Domů     Pořiďte si paludárium…
Pořiďte si paludárium…
20.11.2023

Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha.

Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé paludárium je nenapodobitelný originál.

Jako v deštném pralese

Paludária jsou stavěna tak, aby simulovala biotop deštného pralesa. Však také v překladu z latiny je to paludal (mokřiny nebo bažiny) a koncovka arium (uzavřené v nádobě).

Proto mohou být využívána pro chov obojživelníků, ale také pro pěstování exotických rostlin. Můžete si vybrat jedno, nebo druhé, ale také obojí. Do vody ve spodní části paludária si pak nasaďte rybičky a dílo bude dokonalé.

Paludárium je místo, kde v jediném prostoru mohou spolu růst vodní i suchozemské rostliny a žít suchozemští, vodní i obojživelní tvorové současně.
Paludárium je místo, kde v jediném prostoru mohou spolu růst vodní i suchozemské rostliny a žít suchozemští, vodní i obojživelní tvorové současně.

Jakou velikost zvolit

Paludária se liší svou velikostí. Patří do skupiny vivárií, což znamená zařízení pro chov živočichů, hlavně cizokrajných. Je proto důležité uzpůsobit je přirozenému prostředí, v němž se ten který exotický živočich běžně vyskytuje.

Tip Paní domu: Jestli po paludáriu toužíte, ale sami si ho zařídit netroufáte, využijte profesionální služby a nechte si ho připravit na míru přesně podle svých představ.

Koho zde ubytujete

Než se rozhodnete, zda si vůbec paludárium pořídit, poohlédněte se po zvířátkách, pro které bude vhodným domovem. Chcete je mít doma a starat se o ně? Pak se pusťte do stavby paludária. Odborníci doporučují dát do terarijní části například:

* užovky

* exotické žabky pralesničky neboli šípové žabky (rod Dendrobates), nebo jiné druhy žabek

* mloky

* ještěrky

* kraby

* chameleony

* vodní želvy

Tip Paní domu: Pořízení obojživelníků se doporučuje spíše zkušenějším chovatelům, protože jsou náročnější na vodní i suchozemskou část.

Jaké rostlinky zvolit

Nemusíte mít žádného obojživelníka. Rozhodněte se, že si do vodní plochy pořídíte rybičky a v té terarijní pěstujte tropické rostliny. Po kterých sáhnout?

* vyzkoušejte orchideje, ale pouze tropické druhy

* nasaďte si sem masožravé rostliny

* poptejte se po speciálních vodních popínavých nebo převislých rostlinách a po liánách

* vhodné jsou i bromélie

* nezapomeňte ani na kapradiny a mechy

Tip Paní domu: Ještě než začnete své paludárium stavět, promyslete si konkrétně, kterými rostlinami ho osázíte. Protože podle toho budete tvarovat pozadí a umisťovat kůry a větve.

Péče o vodní prostředí

Zjednodušeně řečeno, je paludárium velké terárium, v němž je položeno menší akvárium. Obojí je pak spolu propojeno vnitřním vybavením (přírodními dekoracemi). Co do vody dát a co tam určitě nepatří?

* Mušle ani mořské ulity sem nedávejte. Obsahují vápník, který by zvyšoval pH vody.

* Ze stejného důvodu sem nepatří ani kameny s obsahem vápna.

* Nahraďte je speciálním akvarijním štěrkem.

* Na dno dejte kořeny. Na nich budou zvířátka odpočívat. Vybírejte pouze ty vhodné do akvária, jiné by v něm uhnívaly.

* Opatrnost je na místě i při výběru lepidla, opět sáhněte po tom, které je vhodné do akvárií. Například silikonový tmel do koupelen je jedovatý.

(Ne)zbytné doplňky

Je toho hodně, co můžete do svého paludária dát. Něco je moc důležité a nemělo by chybět, díky tomu dalšímu bude radost se na paludárium dívat a pozorovat ho. Takže, co všechno si můžete pořídit?

* vodní filtry na čištění vody

* ventilátory

* topná tělesa (s termostatem i bez něj)

* mlhovače a rosící přístroje

* světla a osvětlovací technika

* vlhkoměry

* vodopády a čerpadla na vodopády

Co je ještě třeba vědět

Jestli se v paludáriu společně sejdou rostliny i živočichové, je důležité, aby obojí měli stejné podmínky pro zdárný růst a rozmnožování.

Květiny roste a zavlažujte měkkou vodou, abyste udrželi její správné pH. Nepoužívejte klasická hnojiva, která jsou pro zvířata nebezpečná. V prodejnách akvaristiky se nabízejí speciální hnojiva pro akvarijní rostliny.

Než si je ale koupíte, ujistěte se, že jsou vhodná i pro vaše obyvatele paludária. A určitě to s hnojivy nepřehánějte.

Bezpečnost na prvním místě

Kompletně zařízené paludárium už něco váží, je opravdu těžké, a proto ho dejte na stabilní podstavec.

Zdroj: paludarium.wz.cz; akteraria.cz

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –