Domů     Vyšetření zákalu neodkládejte!
Vyšetření zákalu neodkládejte!
23.7.2020

Choroby očí patří mezi nejobávanější, protože případná ztráta zraku dramaticky změní kvalitu života. Aby se tak nestalo, je třeba nepodceňovat ani sebemenší signály, že něco není v pořádku.

Mezi nejčastější oční onemocnění patří zelený a šedý zákal. Každý se jich obává, ale zároveň o nich neví dost na to, aby ho to přinutilo přijít včas na kontrolu. Je-li vám přes čtyřicet, neodkládejte ji, aby nebylo pozdě!

Základní rozlišení

Existují dva základní druhy očního zákalu – zelený (neboli glaukom) a šedý (neboli katarakta). Při zeleném zákalu nebezpečně stoupá nitrooční tlak, šedý zákal je onemocnění oční čočky.

ZELENÝ ZÁKAL

Příznaky

Glaukom je velmi zrádné onemocnění, protože probíhá pomalu a nepozorovaně.

Nemáte žádné příznaky, nic vás nebolí ani nepálí, vidíte dobře. Teprve až se vám zrak kvůli velkému množství tekutiny v oční kouli, která utiskuje zrakový nerv tak, až jeho vlákna začnou postupně odumírat, zhorší, jdete k lékaři.

Jenže to už většinou bývá na záchranu pozdě. Pokud není zelený zákal léčený včas, budete mít zrak nevratně postižený, v nejhorším případě můžete oslepnout. K tomu ale vůbec nemusí dojít, budete-li chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Projevy

Liší se podle typu glaukomu. Jeden se projevuje mírnou bolestí hlavy a za okem, která může být někdy chronická, a lehce rozmazaným viděním, jiný o sobě dává vědět prudkými bolestmi hlavy, oko náhle zrudne a zhorší se vidění.

Pokud dojde až ke glaukomovému záchvatu, začnete vidět barevná kola okolo zdrojů světla a obrovskou bolest hlavy a oka doprovází pocit na zvracení nebo přímo zvracení. Pozor! Glaukomový záchvat vyžaduje bezodkladnou lékařskou péči!

Rizikové faktory

Mezi faktory pro vznik zeleného zákalu, které nelze ovlivnit, patří stárnutí, konkrétně věk nad 40 let. Dále genetická dispozice, to znamená, že se musí mít na pozoru všichni, kdo mají tuto nemoc v rodině.

Má-li ho matka dítěte, měl by děťátko včas vyšetřit dětský oční lékař. Vznikem glaukomu jsou více ohroženi také diabetici, osoby se srdečně-cévním onemocněním a lidé s černou pletí.

Rizikovými faktory, které se dají do určité míry ovlivnit, jsou nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy a cukrovka.

Léčba

Bez lékařské pomoci nelze zelený zákal utlumit. Terapie jsou tři: léková, laserová nebo chirurgická.

Léková (medikamentózní): Do očí si budete kapat speciální kapky, které vám pomůžou k tomu, aby se vývoj glaukomu zastavil a dále se nezhoršoval. Pravidelné užívání kapek je nutné dodržovat.

První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.

Laserem: Používá se většinou jako podpůrná, doplňující léčba k léčbě kapičkami. Pomocí laseru se do duhovky „vypálí“ malá dírka, která téměř není prostým okem viditelná. Díky tomuto otvoru se zlepšuje proudění nitrooční tekutiny. Zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.

Chirurgická: Volí se v případě, že předchozí dvě léčby nevedly k uspokojivým výsledkům. Cílem je odstranit patologickou tkáň, která znemožňuje správný odtok nitrooční tekutiny, a zabezpečit, aby se jí netvořil nadbytek. Výkon lze provádět ambulantně nebo s krátkodobým pobytem v nemocnici.

Prevence

Kritická doba pro onemocnění glaukomem začíná po 40. roce života, kdy už většina z nás potřebuje brýle na čtení. Jakmile potřebujete první brýle na čtení, neotálejte, vyhledejte lékaře a nechte si preventivně změřit nitrooční tlak.

Jedině tak lze nemoc odhalit ještě v době, kdy nemáte žádné příznaky, a začít ji úspěšně léčit. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří čtou bez brýlí i po čtyřicítce, neotálejte a začněte chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

V prevenci je, stejně jako u jiných nemocí, nutné vystříhat se rizikových faktorů. Pokud máte diabetes, dodržujte léčbu a dietní režim, aby negativní vlivy postihly organismus až mnohem později.

Stresu se dá také vyvarovat, když budete dbát na psychohygienu a dokážete si i při náročném zaměstnání nebo životním stylu najít chvíli na relaxaci, aby se tělo zbavilo škodlivin.

Léčba, která by glaukom úplně porazila, neexistuje, ale vhodně zvolená terapie může její postup výrazně zpomalit. Většinou stačí výše zmíněné oční kapky.

ŠEDÝ ZÁKAL

Příčiny vzniku

Při  šedém zákalu, dochází k zakalování oční čočky. Příčinou bývá nejčastěji její stárnutí, onemocnění cukrovkou, nebo to mohou způsobit některé léky, např. kortikosteroidy, případně úraz, kdy dojde k pohmoždění oka (nebývá to ale moc často).

Šedý zákal se může vyskytnout i jako přidružené onemocnění jiných chorob a může být i vrozený. Vyvine se třeba u plodu, jehož matka prodělala během těhotenství infekční chorobu.

Příznaky a projevy

Šedý zákal je onemocnění, které se stejně jako zelený zákal vyvíjí pomalu, takže v prvních fázích o něm nemáte ani tušení, protože vás nijak neomezuje. Jakmile se čočka více zakalí, začnete hůř vidět zejména do dálky.

Ani s brýlemi nejste schopni na dálku přečíst ceduli nebo poznat dopravní značku. U některých typů zákalů se zase nejprve zhoršuje vidění do blízka.

Postupně se stává zamlžené, jako byste se dívali na svět přes mléčně zakalené sklo, nebo přes tenký povlak na očích. Před očima se vám mohou objevovat tmavé skvrny nebo stíny, které vypadají, jakoby se pohybovaly spolu s pohybujícím se okem.

Začne vám také vadit prudké osvětlení, protože máte pocit, že vás oslňuje. Je rovněž možné, že každým okem uvidíte jinak ostré barvy předmětů. V žádném případě vás ale postižené oko či oči nebolí.

Rizikové faktory

1. Věk – šedý zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku.

2. UV záření – hlavně dlouhodobé vystavení očí slunečním paprskům bez dostatečné ochrany. Je nutné používat sluneční brýle, které mají schopnost odfiltrovat převážnou většinu škodlivých paprsků UVA i UVB. Nejdůležitější je ochrana očí malých dětí.

3. Kouření – zvláště dlouhodobé kouření 15 a více cigaret denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku šedého zákalu trojnásobně.

4. Cukrovka a obezita – u diabetiků a lidí s výraznou nadváhou se katarakta vyskytuje dříve a častěji než u zdravé populace.

5. Léčba kortikosteroidy – léčba bohužel přináší řadu nepříznivých vedlejších účinků a jedním z nich je právě možnost vzniku šedého zákalu. Bohužel není známa bezpečná dávka těchto léků, při níž by nežádoucí účinky nevznikaly. U každého člověka je to ale jinak.

6. Genetická dispozice – dědičný výskyt šedého zákalu v rodině může vývoj tohoto onemocnění urychlit. Katarakta se tak může vyvinout v ranějším věku.

Léčba

Jediným účinným způsobem je operace, při níž jde o odstranění zkalené čočky a její nahrazení umělou. Jiná možnost není. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění.

Celý výkon trvá 15 – 30 minut a v drtivé většině případů se provádí ambulantně. Po zákroku pacient odchází domů. Do druhého dne si musí nechat oko zakryté, pak přijde na kontrolu a týden si kape do oka speciální kapky.

Zákrok na druhém oku se dělá za týden po první operaci. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění.

Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.

Prevence

Oči jsou citlivým orgánem a je třeba se o ně opravdu starat. V době slunění je chránit kvalitními slunečními brýlemi, omezit kouření a změnit stravovací návyky a životní styl, abyste předešli obezitě, která může mít na rozvoj onemocnění také vliv.

V případě diabetu se doporučuje dodržování dietního režimu a pravidelné kontroly u očního lékaře.

Komplikace

Máte-li už umělé čočky, raději si dávejte na oči dobrý pozor. Vlivem prudkého nárazu by totiž mohlo dojít k uvolnění čočky z pouzdra a následně jejímu „vypadnutí“ do vnitřku oční koule. Kdyby k tomu došlo, poznali byste to okamžitě – na oko přestanete vidět.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i