Domů     Víte, jak jste staří?
Víte, jak jste staří?
25.9.2023

Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě.

Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.

A pokud teď chcete namítnout, že za vše může genetika… zadržte. Ano, „věčné mládí“ může někdo dostat do vínku, ale stárnutí k lepšímu dokáže ovlivnit – když chce a ví, jak na to – úplně každý!

Dva faktory

Když se na biologický věk podíváme očima odborníků, pak jej určují změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů našeho těla.

Kromě toho ale skutečný, tedy chronologický věk ovlivňuje chování, životní styl a přístup k životu a mnoho dalších faktorů, které mohou stáří člověka více či méně oddálit. Navíc každý z našich orgánů může mít jiný biologický věk.

Výsledkem může být rozdíl mezi biologickým a úředním věkem až dvacet i více let!

Nikdy není pozdě

Zjistit biologický věk, tedy přesněji jak jsou naše orgány opravdu staré, už odborníci na anti-anging medicínu dokážou. A když se svěříte do jejich péče, také vám poradí, jak dál.

Nikdy totiž není ani brzy, ani příliš pozdě oddálit nástup stárnutí a prodloužit si život. Nejde sice vrátit poškození a degenerativní změny, které nastaly, ale zdravotní stav lze zlepšit i v pokročilém věku.

Poznejte svůj elixír mládí

Že se na určení biologického věku nechystáte, možná si ani netroufáte znát pravdu, a přesto byste rádi žili déle, lépe a hlavně kvalitněji? I to lze do značné míry ovlivnit. Kouzlo spočívá v dodržování několika základních doporučení:

Respektujte pravidla zdravé výživy: Vsaďte na zeleninu, ovoce, ryby, omezte tuky, solte méně, hodně naopak pijte (ideálně čistou vodu).

Hlavně ale nehladovte, nedržte extrémní diety, jezte pravidelně a myslete na to, že vyřadit z jídelníčku nemusíte nic. Když budete jíst pestře a v rozumném množství, výrazně převažovat bude to zdravé.

Dopřávejte si pohyb. I kdyby to měla být jen každodenní procházka cestou domů z práce, stojí to za to a vaše tělo i biologický věk to ocení. Jen aktivní tělo je zdravé a fungující. A jen takové má šanci vydržet déle mladé a krásné.

Odpočívejte. Žít v neustálém stresu a poklusu? To vám zadělá víc než jen na pár nevinných vrásek. Stres vám krátí život. Nemluvě o tom, že se často stresujete jako všichni pro požadavky a pohodlí někoho jiného. Když už, tak sami pro sebe. A jen v nezbytně nutných případech.

Obklopujte se lidmi, které máte rádi. Proč? Protože i míra vaší spokojenosti a lásky, kterou dostáváte i dáváte, velmi ovlivňuje výšku vašeho biologického věku. Asi netřeba doplňovat, že milovaní a milující lidé jsou na tom lépe.

TEST: Změřte si svůj Anti-Aging index!

Tento minitest vám napoví, jak moc se váš biologický věk oddaluje tomu skutečnému. Je to ale pouhá ochutnávka. Skutečný test má více než 100 otázek a jeho vyhodnocení trvá několik dnů a může mít až 30 stránek:

1. Kolik porcí ovoce a zeleniny obsahuje vaše strava každý den?

žádnou 0b/jednu 1b/dvě a více 2b

2. Jak často trpíte bolestmi hlavy, únavou a nedostatkem energie?

nikdy 2b/jednou měsíčně 1b/jednou týdně 0b

3. Kolik vypijete čisté vody denně?

0,5 litrů 0b/1 litr 1b/2 litry a více 2b

4. Chodíte na pravidelné lékařské prohlídky každý rok?

ano 1b/ne 0b

5. Pobytu na čerstvém vzduchu se věnujete…

při cestě k autu 0b/každý víkend 1b/několikrát týdně 2b

6. Kolik hodin denně kvalitně spíte?

méně než 5 hodin 0b/7-8 hodin 2b/ 9 a více hodin 1b

7. Kolik blízkých lidí máte okolo sebe?

Nikoho 0b / partnera či partnerku 1b/spoustu přátel 2b

8. Kolik hodin týdně sportujete?

Nesportuji vůbec 0b/1 hodinu 1b/3 hodiny 2b

9. Trpíte častými úzkostmi, depresemi či špatnou náladou?

nikdy 2b/jednou měsíčně 1b/stále 0b

10. Znáte svoji hladinu cholesterolu, cukru a krevní tlak?

ano 1b/ne 0b

Výsledky:

0b-7b Rychlý stupeň stárnutí

Pozor, takto můžete velice rychle zestárnout! Zdravý životní styl je pro vás jedna velká neznámá. Na vině mohou být různé okolnosti i lidé, kterými se obklopujete. Ale mnohem větší kus viny padá na vás – jste zřejmě příliš pohodlní na to, provést pár změn.

Jednou ale přijde doba, kdy se na svůj život podíváte se smutkem a otázkou, proč jste se k sobě nechovali jinak. Začněte se věnovat svému tělu už nyní.

8b-13b Dobré, ale je to zlepšovat

Patříte spíše ke zdravější části české populace. Přestože váš zdravý životní styl spíše ovlivňuje vaše momentální nálada a máte časté výkyvy. Chcete žít zdravě, ale pak se to najednou přestane dařit a ztrácíte motivaci.

Pokud si ale chcete udržet výborný zdravotní stav a mládí i do pozdního věku, je načase začít dělat něco pro sebe již nyní a systematicky.

14b-18b Budete dlouho mladí

Gratulujeme! Vy pro svoje zdraví a krásu děláte všechno, co se dá. Nepřestávejte, udržujte si stejný životní styl, abyste se nemuseli v pozdějším věku potýkat s civilizačními chorobami ani zbytečnými problémy těla.

Informace se ale stále zdokonalují a můžete se o sebe starat ještě lépe a individuálněji v principu anti-aging medicíny. Zkuste ještě zapátrat, jakými chorobami trpěli vaši předci, abyste věděli, na co se zaměřit v prevenci.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Asociace medicíny proti stárnutí (www.amps.cz); Konzultace: MUDr. Monika Golková, prezidentka AMPS ČR a primářka 1. anti-aging A2C kliniky

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost