Máte rádi odpočinek se sklenkou vína a zároveň vás trápí svědomí, že se dost nehýbete a neděláte něco pro své tělo? V tom případě spojte dvě příjemné věci, sedněte na kolo a projeďte některou z vinařských cyklostezek.
I v Čechách se pěstuje réva
Za dvěma nejvýznamnějšími vinařskými centry v Čechách, Litoměřickem a Mělnickem, vás dovede labská vinařská cyklostezka. Můžete začít třeba v Litoměřicích a vypravit se krásným údolím Labe, skrz malebné lužní lesy, až do Mělníka.
Údolí Brány Čech neboli Porta Bohemica je nejkrásnější částí cyklostezky. Po cestě se nezapomeňte zastavit ve Velkých Žernosekách na pravém břehu Labe. S Malými Žernoseky na protějším břehu je spojuje přívoz, díky kterému můžete navštívit Oparenské údolí.
Litoměřice – Horní Žernoseky – Mělník
Délka trasy cca 45 km, ale můžete si ji prodloužit.
Okolo Kutné hory
Kutnohorská vinařská stezka, která vás provede historickým centrem města a půvabnou viniční tratí Sukov, měří jen šest kilometrů, a proto si můžete po cestě odskočit ještě na výlet do Malešova.
Jakmile si prohlédnete centrum Kutné Hory, vyrazte z Palackého náměstí po cyklostezce č. 0091. Grunteckou ulicí se dostanete z města a už budete mezi sukovskými vinohrady, kde dozrávají báječná červená a bílá vína, hlavně Svatovavřinecké a červený Tramín.
Před obcí Grunta zahněte doleva po cyklostezce č. 0108, která vás dovede po klidných komunikacích do Přítok. Překonáte několik kopců a pokocháte se výhledy na vinice. Jen po dešti pozor, některé pasáže vedou po polních cestách, které mohou být hůř sjízdné.
Přes Přítoky pokračujte po rovince do Bylan, kde se napojíte na cyklostezku Greenways 1 kolem vodní nádrže Vrchlice přes Novou Lhotu do Roztěže. Tady zahnete doleva na cyklostezku č. 0106 podél řeky do Malešova. Tady je k vidění zrenovovaná tvrz ze 14. století. Nakonec se po stezce 0106 vrátíte zpátky do Kutné Hory.
Kutná Hora – Sukov – Kaňk – Přítoky – Bylany – Nová Lhota – Roztěž – Malešov – Kutná Hora
Délka trasy cca 30 km
Za vínem André
André je vyhlášená odrůda vína tmavě granátového zabarvení, kterou můžete ochutnat na cyklostezce, věnované právě a jen jemu.
A není to náhoda, protože tahle odrůda vína byla vyšlechtěna právě tady, přesněji řečeno ve Velkých Pavlovicích, kterými budete samozřejmě projíždět. Vyrazíte z Hustopečí do Staroviček a cestou se pokocháte výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže.
Ve Velkých Pavlovicích, další zastávce na cestě, bude dost možná zrovna probíhat jedna z mnoha vinařských akcí, které tu probíhají po celý rok a slibují vždy vinařské košty.
Pohled na vinohrady vás bude provázet cestou do Bořetic, kde se můžete věnovat kultuře – prohlédnout si barokní kostel sv. Anny a také typické sklepy. O několik kilometrů dál ve Vrbicích stezka končí.
Šetřete síly, protože tady na vás čeká nejen prohlídka novorománského kostela sv. Jiljí, ale také kopec Stráž s unikátními vinnými sklepy. Jsou vybudovány ze starých úkrytů a spleti chodeb a najdeme tu neuvěřitelných sedm pater nad sebou.
Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice -Vrbice
Délka: 19 km
Mutěnická stezka
Na mutěnické vinařské cyklostezce vás nepotká téměř žádné náročné stoupání, pojedete mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.
Délku trasy si můžete přizpůsobit podle sebe, v úseku mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem je totiž zkratka, díky které můžete zvolit jeden ze dvou kratších okruhů, anebo absolvovat trasu celou.
