Orchideje i přes svou exotickou krásu nejsou příliš náročné. Potřebují přesadit pouze jednou za dva roky, anebo tehdy, když se jejich kořeny tlačí ven z květináče a začínají usychat, nebo zahnívají. Luboš Petrs z pražského Zahradnictví Chládek nám názorně ukázal, jak na to.
Co budete potřebovat?
Připravte si květinu, kterou chcete přesadit, nový, o něco větší květináč, než je původní (průsvitný se volí jen proto, že můžete sledovat stav kořenů), dál čisté (sterilní) nůžky, eventuálně nůž, hnojivo na orchideje, dřevěné uhlí na ošetření řezu a samozřejmě substrát.
Existují dva typy a je jedno, který si vyberete:
a) kokosové „chipsy“ – před přesazováním rostliny se drť z balíčku vysype na cca 3 hodiny do kbelíku s vodou. Musíte ji propláchnout několikrát, dokud voda nebude čirá.
b) substrát s piniovou kůrou a rašeliníkem – je jemně mletý a sypeme rovnou ze sáčku.
Přesazujeme do kokosové drti:
Před přesazením z rostliny ostříhejte odkvetlé výhony. Zastřihuje se alespoň 2 cm nad očkem (kdyby méně – řez rostliny zasychá a mohl by uschnout i pupen).
Pokud jsou na výhonu nové malé rostlinky (jedná se o původní druhy), počkejte, až pustí kořínky, a pak 2 cm pod nimi ustřihněte, nebo odloupněte. Získáte novou rostlinu, kterou zasaďte do květináče. Kořínky zasypejte dřevěným uhlím, které má dezinfekční účinky.
Namočte orchidej i květináč na několik minut, pak bude odstranění květináče jednodušší. Uchopte orchidej zespodu za listy a jemně vytáhněte. Po odmáčení by to mělo jít docela snadno.
Po vyndání ze starého květináče vysypejte substrát a odstraňte ho i z prostoru mezi kořeny.
Pak kořeny zkontrolujte, tam, kde se rozpadají, zastřihněte sterilními nůžkami a zasypte dřevěným uhlím, ochrání rostlinu před atakem nemocí. Zelené jsou zdravé, zdravé jsou i bledé uvnitř kořenového balu, kam nemělo přístup světlo.
Připravte si nový květináč, který bude o něco větší než ten předchozí. Pozor však, neměl by být výrazně větší, než předchozí květináč, protože pak by se orchidej snažila rychle vyplnit kořeny a vůbec by vám nekvetla.
Na dno květináče dejte trochu substrátu určeného pro orchideje. Vložte do květináče orchidej a držte ji po celou dobu, co budete okolo ní dávat další substrát. Místo růstu (kde končí rostlina a začínají kořeny) musí být v linii s hranou květináče.
Dosypejte substrát. Pečlivě květináč okolo květiny vyplňte. Nakonec zeminu jemně zamáčkněte.
Je hotovo. Upěchujeme povrch substrátu, aby nezůstaly dutiny. Namočte orchidej do kbelíku s vodou a umístěte na místo s dostatkem nepřímého světla.
Přesazujeme do kůry a rašeliny:
Rostlina kvetoucí, ostříhaná a přesazená….
Do rašeliny s piniovou kůrou a rašelinou se přesazuje stejným způsobem.
Vyjměte rostlinu a očistěte kořeny…
Mezi kořeny zůstane jen bal z mechu – ten se nikdy neodstraňuje.
Vložte ošetřenou rostlinku a zasypte substrátem…
A je hotovo!
Tip Paní domu: Očištěné kořeny rostliny v novém květináči před zasypáním substrátem zasypte skořicí. Ta ochrání rostlinu před nakažením nemocí.
Které se nepřesazují?
Orchidea druhu Vanda s epifytními kořeny se nepřesazuje do substrátu. Jen se vyčistí kořenový bal a prostříháním se odstraní staré a nezdravé kořeny. Namočte ji do vody a po 3 hodinách ji okapejte a zavěste zpátky na místo.
Orchidej se přesazuje ke konci jara, těsně před tím, než začnou rašit nové výhonky, a před začátkem růstu květiny samotné.
Text podle Luboše Peterse: Marie Šrámková, foto: Daniel Zahrádka