Domů     Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
Výbava na vlasy: Tipy pro fén, kulmu i žehličku
28.2.2022

Mnohé z nás je používají denně. Fén, kulmu, žehličku na vlasy. Pokud uvažujete o šikovnějším modelu, máme pro vás pár tip pro výběr.

Fén

Nepodceňte…

… výkon

Vlasy si nejčastěji fénujeme ráno a ve spěchu. Pokud chcete, aby vlasy byly suché co nejrychleji, pak se zaměřte na údaj o výkonu. Profesionální fény v salonech mají mezi 1800 až 2400 Watty. Větší výkon ale znamená také vyšší teplotu.

Abyste vlasy zbytečně nezahřívali, vybírejte model s možností nastavení různých stupňů teploty.

… délku kabelu

Čím delší kabel, tím pohodlnější bude práce s fénem. Vyplatí se vám, aby měřil aspoň 2 m. Velmi šikovné jsou také kabely usazené do plně otočného kloubu, budou mít rovněž delší životnost. Vše uvedené samozřejmě platí i pro kulmu a žehličku na vlasy.

… robustnost

Fén by měl už na první pohled mít robustní silný kryt a celkově stabilní konstrukcí. Příliš lehké modely se nemusí v praxi osvědčit. Hodí se spíš jen na cesty, v tom případě by měly mít také skládací rukojeť.

… odnímatelnou zadní mřížku

Pokud výrobce uvádí tuto vlastnost přístroje, pak ji nepřehlédněte, díky ní můžete fén průběžně čistit zevnitř a prodloužit tak jeho životnost.

… ionizaci

Ionizace není nic jiného než proud kladných nábojů, který fén při chodu uvolňuje. Pro vlasy je to služba jednoznačně výhodná: Působí tím proti tvorbě statické elektřiny, takže vlasy nebudou poletovat a lepit se na hřeben.

Půjdou také snáze učesat, protože ionizace uhlazuje povrchové šupinky a vlasy jsou pak lesklejší a poddajnější. Pro maximální efekt, zejména u vlasů silných nebo se sklonem ke krepatění, je třeba fénovat výhradně po směru růstu vlasů a kartáčem je natahovat.

Ionizace má ale i další pozitivní vlivy na vlasy. Zkracuje dobu fénování, protože rozbíjí velké kapky vody na menší a ty se snáze vypaří.

Tip pro barvené vlasy: Ionizace pomáhá chránit pigmenty v barvených vlasech. Je to díky už zmiňované schopnosti uhlazovat povrchové šupinky. Pigmenty tak ve vlasu lépe drží, což budete pozorovat jako dobrou výdrž barvy.

Důležité ovšem je nefénovat proti směru růstu vlasů, tím by tento efekt vzal za své, šupinky by se více otevřely a barva by bledla.

Pozor: Pro majitelky jemných tenkých vlasů ionizace příliš výhodná není. Vlasy by mohly být příliš slehlé a ztratily by ještě více na objemu.

Žehlička na vlasy

Nepodceňte…

… účel

Žehlička vlasy uhlazuje, takže pořizovat si ji pro jemné řídké vlasy nemá valný smysl. Účes sice uhladí a dodá vlasům lesk, současně ale budou splihlé. Žehlička je pomůcka především pro ženy s nepoddajnými typy vlasů, a to výborná.

Zkrotí nejen kudrny, ale i polétavé a kroutící se pramínky u celkově spíše hladkých vlasů, dodá lesk a vytvaruje účes, což jde jinak stěží.

… zahřívání a chladnutí

S dobou zahřívání nebývá problém, spíš s chladnutím. Může to trvat desítky minut, než bude přístroj možné po použití uklidit. Proto se také podívejte, je-li součástí balení bezpečnostní odkládací plocha pro horkou žehličku. Jinak ji budete muset nahradit něčím podobným z domácích zdrojů.

… tvar žehlicí plochy

Čím širší, tím lepší, a to proto, že se širší žehličkou uhladíte vlasy rychleji.

… povrchovou úpravu

Běžně se používá keramický povrch, je dokonale rovný a současně rovnoměrně rozvádí teplo, čímž chrání vlasy před přehříváním. Ionizující turmalínový povrch se zase doporučuje pro vlasy jemné a choulostivé. Totéž platí i pro kulmy.

… šetrnost

Pro šetrné žehlení je nezbytná možnost volby teploty. Pokud si žehličku pořídíte pro úpravu jemných vlasů, tak je nezbytný nízký stupeň zahřívání do 180 °C, raději ale méně.

Pro nepoddajné silné vlasy zase potřebujete 210 °C, což je maximum, vyšší teplota by už vlasy ničila. Výrobci přitom nabízejí širší rozpětí v obou směrech. Vyšší nepotřebujete, nižší se může hodit:

pro vlasy chemicky barvené nebo po trvalé navolte 160 °C – 170 °C. U prodlužovaných vlasů by teplota žehličky neměla přesahovat 140 °C, jinak hrozí, že se zatavení přidaných pramínků začne uvolňovat.

… ionizaci

Stejně jako u fénu zlepšuje proud kladně nabitých částic vzhled i stav vlasů. Uhlazuje jejich povrch, takže jsou krásně hladké a „neelektrizují“.

Víte, jak kulmovat žehličkou?

Úplně jinak než kulmou. U té totiž vlasy přebírají při zahřátí tvar, kolem nějž jsou omotané. To u žehličky nejde. Ondulování žehličkou proto funguje tak, že vlasy žehličkou prudce natáhnete a pustíte.

Zvlní se tím podobně, jako když pomocí nůžek natahujete stužku při balení dárku. Konkrétně: Proud vlasů nejprve žehličkou uhlaďte, pak znovu zachyťte a žehličku vodorovně přetočte směrem nahoru (čili spodní díl bude nahoře).

Splývající pramen současně obtočte 1x kolem žehličky. Natáhněte, aby vznikl dostatečný odpor vůči žehličce. Pak rychle projedeme. Výsledek vypadá velmi přirozeně, vlny jsou volné a hladké.

Kulma

Nepodceňte…

… účel

Nekupujte si kulmu pro uhlazování nepoddajných vlasů, žehličky to zvládnout lépe, rychleji a šetrněji. Kulma je mnohem vhodnější pro pro úpravu jemných vlasů, dodá jim tvar a tím i objem. A samozřejmě jejím prvotním účelem je nahradit natáčky a účes zvlnit.

… tvar

Asi bez potíží odhadnete, že kulma s menším průměrem bude tvořit úzké husté vlny a výrobek s širším průměrem naopak vlny volnější. Ale to není vše, jak se tvar kulmovacího tělesa může na účesu projevit:

– Velmi výhodné jsou kulmy kónické, díky nimž získáte velmi přirozeně vypadající vlny. Průměr vln je u rukojeti, kde je kulma nejširší, je totiž zřetelně větší než u úzké špičky.

– Pokud chcete lokny, pak si pořiďte spirálovou kulmu. Kolem topného tělíska je ovinutá spirálovitou drážkou, která pak vlasy vede do pravidelných loken. Spirály se prodávají také jako nástavce na běžné kulmy.

– Specialitou jsou nástavce pro krepování vlasů, mohou mít dvojitý nebo trojitý průřez a vytvářejí extravagantní a nepravidelně zvlněné účesy.

… ochrannou rukavici

Ve výbavě ji mají především kónické kulmy. Ty totiž nemají klapku, která by kolem topného tělíska vlasy držela. Ovíjejí se proto a za konečky drží druhou rukou.

… studenou špičku

Tuto vymoženost oceníte jak u kulmy, tak i žehličky.

Co jsou stylery?

Pod tímto názvem najdete výrobky vybavené vícerými nástavci, které umožňují umožňují účes upravovat do užších i širších vln, krepovat i žehlit. Někdy se prodávají také jako žehlička a kulma 2v1.

Vlasy je třeba chránit

Při přímém styku, ale i při foukání horko vlasy přes všechny moderní vymoženosti vysušuje a poškozuje. Proto se doporučuje především neupravovat vlasy tímto způsobem příliš často a už vůbec ne denně.

Riziko poškození, které se pak projeví lámáním vlasů a dlouhodobě řídnutím kštice, snižuje ochranná kosmetika určená právě na ochranu vlasů před působením tepla.

Jsou to rozmanité přípravky, od kosmetických olejů po ochranný styling, společné mají to, že dodávají vlhkost a posilují celistvost vlasu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo