Domů     Víte, jak jste staří?
Víte, jak jste staří?
25.9.2023

Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě.

Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.

A pokud teď chcete namítnout, že za vše může genetika… zadržte. Ano, „věčné mládí“ může někdo dostat do vínku, ale stárnutí k lepšímu dokáže ovlivnit – když chce a ví, jak na to – úplně každý!

Dva faktory

Když se na biologický věk podíváme očima odborníků, pak jej určují změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů našeho těla.

Kromě toho ale skutečný, tedy chronologický věk ovlivňuje chování, životní styl a přístup k životu a mnoho dalších faktorů, které mohou stáří člověka více či méně oddálit. Navíc každý z našich orgánů může mít jiný biologický věk.

Výsledkem může být rozdíl mezi biologickým a úředním věkem až dvacet i více let!

Nikdy není pozdě

Zjistit biologický věk, tedy přesněji jak jsou naše orgány opravdu staré, už odborníci na anti-anging medicínu dokážou. A když se svěříte do jejich péče, také vám poradí, jak dál.

Nikdy totiž není ani brzy, ani příliš pozdě oddálit nástup stárnutí a prodloužit si život. Nejde sice vrátit poškození a degenerativní změny, které nastaly, ale zdravotní stav lze zlepšit i v pokročilém věku.

Poznejte svůj elixír mládí

Že se na určení biologického věku nechystáte, možná si ani netroufáte znát pravdu, a přesto byste rádi žili déle, lépe a hlavně kvalitněji? I to lze do značné míry ovlivnit. Kouzlo spočívá v dodržování několika základních doporučení:

Respektujte pravidla zdravé výživy: Vsaďte na zeleninu, ovoce, ryby, omezte tuky, solte méně, hodně naopak pijte (ideálně čistou vodu).

Hlavně ale nehladovte, nedržte extrémní diety, jezte pravidelně a myslete na to, že vyřadit z jídelníčku nemusíte nic. Když budete jíst pestře a v rozumném množství, výrazně převažovat bude to zdravé.

Dopřávejte si pohyb. I kdyby to měla být jen každodenní procházka cestou domů z práce, stojí to za to a vaše tělo i biologický věk to ocení. Jen aktivní tělo je zdravé a fungující. A jen takové má šanci vydržet déle mladé a krásné.

Odpočívejte. Žít v neustálém stresu a poklusu? To vám zadělá víc než jen na pár nevinných vrásek. Stres vám krátí život. Nemluvě o tom, že se často stresujete jako všichni pro požadavky a pohodlí někoho jiného. Když už, tak sami pro sebe. A jen v nezbytně nutných případech.

Obklopujte se lidmi, které máte rádi. Proč? Protože i míra vaší spokojenosti a lásky, kterou dostáváte i dáváte, velmi ovlivňuje výšku vašeho biologického věku. Asi netřeba doplňovat, že milovaní a milující lidé jsou na tom lépe.

TEST: Změřte si svůj Anti-Aging index!

Tento minitest vám napoví, jak moc se váš biologický věk oddaluje tomu skutečnému. Je to ale pouhá ochutnávka. Skutečný test má více než 100 otázek a jeho vyhodnocení trvá několik dnů a může mít až 30 stránek:

1. Kolik porcí ovoce a zeleniny obsahuje vaše strava každý den?

žádnou 0b/jednu 1b/dvě a více 2b

2. Jak často trpíte bolestmi hlavy, únavou a nedostatkem energie?

nikdy 2b/jednou měsíčně 1b/jednou týdně 0b

3. Kolik vypijete čisté vody denně?

0,5 litrů 0b/1 litr 1b/2 litry a více 2b

4. Chodíte na pravidelné lékařské prohlídky každý rok?

ano 1b/ne 0b

5. Pobytu na čerstvém vzduchu se věnujete…

při cestě k autu 0b/každý víkend 1b/několikrát týdně 2b

6. Kolik hodin denně kvalitně spíte?

méně než 5 hodin 0b/7-8 hodin 2b/ 9 a více hodin 1b

7. Kolik blízkých lidí máte okolo sebe?

Nikoho 0b / partnera či partnerku 1b/spoustu přátel 2b

8. Kolik hodin týdně sportujete?

Nesportuji vůbec 0b/1 hodinu 1b/3 hodiny 2b

9. Trpíte častými úzkostmi, depresemi či špatnou náladou?

nikdy 2b/jednou měsíčně 1b/stále 0b

10. Znáte svoji hladinu cholesterolu, cukru a krevní tlak?

ano 1b/ne 0b

Výsledky:

0b-7b Rychlý stupeň stárnutí

Pozor, takto můžete velice rychle zestárnout! Zdravý životní styl je pro vás jedna velká neznámá. Na vině mohou být různé okolnosti i lidé, kterými se obklopujete. Ale mnohem větší kus viny padá na vás – jste zřejmě příliš pohodlní na to, provést pár změn.

Jednou ale přijde doba, kdy se na svůj život podíváte se smutkem a otázkou, proč jste se k sobě nechovali jinak. Začněte se věnovat svému tělu už nyní.

8b-13b Dobré, ale je to zlepšovat

Patříte spíše ke zdravější části české populace. Přestože váš zdravý životní styl spíše ovlivňuje vaše momentální nálada a máte časté výkyvy. Chcete žít zdravě, ale pak se to najednou přestane dařit a ztrácíte motivaci.

Pokud si ale chcete udržet výborný zdravotní stav a mládí i do pozdního věku, je načase začít dělat něco pro sebe již nyní a systematicky.

14b-18b Budete dlouho mladí

Gratulujeme! Vy pro svoje zdraví a krásu děláte všechno, co se dá. Nepřestávejte, udržujte si stejný životní styl, abyste se nemuseli v pozdějším věku potýkat s civilizačními chorobami ani zbytečnými problémy těla.

Informace se ale stále zdokonalují a můžete se o sebe starat ještě lépe a individuálněji v principu anti-aging medicíny. Zkuste ještě zapátrat, jakými chorobami trpěli vaši předci, abyste věděli, na co se zaměřit v prevenci.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Asociace medicíny proti stárnutí (www.amps.cz); Konzultace: MUDr. Monika Golková, prezidentka AMPS ČR a primářka 1. anti-aging A2C kliniky

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte