Za čistým mořem do Egypta

Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je to Rudé v Egyptě. Patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Svou čistotou a rozmanitou podvodní flórou a faunou je často přirovnáváno ke Karibiku.

Rozmanité korálové útesy jsou úchvatné, moře je plné barevných ryb a rostlin a celé pobřeží je poseto lokalitami vhodnými pro snadné šnorchlování. Ať vám je pět, nebo padesát, budete nadšení. Amatérským „potápěčům“ bohatě postačí šnorchl a potápěčské brýle, případně ploutve. Základní vybavení si však můžete běžně půjčit i na místě. V přepočtu vás to vyjde přibližně na 120 Kč za den.

Ve vyhledávanějších přímořských letoviscích, jako třeba v Hurghadě či Šarm-aš Šajchu, zaplatíte o něco víc. Rájem potápěčů jsou především oblasti Sharm el Sheikh a Safaga. A potápění zde může vyzkoušet každý. Pozor!

Na korály nesahejte, a už vůbec si je neberte domů!

Vybavte se doma

Jestliže předem víte, že strávíte celou dovolenou na pláži a v moři, pořiďte si obyčejné jednoduché brýle a šnorchl už doma. Na výletech ke korálovým útesům se pak nebudete muset zabývat hygienou vypůjčených pomůcek. Pokud vás podmořský svět uchvátí až na místě, můžete si zaplatit i potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují kolem 200 euro za dvoudenní instruktáž.

Ti zkušenější zaplatí za dva ponory v jednom dni asi 40 eur. Nejvíc firem se specializuje na potápění v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam.

Potápěčská centra v Egyptě najdete i v Dahabu, Noweibě, Safaze, El Ghouně a Tabě.

Delfinária, aquaparky a další zábava

Představení tuleňů, lachtanů či mrožů, delfíní show … To vše nabízejí místní delfinária a aquaparky, které jsou současně vybaveny vodními tobogány, vířivkami, vodopády, které lze sjíždět, či umělým vlnobitím. Na pobřeží Rudého moře naleznete i zábavní parky s autodromy, horskými drahami, s magickou galaxií či mezinárodní multikina.

Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib.

Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone – nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.

Setkání s kladivouny a žraloky

Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace. Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně žije obrovské hejno delfínů.

Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed. Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě. A jestliže vás neláká příroda, můžete se vydat potápět k vrakům.

Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich všude plno.

S větrem o závod

Díky příznivému větru je surfaři vyhledávaná Hurghada, k nejkrásnějším místům v této lokalitě patří Magawish-Club. Úžasné podmínky poskytne dovolená v Egyptě také příznivcům kitesurfingu a windsurfingu. Tou nejkrásnější oblastí pro vodní sporty na pobřeží Rudého moře je Safaga. I příznivci golfu si v Egyptě přijdou na své.

Jen pár desítek kilometrů od monumentálních památek se na pobřeží Rudého moře nacházejí velmi kvalitní golfová hřiště, která využívají i čeští turisté.

Na výlet za historií

Když už se ocitnete v zemi faraonů, neměli byste si v rámci výletů pořádaných cestovkami nechat ujít návštěvu alespoň některé z úchvatných památek.

Egypt je kolébka nejstarší civilizace světa, kde se můžete v Káhiře, v Údolí králů a královen či v chrámových městech Karnaku, Gíze, Luxoru, Edfu a Kom Omba setkat tváří v tvář s legendárními pyramidami a sfingami, mohutnými sloupy a obelisky, chrámy a pohřebišti a další spoustou památek.

Návštěva těch nejznámějších, jakými je například Národní muzeum v Káhiře, citadela a mešita Al Azhar, je bezproblémová.

Ale už k pyramidám je vhodnější vzít si průvodce.

NA CO SI DÁT V EGYPTĚ POZOR? A CO SI TU NAOPAK MŮŽETE UŽÍT?

Pas, vízum, celní předpisy

  • Pro cestu do Egypta je nutný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu. Pozor na tzv. rychlopasy, které se vydávají pouze na 6 měsíců a s nimiž se do Egypta nedostanete.

  • Dále je nutné mít vízum – zpravidla jej za vás vyřídí CK nebo si ho můžete vyřídit např. na egyptské ambasádě.

  • Do země je zakázáno dovážet potraviny, alkohol, pornografii, zbraně a drogy (můžete být odsouzeni až k trestu smrti).

  • Z Egypta lze vyvézt zboží maximálně v celkové výši 175 euro na osobu (nad tuto částku se platí clo). Jde např. o 200 ks cigaret, 1 litr destilátů či lihovin či 2 litry nešumivého vína.

