, které se sbírají často (salát, ředkvičky) dejte nejblíže, abyste je měli hned po ruce.

Nejdál zasaďte rostliny vyžadující jen minimální péči (košťáloviny, mrkev). Po obvodu záhonu umístěte vysoké rostlinky tvořící clonu proti větru. Nejvyšší rostliny dejte na severní stranu (podobně jako u sluneční pasti).

Tento záhon ušetří spoustu místa, protože cestička zabere jen 15 % plochy oproti klasickému obdélníkovému uspořádání, kde je to 30 – 50 % plochy.

Jak rostliny kombinovat

Rostliny si dokážou často účinně pomáhat. Uvádíme některé osvědčené kombinace rostlin:

Střídavé řádky karotky (nebo celeru, petržele) a cibule (Tyto dvě zeleniny se ale neshodují v nárocích na vláhu. Cibule chce sucho, mrkev potřebuje hodně zálivky.

Řešte to tak, že mrkev zasaďte do středu záhonku a cibuli ponechejte na vnějších okrajích, které i po dešti rychle vysychají

Jahody a zelená cibulka nebo česnek

Celer nebo rajčata a košťáloviny

Lichořeřišnice a brambory

Bazalka a okurky

„Špatní sousedé“

Některé kombinace naopak brání rostlinám v růstu, konkurují si podobnými nároky a hostí stejné choroby. Například:

brambor a kukuřice nebo saláty

okurky a rajčata

kapusta a jahody

špenát a červená řepa

fazole a hrách

brambory a rajčata (kvůli plísni bramborové)

Přírodní rovnováha

Úplně na každé zahradě by měla být zóna divočiny, kde přírodu nechte, aby se vyvíjela sama. Přírodní ekosystémy jsou velmi bohaté a fungují na základě vztahů obrovského množství biologických druhů.

Je dobré zónu divočiny umístit na konci pozemku, na prudkých svazích, ale svým způsobem do ní patří i jezírka, živé ploty, suché zídky a podobně.

A ještě o „blátivých koulích“

Správně se jim říká „semínkové bomby“, vymyslel je japonský farmář Masanobu Fukuoka a dnes se běžně používají v tzv. partyzánském zahradničení. Jejich princip je prostý.

Vezmete bláto, uhnětete z něj kuličku velkou tak do dlaně a do ní vtlačíte několik semen různých druhů zeleniny, bylinek i kvetoucích okrasných rostlin. Takových koulí si připravte několik.

Pak si pohodlně sedněte na zahradě a koule ledabyle rozhazujte po pozemku. Filozofie je taková, že se ze semínek uchytí právě ta, která na daném místě mají ty nejlepší podmínky pro svůj růst.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Rodinná zahrada – Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století (nakladatelství Triton), Foto: Shutterstock a Eva Hauserová: Kresby použity z knihy

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
22.10.2024
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když je dostal, jeho radost neznala mezí. Jenže vaší jedinou radostí a přáním by teď bylo, kdyb
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
16.9.2024
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný