Domů     Citrusům se daří i v bytě
Citrusům se daří i v bytě
od 28.2.2022

Pěstování citrusů se stává stále více oblíbeným koníčkem. Nejenže jsou to na pohled krásné rostliny, ale přinášejí i drobné zdravé plody. Klima se otepluje a nelze vyloučit, že citrusům, pocházejícím původně ze subtropických krajů, se začne více dařit i u nás.

Můžete je pěstovat v paneláku i na balkoně, v zimní zahrádce u rodinného domu nebo jen tak na okně orientovaném na západ nebo na jih. Stačí jim dopřát dostatek světla a vody. Vyhovuje jim stabilní teplota a pravidelná zálivka.

Ale jako u všech pokojových rostlin platí nepřelévat, pak mohou kořeny uhnívat a rostlina uhyne. Dbejte rovněž na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem nebo klasicky s využitím kompostu.

Tip: Můžete je pěstovat nejen pro okrasu, ale i pro zdraví.

Mandarinku, pomeranče nebo citronovníky a další druhy lze v domácnosti různorodě využít, ať již jako přílohu či spíše jako ozdobu nejrůznějších jídel, stejně tak jako exotický citrus Buddhovu ruku.

reklama

Buddhova ruka je u nás známá spíše pod názvem cedrát. Ten vznikl křížením s pomerančovníkem a má krásný tvar plodů, ale ty jsou jen dekorativní, nejsou určené ke konzumaci.

Svědčí mu půda složená z jednoho dílu písku, ze 2 dílů zahradnického substrátu a z jednoho dílu těžké jílovité zeminy. V květináči opět nesmí vespodu chybět drenáž. Vhodný je třeba keramzit.

Mladé jednoleté rostlině stačí květináč o průměru přibližně 12 cm, dvouleté musejí mít už nádobu větší, nejméně 16 cm. Tříletý výpěstek pak potřebuje již 22 cm a čtyřletým a víceletým pořiďte květináč s více než 30cm průměrem. Pozor, Buddhova ruka nesnáší průvan, uhynula by.

Pěstování citrusů doma stojí za to

Stále zelené listy jsou potěchou pro oči a v době květu nádherně voní. Samozřejmě nemůžete v domácích podmínkách očekávat velkou úrodu, ale menších plodů při doporučené péči určitě docílíte. Pro pěstování doma se však hodí jen některé kultivary:

reklama

Krásnými keříky jsou např. pomeranč z Tahiti (Otaheite orange), který je zkřížen s citronem a s mandarinkou, dále pomerančovníky C. sinensis Osbeck, Coti-diana, Jaffa, Hamlin nebo Moro.

Velmi dekorativní je kubánský pomerančovník s panašovanými listy i plody.

Z citroníků se hodí pro pěstování doma Penderosa, Lunario a Meyer, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský.

Kumkvát Fortunella nese menší plody (1,5 až 3 cm) podobné mandarinkám, avšak nakyslé. Opakem je hybrid Ponderosa s obrovskými plody.

Z grapefruitů se doporučuje do bytu Citrus Paradisi Macf, růžový Thompson nebo červený Redblush.

Z mandarinek lze zkusit odrůdy Ponkan nebo zakrslou Soči.

Vlastní výpěstky

Citrusy se také dají také vypěstovat ze semínek, ale zkušenosti pěstitelů říkají, že u takto vypěstovaných rostlin nedocílíte, aby kvetly a plodily, protože tyto keříky jsou již jen repliky mateřské rostliny.

Úspěšnější cestou množení je řízkování nebo roubování, při roubování je však třeba vybrat vhodnou podnož.

Vhodné podmínky

Citrusům se daří při stálé teplotě okolo 20 °C přes den, nanejvýš 25 °C, před tropickými teplotami v létě je třeba ji chránit, rostliny pak omezují růst.

reklama

Přizpůsobí se i trochu nižší intenzitě světla, než je tomu v subtropických oblastech. Přesto vyžadují sluneční svit okolo 5 – 6 hodin denně, podle toho volte jejich umístění.

Ke hnojení se doporučuje průmyslové hnojivo určené pro citrusy, a to z důležitého důvodu. Jsou to totiž rostliny vyžadující slabě kyselou půdu obsahující železo. To by jim při běžné zemině a hnojivu chybělo a následkem by bylo nežádoucí žloutnutí listů. Naopak výhodné je přidat do květináče rašelinu.

Musejí mít pochopitelně také dosti vlhkosti. Vhodná je zálivka dešťovou nebo odstátou vodou v pravidelných intervalech.

Rostou a sílí od dubna do září. Hnojení podporuje nasazování květů a růst plodů po opylení.

Při opylování můžete pomoci: Setřete pyl bavlněným chomáčkem anebo ho přenášejte z květu na květ pomocí štětečku.

Citrusy v paneláku? Proč ne?

Panelové domy mají obvykle balkony zasklené z důvodu bezpečnosti, a tak je pro tento typ rostlin vytvořeno vhodné prostředí typu skleníku, tedy zajištěná teplota a světlo a vláha.

V zimě je vhodnější je umístit do bytu za okno, kde svítí slunce, pokud se tam vzrostlý výpěstek vejde.

Přezimování je nezbytné

Některé snesou zimování i při vyšších teplotách interiéru, ale svůj růst během zimy pochopitelně zpomalí. Mají-li dostatek světla, pak přežijí bez výraznějšího snížení teploty a zimního odpočinku, avšak obecně platí, že zimní vegetační klid rostlinu posílí.

Nezbytný je, pokud chcete, aby rostlina kvetla a plodila. Ideální je najít jim stanoviště, kde bude mezi 5 až 15 °C a současně hodně světla. V činžovních domech se k tomu dobře hodí schodiště s přirozeným osvětlením.

Při přezimování zaléváme jen jednou týdně a omezíme i hnojení. Pokud rostlina ztrácí listy, obvykle je na jaře opět nahradí novými.

Aby plodily

Zimní chlad citrusy potřebují až do doby, kdy začnou nasazovat plody. Na zimním stanovišti je tedy musíme nechat rozkvést, opylovat je a počkat, až se objeví tvořící se plody. Teprve poté zahradníci doporučují stromek přenést na jiné stanoviště.

Při předčasné změně teploty za pokojovou plůdky opadají a nové se velmi pravděpodobně už nebudou tvořit. Už plodící stromek, který má dobré světelné podmínky a správné hnojení, pak kvete a plodí opakovaně během sezony.

Trpělivosti je třeba i při čekání na zralé plody. Trvá to týdny i měsíce. Na správně pěstovaném stromku tedy můžete mít současně květy i plody v různém stadiu růstu a zralosti. Stromek může takto plodit 15 i 20 let.

Pozor na napadení škůdci

Jako jiné květiny trpí i citrusy škůdci, nejčastěji jim škodí svilušky, které se můžeme pokusit opatrně odstranit mýdlovou vodou nebo setřít z listů jemným olejem. Napadení sviluškami podporuje suchý vzduch, proto je vhodné rostlinu pravidelně rosit.

Jiným typickým škůdcem vyhledávajícím citrusové stromky jsou puklice, mšice a vlnatky. Opět pomáhá rosení a sprchování, puklice můžete opatrně setřít kouskem vaty namočeným v lihu.

Nejen krásné, ale i zdravé

I když jsou naše stránky věnovány pěstování citrusů doma, určitě stojí za zmínku jejich zdravotní přínos:

Obsahují flavonoidy, které jsou významnými antioxidanty, působí protizánětlivě i jako

prevence vzniku řady typů rakoviny.

Snižují krevní tlak.

Ochraňují vaše nervové buňky proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Snižují významně škodlivý cholesterol.

Působí proti tvorbě ledvinových kamenů.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel