Domů     Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
od 28.2.2022

Mnohé z nás je používají denně. Fén, kulmu, žehličku na vlasy. Pokud uvažujete o šikovnějším modelu, máme pro vás pár tip pro výběr.

Fén

Nepodceňte…

… výkon

Vlasy si nejčastěji fénujeme ráno a ve spěchu. Pokud chcete, aby vlasy byly suché co nejrychleji, pak se zaměřte na údaj o výkonu. Profesionální fény v salonech mají mezi 1800 až 2400 Watty. Větší výkon ale znamená také vyšší teplotu.

Abyste vlasy zbytečně nezahřívali, vybírejte model s možností nastavení různých stupňů teploty.

… délku kabelu

Čím delší kabel, tím pohodlnější bude práce s fénem. Vyplatí se vám, aby měřil aspoň 2 m. Velmi šikovné jsou také kabely usazené do plně otočného kloubu, budou mít rovněž delší životnost. Vše uvedené samozřejmě platí i pro kulmu a žehličku na vlasy.

… robustnost

Fén by měl už na první pohled mít robustní silný kryt a celkově stabilní konstrukcí. Příliš lehké modely se nemusí v praxi osvědčit. Hodí se spíš jen na cesty, v tom případě by měly mít také skládací rukojeť.

… odnímatelnou zadní mřížku

Pokud výrobce uvádí tuto vlastnost přístroje, pak ji nepřehlédněte, díky ní můžete fén průběžně čistit zevnitř a prodloužit tak jeho životnost.

… ionizaci

Ionizace není nic jiného než proud kladných nábojů, který fén při chodu uvolňuje. Pro vlasy je to služba jednoznačně výhodná: Působí tím proti tvorbě statické elektřiny, takže vlasy nebudou poletovat a lepit se na hřeben.

reklama

Půjdou také snáze učesat, protože ionizace uhlazuje povrchové šupinky a vlasy jsou pak lesklejší a poddajnější. Pro maximální efekt, zejména u vlasů silných nebo se sklonem ke krepatění, je třeba fénovat výhradně po směru růstu vlasů a kartáčem je natahovat.

Ionizace má ale i další pozitivní vlivy na vlasy. Zkracuje dobu fénování, protože rozbíjí velké kapky vody na menší a ty se snáze vypaří.

Tip pro barvené vlasy: Ionizace pomáhá chránit pigmenty v barvených vlasech. Je to díky už zmiňované schopnosti uhlazovat povrchové šupinky. Pigmenty tak ve vlasu lépe drží, což budete pozorovat jako dobrou výdrž barvy.

Důležité ovšem je nefénovat proti směru růstu vlasů, tím by tento efekt vzal za své, šupinky by se více otevřely a barva by bledla.

reklama

Pozor: Pro majitelky jemných tenkých vlasů ionizace příliš výhodná není. Vlasy by mohly být příliš slehlé a ztratily by ještě více na objemu.

Žehlička na vlasy

Nepodceňte…

… účel

Žehlička vlasy uhlazuje, takže pořizovat si ji pro jemné řídké vlasy nemá valný smysl. Účes sice uhladí a dodá vlasům lesk, současně ale budou splihlé. Žehlička je pomůcka především pro ženy s nepoddajnými typy vlasů, a to výborná.

reklama

Zkrotí nejen kudrny, ale i polétavé a kroutící se pramínky u celkově spíše hladkých vlasů, dodá lesk a vytvaruje účes, což jde jinak stěží.

… zahřívání a chladnutí

S dobou zahřívání nebývá problém, spíš s chladnutím. Může to trvat desítky minut, než bude přístroj možné po použití uklidit. Proto se také podívejte, je-li součástí balení bezpečnostní odkládací plocha pro horkou žehličku. Jinak ji budete muset nahradit něčím podobným z domácích zdrojů.

… tvar žehlicí plochy

Čím širší, tím lepší, a to proto, že se širší žehličkou uhladíte vlasy rychleji.

… povrchovou úpravu

Běžně se používá keramický povrch, je dokonale rovný a současně rovnoměrně rozvádí teplo, čímž chrání vlasy před přehříváním. Ionizující turmalínový povrch se zase doporučuje pro vlasy jemné a choulostivé. Totéž platí i pro kulmy.

… šetrnost

Pro šetrné žehlení je nezbytná možnost volby teploty. Pokud si žehličku pořídíte pro úpravu jemných vlasů, tak je nezbytný nízký stupeň zahřívání do 180 °C, raději ale méně.

Pro nepoddajné silné vlasy zase potřebujete 210 °C, což je maximum, vyšší teplota by už vlasy ničila. Výrobci přitom nabízejí širší rozpětí v obou směrech. Vyšší nepotřebujete, nižší se může hodit:

pro vlasy chemicky barvené nebo po trvalé navolte 160 °C – 170 °C. U prodlužovaných vlasů by teplota žehličky neměla přesahovat 140 °C, jinak hrozí, že se zatavení přidaných pramínků začne uvolňovat.

… ionizaci

Stejně jako u fénu zlepšuje proud kladně nabitých částic vzhled i stav vlasů. Uhlazuje jejich povrch, takže jsou krásně hladké a „neelektrizují“.

Víte, jak kulmovat žehličkou?

Úplně jinak než kulmou. U té totiž vlasy přebírají při zahřátí tvar, kolem nějž jsou omotané. To u žehličky nejde. Ondulování žehličkou proto funguje tak, že vlasy žehličkou prudce natáhnete a pustíte.

Zvlní se tím podobně, jako když pomocí nůžek natahujete stužku při balení dárku. Konkrétně: Proud vlasů nejprve žehličkou uhlaďte, pak znovu zachyťte a žehličku vodorovně přetočte směrem nahoru (čili spodní díl bude nahoře).

Splývající pramen současně obtočte 1x kolem žehličky. Natáhněte, aby vznikl dostatečný odpor vůči žehličce. Pak rychle projedeme. Výsledek vypadá velmi přirozeně, vlny jsou volné a hladké.

Kulma

Nepodceňte…

… účel

Nekupujte si kulmu pro uhlazování nepoddajných vlasů, žehličky to zvládnout lépe, rychleji a šetrněji. Kulma je mnohem vhodnější pro pro úpravu jemných vlasů, dodá jim tvar a tím i objem. A samozřejmě jejím prvotním účelem je nahradit natáčky a účes zvlnit.

… tvar

Asi bez potíží odhadnete, že kulma s menším průměrem bude tvořit úzké husté vlny a výrobek s širším průměrem naopak vlny volnější. Ale to není vše, jak se tvar kulmovacího tělesa může na účesu projevit:

– Velmi výhodné jsou kulmy kónické, díky nimž získáte velmi přirozeně vypadající vlny. Průměr vln je u rukojeti, kde je kulma nejširší, je totiž zřetelně větší než u úzké špičky.

– Pokud chcete lokny, pak si pořiďte spirálovou kulmu. Kolem topného tělíska je ovinutá spirálovitou drážkou, která pak vlasy vede do pravidelných loken. Spirály se prodávají také jako nástavce na běžné kulmy.

– Specialitou jsou nástavce pro krepování vlasů, mohou mít dvojitý nebo trojitý průřez a vytvářejí extravagantní a nepravidelně zvlněné účesy.

… ochrannou rukavici

Ve výbavě ji mají především kónické kulmy. Ty totiž nemají klapku, která by kolem topného tělíska vlasy držela. Ovíjejí se proto a za konečky drží druhou rukou.

… studenou špičku

Tuto vymoženost oceníte jak u kulmy, tak i žehličky.

Co jsou stylery?

Pod tímto názvem najdete výrobky vybavené vícerými nástavci, které umožňují umožňují účes upravovat do užších i širších vln, krepovat i žehlit. Někdy se prodávají také jako žehlička a kulma 2v1.

Vlasy je třeba chránit

Při přímém styku, ale i při foukání horko vlasy přes všechny moderní vymoženosti vysušuje a poškozuje. Proto se doporučuje především neupravovat vlasy tímto způsobem příliš často a už vůbec ne denně.

Riziko poškození, které se pak projeví lámáním vlasů a dlouhodobě řídnutím kštice, snižuje ochranná kosmetika určená právě na ochranu vlasů před působením tepla.

Jsou to rozmanité přípravky, od kosmetických olejů po ochranný styling, společné mají to, že dodávají vlhkost a posilují celistvost vlasu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá