Domů     Vyšetření zákalu neodkládejte!
Vyšetření zákalu neodkládejte!
23.7.2020

Choroby očí patří mezi nejobávanější, protože případná ztráta zraku dramaticky změní kvalitu života. Aby se tak nestalo, je třeba nepodceňovat ani sebemenší signály, že něco není v pořádku.

Mezi nejčastější oční onemocnění patří zelený a šedý zákal. Každý se jich obává, ale zároveň o nich neví dost na to, aby ho to přinutilo přijít včas na kontrolu. Je-li vám přes čtyřicet, neodkládejte ji, aby nebylo pozdě!

Základní rozlišení

Existují dva základní druhy očního zákalu – zelený (neboli glaukom) a šedý (neboli katarakta). Při zeleném zákalu nebezpečně stoupá nitrooční tlak, šedý zákal je onemocnění oční čočky.

ZELENÝ ZÁKAL

Příznaky

Glaukom je velmi zrádné onemocnění, protože probíhá pomalu a nepozorovaně.

Nemáte žádné příznaky, nic vás nebolí ani nepálí, vidíte dobře. Teprve až se vám zrak kvůli velkému množství tekutiny v oční kouli, která utiskuje zrakový nerv tak, až jeho vlákna začnou postupně odumírat, zhorší, jdete k lékaři.

Jenže to už většinou bývá na záchranu pozdě. Pokud není zelený zákal léčený včas, budete mít zrak nevratně postižený, v nejhorším případě můžete oslepnout. K tomu ale vůbec nemusí dojít, budete-li chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Projevy

Liší se podle typu glaukomu. Jeden se projevuje mírnou bolestí hlavy a za okem, která může být někdy chronická, a lehce rozmazaným viděním, jiný o sobě dává vědět prudkými bolestmi hlavy, oko náhle zrudne a zhorší se vidění.

Pokud dojde až ke glaukomovému záchvatu, začnete vidět barevná kola okolo zdrojů světla a obrovskou bolest hlavy a oka doprovází pocit na zvracení nebo přímo zvracení. Pozor! Glaukomový záchvat vyžaduje bezodkladnou lékařskou péči!

Rizikové faktory

Mezi faktory pro vznik zeleného zákalu, které nelze ovlivnit, patří stárnutí, konkrétně věk nad 40 let. Dále genetická dispozice, to znamená, že se musí mít na pozoru všichni, kdo mají tuto nemoc v rodině.

Má-li ho matka dítěte, měl by děťátko včas vyšetřit dětský oční lékař. Vznikem glaukomu jsou více ohroženi také diabetici, osoby se srdečně-cévním onemocněním a lidé s černou pletí.

Rizikovými faktory, které se dají do určité míry ovlivnit, jsou nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy a cukrovka.

Léčba

Bez lékařské pomoci nelze zelený zákal utlumit. Terapie jsou tři: léková, laserová nebo chirurgická.

Léková (medikamentózní): Do očí si budete kapat speciální kapky, které vám pomůžou k tomu, aby se vývoj glaukomu zastavil a dále se nezhoršoval. Pravidelné užívání kapek je nutné dodržovat.

První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.

Laserem: Používá se většinou jako podpůrná, doplňující léčba k léčbě kapičkami. Pomocí laseru se do duhovky „vypálí“ malá dírka, která téměř není prostým okem viditelná. Díky tomuto otvoru se zlepšuje proudění nitrooční tekutiny. Zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.

Chirurgická: Volí se v případě, že předchozí dvě léčby nevedly k uspokojivým výsledkům. Cílem je odstranit patologickou tkáň, která znemožňuje správný odtok nitrooční tekutiny, a zabezpečit, aby se jí netvořil nadbytek. Výkon lze provádět ambulantně nebo s krátkodobým pobytem v nemocnici.

Prevence

Kritická doba pro onemocnění glaukomem začíná po 40. roce života, kdy už většina z nás potřebuje brýle na čtení. Jakmile potřebujete první brýle na čtení, neotálejte, vyhledejte lékaře a nechte si preventivně změřit nitrooční tlak.

Jedině tak lze nemoc odhalit ještě v době, kdy nemáte žádné příznaky, a začít ji úspěšně léčit. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří čtou bez brýlí i po čtyřicítce, neotálejte a začněte chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

V prevenci je, stejně jako u jiných nemocí, nutné vystříhat se rizikových faktorů. Pokud máte diabetes, dodržujte léčbu a dietní režim, aby negativní vlivy postihly organismus až mnohem později.

Stresu se dá také vyvarovat, když budete dbát na psychohygienu a dokážete si i při náročném zaměstnání nebo životním stylu najít chvíli na relaxaci, aby se tělo zbavilo škodlivin.

Léčba, která by glaukom úplně porazila, neexistuje, ale vhodně zvolená terapie může její postup výrazně zpomalit. Většinou stačí výše zmíněné oční kapky.

ŠEDÝ ZÁKAL

Příčiny vzniku

Při  šedém zákalu, dochází k zakalování oční čočky. Příčinou bývá nejčastěji její stárnutí, onemocnění cukrovkou, nebo to mohou způsobit některé léky, např. kortikosteroidy, případně úraz, kdy dojde k pohmoždění oka (nebývá to ale moc často).

Šedý zákal se může vyskytnout i jako přidružené onemocnění jiných chorob a může být i vrozený. Vyvine se třeba u plodu, jehož matka prodělala během těhotenství infekční chorobu.

Příznaky a projevy

Šedý zákal je onemocnění, které se stejně jako zelený zákal vyvíjí pomalu, takže v prvních fázích o něm nemáte ani tušení, protože vás nijak neomezuje. Jakmile se čočka více zakalí, začnete hůř vidět zejména do dálky.

Ani s brýlemi nejste schopni na dálku přečíst ceduli nebo poznat dopravní značku. U některých typů zákalů se zase nejprve zhoršuje vidění do blízka.

Postupně se stává zamlžené, jako byste se dívali na svět přes mléčně zakalené sklo, nebo přes tenký povlak na očích. Před očima se vám mohou objevovat tmavé skvrny nebo stíny, které vypadají, jakoby se pohybovaly spolu s pohybujícím se okem.

Začne vám také vadit prudké osvětlení, protože máte pocit, že vás oslňuje. Je rovněž možné, že každým okem uvidíte jinak ostré barvy předmětů. V žádném případě vás ale postižené oko či oči nebolí.

Rizikové faktory

1. Věk – šedý zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku.

2. UV záření – hlavně dlouhodobé vystavení očí slunečním paprskům bez dostatečné ochrany. Je nutné používat sluneční brýle, které mají schopnost odfiltrovat převážnou většinu škodlivých paprsků UVA i UVB. Nejdůležitější je ochrana očí malých dětí.

3. Kouření – zvláště dlouhodobé kouření 15 a více cigaret denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku šedého zákalu trojnásobně.

4. Cukrovka a obezita – u diabetiků a lidí s výraznou nadváhou se katarakta vyskytuje dříve a častěji než u zdravé populace.

5. Léčba kortikosteroidy – léčba bohužel přináší řadu nepříznivých vedlejších účinků a jedním z nich je právě možnost vzniku šedého zákalu. Bohužel není známa bezpečná dávka těchto léků, při níž by nežádoucí účinky nevznikaly. U každého člověka je to ale jinak.

6. Genetická dispozice – dědičný výskyt šedého zákalu v rodině může vývoj tohoto onemocnění urychlit. Katarakta se tak může vyvinout v ranějším věku.

Léčba

Jediným účinným způsobem je operace, při níž jde o odstranění zkalené čočky a její nahrazení umělou. Jiná možnost není. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění.

Celý výkon trvá 15 – 30 minut a v drtivé většině případů se provádí ambulantně. Po zákroku pacient odchází domů. Do druhého dne si musí nechat oko zakryté, pak přijde na kontrolu a týden si kape do oka speciální kapky.

Zákrok na druhém oku se dělá za týden po první operaci. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění.

Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.

Prevence

Oči jsou citlivým orgánem a je třeba se o ně opravdu starat. V době slunění je chránit kvalitními slunečními brýlemi, omezit kouření a změnit stravovací návyky a životní styl, abyste předešli obezitě, která může mít na rozvoj onemocnění také vliv.

V případě diabetu se doporučuje dodržování dietního režimu a pravidelné kontroly u očního lékaře.

Komplikace

Máte-li už umělé čočky, raději si dávejte na oči dobrý pozor. Vlivem prudkého nárazu by totiž mohlo dojít k uvolnění čočky z pouzdra a následně jejímu „vypadnutí“ do vnitřku oční koule. Kdyby k tomu došlo, poznali byste to okamžitě – na oko přestanete vidět.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět