Domů     Václav Vydra: Aby koně byli šťastní!
Václav Vydra: Aby koně byli šťastní!
28.4.2021

Vnuk Václava Vydry, někdejšího ředitele Národního divadla a znamenitého herce. Syn Václava Vydry, herce a režiséra, a Dany Medřické, báječné a diváctvem milované herečky. I on sám je hercem. A miluje koně. Moc. Herec s duší koňáka. Nebo koňák s duší herce…?

Když se narodil, bylo jeho otci čtyřiapadesát let a mamince třicet šest. „Měl jsem úžasné rodiče a byl jsem šťastné dítě. Miloval jsem je a oni milovali mě.

Doma jsem se setkával s naprostou otevřeností, nezáludností a vzájemnou úctou,“ vzpomínal jednou Václav. „Máma mě nevychovávala. Ona žila tak, jak žila, dělala to, co dělala. A já jsem žil s ní. Něco jsem pochytil, něco nepochytil…“

S Rudolfem Hrušínským ml. si zahrál v seriálu Život na zámku (2000).
S Rudolfem Hrušínským ml. si zahrál v seriálu Život na zámku (2000).

Nic rozumnějšího ho nenapadlo

To, že si ho v souladu s rodinnou tradicí přitáhlo divadlo, nebylo nic překvapivého, i když k herectví dlouho nijak zvlášť neinklinoval a ani doma ho k němu nijak nesměrovali.

Byli by prý spokojení, kdyby byl šťastný v jiné profesi, on si však po základní škole vybral konzervatoř. „Mě nic rozumnějšího nenapadlo. Rodiče moc dobře věděli, co znamená být hercem. A že hranice úspěchu je velice tenká. Ale velmi mě podporovali.

Hlavně máma se mi snažila pomáhat. Byla skvělá a moudrá. Dobře věděla, že kritika může herci zejména v jeho začátcích srazit sebevědomí, takže mě vždycky spíš pochválila.

Řekla, co bych mohl udělat jinak, líp, ale když jsem se ptal, co konkrétně se jí líbilo, tak mi to neřekla. Že bych se na to místo pak moc soustředil, opřel se do toho a ono by to ztratilo tu bezprostřednost, to, co to právě posouvá někam dál.

A kdybych se do toho podvědomě položil, zabil bych to. Máma vždycky říkala: Vašíku, hlavně nehraj!“

Třetí herecká generace

Václav Vydra nejmladší vystudoval herectví a první angažmá a tedy i prvé jevištní zkušenosti pak získal v Divadle Jaroslava Průchy na Kladně. Hrál i v Mladé Boleslavi a od 1979 byl členem souboru Městských divadel pražských.

Tam ale na rozdíl od Kladna herecky moc šťastný nebyl. Navíc mu v té době po dlouhé nemoci zemřel otec a za čtyři roky po něm naprosto nečekaně i maminka. Infarktu podlehla v pouhých dvaašedesáti letech…

S Martou Vančurovou ve hře Jakobowski a plukovník v divadle na Vinohradech (1998).
S Martou Vančurovou ve hře Jakobowski a plukovník v divadle na Vinohradech (1998).

Jana a Dana a Jana

Václav Vydra se do spolužačky Jany Bouškové zakoukal už ve druhém ročníku na konzervatoři. „Snažil jsem se, jak jsem nejlíp uměl, dát jí svou lásku najevo, ale říct jí to rovnou jsem se styděl.“ Bylo mu sedmnáct, Janě o necelé dva roky víc.

Dlouho jí tajně v noci nosil květiny za okno. Když to pak na něj prasklo, řekla mu jasně, že jsou a budou jen kamarádi. Jana hrála už během školy v Národním (a hraje tam dodnes) a Václav na ní mohl oči nechat. „Miloval jsem její Natašu ve Vojně a Míru.

Byl jsem do ní zamilovaný a chodil na ni do divadla, co to šlo.“ V Národním divadle se ale Jana Boušková sblížila s kolegou Petrem Svojtkou a záhy se vzali. A za čas se oženil i Václav – vzal si kolegyni herečku Danu Homolovou.

A pak přišel rok 1982. Petr Svojtka tragicky zahynul pod koly tramvaje a Václav chtěl Janě pomoci… Jeho paní Dana to později komentovala: „Vašík jí tak dlouho pomáhal, až tam zůstal.

Odešel za ní na Štědrý den v roce 1983… Řekl, že mě má stále rád, ale že Jana ho potřebuje.“

Taťka Vašek

Společného potomka Janě Bouškové a Václavu Vydrovi příroda nedopřála, přesto vychovali dva. Jan Svojtka se stal Václavovým nevlastním synem, Václav ho naučil lyžovat, později ho bral na koně.

Do rodiny pak přibyla i Janina neteř Terezka, jejíž maminka vážně onemocněla. