Domů     Citrusům se daří i v bytě
Citrusům se daří i v bytě
28.2.2022

Pěstování citrusů se stává stále více oblíbeným koníčkem. Nejenže jsou to na pohled krásné rostliny, ale přinášejí i drobné zdravé plody. Klima se otepluje a nelze vyloučit, že citrusům, pocházejícím původně ze subtropických krajů, se začne více dařit i u nás.

Můžete je pěstovat v paneláku i na balkoně, v zimní zahrádce u rodinného domu nebo jen tak na okně orientovaném na západ nebo na jih. Stačí jim dopřát dostatek světla a vody. Vyhovuje jim stabilní teplota a pravidelná zálivka.

Ale jako u všech pokojových rostlin platí nepřelévat, pak mohou kořeny uhnívat a rostlina uhyne. Dbejte rovněž na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem nebo klasicky s využitím kompostu.

Tip: Můžete je pěstovat nejen pro okrasu, ale i pro zdraví.

Mandarinku, pomeranče nebo citronovníky a další druhy lze v domácnosti různorodě využít, ať již jako přílohu či spíše jako ozdobu nejrůznějších jídel, stejně tak jako exotický citrus Buddhovu ruku.

Buddhova ruka je u nás známá spíše pod názvem cedrát. Ten vznikl křížením s pomerančovníkem a má krásný tvar plodů, ale ty jsou jen dekorativní, nejsou určené ke konzumaci.

Svědčí mu půda složená z jednoho dílu písku, ze 2 dílů zahradnického substrátu a z jednoho dílu těžké jílovité zeminy. V květináči opět nesmí vespodu chybět drenáž. Vhodný je třeba keramzit.

Mladé jednoleté rostlině stačí květináč o průměru přibližně 12 cm, dvouleté musejí mít už nádobu větší, nejméně 16 cm. Tříletý výpěstek pak potřebuje již 22 cm a čtyřletým a víceletým pořiďte květináč s více než 30cm průměrem. Pozor, Buddhova ruka nesnáší průvan, uhynula by.

Pěstování citrusů doma stojí za to

Stále zelené listy jsou potěchou pro oči a v době květu nádherně voní. Samozřejmě nemůžete v domácích podmínkách očekávat velkou úrodu, ale menších plodů při doporučené péči určitě docílíte. Pro pěstování doma se však hodí jen některé kultivary:

Krásnými keříky jsou např. pomeranč z Tahiti (Otaheite orange), který je zkřížen s citronem a s mandarinkou, dále pomerančovníky C. sinensis Osbeck, Coti-diana, Jaffa, Hamlin nebo Moro.

Velmi dekorativní je kubánský pomerančovník s panašovanými listy i plody.

Z citroníků se hodí pro pěstování doma Penderosa, Lunario a Meyer, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský.

Kumkvát Fortunella nese menší plody (1,5 až 3 cm) podobné mandarinkám, avšak nakyslé. Opakem je hybrid Ponderosa s obrovskými plody.

Z grapefruitů se doporučuje do bytu Citrus Paradisi Macf, růžový Thompson nebo červený Redblush.

Z mandarinek lze zkusit odrůdy Ponkan nebo zakrslou Soči.

Vlastní výpěstky

Citrusy se také dají také vypěstovat ze semínek, ale zkušenosti pěstitelů říkají, že u takto vypěstovaných rostlin nedocílíte, aby kvetly a plodily, protože tyto keříky jsou již jen repliky mateřské rostliny.

Úspěšnější cestou množení je řízkování nebo roubování, při roubování je však třeba vybrat vhodnou podnož.

Vhodné podmínky

Citrusům se daří při stálé teplotě okolo 20 °C přes den, nanejvýš 25 °C, před tropickými teplotami v létě je třeba ji chránit, rostliny pak omezují růst.

Přizpůsobí se i trochu nižší intenzitě světla, než je tomu v subtropických oblastech. Přesto vyžadují sluneční svit okolo 5 – 6 hodin denně, podle toho volte jejich umístění.

Ke hnojení se doporučuje průmyslové hnojivo určené pro citrusy, a to z důležitého důvodu. Jsou to totiž rostliny vyžadující slabě kyselou půdu obsahující železo. To by jim při běžné zemině a hnojivu chybělo a následkem by bylo nežádoucí žloutnutí listů. Naopak výhodné je přidat do květináče rašelinu.

Musejí mít pochopitelně také dosti vlhkosti. Vhodná je zálivka dešťovou nebo odstátou vodou v pravidelných intervalech.

Rostou a sílí od dubna do září. Hnojení podporuje nasazování květů a růst plodů po opylení.

Při opylování můžete pomoci: Setřete pyl bavlněným chomáčkem anebo ho přenášejte z květu na květ pomocí štětečku.

Citrusy v paneláku? Proč ne?

Panelové domy mají obvykle balkony zasklené z důvodu bezpečnosti, a tak je pro tento typ rostlin vytvořeno vhodné prostředí typu skleníku, tedy zajištěná teplota a světlo a vláha.

V zimě je vhodnější je umístit do bytu za okno, kde svítí slunce, pokud se tam vzrostlý výpěstek vejde.

Přezimování je nezbytné

Některé snesou zimování i při vyšších teplotách interiéru, ale svůj růst během zimy pochopitelně zpomalí. Mají-li dostatek světla, pak přežijí bez výraznějšího snížení teploty a zimního odpočinku, avšak obecně platí, že zimní vegetační klid rostlinu posílí.

Nezbytný je, pokud chcete, aby rostlina kvetla a plodila. Ideální je najít jim stanoviště, kde bude mezi 5 až 15 °C a současně hodně světla. V činžovních domech se k tomu dobře hodí schodiště s přirozeným osvětlením.

Při přezimování zaléváme jen jednou týdně a omezíme i hnojení. Pokud rostlina ztrácí listy, obvykle je na jaře opět nahradí novými.

Aby plodily

Zimní chlad citrusy potřebují až do doby, kdy začnou nasazovat plody. Na zimním stanovišti je tedy musíme nechat rozkvést, opylovat je a počkat, až se objeví tvořící se plody. Teprve poté zahradníci doporučují stromek přenést na jiné stanoviště.

Při předčasné změně teploty za pokojovou plůdky opadají a nové se velmi pravděpodobně už nebudou tvořit. Už plodící stromek, který má dobré světelné podmínky a správné hnojení, pak kvete a plodí opakovaně během sezony.

Trpělivosti je třeba i při čekání na zralé plody. Trvá to týdny i měsíce. Na správně pěstovaném stromku tedy můžete mít současně květy i plody v různém stadiu růstu a zralosti. Stromek může takto plodit 15 i 20 let.

Pozor na napadení škůdci

Jako jiné květiny trpí i citrusy škůdci, nejčastěji jim škodí svilušky, které se můžeme pokusit opatrně odstranit mýdlovou vodou nebo setřít z listů jemným olejem. Napadení sviluškami podporuje suchý vzduch, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit.

Jiným typickým škůdcem vyhledávajícím citrusové stromky jsou puklice, mšice a vlnatky. Opět pomáhá rosení a sprchování, puklice můžete opatrně setřít kouskem vaty namočeným v lihu.

Nejen krásné, ale i zdravé

I když jsou naše stránky věnovány pěstování citrusů doma, určitě stojí za zmínku jejich zdravotní přínos:

Obsahují flavonoidy, které jsou významnými antioxidanty, působí protizánětlivě i jako

prevence vzniku řady typů rakoviny.

Snižují krevní tlak.

Ochraňují vaše nervové buňky proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Snižují významně škodlivý cholesterol.

Působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo