Domů     Vaječníkové cysty neznamenají hned operaci
Vaječníkové cysty neznamenají hned operaci
16.9.2019

Zpravidla je objeví až gynekolog při prohlídce. Ale jen vzácně jde o nález, který vyžaduje urgentní zákrok. Není se tedy třeba vyděsit už při zaslechnutí slova cysta.

Cysta nemá nic společného s myomy, nezhoubnými svalovými nádory, cysta je nejčastěji jen malá dutinka vyplněná tekutinou. Tento typ cyst vzniká při nestandardním průběhu cyklu.

Jsou neškodné, mívají průměr 2 až 3 cm, mohou se zvětšovat a zase samovolně zmenšovat. Zpravidla během několika měsíců samy zmizí, často se to děje nepozorovaně, ať už jde o vznik nebo zánik cysty. Objevit se mohou v různém věku.

Proč vznikají?

Tyto cysty vyplněné tekutinou jsou vlastně následkem chybného procesu při ovulaci. Vajíčko, které mělo dozrát ve folikulu a pak ho opustit, nedozraje, zůstane uvnitř a zanikne. Folikul se začne plnit tekutinou a roste, může dosáhnout průměru až 6 cm.

Pokud pak praskne, což se nejčastěji stává kolem ovulace, vyvolá ostrou bolest. Mnohem častěji se ale tato cysta – říká se jí folikulární – postupně zmenšuje a bezbolestně zanikne.

V cystu se může folikul přeměnit ovšem i v případě, že se z něj vajíčko uvolní. Běžný chod cyklu pokračuje tak, že se prázdný folikul změní na žluté tělísko a to bouřlivě produkuje hormony, připravující tělo na těhotenství.

Pokud k otěhotnění nedojde, má žluté tělísko zaniknout. Jenže někdy se místo toho začne zvětšovat a vyroste z něj cysta. O té většinou žena vůbec neví. Cysta po několika měsících obvykle sama zanikne, v horším případě praskne, což způsobí krvácení. Pak jde o akutní stav, který vyžaduje okamžitý zákrok.

Při normálním chodu cyklu se prázdný folikul změní na žluté tělísko a to posléze zanikne. Pokud přetrvá, vyroste z něj cysta.

Cysta, která vyděsí

Další typ cysty je spíše rarita, ale bývá pověstná, protože obsahuje kousky tkání. Mohou to být zuby, kosti, chrupavky, chlupy nebo kůže.

Co děsí, není však z medicínského hlediska nic závažného ani nepochopitelného, protože jde o cysty vytvořené ze zárodečné tkáně. Jejich nebezpečí spočívá v něčem jiném než v jejich obsahu. Tato cysta se může přetočit, tím se utáhne a může prasknout.

Pak dojde k nebezpečnému krvácení do břišní dutiny. Proto se tyto cysty (říká se jim dermoidální) po objevení vždy chirurgicky odstraňují.

Všimnu si, že mám cystu?

Pokud si právě pokládáte podobnou otázku, pak je zcela oprávněná. Bohužel nejlepší prevencí stále zůstávají pravidelné návštěvy gynekologa, protože cysty, včetně těch, které hrozí rozsáhlým krvácením, zůstávají často bez jakýchkoli příznaků.

Když už způsobují potíže, pak jde zpravidla o cysty značných rozměrů. Ty se mohou ozývat bolestmi a pocitem tlaku v podbřišku, nepravidelnou a bolestivou menstruací i neurčitými příznaky, z nichž nejnápadnější je výraznější růst ochlupení.

Kromě toho mohou způsobovat:

• bolesti v podbřišku vyzařující do zad a do stehen

• potíže při vyprazdňování střev i močového měchýře

• sklon k nevolnostem a zvracení

• pocit tlaku a plnosti v břiše

Pozor při endometrióze

Toto onemocnění způsobuje usazování děložní sliznice v partiích, kde se vyskytovat nemá, tedy mimo dělohu. Slizniční výstelka se pak může vyskytnout i na vaječníku a dát vyrůst cystě. Tyto cysty mohou být rozměrné, mohou mít v průměru až 10 cm.

Bývají bolestivé, protože tlačí na okolní tkáně, navíc s nimi vytvářejí srůsty. Řešení je v tomto případě pouze chirurgické, bohužel může být jen dočasné, protože hlavní příčinou je endometrióza. Cysty se tak mohou vytvořit opakovaně.

Jak se cysty léčí?

V jednodušších případech se pouze sledují, mnoho z nich zmizí samo bez jakéhokoli zásahu. Pokud jsou větších rozměrů, neustupují nebo způsobují další potíže, pak se obvykle nasazuje hormonální antikoncepce. Cílem je dosáhnout přirozeného zániku cysty.

V případě, že hrozí nebezpečí krvácení nebo prasknutí velké cysty, se volí rychlé chirurgické řešení jako prevence mnohem větších potíží.

Když je cyst více

Pokud lékař objeví při ultrazvukovém vyšetření na každém vaječníku osm či více menších cyst, pak nejde o prostý násobek potíží popsaných výše, ale o jinou chorobu. Říká se jí polycystické vaječníky a není vzácná, podle odhadů jí může u nás trpět až 10 % žen.

Příčina této poruchy je jiná než u růstu jednotlivých cyst. Jde vlastně o onemocnění endokrinologické s narušenou produkcí a funkcí vícerých hormonů v těle. Menstruační cyklus je nepravidelný a s minimálním krvácením nebo zcela ustává.

Právě tyto obtíže obvykle vedou ženu k návštěvě lékaře. Ten pak po objevení množství cyst nechá z krevního testu určit hladinu mužských hormonů. Jejich zvýšené hodnoty diagnózu potvrdí.

Co se to s hormony děje?

Rozladí se jejich souhra: Hormony produkované hypofýzou v mozku narostou nad obvyklou hladinu.

Za normálních okolností je jejich úkolem podpořit tvorbu ženských hormonů ve folikulech, jenže při nadměrném množství dojde k opaku – vyprovokují nárůst androgenů čili mužských hormonů. Současně se komplikuje hormonální řízení zrání vajíčka.

To se pak neuvolňuje a nedochází k ovulaci. Cyklus neprobíhá, jak by měl, menstruace je jen slabá nebo zcela vynechá.

Narůstá ochlupení

Vyšší hladina mužských hormonů se neprojeví jen menstruačními potížemi, ale vyděsí ženu i při pohledu do zrcadla. Podpoří totiž růst ochlupení mužského typu, takže se na rtech zpravidla začne rýsovat knír. Současně se začne vytvářet ochlupení i na hrudníku a jinde na těle houstne.

Další potíže:

• výsev různě silného akné

• vypadávání vlasů v koutech nad čelem a na temeni

• narůstající nadváha

• neschopnost otěhotnět

Pozor: Důvodem nárůstu mužských hormonů v těle může být i nádorové onemocnění, takže s vyšetřením neotálejte. Závažné mohou být i jiné příčiny onemocnění – vrozené zvětšení nadledvin nebo porucha funkce štítné žlázy.

Léčba je hormonální

Lékaři se po potvrzení diagnózy především snaží obnovit fungování menstruačního cyklu. K tomu účelu se předepisuje hormonální antikoncepce. Někdy se podávají i léky snižující hladiny krevních tuků a ovlivňující hladinu inzulínu.

Konkrétní léčba záleží na intenzitě a konkrétních projevech nemoci, neboť neprobíhá u všech žen stejně, potíže mohou být různě naléhavé a zároveň se mohou měnit s věkem.

Když medikamenty nezaberou

Pak přichází na řadu chirurgická léčba. Cysty se odstraňují šetrnou laparoskopickou metodou s malými řezy, takže po vyhojení nemusí zákrok zanechat viditelné stopy. Pokud se lékaři rozhodnou k operaci, pak to bude z vážných důvodů.

Je to především v případech, kdy hrozí kvůli cystě přetočení vaječníku. To je akutní stav, kdy se přeruší krevní oběh ve vaječníku, tkáň pak rychle odumírá a hrozí sepse čili otrava krve.

Jinou nebezpečnou komplikací je prasknutí cysty, což doprovázejí silné bolesti a krvácení a nebezpečí zánětu pobřišnice. Je na zkušenosti lékaře, aby odhadl, v kterém případě jsou tato rizika pravděpodobná.

Vzácně pak hrozí, že se z cysty vyvine rakovinné bujení. S cystami je vždy proto nutné chodit na pravidelné kontroly.

Ve hře je i inzulín

Syndrom polycystických vaječníků mívá spojitost s cukrovkou. Předpokládá se, že ztráta vnímavosti vůči inzulínu hraje přinejmenším podpůrnou úlohu při rozvoji polycystických vaječníků.

Jakmile tělo přestane správně reagovat na inzulín, pak se zhorší průchod glukózy do buněk. Neprůchodnost postihuje i buňky folikulů, do nichž se nedostanou hormony řídící ovulaci. Propojení těchto chorob je vzájemné:

Hormonální a metabolické změny, které jsou součástí syndromu polycystických vaječníků, představují rizikový faktor pro rozvoj cukrovky 2. typu. Současně podporují i další vážné nemoci jako ischemická choroba srdeční a rakovina děložní sliznice.

Změna životosprávy

V tomto případě není obvyklé lékařské doporučení na úpravu jídelníčku a snížení nadváhy formalitou. Už snížení váhy o 5 až 10 % dokáže znatelně ovlivnit projevy poruchy, ale také zabránit rozvoji dalších nemocí, především cukrovky.

Právě k té mají ženy trpící syndromem polycystických vaječníků zvýšený sklon. Podstatné je především zhubnout, a to z toho důvodu, že i tuková tkáň produkuje estrogeny a tím zasahuje do celkové rovnováhy hormonů.

Proto mají obézní ženy obecně větší sklon ke gynekologickým potížím, nejen k mnohočetným cystám na vaječníkách.

Hlavně pohyb

Lékaři doporučují důsledný boj proti nadváze s každodenním aktivním pohybem. Ten je důležitý nejen pro spalování energie, fyzická zátěž prokazatelně obnovuje vnímavost organismu vůči inzulínu. Stačí 20 minut, ale pravidelně každý den a s patřičným nasazením. Důležitá je samozřejmě úprava jídelníčku.

Foto: Shuttterstock

reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan