Domů     Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
28.2.2022

Mnohé z nás je používají denně. Fén, kulmu, žehličku na vlasy. Pokud uvažujete o šikovnějším modelu, máme pro vás pár tip pro výběr.

Fén

Nepodceňte…

… výkon

Vlasy si nejčastěji fénujeme ráno a ve spěchu. Pokud chcete, aby vlasy byly suché co nejrychleji, pak se zaměřte na údaj o výkonu. Profesionální fény v salonech mají mezi 1800 až 2400 Watty. Větší výkon ale znamená také vyšší teplotu.

Abyste vlasy zbytečně nezahřívali, vybírejte model s možností nastavení různých stupňů teploty.

… délku kabelu

Čím delší kabel, tím pohodlnější bude práce s fénem. Vyplatí se vám, aby měřil aspoň 2 m. Velmi šikovné jsou také kabely usazené do plně otočného kloubu, budou mít rovněž delší životnost.

Vše uvedené samozřejmě platí i pro kulmu a žehličku na vlasy.

… robustnost

Fén by měl už na první pohled mít robustní silný kryt a celkově stabilní konstrukcí. Příliš lehké modely se nemusí v praxi osvědčit. Hodí se spíš jen na cesty, v tom případě by měly mít také skládací rukojeť.

… odnímatelnou zadní mřížku

Pokud výrobce uvádí tuto vlastnost přístroje, pak ji nepřehlédněte, díky ní můžete fén průběžně čistit zevnitř a prodloužit tak jeho životnost.

… ionizaci

Ionizace není nic jiného než proud kladných nábojů, který fén při chodu uvolňuje. Pro vlasy je to služba jednoznačně výhodná: Působí tím proti tvorbě statické elektřiny, takže vlasy nebudou poletovat a lepit se na hřeben.

Půjdou také snáze učesat, protože ionizace uhlazuje povrchové šupinky a vlasy jsou pak lesklejší a poddajnější. Pro maximální efekt, zejména u vlasů silných nebo se sklonem ke krepatění, je třeba fénovat výhradně po směru růstu vlasů a kartáčem je natahovat.

Ionizace má ale i další pozitivní vlivy na vlasy. Zkracuje dobu fénování, protože rozbíjí velké kapky vody na menší a ty se snáze vypaří.

Tip pro barvené vlasy: Ionizace pomáhá chránit pigmenty v barvených vlasech. Je to díky už zmiňované schopnosti uhlazovat povrchové šupinky. Pigmenty tak ve vlasu lépe drží, což budete pozorovat jako dobrou výdrž barvy.

Důležité ovšem je nefénovat proti směru růstu vlasů, tím by tento efekt vzal za své, šupinky by se více otevřely a barva by bledla.

Pozor: Pro majitelky jemných tenkých vlasů ionizace příliš výhodná není. Vlasy by mohly být příliš slehlé a ztratily by ještě více na objemu.

Žehlička na vlasy

Nepodceňte…

… účel

Žehlička vlasy uhlazuje, takže pořizovat si ji pro jemné řídké vlasy nemá valný smysl. Účes sice uhladí a dodá vlasům lesk, současně ale budou splihlé. Žehlička je pomůcka především pro ženy s nepoddajnými typy vlasů, a to výborná.

Zkrotí nejen kudrny, ale i polétavé a kroutící se pramínky u celkově spíše hladkých vlasů, dodá lesk a vytvaruje účes, což jde jinak stěží.

… zahřívání a chladnutí

S dobou zahřívání nebývá problém, spíš s chladnutím. Může to trvat desítky minut, než bude přístroj možné po použití uklidit. Proto se také podívejte, je-li součástí balení bezpečnostní odkládací plocha pro horkou žehličku. Jinak ji budete muset nahradit něčím podobným z domácích zdrojů.

… tvar žehlicí plochy

Čím širší, tím lepší, a to proto, že se širší žehličkou uhladíte vlasy rychleji.

… povrchovou úpravu

Běžně se používá keramický povrch, je dokonale rovný a současně rovnoměrně rozvádí teplo, čímž chrání vlasy před přehříváním. Ionizující turmalínový povrch se zase doporučuje pro vlasy jemné a choulostivé. Totéž platí i pro kulmy.

… šetrnost

Pro šetrné žehlení je nezbytná možnost volby teploty. Pokud si žehličku pořídíte pro úpravu jemných vlasů, tak je nezbytný nízký stupeň zahřívání do 180 °C, raději ale méně.

Pro nepoddajné silné vlasy zase potřebujete 210 °C, což je maximum, vyšší teplota by už vlasy ničila. Výrobci přitom nabízejí širší rozpětí v obou směrech. Vyšší nepotřebujete, nižší se může hodit:

pro vlasy chemicky barvené nebo po trvalé navolte 160 °C – 170 °C. U prodlužovaných vlasů by teplota žehličky neměla přesahovat 140 °C, jinak hrozí, že se zatavení přidaných pramínků začne uvolňovat.

… ionizaci

Stejně jako u fénu zlepšuje proud kladně nabitých částic vzhled i stav vlasů. Uhlazuje jejich povrch, takže jsou krásně hladké a „neelektrizují“.

Víte, jak kulmovat žehličkou?

Úplně jinak než kulmou. U té totiž vlasy přebírají při zahřátí tvar, kolem nějž jsou omotané. To u žehličky nejde. Ondulování žehličkou proto funguje tak, že vlasy žehličkou prudce natáhnete a pustíte.

Zvlní se tím podobně, jako když pomocí nůžek natahujete stužku při balení dárku. Konkrétně: Proud vlasů nejprve žehličkou uhlaďte, pak znovu zachyťte a žehličku vodorovně přetočte směrem nahoru (čili spodní díl bude nahoře).

Splývající pramen současně obtočte 1x kolem žehličky. Natáhněte, aby vznikl dostatečný odpor vůči žehličce. Pak rychle projedeme. Výsledek vypadá velmi přirozeně, vlny jsou volné a hladké.

Kulma

Nepodceňte…

… účel

Nekupujte si kulmu pro uhlazování nepoddajných vlasů, žehličky to zvládnout lépe, rychleji a šetrněji. Kulma je mnohem vhodnější pro pro úpravu jemných vlasů, dodá jim tvar a tím i objem. A samozřejmě jejím prvotním účelem je nahradit natáčky a účes zvlnit.

… tvar

Asi bez potíží odhadnete, že kulma s menším průměrem bude tvořit úzké husté vlny a výrobek s širším průměrem naopak vlny volnější. Ale to není vše, jak se tvar kulmovacího tělesa může na účesu projevit:

– Velmi výhodné jsou kulmy kónické, díky nimž získáte velmi přirozeně vypadající vlny. Průměr vln je u rukojeti, kde je kulma nejširší, je totiž zřetelně větší než u úzké špičky.

– Pokud chcete lokny, pak si pořiďte spirálovou kulmu. Kolem topného tělíska je ovinutá spirálovitou drážkou, která pak vlasy vede do pravidelných loken. Spirály se prodávají také jako nástavce na běžné kulmy.

– Specialitou jsou nástavce pro krepování vlasů, mohou mít dvojitý nebo trojitý průřez a vytvářejí extravagantní a nepravidelně zvlněné účesy.

… ochrannou rukavici

Ve výbavě ji mají především kónické kulmy. Ty totiž nemají klapku, která by kolem topného tělíska vlasy držela. Ovíjejí se proto a za konečky drží druhou rukou.

… studenou špičku

Tuto vymoženost oceníte jak u kulmy, tak i žehličky.

Co jsou stylery?

Pod tímto názvem najdete výrobky vybavené vícerými nástavci, které umožňují umožňují účes upravovat do užších i širších vln, krepovat i žehlit. Někdy se prodávají také jako žehlička a kulma 2v1.

Vlasy je třeba chránit

Při přímém styku, ale i při foukání horko vlasy přes všechny moderní vymoženosti vysušuje a poškozuje. Proto se doporučuje především neupravovat vlasy tímto způsobem příliš často a už vůbec ne denně.

Riziko poškození, které se pak projeví lámáním vlasů a dlouhodobě řídnutím kštice, snižuje ochranná kosmetika určená právě na ochranu vlasů před působením tepla.

Jsou to rozmanité přípravky, od kosmetických olejů po ochranný styling, společné mají to, že dodávají vlhkost a posilují celistvost vlasu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet