Domů     Viktor Preiss: „Měl jsem štěstí…“
Viktor Preiss: „Měl jsem štěstí…“
14.5.2020
V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech

S jeho jménem bývají spojovány přídomky brilantní, charismatický, nezaměnitelný, jedinečný. Ale také ostýchavý, samotářský. I díky svému podmanivému hlasu působí jeden z nejlepších herců své generace jako gentleman z dob minulých.

Rodiče Viktora Preisse se sblížili na sklonku 2. světové války, během Pražského povstání, ale jejich následné manželství dlouho nevydrželo.

Rozvedli se, a protože se nedokázali domluvit na péči o malého Viktora, dali ho na nějaký čas do dětského domova, což muselo být pro chlapce mimořádně kruté a stresující… Později žil s maminkou, která se znovu provdala.

Matka byla hereckým samoukem, začínala na estrádách s Dr. Pixou, v 60. letech jezdila se zájezdovým Vesnickým divadlem, až se dostala do činohry Národního divadla.“

S Tomášem Töpferem z inscenace Vstupte! pražského Divadla na Vinohradech
S Tomášem Töpferem z inscenace Vstupte! pražského Divadla na Vinohradech

První honorář

Dětství prožil Viktor v pražském Karlíně, na gymnázium pak chodil v Říčanech.

„Ve škole mi šlo nejlépe šaškování a nejhůř matika a technické předměty.“ Byl umělecky nadaný – rád kreslil – ostatně dědeček byl malíř – zpíval, chodil do dramatického kroužku. „Asi v šesti letech jsem byl s matkou při živém televizním vysílání.

Vystrčili mě na jeviště, měl jsem jen přeběhnout scénu a říct nějakou jednoduchou větu. Měl jsem takovou trému, že jsem jen něco zažvatlal. Ale dali mi 50 korun a máma mi koupila nové křusky kožené okované botky.“

Může za to kamarád

Později sice hrál ochotnické divadlo, ale prostředí divadla jako takové ho nezajímalo. „Vůbec jsem nevěděl, co to obnáší.“ Když se pak měl rozhodnout, čím by chtěl být, dlouho nevěděl.

„Vymýšlel jsem romantické voloviny, například jsem chtěl být lesníkem. Přišlo to až před maturitou.“ Divadlo mu náhle zavonělo a výrazný podíl na tom měl jeho o pár let starší kamarád Miroslav Masopust, také Říčaňák.

„Míťa už na DAMU studoval a mě také přihlásil. Kupodivu jsem se tam dostal.“

Ve starší parodii na horor Svatba upírů s Ivetou Bartošovou si zahrál Draculu.
Ve starší parodii na horor Svatba upírů s Ivetou Bartošovou si zahrál Draculu.

Začalo to u zubaře

Na přijímací zkoušky si Viktor připravil úryvek představení, v němž tehdy exceloval Václav Voska. „Bylo to příšerné, už proto, že jsem hrozný trémista, navíc jsem měl velké problémy s dikcí.

Paní profesorka Fabiánová mi u zkoušek řekla, že si mám dát dohromady chrup, abych měl dobrou výslovnost. To byla podmínka, za které mě přijmou.“ Dentista pravděpodobně odvedl dobrou práci, protože Viktor Preiss byl ke studiu přijat.

Jeho učiteli byli režisér Palouš, herec Ota Sklenčka a také již zmíněná dáma, krásná, aristokratická herečka, paní Vlasta Fabiánová.

„Na paní profesorku rád vzpomínám, protože se o nás velmi starala a my jsme ji milovali.“ Mimochodem – uplynulo „pár“ let a i Viktor Preiss na DAMU učil.

Mezi jeho vzpomínající studenty a milující studentky patří například Kateřina Brožová, Bára Munzarová, Sabina Remundová, Ondřej Sokol nebo Saša Rašilov.

Jsou školní láska

Potkali se už na divadelní fakultě a prý to byla láska na první pohled. Jeho půvabná budoucí žena Jana byla žačkou profesora Miloše Nedbala. „Když jsem na ni čekával, zle se na mě obořil: Co tady furt děláš? Co mi lezeš do ročníku?

Asi žárlil…“ Vzali se ještě za studií, žijí v Praze a mají klidné manželství bez afér a skandálů. Parkrát si měli role manželů také zahrát, ale s tím režiséři moc nepochodili.

„Měla jsem pocit, že nám diváci prostřednictvím rolí nakukují do soukromí,“ vysvětlovala to jednou v rozhovoru paní Jana.

V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech
V titulní roli klasické francouzské komedie Brouk v hlavě, inscenaci Divadla na Vinohradech

Jen dvě divadelní štace

Hned po škole nastoupil Viktor Preiss do Městských divadel pražských a zůstal 14 let. Pak odešel na Vinohrady a tam je pilířem souboru dosud. „Já si na divadle velmi zakládám.

Mám pocit, že je to pro herce priorita a že filmy a televize jsou jen doplňkové sporty.“ Navíc se dodnes nesmířil s tím, že se u filmu čeká. „Chci, aby mé postavy dávaly smysl a aby dávaly něco i mně. Nechci, aby mi jen odebraly energii.

Musím říct, že čím dál víc spoléhám na instinkt. Nikdy jsem po žádné roli netoužil, vždycky to ke mně přišlo.

Měl jsem štěstí…“ Dnes už si Viktor Preiss nebere tolik závazků jako dřív, chce mít čas se na každou jednotlivou práci soustředit a nerozmělňovat pozornost. „Snažím se sám sebe překvapovat v každém úkolu.

Nelítám po kšeftech, jsem radši s tou jednou věcí a tím jsem se po tom docela uspěchaném životě dostal také k sobě a k tomu, co chci a co nechci. Chtěl bych, aby to tak zůstalo. A chtěl bych, aby se tenhle věk zastavil, protože není úplně hloupý.“

Motorka je na odpočinku

Ač by to leckdo nečekal, i tak seriózní pán, jako je Viktor Preiss, před lety propadl kouzlu dvou rychlých kol. „Na motorce jsem jezdil hodně, ale nyní už mám strach. Synové jezdí i za mě…“ Jak tedy Mistr relaxuje?

„Rozhodně nemůžu říct, že relaxuji prací. Pro mě je odpočinek lehnout si a opravdu nedělat nic.“

Viktor Preiss (67) ve zkratce:

Narodil se 13. března 1947 v Praze.

1965 – maturoval na gymnáziu v Říčanech.

1969 – absolvoval na DAMU.

1969–1983 – Městská divadla pražská

1983–dosud – Divadlo na Vinohradech

Filmy: např. Milenci v roce jedna (1973), Andělské oči (1994), Tmavomodrý svět (2000), Anglické jahody (2008).

Seriály: např. Nemocnice na kraji města (1977), Panoptikum města pražského (1986), Četnické humoresky (1997).

Dabing: Jeho hlasem mluvili např. Robin Williams, Paul Eddington nebo Willy Fog.

Ocenění: např. v r. 1995 Cena Fr. Filipovského za dabing, 1998 Cena TýTý pro nejoblíbenějšího televizního herce a vítězství v rozhlasové anketě Neviditelný herec.

Moderování: např. rozhl. pořad Báječný svět, telev. pořad Praha, město věží.

Rodina: matka Jindřiška Gabriela Preissová (87, herečka); manželka Jana Preissová (42 ???, herečka a pedagožka); synové Martin (41, herec) a Jan (36, grafik); vnoučata (od Martina): Viktorka (16), Matouš (5) a Šimon (3).

Nazpíval několik CD.

Kreslí, ilustroval několik knížek, začal s litografiemi.

Co řekl o …

… o hraní: „Moje ctižádost je, aby podíl srdce a techniky byl při hraní v rovnováze.“

… o odpovědnosti: „Když si za něčím nestojím, nejsem si jistý, mám pocit, že jsem tomu zůstal něco dlužen, tak se ,kramfleky viklaj‘.“

… o lásce: Láska nám všem dává energii, drží nás nad vodou a bez ní by všechno naše snažení na tomto světě nedávalo smysl. Bez lásky bychom nic neznamenali. Ať jde o lásku otcovskou, dědečkovskou, partnerskou nebo hereckou…“

… o legraci: „Já mám strašně rád srandu. Všichni mě zařazují do solidní figury, ale já solidní vlastně vůbec nejsem. Ale mám rád, když se lidi smějí, ne vysmívají.“

Text: Helena Leitlová; foto: čtk, Divadlo na Vinohradech (Viktor Kronbauer, Martin Poš), Bontonfilm

Předchozí článek
reklama
Související články
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli