Domů     Vyšetření zákalu neodkládejte!
Vyšetření zákalu neodkládejte!
od 23.7.2020

Choroby očí patří mezi nejobávanější, protože případná ztráta zraku dramaticky změní kvalitu života. Aby se tak nestalo, je třeba nepodceňovat ani sebemenší signály, že něco není v pořádku.

Mezi nejčastější oční onemocnění patří zelený a šedý zákal. Každý se jich obává, ale zároveň o nich neví dost na to, aby ho to přinutilo přijít včas na kontrolu. Je-li vám přes čtyřicet, neodkládejte ji, aby nebylo pozdě!

Základní rozlišení

Existují dva základní druhy očního zákalu – zelený (neboli glaukom) a šedý (neboli katarakta). Při zeleném zákalu nebezpečně stoupá nitrooční tlak, šedý zákal je onemocnění oční čočky.

ZELENÝ ZÁKAL

Příznaky

Glaukom je velmi zrádné onemocnění, protože probíhá pomalu a nepozorovaně.

Nemáte žádné příznaky, nic vás nebolí ani nepálí, vidíte dobře. Teprve až se vám zrak kvůli velkému množství tekutiny v oční kouli, která utiskuje zrakový nerv tak, až jeho vlákna začnou postupně odumírat, zhorší, jdete k lékaři.

reklama

Jenže to už většinou bývá na záchranu pozdě. Pokud není zelený zákal léčený včas, budete mít zrak nevratně postižený, v nejhorším případě můžete oslepnout. K tomu ale vůbec nemusí dojít, budete-li chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Projevy

Liší se podle typu glaukomu. Jeden se projevuje mírnou bolestí hlavy a za okem, která může být někdy chronická, a lehce rozmazaným viděním, jiný o sobě dává vědět prudkými bolestmi hlavy, oko náhle zrudne a zhorší se vidění.

Pokud dojde až ke glaukomovému záchvatu, začnete vidět barevná kola okolo zdrojů světla a obrovskou bolest hlavy a oka doprovází pocit na zvracení nebo přímo zvracení. Pozor! Glaukomový záchvat vyžaduje bezodkladnou lékařskou péči!

Rizikové faktory

Mezi faktory pro vznik zeleného zákalu, které nelze ovlivnit, patří stárnutí, konkrétně věk nad 40 let. Dále genetická dispozice, to znamená, že se musí mít na pozoru všichni, kdo mají tuto nemoc v rodině.

reklama

Má-li ho matka dítěte, měl by děťátko včas vyšetřit dětský oční lékař. Vznikem glaukomu jsou více ohroženi také diabetici, osoby se srdečně-cévním onemocněním a lidé s černou pletí.

Rizikovými faktory, které se dají do určité míry ovlivnit, jsou nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy a cukrovka.

Léčba

Bez lékařské pomoci nelze zelený zákal utlumit. Terapie jsou tři: léková, laserová nebo chirurgická.

Léková (medikamentózní): Do očí si budete kapat speciální kapky, které vám pomůžou k tomu, aby se vývoj glaukomu zastavil a dále se nezhoršoval. Pravidelné užívání kapek je nutné dodržovat.

reklama

První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.

Laserem: Používá se většinou jako podpůrná, doplňující léčba k léčbě kapičkami. Pomocí laseru se do duhovky „vypálí“ malá dírka, která téměř není prostým okem viditelná. Díky tomuto otvoru se zlepšuje proudění nitrooční tekutiny. Zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.

Chirurgická: Volí se v případě, že předchozí dvě léčby nevedly k uspokojivým výsledkům. Cílem je odstranit patologickou tkáň, která znemožňuje správný odtok nitrooční tekutiny, a zabezpečit, aby se jí netvořil nadbytek. Výkon lze provádět ambulantně nebo s krátkodobým pobytem v nemocnici.

Prevence

Kritická doba pro onemocnění glaukomem začíná po 40. roce života, kdy už většina z nás potřebuje brýle na čtení. Jakmile potřebujete první brýle na čtení, neotálejte, vyhledejte lékaře a nechte si preventivně změřit nitrooční tlak.

Jedině tak lze nemoc odhalit ještě v době, kdy nemáte žádné příznaky, a začít ji úspěšně léčit. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří čtou bez brýlí i po čtyřicítce, neotálejte a začněte chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

V prevenci je, stejně jako u jiných nemocí, nutné vystříhat se rizikových faktorů. Pokud máte diabetes, dodržujte léčbu a dietní režim, aby negativní vlivy postihly organismus až mnohem později.

