Domů     Citrusům se daří i v bytě
Citrusům se daří i v bytě
28.2.2022

Pěstování citrusů se stává stále více oblíbeným koníčkem. Nejenže jsou to na pohled krásné rostliny, ale přinášejí i drobné zdravé plody. Klima se otepluje a nelze vyloučit, že citrusům, pocházejícím původně ze subtropických krajů, se začne více dařit i u nás.

Můžete je pěstovat v paneláku i na balkoně, v zimní zahrádce u rodinného domu nebo jen tak na okně orientovaném na západ nebo na jih. Stačí jim dopřát dostatek světla a vody. Vyhovuje jim stabilní teplota a pravidelná zálivka.

Ale jako u všech pokojových rostlin platí nepřelévat, pak mohou kořeny uhnívat a rostlina uhyne. Dbejte rovněž na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem nebo klasicky s využitím kompostu.

Tip: Můžete je pěstovat nejen pro okrasu, ale i pro zdraví.

Mandarinku, pomeranče nebo citronovníky a další druhy lze v domácnosti různorodě využít, ať již jako přílohu či spíše jako ozdobu nejrůznějších jídel, stejně tak jako exotický citrus Buddhovu ruku.

Buddhova ruka je u nás známá spíše pod názvem cedrát. Ten vznikl křížením s pomerančovníkem a má krásný tvar plodů, ale ty jsou jen dekorativní, nejsou určené ke konzumaci.

Svědčí mu půda složená z jednoho dílu písku, ze 2 dílů zahradnického substrátu a z jednoho dílu těžké jílovité zeminy. V květináči opět nesmí vespodu chybět drenáž. Vhodný je třeba keramzit.

Mladé jednoleté rostlině stačí květináč o průměru přibližně 12 cm, dvouleté musejí mít už nádobu větší, nejméně 16 cm. Tříletý výpěstek pak potřebuje již 22 cm a čtyřletým a víceletým pořiďte květináč s více než 30cm průměrem. Pozor, Buddhova ruka nesnáší průvan, uhynula by.

Pěstování citrusů doma stojí za to

Stále zelené listy jsou potěchou pro oči a v době květu nádherně voní. Samozřejmě nemůžete v domácích podmínkách očekávat velkou úrodu, ale menších plodů při doporučené péči určitě docílíte. Pro pěstování doma se však hodí jen některé kultivary:

Krásnými keříky jsou např. pomeranč z Tahiti (Otaheite orange), který je zkřížen s citronem a s mandarinkou, dále pomerančovníky C. sinensis Osbeck, Coti-diana, Jaffa, Hamlin nebo Moro.

Velmi dekorativní je kubánský pomerančovník s panašovanými listy i plody.

Z citroníků se hodí pro pěstování doma Penderosa, Lunario a Meyer, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský.

Kumkvát Fortunella nese menší plody (1,5 až 3 cm) podobné mandarinkám, avšak nakyslé. Opakem je hybrid Ponderosa s obrovskými plody.

Z grapefruitů se doporučuje do bytu Citrus Paradisi Macf, růžový Thompson nebo červený Redblush.

Z mandarinek lze zkusit odrůdy Ponkan nebo zakrslou Soči.

Vlastní výpěstky

Citrusy se také dají také vypěstovat ze semínek, ale zkušenosti pěstitelů říkají, že u takto vypěstovaných rostlin nedocílíte, aby kvetly a plodily, protože tyto keříky jsou již jen repliky mateřské rostliny.

Úspěšnější cestou množení je řízkování nebo roubování, při roubování je však třeba vybrat vhodnou podnož.

Vhodné podmínky

Citrusům se daří při stálé teplotě okolo 20 °C přes den, nanejvýš 25 °C, před tropickými teplotami v létě je třeba ji chránit, rostliny pak omezují růst.

Přizpůsobí se i trochu nižší intenzitě světla, než je tomu v subtropických oblastech. Přesto vyžadují sluneční svit okolo 5 – 6 hodin denně, podle toho volte jejich umístění.

Ke hnojení se doporučuje průmyslové hnojivo určené pro citrusy, a to z důležitého důvodu. Jsou to totiž rostliny vyžadující slabě kyselou půdu obsahující železo. To by jim při běžné zemině a hnojivu chybělo a následkem by bylo nežádoucí žloutnutí listů. Naopak výhodné je přidat do květináče rašelinu.

Musejí mít pochopitelně také dosti vlhkosti. Vhodná je zálivka dešťovou nebo odstátou vodou v pravidelných intervalech.

Rostou a sílí od dubna do září. Hnojení podporuje nasazování květů a růst plodů po opylení.

Při opylování můžete pomoci: Setřete pyl bavlněným chomáčkem anebo ho přenášejte z květu na květ pomocí štětečku.

Citrusy v paneláku? Proč ne?

Panelové domy mají obvykle balkony zasklené z důvodu bezpečnosti, a tak je pro tento typ rostlin vytvořeno vhodné prostředí typu skleníku, tedy zajištěná teplota a světlo a vláha.

V zimě je vhodnější je umístit do bytu za okno, kde svítí slunce, pokud se tam vzrostlý výpěstek vejde.

Přezimování je nezbytné

Některé snesou zimování i při vyšších teplotách interiéru, ale svůj růst během zimy pochopitelně zpomalí. Mají-li dostatek světla, pak přežijí bez výraznějšího snížení teploty a zimního odpočinku, avšak obecně platí, že zimní vegetační klid rostlinu posílí.

Nezbytný je, pokud chcete, aby rostlina kvetla a plodila. Ideální je najít jim stanoviště, kde bude mezi 5 až 15 °C a současně hodně světla. V činžovních domech se k tomu dobře hodí schodiště s přirozeným osvětlením.

Při přezimování zaléváme jen jednou týdně a omezíme i hnojení. Pokud rostlina ztrácí listy, obvykle je na jaře opět nahradí novými.

Aby plodily

Zimní chlad citrusy potřebují až do doby, kdy začnou nasazovat plody. Na zimním stanovišti je tedy musíme nechat rozkvést, opylovat je a počkat, až se objeví tvořící se plody. Teprve poté zahradníci doporučují stromek přenést na jiné stanoviště.

Při předčasné změně teploty za pokojovou plůdky opadají a nové se velmi pravděpodobně už nebudou tvořit. Už plodící stromek, který má dobré světelné podmínky a správné hnojení, pak kvete a plodí opakovaně během sezony.

Trpělivosti je třeba i při čekání na zralé plody. Trvá to týdny i měsíce. Na správně pěstovaném stromku tedy můžete mít současně květy i plody v různém stadiu růstu a zralosti. Stromek může takto plodit 15 i 20 let.

Pozor na napadení škůdci

Jako jiné květiny trpí i citrusy škůdci, nejčastěji jim škodí svilušky, které se můžeme pokusit opatrně odstranit mýdlovou vodou nebo setřít z listů jemným olejem. Napadení sviluškami podporuje suchý vzduch, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit.

Jiným typickým škůdcem vyhledávajícím citrusové stromky jsou puklice, mšice a vlnatky. Opět pomáhá rosení a sprchování, puklice můžete opatrně setřít kouskem vaty namočeným v lihu.

Nejen krásné, ale i zdravé

I když jsou naše stránky věnovány pěstování citrusů doma, určitě stojí za zmínku jejich zdravotní přínos:

Obsahují flavonoidy, které jsou významnými antioxidanty, působí protizánětlivě i jako

prevence vzniku řady typů rakoviny.

Snižují krevní tlak.

Ochraňují vaše nervové buňky proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Snižují významně škodlivý cholesterol.

Působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned