Domů     Viktor Preiss: „Měl jsem štěstí…“
Viktor Preiss: „Měl jsem štěstí…“
14.5.2020
V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech

S jeho jménem bývají spojovány přídomky brilantní, charismatický, nezaměnitelný, jedinečný. Ale také ostýchavý, samotářský. I díky svému podmanivému hlasu působí jeden z nejlepších herců své generace jako gentleman z dob minulých.

Rodiče Viktora Preisse se sblížili na sklonku 2. světové války, během Pražského povstání, ale jejich následné manželství dlouho nevydrželo.

Rozvedli se, a protože se nedokázali domluvit na péči o malého Viktora, dali ho na nějaký čas do dětského domova, což muselo být pro chlapce mimořádně kruté a stresující… Později žil s maminkou, která se znovu provdala.

Matka byla hereckým samoukem, začínala na estrádách s Dr. Pixou, v 60. letech jezdila se zájezdovým Vesnickým divadlem, až se dostala do činohry Národního divadla.“

S Tomášem Töpferem z inscenace Vstupte! pražského Divadla na Vinohradech
S Tomášem Töpferem z inscenace Vstupte! pražského Divadla na Vinohradech

První honorář

Dětství prožil Viktor v pražském Karlíně, na gymnázium pak chodil v Říčanech.

„Ve škole mi šlo nejlépe šaškování a nejhůř matika a technické předměty.“ Byl umělecky nadaný – rád kreslil – ostatně dědeček byl malíř – zpíval, chodil do dramatického kroužku. „Asi v šesti letech jsem byl s matkou při živém televizním vysílání.

Vystrčili mě na jeviště, měl jsem jen přeběhnout scénu a říct nějakou jednoduchou větu. Měl jsem takovou trému, že jsem jen něco zažvatlal. Ale dali mi 50 korun a máma mi koupila nové křusky kožené okované botky.“

Může za to kamarád

Později sice hrál ochotnické divadlo, ale prostředí divadla jako takové ho nezajímalo. „Vůbec jsem nevěděl, co to obnáší.“ Když se pak měl rozhodnout, čím by chtěl být, dlouho nevěděl.

„Vymýšlel jsem romantické voloviny, například jsem chtěl být lesníkem. Přišlo to až před maturitou.“ Divadlo mu náhle zavonělo a výrazný podíl na tom měl jeho o pár let starší kamarád Miroslav Masopust, také Říčaňák.

„Míťa už na DAMU studoval a mě také přihlásil. Kupodivu jsem se tam dostal.“

Ve starší parodii na horor Svatba upírů s Ivetou Bartošovou si zahrál Draculu.
Ve starší parodii na horor Svatba upírů s Ivetou Bartošovou si zahrál Draculu.

Začalo to u zubaře

Na přijímací zkoušky si Viktor připravil úryvek představení, v němž tehdy exceloval Václav Voska. „Bylo to příšerné, už proto, že jsem hrozný trémista, navíc jsem měl velké problémy s dikcí.

Paní profesorka Fabiánová mi u zkoušek řekla, že si mám dát dohromady chrup, abych měl dobrou výslovnost. To byla podmínka, za které mě přijmou.“ Dentista pravděpodobně odvedl dobrou práci, protože Viktor Preiss byl ke studiu přijat.

Jeho učiteli byli režisér Palouš, herec Ota Sklenčka a také již zmíněná dáma, krásná, aristokratická herečka, paní Vlasta Fabiánová.

„Na paní profesorku rád vzpomínám, protože se o nás velmi starala a my jsme ji milovali.“ Mimochodem – uplynulo „pár“ let a i Viktor Preiss na DAMU učil.

Mezi jeho vzpomínající studenty a milující studentky patří například Kateřina Brožová, Bára Munzarová, Sabina Remundová, Ondřej Sokol nebo Saša Rašilov.

Jsou školní láska

Potkali se už na divadelní fakultě a prý to byla láska na první pohled. Jeho půvabná budoucí žena Jana byla žačkou profesora Miloše Nedbala. „Když jsem na ni čekával, zle se na mě obořil: Co tady furt děláš? Co mi lezeš do ročníku?

Asi žárlil…“ Vzali se ještě za studií, žijí v Praze a mají klidné manželství bez afér a skandálů. Parkrát si měli role manželů také zahrát, ale s tím režiséři moc nepochodili.

„Měla jsem pocit, že nám diváci prostřednictvím rolí nakukují do soukromí,“ vysvětlovala to jednou v rozhovoru paní Jana.

V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech
V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech

Jen dvě divadelní štace

Hned po škole nastoupil Viktor Preiss do Městských divadel pražských a zůstal 14 let. Pak odešel na Vinohrady a tam je pilířem souboru dosud. „Já si na divadle velmi zakládám.

Mám pocit, že je to pro herce priorita a že filmy a televize jsou jen doplňkové sporty.“ Navíc se dodnes nesmířil s tím, že se u filmu čeká. „Chci, aby mé postavy dávaly smysl a aby dávaly něco i mně. Nechci, aby mi jen odebraly energii.

Musím říct, že čím dál víc spoléhám na instinkt. Nikdy jsem po žádné roli netoužil, vždycky to ke mně přišlo.

Měl jsem štěstí…“ Dnes už si Viktor Preiss nebere tolik závazků jako dřív, chce mít čas se na každou jednotlivou práci soustředit a nerozmělňovat pozornost. „Snažím se sám sebe překvapovat v každém úkolu.

Nelítám po kšeftech, jsem radši s tou jednou věcí a tím jsem se po tom docela uspěchaném životě dostal také k sobě a k tomu, co chci a co nechci. Chtěl bych, aby to tak zůstalo. A chtěl bych, aby se tenhle věk zastavil, protože není úplně hloupý.“

Motorka je na odpočinku

Ač by to leckdo nečekal, i tak seriózní pán, jako je Viktor Preiss, před lety propadl kouzlu dvou rychlých kol. „Na motorce jsem jezdil hodně, ale nyní už mám strach. Synové jezdí i za mě…“ Jak tedy Mistr relaxuje?

„Rozhodně nemůžu říct, že relaxuji prací. Pro mě je odpočinek lehnout si a opravdu nedělat nic.“

Viktor Preiss (67) ve zkratce:

Narodil se 13. března 1947 v Praze.

1965 – maturoval na gymnáziu v Říčanech.

1969 – absolvoval na DAMU.

1969–1983 – Městská divadla pražská

1983–dosud – Divadlo na Vinohradech

Filmy: např. Milenci v roce jedna (1973), Andělské oči (1994), Tmavomodrý svět (2000), Anglické jahody (2008).

Seriály: např. Nemocnice na kraji města (1977), Panoptikum města pražského (1986), Četnické humoresky (1997).

Dabing: Jeho hlasem mluvili např. Robin Williams, Paul Eddington nebo Willy Fog.

Ocenění: např. v r. 1995 Cena Fr. Filipovského za dabing, 1998 Cena TýTý pro nejoblíbenějšího televizního herce a vítězství v rozhlasové anketě Neviditelný herec.

Moderování: např. rozhl. pořad Báječný svět, telev. pořad Praha, město věží.

Rodina: matka Jindřiška Gabriela Preissová (87, herečka); manželka Jana Preissová (42 ???, herečka a pedagožka); synové Martin (41, herec) a Jan (36, grafik); vnoučata (od Martina): Viktorka (16), Matouš (5) a Šimon (3).

Nazpíval několik CD.

Kreslí, ilustroval několik knížek, začal s litografiemi.

Co řekl o …

… o hraní: „Moje ctižádost je, aby podíl srdce a techniky byl při hraní v rovnováze.“

… o odpovědnosti: „Když si za něčím nestojím, nejsem si jistý, mám pocit, že jsem tomu zůstal něco dlužen, tak se ,kramfleky viklaj‘.“

… o lásce: Láska nám všem dává energii, drží nás nad vodou a bez ní by všechno naše snažení na tomto světě nedávalo smysl. Bez lásky bychom nic neznamenali. Ať jde o lásku otcovskou, dědečkovskou, partnerskou nebo hereckou…“

… o legraci: „Já mám strašně rád srandu. Všichni mě zařazují do solidní figury, ale já solidní vlastně vůbec nejsem. Ale mám rád, když se lidi smějí, ne vysmívají.“

Text: Helena Leitlová; foto: čtk, Divadlo na Vinohradech (Viktor Kronbauer, Martin Poš), Bontonfilm

Předchozí článek
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo