Domů     Vaječníkové cysty neznamenají hned operaci
Vaječníkové cysty neznamenají hned operaci
16.9.2019

Zpravidla je objeví až gynekolog při prohlídce. Ale jen vzácně jde o nález, který vyžaduje urgentní zákrok. Není se tedy třeba vyděsit už při zaslechnutí slova cysta.

Cysta nemá nic společného s myomy, nezhoubnými svalovými nádory, cysta je nejčastěji jen malá dutinka vyplněná tekutinou. Tento typ cyst vzniká při nestandardním průběhu cyklu.

Jsou neškodné, mívají průměr 2 až 3 cm, mohou se zvětšovat a zase samovolně zmenšovat. Zpravidla během několika měsíců samy zmizí, často se to děje nepozorovaně, ať už jde o vznik nebo zánik cysty. Objevit se mohou v různém věku.

Proč vznikají?

Tyto cysty vyplněné tekutinou jsou vlastně následkem chybného procesu při ovulaci. Vajíčko, které mělo dozrát ve folikulu a pak ho opustit, nedozraje, zůstane uvnitř a zanikne. Folikul se začne plnit tekutinou a roste, může dosáhnout průměru až 6 cm.

Pokud pak praskne, což se nejčastěji stává kolem ovulace, vyvolá ostrou bolest. Mnohem častěji se ale tato cysta – říká se jí folikulární – postupně zmenšuje a bezbolestně zanikne.

V cystu se může folikul přeměnit ovšem i v případě, že se z něj vajíčko uvolní. Běžný chod cyklu pokračuje tak, že se prázdný folikul změní na žluté tělísko a to bouřlivě produkuje hormony, připravující tělo na těhotenství.

Pokud k otěhotnění nedojde, má žluté tělísko zaniknout. Jenže někdy se místo toho začne zvětšovat a vyroste z něj cysta. O té většinou žena vůbec neví. Cysta po několika měsících obvykle sama zanikne, v horším případě praskne, což způsobí krvácení. Pak jde o akutní stav, který vyžaduje okamžitý zákrok.

Při normálním chodu cyklu se prázdný folikul změní na žluté tělísko a to posléze zanikne. Pokud přetrvá, vyroste z něj cysta.

Cysta, která vyděsí

Další typ cysty je spíše rarita, ale bývá pověstná, protože obsahuje kousky tkání. Mohou to být zuby, kosti, chrupavky, chlupy nebo kůže.

Co děsí, není však z medicínského hlediska nic závažného ani nepochopitelného, protože jde o cysty vytvořené ze zárodečné tkáně. Jejich nebezpečí spočívá v něčem jiném než v jejich obsahu. Tato cysta se může přetočit, tím se utáhne a může prasknout.

Pak dojde k nebezpečnému krvácení do břišní dutiny. Proto se tyto cysty (říká se jim dermoidální) po objevení vždy chirurgicky odstraňují.

Všimnu si, že mám cystu?

Pokud si právě pokládáte podobnou otázku, pak je zcela oprávněná. Bohužel nejlepší prevencí stále zůstávají pravidelné návštěvy gynekologa, protože cysty, včetně těch, které hrozí rozsáhlým krvácením, zůstávají často bez jakýchkoli příznaků.

Když už způsobují potíže, pak jde zpravidla o cysty značných rozměrů. Ty se mohou ozývat bolestmi a pocitem tlaku v podbřišku, nepravidelnou a bolestivou menstruací i neurčitými příznaky, z nichž nejnápadnější je výraznější růst ochlupení.

Kromě toho mohou způsobovat:

• bolesti v podbřišku vyzařující do zad a do stehen

• potíže při vyprazdňování střev i močového měchýře

• sklon k nevolnostem a zvracení

• pocit tlaku a plnosti v břiše

Pozor při endometrióze

Toto onemocnění způsobuje usazování děložní sliznice v partiích, kde se vyskytovat nemá, tedy mimo dělohu. Slizniční výstelka se pak může vyskytnout i na vaječníku a dát vyrůst cystě. Tyto cysty mohou být rozměrné, mohou mít v průměru až 10 cm.

Bývají bolestivé, protože tlačí na okolní tkáně, navíc s nimi vytvářejí srůsty. Řešení je v tomto případě pouze chirurgické, bohužel může být jen dočasné, protože hlavní příčinou je endometrióza. Cysty se tak mohou vytvořit opakovaně.

Jak se cysty léčí?

V jednodušších případech se pouze sledují, mnoho z nich zmizí samo bez jakéhokoli zásahu. Pokud jsou větších rozměrů, neustupují nebo způsobují další potíže, pak se obvykle nasazuje hormonální antikoncepce. Cílem je dosáhnout přirozeného zániku cysty.

V případě, že hrozí nebezpečí krvácení nebo prasknutí velké cysty, se volí rychlé chirurgické řešení jako prevence mnohem větších potíží.

Když je cyst více

Pokud lékař objeví při ultrazvukovém vyšetření na každém vaječníku osm či více menších cyst, pak nejde o prostý násobek potíží popsaných výše, ale o jinou chorobu. Říká se jí polycystické vaječníky a není vzácná, podle odhadů jí může u nás trpět až 10 % žen.

Příčina této poruchy je jiná než u růstu jednotlivých cyst. Jde vlastně o onemocnění endokrinologické s narušenou produkcí a funkcí vícerých hormonů v těle. Menstruační cyklus je nepravidelný a s minimálním krvácením nebo zcela ustává.

Právě tyto obtíže obvykle vedou ženu k návštěvě lékaře. Ten pak po objevení množství cyst nechá z krevního testu určit hladinu mužských hormonů. Jejich zvýšené hodnoty diagnózu potvrdí.

Co se to s hormony děje?

Rozladí se jejich souhra: Hormony produkované hypofýzou v mozku narostou nad obvyklou hladinu.

Za normálních okolností je jejich úkolem podpořit tvorbu ženských hormonů ve folikulech, jenže při nadměrném množství dojde k opaku – vyprovokují nárůst androgenů čili mužských hormonů. Současně se komplikuje hormonální řízení zrání vajíčka.

To se pak neuvolňuje a nedochází k ovulaci. Cyklus neprobíhá, jak by měl, menstruace je jen slabá nebo zcela vynechá.

Narůstá ochlupení

Vyšší hladina mužských hormonů se neprojeví jen menstruačními potížemi, ale vyděsí ženu i při pohledu do zrcadla. Podpoří totiž růst ochlupení mužského typu, takže se na rtech zpravidla začne rýsovat knír. Současně se začne vytvářet ochlupení i na hrudníku a jinde na těle houstne.

Další potíže:

• výsev různě silného akné

• vypadávání vlasů v koutech nad čelem a na temeni

• narůstající nadváha

• neschopnost otěhotnět

Pozor: Důvodem nárůstu mužských hormonů v těle může být i nádorové onemocnění, takže s vyšetřením neotálejte. Závažné mohou být i jiné příčiny onemocnění – vrozené zvětšení nadledvin nebo porucha funkce štítné žlázy.

Léčba je hormonální

Lékaři se po potvrzení diagnózy především snaží obnovit fungování menstruačního cyklu. K tomu účelu se předepisuje hormonální antikoncepce. Někdy se podávají i léky snižující hladiny krevních tuků a ovlivňující hladinu inzulínu.

Konkrétní léčba záleží na intenzitě a konkrétních projevech nemoci, neboť neprobíhá u všech žen stejně, potíže mohou být různě naléhavé a zároveň se mohou měnit s věkem.

Když medikamenty nezaberou

Pak přichází na řadu chirurgická léčba. Cysty se odstraňují šetrnou laparoskopickou metodou s malými řezy, takže po vyhojení nemusí zákrok zanechat viditelné stopy. Pokud se lékaři rozhodnou k operaci, pak to bude z vážných důvodů.

Je to především v případech, kdy hrozí kvůli cystě přetočení vaječníku. To je akutní stav, kdy se přeruší krevní oběh ve vaječníku, tkáň pak rychle odumírá a hrozí sepse čili otrava krve.

Jinou nebezpečnou komplikací je prasknutí cysty, což doprovázejí silné bolesti a krvácení a nebezpečí zánětu pobřišnice. Je na zkušenosti lékaře, aby odhadl, v kterém případě jsou tato rizika pravděpodobná.

Vzácně pak hrozí, že se z cysty vyvine rakovinné bujení. S cystami je vždy proto nutné chodit na pravidelné kontroly.

Ve hře je i inzulín

Syndrom polycystických vaječníků mívá spojitost s cukrovkou. Předpokládá se, že ztráta vnímavosti vůči inzulínu hraje přinejmenším podpůrnou úlohu při rozvoji polycystických vaječníků.

Jakmile tělo přestane správně reagovat na inzulín, pak se zhorší průchod glukózy do buněk. Neprůchodnost postihuje i buňky folikulů, do nichž se nedostanou hormony řídící ovulaci. Propojení těchto chorob je vzájemné:

Hormonální a metabolické změny, které jsou součástí syndromu polycystických vaječníků, představují rizikový faktor pro rozvoj cukrovky 2. typu. Současně podporují i další vážné nemoci jako ischemická choroba srdeční a rakovina děložní sliznice.

Změna životosprávy

V tomto případě není obvyklé lékařské doporučení na úpravu jídelníčku a snížení nadváhy formalitou. Už snížení váhy o 5 až 10 % dokáže znatelně ovlivnit projevy poruchy, ale také zabránit rozvoji dalších nemocí, především cukrovky.

Právě k té mají ženy trpící syndromem polycystických vaječníků zvýšený sklon. Podstatné je především zhubnout, a to z toho důvodu, že i tuková tkáň produkuje estrogeny a tím zasahuje do celkové rovnováhy hormonů.

Proto mají obézní ženy obecně větší sklon ke gynekologickým potížím, nejen k mnohočetným cystám na vaječníkách.

Hlavně pohyb

Lékaři doporučují důsledný boj proti nadváze s každodenním aktivním pohybem. Ten je důležitý nejen pro spalování energie, fyzická zátěž prokazatelně obnovuje vnímavost organismu vůči inzulínu. Stačí 20 minut, ale pravidelně každý den a s patřičným nasazením. Důležitá je samozřejmě úprava jídelníčku.

Foto: Shuttterstock

Související články
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve