Domů     Vypěstujte si vlastní banány
Vypěstujte si vlastní banány

Chcete-li vědět, jak doopravdy chutnají banány, ne ty z obchodu, které mají většinou mdlou chuť i vůni, nemusíte cestovat do tropů, prostě si je vypěstujete doma. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát, a váš vlastní banánovník vám k tomu ještě udělá radost.

Rozhodnete-li se pro pěstování, musíte rostlině splnit některé podmínky, bez kterých to nejde, a počítat s tím, že banánovník tvoří výraznou dominantu. Některé se hodí opravdu jen do skleníků a větších prostor.

Existují však i menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, které v době plodnosti dosahují výšky 1–1,7 m. Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci.

V bytových podmínkách se většinou pěstují banánovníky původem z Číny ze skupiny Cavendish, zvláště pak odrůda Dwarf Cavendish, dorůstající výšky pouze kolem 100–120 cm.

Světlo a stín

Počítejte s tím, že vaše rostlina bude potřebovat dostatek rozptýleného světla.

Přímé sluneční světlo nemá banánovník rád, proto chcete-li ho v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo jej raději umístěte do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů.

Pěstování

Tady jsou vlastně dvě možnosti. Buď si zakoupíme semena a pěstujeme opravdu od začátku, nebo množíme dělením.

Semena

Klíčí poměrně dlouhou dobu: 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Semena poté umístíme do propustného substrátu, do kterého je zahrneme do hloubky asi 2 cm. Můžeme je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.

Dělení

Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně.

Při oddělování sazenic od oddenku mateční rostliny musíme dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny.

Rány na sazenicích i na starém oddenku ošetříme nejlépe práškem z dřevěného uhlí, které má dezinfekční účinky, a po zaschnutí rány (do druhého dne) odnože zasadíme do lehkého substrátu s přídavkem rašeliny a necháme při teplotě 24 °C ujmout. Zaléváme vydatně, než se objeví první lístky.

Voda je základ

Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od 20 °C do 25 °C. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku. Jenže tady je trochu první háček.

Musíte dát pozor, abyste ji nepřelili, protože pak by jí uhynuly kořeny a zahynula by. A když ji zalijete málo? To poznáte celkem snadno, protože první známkou neostatečného přísunu vody jsou vybledlé listy. Zejména přes léto mají banánovníky docela žízeň.

Spolykají při zálivce až litr vody. Zejména v létě současně hnojíme plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku.

Budou banány?

Rostlina je okrasná už svým listem, ale jistě byste ji rádi viděli plodit. Kdy to bude? Když dodržíte všechny podmínky a rostlina bude prospívat, můžete počítat vyrůstající listy. Přibližně mezi 50-60 listy, počítejte i odumřelé, je rostlina připravena kvést.

A jak to poznáte? Poslední listy se začnou zmenšovat. To je také chvíle, kdy byste neměli s rostlinou nijak manipulovat. Až vyroste květenství a rozvine se, odřízněte dolní špičku, která někdy bývá zdrojem hniloby celého květenství.

Prý může trs pěstovaný v bytě dosáhnout až 10 kilogramů menších plodů, které se sklízejí postupně, jak dozrávají.

Nejen ovoce

Možná nevíte, že plody některých druhů banánovníků se zpracovávají i jako zelenina a jiné druhy jsou pěstované jako čistě okrasné rostliny. Zeleninové druhy a odrůdy se nazývají plantainy.

Jejich plody jsou poměrně tuhé a mají vysoký obsah škrobu a vitaminů (hlavně vitamin A a C). Sklízejí se většinou před plnou zralostí a připravují se vařené či pečené, nebo se suší a poté melou na mouku.

Vyberte si

Banánovník velutia (Musa velutina)

Jde o zakrslý druh banánovníku, který dorůstá do výšky pouze 1,2 m. Listy jsou svěže zelené a jemně voskové. Květy banánovníku jsou růžové až oranžové. Banánovník má velmi dekorativní plody, které dorůstají do velikosti cca 7 cm a jsou růžové barvy.

Plody jsou jedlé a velmi sladké. Tento druh banánovníku je velmi tolerantní vůči chladu, můžete ho mít v chladnější chodbě, kde ale teplota neklesá pod 0 ° C. Pokud ho dobře zazimujeme, vydrží i zimní období venku. Vhodný je zejména pro pěstování v bytě.

1) Banánovník ornata (Musa ornata)

Zakrslý dekorativní druh banánovníku vytváří nádherné růžové květy s oranžovými tyčinkami a velké strakaté listy. Jde o méně známý a vzácný druh banánovníku, vhodného k pěstování do jakéhokoliv interiéru.

2) Banánovník sněhový (Musa sikkimensis)

Kultivar banánovníku, který docela dobře snáší i nižší teploty. Nejnižší teplota, kterou tento druh banánovníku přežil, je -23 °C. Doporučuje se pěstování v květináči.

3) Banánovník ohnivý (Musa coccinea)

Pochází z Vietnamu a Číny. Místními obyvateli je označován jako červený banánovník. Rostlinka může dorůstat do výšky cca 3m.

4) Banánovník basjoo (Musa glaukum)

Banánovník basjoo je vhodný pro pěstování v zahradách, neboť je mrazuvzdorný až do teploty – 17 ° C. Před prvními mrazy je třeba mu oříznout listy a kolem celé rostliny vytvořit zábal ze suchého listí nebo slámy.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během