  • Přísně kontrolován a postihován je vývoz korálů, lastur a mušlí, uměleckých památek a nezpracovaného zlata.

Stravování a střevní potíže

Rozhodně v Egyptě nejezte a nepijte to, co běžně konzumují místní. Nejrizikovější jsou jídla zakoupená na tržištích, mimo hotelové restaurace. Zejména pozor na syrovou zeleninu, ovocné džusy ředěné vodou z vodovodu, cizím člověkem oloupané nebo nakrájené ovoce a led v nápojích (včetně alkoholu). Samozřejmostí by měla být pečlivá hygiena rukou a pití výlučně balené pitné vody.

Při prvních zažívacích potížích zapomeňte na české prášky a raději si dojděte do místní lékárny pro Antinal nebo Drotazide.

Hodně pijte!

Dbejte na neustálý přísun vody. V Egyptě je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným ukazatelem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte. V Egyptě nepijte vodu z kohoutků. Jde často o odsolenou mořskou vodu, mající jiné minerální složení, na něž není středoevropan zvyklý.

Rovněž pro hygienu ústní dutiny je lepší použít vodu balenou. Místní značky balené vody (Baraka a Siwa) jsou stejně dobré i stejně drahé jako ty z dovozu. Ovšem pozor – pouliční obchodníci prodávají balenou vodu „z druhé ruky“, do lahví stáčí vodu z pochybných zdrojů a vydávají ji za originálně balenou.

Vždy kontrolujte neporušenost uzávěru.

Balené, nebo převařené

Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných nápojů a šťáv. Mnozí prodavači je míchají s vodou. Mléko nemusí být pasterizované, kupujte jej raději v důvěryhodných obchodech. Horké nápoje jako čaj či káva by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem, ale buďte opatrní na led.

Další zdravotní rizika

■ Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku. Toto onemocnění má dlouhou inkubační dobu.

Pokud nedodržíte ochranná opatření, je dobré vyhledat lékařskou pomoc u místních lékařů, kteří si s ním obvykle vědí rady.

■ Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Je na vás zda se necháte před cestou očkovat. Více na: www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici.

■ Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem i používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by se pro vás mělo stát samozřejmostí.

■ Přísný zákaz opalování bez plavek platí ve všech muslimských zemích včetně Egypta. Ale v okolí hotelových bazénů platí jiná pravidla. Opalování bez horního dílu plavek je zde povolené a velmi časté. K hotelovému baru by však měly ženy chodit alespoň zahalené šátkem či v krátkých šatech.

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic, Dokki Street 4, 12511 Giza, Cairo

web: www.mzv.cz/cairo

Ambulance 123 Hasiči 125 Policie 122 Turistická policie 126

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švestkový koláč s drobenkou
tisicereceptu.cz

Švestkový koláč s drobenkou

Snadný moučník se může hodit třeba k odpolední svačince...
Děs za každým stromem: 5 nejstrašidelnějších lesů světa
epochaplus.cz

Děs za každým stromem: 5...

Procházka mezi stromy je zdravá. Čerstvý vzduch...
Ateliér Chronoshop nově nabídne hodinky Alpina
iluxus.cz

Ateliér Chronoshop nově...

Hodinářský ateliér Chronoshop sídlící na pražském...
Pravlast tradičního jídla: Uvařili plněné taštičky s masem jako první Číňané?
epochaplus.cz

Pravlast tradičního jídla: Uvařili...

Slunce už vykouklo na horizontu a Čang se...
Záhadné zmizení posádky lodi Joyita
enigmaplus.cz

Záhadné zmizení posádky...

Její příběh je přirovnáván k jinému...
Rouškou k atraktivitě: Vědci odhalili zajímavý benefit ochrany úst
21stoleti.cz

Rouškou k atraktivitě: Vědci...

Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást...
Má snad důvod žárlit na svého manžela?
nasehvezdy.cz

Má snad důvod žárlit...

Mohli by si žít s manželem...
V lese jsme viděli děsivého muže
skutecnepribehy.cz

V lese jsme viděli děsivého...

Když jsme toho potrhaného...
Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
epochanacestach.cz

Letenské prase aneb...

Zažít atmosféru...
Vrátila se do Ulice, aby vyřešila krizi?
nasehvezdy.cz

Vrátila se do Ulice, aby...

Vypadalo, že si ANETA...
Cyril Uhnák – ve znamení kruhů
rezidenceonline.cz

Cyril Uhnák – ve znamení kruhů

Od roku 1993 se věnuje výtvarnému umění....
Případ Trans-en-Provence: Přistálo ve Francii UFO?
epochalnisvet.cz

Případ Trans-en-Provence:...

V 70. a na počátku 80. let minulého století Francie...
0 shares