Stresu se dá také vyvarovat, když budete dbát na psychohygienu a dokážete si i při náročném zaměstnání nebo životním stylu najít chvíli na relaxaci, aby se tělo zbavilo škodlivin.

Léčba, která by glaukom úplně porazila, neexistuje, ale vhodně zvolená terapie může její postup výrazně zpomalit. Většinou stačí výše zmíněné oční kapky.

ŠEDÝ ZÁKAL

Příčiny vzniku

Při  šedém zákalu, dochází k zakalování oční čočky. Příčinou bývá nejčastěji její stárnutí, onemocnění cukrovkou, nebo to mohou způsobit některé léky, např. kortikosteroidy, případně úraz, kdy dojde k pohmoždění oka (nebývá to ale moc často).

Šedý zákal se může vyskytnout i jako přidružené onemocnění jiných chorob a může být i vrozený. Vyvine se třeba u plodu, jehož matka prodělala během těhotenství infekční chorobu.

Příznaky a projevy

Šedý zákal je onemocnění, které se stejně jako zelený zákal vyvíjí pomalu, takže v prvních fázích o něm nemáte ani tušení, protože vás nijak neomezuje. Jakmile se čočka více zakalí, začnete hůř vidět zejména do dálky.

Ani s brýlemi nejste schopni na dálku přečíst ceduli nebo poznat dopravní značku. U některých typů zákalů se zase nejprve zhoršuje vidění do blízka.

Postupně se stává zamlžené, jako byste se dívali na svět přes mléčně zakalené sklo, nebo přes tenký povlak na očích. Před očima se vám mohou objevovat tmavé skvrny nebo stíny, které vypadají, jakoby se pohybovaly spolu s pohybujícím se okem.

Začne vám také vadit prudké osvětlení, protože máte pocit, že vás oslňuje. Je rovněž možné, že každým okem uvidíte jinak ostré barvy předmětů. V žádném případě vás ale postižené oko či oči nebolí.

Rizikové faktory

1. Věk – šedý zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku.

2. UV záření – hlavně dlouhodobé vystavení očí slunečním paprskům bez dostatečné ochrany. Je nutné používat sluneční brýle, které mají schopnost odfiltrovat převážnou většinu škodlivých paprsků UVA i UVB. Nejdůležitější je ochrana očí malých dětí.

3. Kouření – zvláště dlouhodobé kouření 15 a více cigaret denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku šedého zákalu trojnásobně.

4. Cukrovka a obezita – u diabetiků a lidí s výraznou nadváhou se katarakta vyskytuje dříve a častěji než u zdravé populace.

5. Léčba kortikosteroidy – léčba bohužel přináší řadu nepříznivých vedlejších účinků a jedním z nich je právě možnost vzniku šedého zákalu. Bohužel není známa bezpečná dávka těchto léků, při níž by nežádoucí účinky nevznikaly. U každého člověka je to ale jinak.

6. Genetická dispozice – dědičný výskyt šedého zákalu v rodině může vývoj tohoto onemocnění urychlit. Katarakta se tak může vyvinout v ranějším věku.

Léčba

Jediným účinným způsobem je operace, při níž jde o odstranění zkalené čočky a její nahrazení umělou. Jiná možnost není. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění.

Celý výkon trvá 15 – 30 minut a v drtivé většině případů se provádí ambulantně. Po zákroku pacient odchází domů. Do druhého dne si musí nechat oko zakryté, pak přijde na kontrolu a týden si kape do oka speciální kapky.

Zákrok na druhém oku se dělá za týden po první operaci. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění.

Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.

Prevence

Oči jsou citlivým orgánem a je třeba se o ně opravdu starat. V době slunění je chránit kvalitními slunečními brýlemi, omezit kouření a změnit stravovací návyky a životní styl, abyste předešli obezitě, která může mít na rozvoj onemocnění také vliv.

V případě diabetu se doporučuje dodržování dietního režimu a pravidelné kontroly u očního lékaře.

Komplikace

Máte-li už umělé čočky, raději si dávejte na oči dobrý pozor. Vlivem prudkého nárazu by totiž mohlo dojít k uvolnění čočky z pouzdra a následně jejímu „vypadnutí“ do vnitřku oční koule. Kdyby k tomu došlo, poznali byste to okamžitě – na oko přestanete vidět.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel