Domů     Za čistým mořem do Egypta
Za čistým mořem do Egypta
6.8.2019

Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je to Rudé v Egyptě. Patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Svou čistotou a rozmanitou podvodní flórou a faunou je často přirovnáváno ke Karibiku.

Rozmanité korálové útesy jsou úchvatné, moře je plné barevných ryb a rostlin a celé pobřeží je poseto lokalitami vhodnými pro snadné šnorchlování. Ať vám je pět, nebo padesát, budete nadšení.

Amatérským „potápěčům“ bohatě postačí šnorchl a potápěčské brýle, případně ploutve. Základní vybavení si však můžete běžně půjčit i na místě. V přepočtu vás to vyjde přibližně na 120 Kč za den.

Ve vyhledávanějších přímořských letoviscích, jako třeba v Hurghadě či Šarm-aš Šajchu, zaplatíte o něco víc. Rájem potápěčů jsou především oblasti Sharm el Sheikh a Safaga. A potápění zde může vyzkoušet každý. Pozor! Na korály nesahejte, a už vůbec si je neberte domů!

Vybavte se doma

Jestliže předem víte, že strávíte celou dovolenou na pláži a v moři, pořiďte si obyčejné jednoduché brýle a šnorchl už doma. Na výletech ke korálovým útesům se pak nebudete muset zabývat hygienou vypůjčených pomůcek.

Pokud vás podmořský svět uchvátí až na místě, můžete si zaplatit i potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují kolem 200 euro za dvoudenní instruktáž. Ti zkušenější zaplatí za dva ponory v jednom dni asi 40 eur.

Nejvíc firem se specializuje na potápění v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam. Potápěčská centra v Egyptě najdete i v Dahabu, Noweibě, Safaze, El Ghouně a Tabě.

Delfinária, aquaparky a další zábava

Představení tuleňů, lachtanů či mrožů, delfíní show … To vše nabízejí místní delfinária a aquaparky, které jsou současně vybaveny vodními tobogány, vířivkami, vodopády, které lze sjíždět, či umělým vlnobitím.

Na pobřeží Rudého moře naleznete i zábavní parky s autodromy, horskými drahami, s magickou galaxií či mezinárodní multikina. Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib.

Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone – nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.

Setkání s kladivouny a žraloky

Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace.

Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně žije obrovské hejno delfínů. Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed.

Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě. A jestliže vás neláká příroda, můžete se vydat potápět k vrakům. Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich všude plno.

S větrem o závod

Díky příznivému větru je surfaři vyhledávaná Hurghada, k nejkrásnějším místům v této lokalitě patří Magawish-Club. Úžasné podmínky poskytne dovolená v Egyptě také příznivcům kitesurfingu a windsurfingu.

Tou nejkrásnější oblastí pro vodní sporty na pobřeží Rudého moře je Safaga. I příznivci golfu si v Egyptě přijdou na své.

Jen pár desítek kilometrů od monumentálních památek se na pobřeží Rudého moře nacházejí velmi kvalitní golfová hřiště, která využívají i čeští turisté.

Na výlet za historií

Když už se ocitnete v zemi faraonů, neměli byste si v rámci výletů pořádaných cestovkami nechat ujít návštěvu alespoň některé z úchvatných památek.

Egypt je kolébka nejstarší civilizace světa, kde se můžete v Káhiře, v Údolí králů a královen či v chrámových městech Karnaku, Gíze, Luxoru, Edfu a Kom Omba setkat tváří v tvář s legendárními pyramidami a sfingami, mohutnými sloupy a obelisky, chrámy a pohřebišti a další spoustou památek.

Návštěva těch nejznámějších, jakými je například Národní muzeum v Káhiře, citadela a mešita Al Azhar, je bezproblémová. Ale už k pyramidám je vhodnější vzít si průvodce.

NA CO SI DÁT V EGYPTĚ POZOR? A CO SI TU NAOPAK MŮŽETE UŽÍT?

Pas, vízum, celní předpisy

Pro cestu do Egypta je nutný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu. Pozor na tzv. rychlopasy, které se vydávají pouze na 6 měsíců a s nimiž se do Egypta nedostanete.

Dále je nutné mít vízum – zpravidla jej za vás vyřídí CK nebo si ho můžete vyřídit např. na egyptské ambasádě.

Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti).

Z Egypta lze vyvézt zboží maximálně v celkové výši 175 euro na osobu (nad tuto částku se platí clo). Jde např. o 200 ks cigaret, 1 litr destilátů či lihovin či 2 litry nešumivého vína.

Přísně kontrolován a postihován je vývoz korálů, lastur a mušlí, uměleckých památek a nezpracovaného zlata.

Stravování a střevní potíže

Rozhodně v Egyptě nejezte a nepijte to, co běžně konzumují místní. Nejrizikovější jsou jídla zakoupená na tržištích, mimo hotelové restaurace.

Zejména pozor na syrovou zeleninu, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.

Při prvních zažívacích potížích zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide.

Hodně pijte!

Dbejte na neustálý přísun vody. V Egyptě je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. V Egyptě nepijte vodu z kohoutků.

Jde často o odsolenou mořskou vodu, mající jiné minerální složení, na něž není středoevropan zvyklý. Rovněž pro hygienu ústní dutiny je lepší použít vodu balenou. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako ty z dovozu.

Ovšem pozor – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou. Vždy kontrolujte neporušenost uzávěru.

Balené, nebo převařené

Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných nápojů a šťáv. Mnozí prodavači je míchají s vodou. Mléko nemusí být pasterizované, kupujte jej raději v důvěryhodných obchodech.

Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem, ale buďte opatrní na led.

Další zdravotní rizika

■ Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku.

Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu. Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle vědí rady.

■ Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Je na vás zda se necháte před cestou očkovat. Více na: www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici.

■ Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem i používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

■ Přísný zákaz opalování bez plavek platí ve všech muslimských zemích včetně Egypta. Ale v okolí hotelových bazénů platí jiná pravidla. Opalování bez horního dílu plavek je zde povolené a velmi časté.

K hotelovému baru by však měly ženy chodit alespoň zahalené šátkem či v krátkých šatech.

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic, Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo

web: www.mzv.cz/cairo

Ambulance 123 Hasiči 125 Policie 122 Turistická policie 126

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!