Domů     Za čistým mořem do Egypta
Za čistým mořem do Egypta
6.8.2019

Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je to Rudé v Egyptě. Patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Svou čistotou a rozmanitou podvodní flórou a faunou je často přirovnáváno ke Karibiku.

Rozmanité korálové útesy jsou úchvatné, moře je plné barevných ryb a rostlin a celé pobřeží je poseto lokalitami vhodnými pro snadné šnorchlování. Ať vám je pět, nebo padesát, budete nadšení.

Amatérským „potápěčům“ bohatě postačí šnorchl a potápěčské brýle, případně ploutve. Základní vybavení si však můžete běžně půjčit i na místě. V přepočtu vás to vyjde přibližně na 120 Kč za den.

Ve vyhledávanějších přímořských letoviscích, jako třeba v Hurghadě či Šarm-aš Šajchu, zaplatíte o něco víc. Rájem potápěčů jsou především oblasti Sharm el Sheikh a Safaga. A potápění zde může vyzkoušet každý. Pozor! Na korály nesahejte, a už vůbec si je neberte domů!

Vybavte se doma

Jestliže předem víte, že strávíte celou dovolenou na pláži a v moři, pořiďte si obyčejné jednoduché brýle a šnorchl už doma. Na výletech ke korálovým útesům se pak nebudete muset zabývat hygienou vypůjčených pomůcek.

Pokud vás podmořský svět uchvátí až na místě, můžete si zaplatit i potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují kolem 200 euro za dvoudenní instruktáž. Ti zkušenější zaplatí za dva ponory v jednom dni asi 40 eur.

Nejvíc firem se specializuje na potápění v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam. Potápěčská centra v Egyptě najdete i v Dahabu, Noweibě, Safaze, El Ghouně a Tabě.

Delfinária, aquaparky a další zábava

Představení tuleňů, lachtanů či mrožů, delfíní show … To vše nabízejí místní delfinária a aquaparky, které jsou současně vybaveny vodními tobogány, vířivkami, vodopády, které lze sjíždět, či umělým vlnobitím.

Na pobřeží Rudého moře naleznete i zábavní parky s autodromy, horskými drahami, s magickou galaxií či mezinárodní multikina. Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib.

Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone – nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.

Setkání s kladivouny a žraloky

Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace.

Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně žije obrovské hejno delfínů. Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed.

Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě. A jestliže vás neláká příroda, můžete se vydat potápět k vrakům. Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich všude plno.

S větrem o závod

Díky příznivému větru je surfaři vyhledávaná Hurghada, k nejkrásnějším místům v této lokalitě patří Magawish-Club. Úžasné podmínky poskytne dovolená v Egyptě také příznivcům kitesurfingu a windsurfingu.

Tou nejkrásnější oblastí pro vodní sporty na pobřeží Rudého moře je Safaga. I příznivci golfu si v Egyptě přijdou na své.

Jen pár desítek kilometrů od monumentálních památek se na pobřeží Rudého moře nacházejí velmi kvalitní golfová hřiště, která využívají i čeští turisté.

Na výlet za historií

Když už se ocitnete v zemi faraonů, neměli byste si v rámci výletů pořádaných cestovkami nechat ujít návštěvu alespoň některé z úchvatných památek.

Egypt je kolébka nejstarší civilizace světa, kde se můžete v Káhiře, v Údolí králů a královen či v chrámových městech Karnaku, Gíze, Luxoru, Edfu a Kom Omba setkat tváří v tvář s legendárními pyramidami a sfingami, mohutnými sloupy a obelisky, chrámy a pohřebišti a další spoustou památek.

Návštěva těch nejznámějších, jakými je například Národní muzeum v Káhiře, citadela a mešita Al Azhar, je bezproblémová. Ale už k pyramidám je vhodnější vzít si průvodce.

NA CO SI DÁT V EGYPTĚ POZOR? A CO SI TU NAOPAK MŮŽETE UŽÍT?

Pas, vízum, celní předpisy

Pro cestu do Egypta je nutný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu. Pozor na tzv. rychlopasy, které se vydávají pouze na 6 měsíců a s nimiž se do Egypta nedostanete.

Dále je nutné mít vízum – zpravidla jej za vás vyřídí CK nebo si ho můžete vyřídit např. na egyptské ambasádě.

Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti).

Z Egypta lze vyvézt zboží maximálně v celkové výši 175 euro na osobu (nad tuto částku se platí clo). Jde např. o 200 ks cigaret, 1 litr destilátů či lihovin či 2 litry nešumivého vína.

Přísně kontrolován a postihován je vývoz korálů, lastur a mušlí, uměleckých památek a nezpracovaného zlata.

Stravování a střevní potíže

Rozhodně v Egyptě nejezte a nepijte to, co běžně konzumují místní. Nejrizikovější jsou jídla zakoupená na tržištích, mimo hotelové restaurace.

Zejména pozor na syrovou zeleninu, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.

Při prvních zažívacích potížích zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide.

Hodně pijte!

Dbejte na neustálý přísun vody. V Egyptě je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. V Egyptě nepijte vodu z kohoutků.

Jde často o odsolenou mořskou vodu, mající jiné minerální složení, na něž není středoevropan zvyklý. Rovněž pro hygienu ústní dutiny je lepší použít vodu balenou. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako ty z dovozu.

Ovšem pozor – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou. Vždy kontrolujte neporušenost uzávěru.

Balené, nebo převařené

Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných nápojů a šťáv. Mnozí prodavači je míchají s vodou. Mléko nemusí být pasterizované, kupujte jej raději v důvěryhodných obchodech.

Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem, ale buďte opatrní na led.

Další zdravotní rizika

■ Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku.

Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu. Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle vědí rady.

■ Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Je na vás zda se necháte před cestou očkovat. Více na: www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici.

■ Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem i používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

■ Přísný zákaz opalování bez plavek platí ve všech muslimských zemích včetně Egypta. Ale v okolí hotelových bazénů platí jiná pravidla. Opalování bez horního dílu plavek je zde povolené a velmi časté.

K hotelovému baru by však měly ženy chodit alespoň zahalené šátkem či v krátkých šatech.

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic, Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo

web: www.mzv.cz/cairo

Ambulance 123 Hasiči 125 Policie 122 Turistická policie 126

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř