Domů     Citrusům se daří i v bytě
Citrusům se daří i v bytě
28.2.2022

Pěstování citrusů se stává stále více oblíbeným koníčkem. Nejenže jsou to na pohled krásné rostliny, ale přinášejí i drobné zdravé plody. Klima se otepluje a nelze vyloučit, že citrusům, pocházejícím původně ze subtropických krajů, se začne více dařit i u nás.

Můžete je pěstovat v paneláku i na balkoně, v zimní zahrádce u rodinného domu nebo jen tak na okně orientovaném na západ nebo na jih. Stačí jim dopřát dostatek světla a vody. Vyhovuje jim stabilní teplota a pravidelná zálivka.

Ale jako u všech pokojových rostlin platí nepřelévat, pak mohou kořeny uhnívat a rostlina uhyne. Dbejte rovněž na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem nebo klasicky s využitím kompostu.

Tip: Můžete je pěstovat nejen pro okrasu, ale i pro zdraví.

Mandarinku, pomeranče nebo citronovníky a další druhy lze v domácnosti různorodě využít, ať již jako přílohu či spíše jako ozdobu nejrůznějších jídel, stejně tak jako exotický citrus Buddhovu ruku.

Buddhova ruka je u nás známá spíše pod názvem cedrát. Ten vznikl křížením s pomerančovníkem a má krásný tvar plodů, ale ty jsou jen dekorativní, nejsou určené ke konzumaci.

Svědčí mu půda složená z jednoho dílu písku, ze 2 dílů zahradnického substrátu a z jednoho dílu těžké jílovité zeminy. V květináči opět nesmí vespodu chybět drenáž. Vhodný je třeba keramzit.

Mladé jednoleté rostlině stačí květináč o průměru přibližně 12 cm, dvouleté musejí mít už nádobu větší, nejméně 16 cm. Tříletý výpěstek pak potřebuje již 22 cm a čtyřletým a víceletým pořiďte květináč s více než 30cm průměrem. Pozor, Buddhova ruka nesnáší průvan, uhynula by.

Pěstování citrusů doma stojí za to

Stále zelené listy jsou potěchou pro oči a v době květu nádherně voní. Samozřejmě nemůžete v domácích podmínkách očekávat velkou úrodu, ale menších plodů při doporučené péči určitě docílíte. Pro pěstování doma se však hodí jen některé kultivary:

Krásnými keříky jsou např. pomeranč z Tahiti (Otaheite orange), který je zkřížen s citronem a s mandarinkou, dále pomerančovníky C. sinensis Osbeck, Coti-diana, Jaffa, Hamlin nebo Moro.

Velmi dekorativní je kubánský pomerančovník s panašovanými listy i plody.

Z citroníků se hodí pro pěstování doma Penderosa, Lunario a Meyer, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský.

Kumkvát Fortunella nese menší plody (1,5 až 3 cm) podobné mandarinkám, avšak nakyslé. Opakem je hybrid Ponderosa s obrovskými plody.

Z grapefruitů se doporučuje do bytu Citrus Paradisi Macf, růžový Thompson nebo červený Redblush.

Z mandarinek lze zkusit odrůdy Ponkan nebo zakrslou Soči.

Vlastní výpěstky

Citrusy se také dají také vypěstovat ze semínek, ale zkušenosti pěstitelů říkají, že u takto vypěstovaných rostlin nedocílíte, aby kvetly a plodily, protože tyto keříky jsou již jen repliky mateřské rostliny.

Úspěšnější cestou množení je řízkování nebo roubování, při roubování je však třeba vybrat vhodnou podnož.

Vhodné podmínky

Citrusům se daří při stálé teplotě okolo 20 °C přes den, nanejvýš 25 °C, před tropickými teplotami v létě je třeba ji chránit, rostliny pak omezují růst.

Přizpůsobí se i trochu nižší intenzitě světla, než je tomu v subtropických oblastech. Přesto vyžadují sluneční svit okolo 5 – 6 hodin denně, podle toho volte jejich umístění.

Ke hnojení se doporučuje průmyslové hnojivo určené pro citrusy, a to z důležitého důvodu. Jsou to totiž rostliny vyžadující slabě kyselou půdu obsahující železo. To by jim při běžné zemině a hnojivu chybělo a následkem by bylo nežádoucí žloutnutí listů. Naopak výhodné je přidat do květináče rašelinu.

Musejí mít pochopitelně také dosti vlhkosti. Vhodná je zálivka dešťovou nebo odstátou vodou v pravidelných intervalech.

Rostou a sílí od dubna do září. Hnojení podporuje nasazování květů a růst plodů po opylení.

Při opylování můžete pomoci: Setřete pyl bavlněným chomáčkem anebo ho přenášejte z květu na květ pomocí štětečku.

Citrusy v paneláku? Proč ne?

Panelové domy mají obvykle balkony zasklené z důvodu bezpečnosti, a tak je pro tento typ rostlin vytvořeno vhodné prostředí typu skleníku, tedy zajištěná teplota a světlo a vláha.

V zimě je vhodnější je umístit do bytu za okno, kde svítí slunce, pokud se tam vzrostlý výpěstek vejde.

Přezimování je nezbytné

Některé snesou zimování i při vyšších teplotách interiéru, ale svůj růst během zimy pochopitelně zpomalí. Mají-li dostatek světla, pak přežijí bez výraznějšího snížení teploty a zimního odpočinku, avšak obecně platí, že zimní vegetační klid rostlinu posílí.

Nezbytný je, pokud chcete, aby rostlina kvetla a plodila. Ideální je najít jim stanoviště, kde bude mezi 5 až 15 °C a současně hodně světla. V činžovních domech se k tomu dobře hodí schodiště s přirozeným osvětlením.

Při přezimování zaléváme jen jednou týdně a omezíme i hnojení. Pokud rostlina ztrácí listy, obvykle je na jaře opět nahradí novými.

Aby plodily

Zimní chlad citrusy potřebují až do doby, kdy začnou nasazovat plody. Na zimním stanovišti je tedy musíme nechat rozkvést, opylovat je a počkat, až se objeví tvořící se plody. Teprve poté zahradníci doporučují stromek přenést na jiné stanoviště.

Při předčasné změně teploty za pokojovou plůdky opadají a nové se velmi pravděpodobně už nebudou tvořit. Už plodící stromek, který má dobré světelné podmínky a správné hnojení, pak kvete a plodí opakovaně během sezony.

Trpělivosti je třeba i při čekání na zralé plody. Trvá to týdny i měsíce. Na správně pěstovaném stromku tedy můžete mít současně květy i plody v různém stadiu růstu a zralosti. Stromek může takto plodit 15 i 20 let.

Pozor na napadení škůdci

Jako jiné květiny trpí i citrusy škůdci, nejčastěji jim škodí svilušky, které se můžeme pokusit opatrně odstranit mýdlovou vodou nebo setřít z listů jemným olejem. Napadení sviluškami podporuje suchý vzduch, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit.

Jiným typickým škůdcem vyhledávajícím citrusové stromky jsou puklice, mšice a vlnatky. Opět pomáhá rosení a sprchování, puklice můžete opatrně setřít kouskem vaty namočeným v lihu.

Nejen krásné, ale i zdravé

I když jsou naše stránky věnovány pěstování citrusů doma, určitě stojí za zmínku jejich zdravotní přínos:

Obsahují flavonoidy, které jsou významnými antioxidanty, působí protizánětlivě i jako

prevence vzniku řady typů rakoviny.

Snižují krevní tlak.

Ochraňují vaše nervové buňky proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Snižují významně škodlivý cholesterol.

Působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!