Domů     Vídeň otevírá vlídnou náruč i v zimě
Vídeň otevírá vlídnou náruč i v zimě

Leden sice není měsícem typickým pro cestování, ale to neznamená, že nemůžete vyjet. Odpočinete si a zlepšíte si náladu.

Do Vídně není daleko, a tak se tam lze vydat bez jakýchkoliv náročných příprav. A Vídeň má pro každého něco, ruch velkoměsta i rytmus valčíku, navoněné obchody i vlídné Grüss Gott a brzy zjistíte, že každý druhý Vídeňák má babičku z Čech.

Prostě brzy se budete cítit jako doma, spíš o trochu líp. Tady si totiž hostů váží.

Začněte vídeňskou kartou, vyplatí se.

Nezáleží na tom, na jak dlouho pojedete a čím, i za dva dny se dá zažít tolik, co doma za půl roku, jen si rozmyslete, co byste chtěli vidět nebo co vás baví, a začněte plánovat. Nebo snít.

Koneckonců mapu Vídně vám dají v každém turistickém středisku, kterých je ve Vídni opravdu hodně, a mapu metra dostanete společně s jízdenkou.

Pardon, vy si nebudete kupovat jednu jízdenku, ale koupíte si Wien-Karte, se kterou budete moci cestovat všemi dopravními prostředky 48 nebo 72 hodin a zároveň získáte 210 slev do muzeí, památek, na koncerty, do divadel, v restauracích i na nákupy.

A abychom nezapomněli, na jednu kartu dítě do patnácti let zdarma. A kolik že ta legrace stojí? Kratší 18,90 a delší 21,90 eur. To už se určitě vyplatí.

Kam se podívat

Tentokrát vaše kroky bude ovlivňovat počasí. Bude-li mráz, musíte kombinovat procházky s pobytem uvnitř, přesto si jistě neodpustíte návštěvu historického centra, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Vaše kroky vás určitě neomylně povedou ke katedrále sv.

Štěpána, která je nejvýznamnější gotickou stavbou Rakouska. Budete-li mít čas, podívejte se dovnitř. Nebo se vydejte jen tak do ulic. Centrem starého města jsou Graben (Příkopy), pěší zóna plná obchodů, kaváren a lidí.

Po ní se dostanete až k Hofburgu, který byl až do roku 1918 centrem rozsáhlé říše habsburských císařů. Dnes je oficiálním sídlem rakouského spolkového prezidenta. Ale nejen to. Čekají tu na vás přes dvě desítky sbírek světového formátu.

Dámy by mohlo zlákat Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, je tu také Španělská dvorní jezdecká škola, ale do té jsou lístky vyprodané dlouho dopředu, tak si její návštěvu naplánujte napříště.

Vídeň, město kaváren

Každý o nich slyšel, ale všechny je nenavštívil nikdo. Uvádí se, že je jich 800 a do toho se nepočítají všelijaká kávobistra a jiné podniky, kde lze také kávu vypít.

Těch klasických je na 150. To jsou ty, v nichž obsluha nosí stále černobílé oblečení a jejichž zařízení je jako vystřižené ze „starých, dobrých časů“: podlaha je dřevěná, stoly mramorové a u nich jednoduché kavárenské židle a plyšové lavice. Vyjmenovat je nestačíme, tak alespoň některé.

Kavárna hotelu Sachr

Ano, tak se jmenuje ten dort. Že už jste ho dávno jedli? Nemylte se, receptů je spoustu, ale ten pravý jenom jeden (však se o něj také vedl letitý soudní spor).

Ve Vídni tenhle dort dostanete všude, vždyť patří k rodinnému stříbru, ale pokud na něj opravdu máte chuť, zajděte si do Sachru. Jestli je na vás moc nóbl, máme jiný tip.

Kafé Hawelka

Kavárna, kterou již v roce 1939 otevřel v ulici Dorotheergasse č. 6, jen co by kamenem dohodil od sv. Štěpána, Leopold Hawelka, zůstala v nezměněné podobě dodnes. Rodině patří stále, i když už vlastně třetí generaci.

Přesto jako by se tu zastavil čas, jen plakáty na stěnách se občas změní. Jinak nic. Scházeli se tu básníci, malíři, bohémové a dlouhé hodiny debatovali.

I dnes tu kromě turistů můžete potkat tu a tam nějakou známou osobnost, uvidíte sedět u kávy studenty i pána, který vypadá jako bankéř. Ale o to nejde. Krása je v tom zastavení v čase. Jen tak si sednout a přečíst si noviny… A co si zde dát?

