Domů     Hořká sůl pro zdravý život
Hořká sůl pro zdravý život
od 23.7.2020

Koupání ve vodě s epsomskou solí zklidní nervy a stres, pomůže utišit bolesti hlavy, zlepší spánek i regeneraci namožených svalů, pomůže vzpamatovat se ze zvýšené zátěže.

Epsomská sůl je velmi odlišná od ostatních typů solí. A vlastně to ani sůl není – v kontextu s vařením. Jedná se o sloučeninu hořčíku, síry a kyslíku, která se stala oblíbeným přírodním léčivem pro své pozitivní účinky. Obvykle jsou připisovány hořčíku, kterého má většina z nás naprostý nedostatek.

Zdravotní koupele

Nejběžnějším způsobem použití epsomské soli je její přidání do vody jako koupelové přísady právě díky jejímu vysokému obsahu hořčíku. Ve vodě se epsomská sůl rozpouští a rozkládá na ionty hořčíku a síranu.

reklama

Protože se obě látky dobře vstřebávají přes pokožku, dostanou se snadno do těla. Některé experimenty dokonce potvrdily, že se množství hořčíku po koupeli s epsomskou solí v organismu zvýší o poznání více, než kdybyste ji použili vnitřně.

Zajímavost 

Hořčík je z hlediska množství druhým nejvýznamnějším minerálem v lidském těle, hned po vápníku. Je důležitý zejména pro správnou činnost srdce a nervové soustavy.

A i když ho v potravě přijímáte zdánlivě dostatek, existují určité látky, které mohou zapříčinit, že se hořčík ve střevě špatně vstřebá.

Vana plná hořčíku

Koupel v roztoku epsomské soli si připravíte tak, že do vany s vodou přidáte 2 – 4 hrnky epsomské soli, necháte ji rozpustit a pak se do lázně ponoříte (s výjimkou hlavy), asi tak na 15 minut. Pro zvýšení efektu můžete přidat kvalitní esenciální olej z borovice.

Co všechno může koupel díky vysoké vstřebatelnosti hořčíku ovlivnit?

kvalitu spánku

obranyschopnost proti stresu

celkové uvolnění organismu

bolest a otoky svalů

křeče

urychlení regenerace

Pomáhá zlepšit trávení

Ještě jednu vlastnost hořčík má. Často se používá k léčbě zažívacích problémů, jako je například zácpa. Při těchto potížích epsomskou sůl rozpusťte ve sklenici čisté vody a vypijte.

reklama

Připravte se však na to, že není ani trošku dobrá – má hořkou, nepříjemnou chuť. Epsomskou sůl na léčbu zácpy si koupíte v lékárně, ale používejte ji přesně podle pokynů na obalu nebo dle rad lékaře či lékárníka.

Hlavně by se neměla užívat příliš dlouho a často. Volte ji opravdu příležitostně k odstranění té nejúpornější akutní zácpy. A nezapomeňte přitom hodně pít. Tuto sůl by neměli užívat lidé s podrážděným slepým střevem.

Problémy s pokožkou

Vedle toho, že epsomská sůl může být pomocným prostředkem při léčbě řady onemocnění, lze ji také používat jako kosmetický přípravek. Dokonce si již můžete koupit některou kosmetiku, v níž je sůl obsažena.

reklama

Přímo sůl využijte jako peeling. Nasypte si jí trochu do dlaně, lehce navlhčete a vmasírujte do pokožky. Po proceduře tělo opláchněte pod tekoucí vodou.

Zkuste sůl použít jako doplněk k pleťové vodě. Měla by pomoci lépe vyčistit póry. Trochu pleťové vody si nalijte do misky, přidejte půl lžičky soli, nechte ji rozpustit a vmasírujte do pokožky. Chvíli nechte působit a potom obličej opláchněte.

Epsomskou sůl zkuste přidat do vlasového kondicionéru. Tím vaše vlasy získají větší objem. Stačí smíchat stejné množství vlasového kondicionéru s epsomskou solí, nanést na vlasy a nechat působit 20 minut. Poté vlasy opláchněte čistou vodou.

Máte vy nebo někdo ve vašem okolí problém se zápachem nohou? Na vině mohou být nekvalitní ponožky i psychika. Každopádně koupel nohou v roztoku s epsomskou solí zápach úplně pohltí.

Zajímavosti:

Lidé epsomskou sůl již po staletí používají jako prostředek k léčbě nespavosti a proti bolesti svalů i jako projímadlo (k léčbě zácpy).

Koupel v epsomské soli přispívá ke snížení zadržování vody v břiše, výsledkem je plošší bříško. Vyzkoušejte koupel s 2 hrníčky epsomské soli 3krát týdně.

Nepleťte si sůl epsomskou s tzv. Glauberovou solí

I když jsou obě užitečné, mají zcela jiné složení a účinky. Není dobré je zaměňovat. Někdy můžete v obchodech narazit na přípravek, který je vydáván za Glauberovu sůl, ale chemický vzorec má jako sůl epsomská. Měli byste ho vždy považovat za sůl epsomskou!

Epsomská sůl

je významnou součástí mořské vody i některých minerálních vod; tradičně se užívá jako součást solí do koupele i jako součást projímadel.

chemický vzorec: heptahydrát síranu hořečnatého (MgSO4.7H2O)

chuť: výrazně hořká

Glauberova sůl

se s oblibou například v Německu využívá ke komplexním dietním kúrám v sanatoriích pro redukci hmotnosti, při žlučníkové a jaterní očistě.

chemický vzorec: dekahydrát síranu sodného – (Na2SO4·10H2O)

chuť: výrazně hořká*slaná, ale méně než sůl kuchyňská; při rozpouštění se na jazyku mírně chladí

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel