Domů     Víte, jakou matraci potřebujete?
Víte, jakou matraci potřebujete?
17.11.2023

Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální.

Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace.

Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná.

Co vybrat při…

… vydatném nočním pocení

V noci se potíme všichni, ale lidé, kterým je pod i pod tenkou přikrývkou horko, přece jen více. Proto potřebují dobře prodyšnou matraci, která bude vlhkost rychle odvádět. To slibují matrace s lamelovou, pružinovou nebo taštičkovou konstrukcí.

Pokud budete chtít pěnovou, pak si nejprve zjistěte, zda má v jádru průduchy na odvádění vlhkosti. Nižší prodyšnost mají PUR pěny a RE pěny, ale vzdušnost může omezit i výrobní postup, kdy se vrstvy spojují lepením.

… alergiích

Také pro alergiky je zásadní prodyšnost matrace, neboť vyšší vlhkost vytváří příznivé podmínky pro množení roztočů, jedné z hlavních příčin jejich potíží. Proto jsou pro ně vhodné obdobné typy matrací, které se doporučují při výrazném pocením.

Z hlediska materiálu je pro alergiky výhodný latex nebo antibakteriální pěna, která nepohlcuje prach a brání šíření mikroorganismů.

Kromě vlastní matrace ale hraje roli také její potah. Vyberte takový, který bude slibovat ochranný účinek proti roztočům, ale také bakteriím a plísním.

… bolestech kloubů

Tady by měla mít rozhodující váhu tvrdost matrace. Bolestivost kloubů při revmatických potížích nebo zraněních otlačením stoupá, měkká matrace z líné pěny nebo latexu proto přináší úlevu.

Konkrétní stupeň tvrdosti je třeba rozumně skloubit s požadavky podle typu postavy.

Obecně by lidé mohutnějšího vzrůstu a s nadváhou měli volit tvrdší matraci, která tělu poskytne dostatečnou oporu, naopak pro drobnější a štíhlejší osoby jsou vhodné středně tvrdé a měkčí matrace.

Kompromisním řešením u korpulentních postav může být zónovaná matrace s měkčími partiemi v oblasti ramenou a kolenou.

… vyšším věku

Vhodná je mírně měkčí matrace z líné pěny, na níž nebude při delším ležení hrozit tvorba otlaků.

Neměla by však být příliš měkká, protože by při při normální postavě nebo nadváze mohla rušit spánek, neboť nutí zatínat svaly a vyrovnávat polohu, což navíc dlouhodobě vede k bolestem zad. Z hodně měkké matrace se seniorům také hůře vstává.

Druhý parametr, který je třeba s ohledem na horší pohyblivost třeba zvážit, je výška matrace. Čím je vyšší, tím lépe se z ní seniorům lépe vstává.

Tip: Pro dlouhodobě nemocné je nejvhodnější antidekubitní matrace. Jak název naznačuje, je zkonstruovaná tak, aby co nejvíce snižovala riziko vzniku proleženin a současně byla dostatečně prodyšná.

… bolestech zad

Při chronických potížích se zády je nejlepší poohlédnout se po ortopedické zdravotní matraci. Cenově se od jiných typů matrací příliš neliší, přitom dokáže účinně odlehčit dlouhodobě zatíženým částem těla při ležení.

Ortopedické matrace bývají taštičkové nebo lamelové a jsou testované v provozu v nemocnicích a certifikované.

Tip: Pokud se rozhodnete pro běžné matrace, tak při bolestech v horní části zase se doporučuje matrace tvrdší u lidí, kteří spí na zádech, a středně tvrdá nebo zónovaná u spáčů na boku.

Při potížích s bederní páteří by matrace měla být spíše měkčí u lidí, kteří současně trpí bolestmi kloubů, nebo středně tvrdá u ostatních.

A podle polohy ve spánku

– Pokud spíte na boku, potřebujete matraci měkčí až středně tvrdou podle mohutnosti postavy. Matrace musí odlehčit zátěž kyčle a ramene, aby otlaky nevedly k bolestem kloubů.

Vhodnou alternativou je zónovaná matrace, která umožňuje měkčí zanoření v oblasti ramenou a kolenou, zatímco záda udržuje v rovné poloze.

– Poloha na zádech vyžaduje pevnější oporu, aby se páteř neprohýbala v bederní páteři, což by vedlo opět k bolestem. Vhodná je tedy tvrdší matrace.

– Na břiše může docházet také k nepřirozenému prohnutí páteře, proto by matrace měla být tvrdší, ne však příliš, aby nedocházelo k otlakům kolenou, pánve a žeber.

Aby se brzy neproležela

Matraci bychom zhruba po deseti letech měli vyměnit za novou, někdy se ale „proleží“ dříve. Aby se to nestalo, ohlídejte si parametr zvaný objemová hmotnost pěny – týká se jak viscoelastické (líné) pěny, tak studené pěny, latexu nebo PUR čili molitanu.

Kvalitní matrace by měly mít objemovou hmotnost pěny 40 kg/m3 nebo ještě lépe 50 kg/m3.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!