Třeba proslavené buchty s povidly, jež se kdysi paní Hawelková naučila péct od své české tchyně. Dejte ale pozor, aby se vám v těch starých časech nezalíbilo. To už byste nic neviděli.

Kafé Demel

Chcete-li poznat atmosféru císařské Vídně, jste na správném místě.

Cukrárna a chocolaterie, později kavárna byla založena v roce 1786, ale na tomhle místě na Kohlmarktu je až od roku 1988. Obrovité lustry dodnes osvětlují neobarokní interiér a číšnice k vám promluví archaickou němčinou ve třetí osobě.

Tady se scházela vídeňská smetánka a chodívala sem i císařovna Sisi a císařova milenka hraběnka Schrattová.

Secese i Hundertwasser

Jestli už vás z prohlížení paláců bolí za krkem, zkuste najít některou z perel vídeňské secese. Tady se jí říká Jugendstil. Třeba světoznámé stavby jako výstavní síň Secession, budovu Poštovní spořitelny nebo Loosův dům.

Ale secesní jsou i stanice, zábradlí a mosty bývalé městské dráhy. A až si je prohlédnete, musíte se zajít podívat na Hundertwasserhaus.

Architekt Friedrich Hundertwasser (dědeček se prý jmenoval Stovoda), do stavby vložil své životní postoje a osobitý vzkaz dalším generacím.

Pestrobarevné plochy, nerovné linie či chaotické rozmístění prvků vám možná ze začátku budou připadat jako sen šíleného cukráře, ale uvidíte, že si dům zamilujete.

V létě jej obrůstají stromy a popínavé rostliny, teď v zimě zase oceníte, že si můžete vše dobře prohlédnout. Ani vás nenapadne, že tu měli původně bydlet sociálně slabší obyvatelé.

Přímo do domu a bytů se nedostanete (nájemníci nechtějí být rušeni, čemuž se nelze divit). Bytů se tu nachází 50, při pohledu na fasádu jasně odlišených různobarevnými plochami.

Přední stranu domu charakterizují syté odstíny modré, žluté, červené a bílé a každá barva náleží jednomu bytu. Hlavní vchod představuje průchod vedoucí na vnitřní nádvoří a v přízemí je kavárna.

Vídeň jako na dlani

Vídeňané toužící po ptačí perspektivě postavili několik staveb, odkud můžete na Vídeň shlédnout z výšky. Kromě věže Dómu sv. Štěpána se můžete na Vídeň podívat z Dunajské věže (Donauturm).

Do výšky 252 m se dostanete dvěma rychlovýtahy, které mají skleněný strop. Na věži je příjemná otočná restaurace. Při popíjení kávy či vína si můžete v klidu prohlédnout celou Vídeň, aniž byste museli chodit.

Třetí a asi nejznámější a nejvyhledávanější atrakcí Vídně je Riesenrad, obří kolo v zábavním parku Prátr.

Prátr, to nejsou jenom kolotoče

Je to zároveň oáza odpočinku, procházek, v zimě bruslení a místo, kde můžete v mnoha stáncích a restauracích ochutnat nejrůznější pochoutky od párků a vuřtů po všemožné speciality.

Zkuste se zastavit ve Švýcarském domě na pečené vepřové koleno a už je nikde jinde jíst nebudete. (Jen si neobjednávejte každý jedno, s nadsázkou se totiž dá říct, že tahle obří dobrota zasytí celou rodinu). Zapijete je tu budvarem.

Jistě vás tedy neudiví, že tuhle vlastně českou hospodu, kam chodí celá Vídeň, provozuje už několikátou generaci rodina vídeňského Čecha Kolarika.

Vídeň přeje umění

V lednu je Vídeň městem plesů a koncertů. Tím nejznámějším, s vídeňskými filharmoniky, můžete oslavit Nový rok v Hofburgu.

Lístky na tenhle koncert a další hudební akce najdete na (https://www.viennaticketoffice.com.) Pokud se na vážnou hudbu necítíte, nevadí, Vídeňané nemilují jen Mozarta, kterému postavili sochu a muzeum, ale nezapomínají ani na Johanna Strausse.

Jeho valčíky uslyšíte v mnoha podnicích, a sochu má v Městském parku dokonce zlatou. Pokud byste měli zálusk na nějakou výstavu, pak v lednu bude určitě největším tahákem galerie Albertina.

Probíhá tu výstava litografií norského malíře Edvarda Muncha a pak neméně zajímavá výstava s názvem od Moneta k Piccasovi.

Štítky:
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale