Domů     Osvědčené zbraně proti kocovině
Osvědčené zbraně proti kocovině
28.12.2018

Možná to znáte. Večer to trochu přeženete s alkoholem a ráno máte hlavu jako střep. Co dělat, abyste hned první den nového roku netrávili střídavě v posteli a na toaletě? Zkuste se inspirovat našimi radami.

Kocovina jako vedlejší účinek po požívání alkoholu se hlásí bolestí hlavy, pocitem žízně, přecitlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi, třesem a celkovým oslabením. Naplno se projeví až po odeznění tlumivých účinků alkoholu, tedy obvykle druhý den ráno.

Umění pít

Před večírkem, kde se bude podávat alkohol, se dobře najezte, nejlépe něčeho mastnějšího. Tuky vytvoří na žaludeční stěně tenoučký film a ten zpomaluje vstřebávání alkoholu.

Ještě před první sklenkou si dejte pohár čisté vody s vitaminem C, který účinky lihoviny také brzdí. Alkohol zajídejte slanými či mastnějšími sousty a prokládejte ho skleničkami neperlivé vody nebo ovocného džusu, abyste zamezili dehydrataci.

Pokud to jde, tvrdý alkohol vynechte a dejte přednost vínu nebo koktejlům. A jestli ráno nechcete zažít bolehlav, pijte jen kvalitní značky a důsledně dodržujte zásadu, že různé druhy alkoholu se nemíchají.

V případě, že se na večírku tancuje, zapojte se a snažte se co nejvíce hýbat. Po návratu domů, ještě než ulehnete do postele, vypijte láhev minerálky.

Co ještě chrání před kocovinou

Mandle. Než začnete popíjet, snězte jich hrst.

Vitamin B2 (riboflavin). Pokud už předem čekáte, že párty bude náročnější, dejte si před odchodem tento vitamin a další po návratu. Zapijte ho půllitrem vody a druhý den vás bude méně bolet hlava a nebude vás pálit pod víčky.

Léky. Na trhu seženete řadu produktů, které vám mohou s kocovinou pomoct. Některé se užívají těsně před popíjením. Navazují na sebe alkohol, který pak z těla jednoduše vyloučíte, jiné jsou na homeopatické bázi.

Pomáhají také antikocovinové náplasti, díky kterým se do krve dostane vitamin B.

Když už jste přebrali

Pokud je vám po ránu zle a máte kocovinu, existuje spousta možností, co dělat. Rozhodně byste měli něco sníst. I když se vám motá hlava a žaludek máte jako na vodě, potřebujete doplnit cukry a dodat tělu energii.

Nic nehltejte, jezte pěkně zvolna, tak jak vám to žaludek dovolí. Spoustu osvědčených léků na kocovinu naštěstí najdete ve spíži, v lednici nebo v domácí lékárničce.

Desatero první pomoci

1. Ráno dodejte tělu vodu, hodně vody, urychlíte tím vyplavování toxinů a dříve se zbavíte nepříjemné kocoviny. Nejlepší je neperlivá voda nebo minerálka. Voda by měla mít pokojovou teplotu.

2. Základní živiny vám dodá slepičí vývar. Zabere samozřejmě i česnečka nebo hovězí bujón. Polévky jsou plné vitaminů a minerálů, jsou teplé, což zklidňuje žaludek, a dodají rychlou energii.

3. Špatným nápadem nejsou míchaná vajíčka. Obsahují aminokyselinu cystein, která podle odborníků zbavuje organismus toxinů.

4. Pokud máte spíš chuť na sladké, dejte si teplou ovesnou kaši s medem a ovocem. Ovesné vločky působí na trávicí trakt hojivě, med a ovoce pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru. Medem si také můžete osladit čaj.

5. Proti překyselení žaludku pomůže anacid (ten, co se užívá při žaludečních vředech), kysaný nápoj, bílý jogurt i obyčejné mléko. Žaludek pomůže uklidnit i mírně oslazený mátový čaj nebo čaj z heřmánku.

6. Nezapomeňte na ovoce. Výborné jsou meruňky, které obsahují vitamin B, nebo banán. Dodá tělu draslík a další minerální látky a zklidní žaludek. Některým lidem místo syrového ovoce vyhovuje ovocný kompot.

7. Vaše tělo potřebuje také tuky, hlavně ty kvalitní, jako je extra panenský olivový olej. Je plný antioxidantů a učiněným balzámem na poničené mozkové buňky a játra.

8. Chroupejte semínka z dýně. Jsou bohatým zdrojem hořčíku, a ten je pro člověka s kocovinou mimořádně důležitý, protože mj. pomáhá od bolestí hlavy.

9. Zkuste iontové nápoje. Doplní ztracené množství tekutin, minerálů a iontů, dodají energii, zabrání kolapsu organismu. Pokud ale máte problémy s ledvinami, nepijte je.

10. Jste-li odvážní, vyzkoušejte odvážné babské recepty: Ve vodě rozpusťte několik kostek cukru, přidejte špetku soli a vypijte. Nebo si dejte syrové vajíčko s octem a solí.

Zní to dost šíleně, ale jsou to vlastně improvizované iontové nápoje, takže by mohly pomoci.

Čemu se rozhodně vyhnout

Aspirinu. Podle lidových rad je to lék na kocovinu. Není. Naopak ještě více dráždí žaludeční sliznici, a tak vám bude ještě hůř.

Kyselým rybičkám a okurkám. Jen zvyšují žízeň.

Kávě a černému čaji.  Jsou močopudné, takže vaše odvodněné tělo zbavují dalších tekutin.

Rannímu pivu. Tzv. ranní vyprošťovák vás před kocovinou neuchrání. Léčit alkohol alkoholem u pití neplatí.

Nejlepším lékem je čas

Po bohatém alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte a pak jděte na procházku. Větší příliv kyslíku pomůže vaši kocovinu rychleji zlikvidovat. Dobrá je i chladnější sprcha nebo plavání.

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,