Vyrazit můžeme z Kyjova po cyklostezce č. 412 do Svatobořic. Vystoupáme do táhlého kopce podél vinohradů až na vrchol, odkud je nádherný výhled do kraje. Po sjezdu do Svatobořic budeme pokračovat po silnici na Šardice.
Tady budeme míjet bývalou augustiánskou biskupskou rezidenci a historický Loyderůw sklep. Pokračujeme do Hovoran a odtud do unikátní Čejčské kotliny, která vznikla v místě bývalého jezera.
Cesta nás zavede do Mutěnic, kde určitě zastavíme ve sklepní kolonii Pod búdama. Z Mutěnic se dostaneme dál do Dubňan do sklepního areálu Šidleny a po zasloužené přestávce zpátky do Kyjova.
Kyjov – Svatobořice – Šardice – Hovorany – Mutěnice – Dubňany – Šidleny – Kyjov
Délka trasy je 65 km.
Po Mikulovsku
Příjemný jednodenní výlet pro trochu zdatnější cyklisty je mikulovská vinařská stezka. První část sice vede kopcovitým terénem, ale druhá polovina cesty už příjemně plyne po rovinatých úsecích.
Vyrazíme z Mikulova, který samozřejmě sám o sobě stojí za prohlídku, a vydáme se po hraniční cestě kolem Nového rybníka do obce zvané Sedlec.
Mírné stoupání nás odtud dovede směrem na Úvaly na rozcestí, odkud se můžeme rozhlédnout po okolních vinicích i na rybník Nesyt, největší rybník na Moravě. Dál do Úval už je to z kopce a pak znovu nahoru třešňovou alejí na kopec Rajstna.
Rajstna je nejvyšším bodem stezky, odtud si vychutnáme sjezd po silnici do Valtic. Ve Valticích na nás čeká nejen prohlídka barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale i proslulé sklepy valtického zámku s ochutnávkou 100 nejlepších moravských i českých vín.
Teď nás čeká další stoupání mezi vinicemi do obce Hlohovec, kolem Hlohoveckého rybníka a pak už si to zamíříme po silnici do Lednice. Zámek i park s minaretem stojí za prohlídku a my si tu odpočineme před další cestou.
Ta nás zavede na hráz řeky Dyje a do Bulhar a dále do Milovic a Pavlova. Pokračovat budeme do Dolních Věstonic a do Strachotína, podél vody k soutoku Svitavy a Svratky přes Ivaň do Pasohlávek.
Podél Novomlýnských nádrží nás cesta dovede do Brodu nad Dyjí, do Novosedel. Stezka vás potom nasměruje do Nového Přerova a zpátky do Mikulova.
Mikulov – Úvaly – Valtice –zámek Lednice – Milovice – Pavlov – Pasohlávky – Novosedly – Nový Přerov – Mikulov
Délka trasy je asi 100 km.
Uherskohradišťská vinařská stezka
Putování po uherskohradišťské vinařské stezce začíná v Hrubém háji u Moravského Písku. Pahorkovitou krajinou nás dovede nejdříve do Uherského Ostrohu, města s prastarou tradicí a památkově chráněným centrem.
Budeme pokračovat směrem na Ostrožskou Novou Ves, v blízkosti největší vodní plochy v regionu, „slováckého moře“. Pokračovat budeme přes Ostrožskou Lhotu podél potoka Okluky až do Hluku, východní výspy slováckého Dolňácka.
Odtud nás stezka povede okolo přírodní památky Babí hora a přes brod do Dolního Němčí. Překonáme mírné stoupání a dostaneme se až do známého Vlčnova, spojeného s každoroční Jízdou králů.
Tady si určitě uděláme přestávku a prohlédneme si nádherné ukázky lidové architektury. Přes Vésky a Sady nás vinařská stezka nakonec dovede až do Uherského Hradiště.
Hrubý háj u Moravského Písku – Uherský Ostroh – Ostrožská Nová Ves – Ostrožská Lhota – Hluk – Dolní Němčí – Vlčnov – Vésky – Sady – Uherské Hradiště
Délka trasy je 75 km.
Zdroj: www.vinazmoravy. cz, www.stezky.cz, www.jizni-morava.cz, text: Kateřina Rodná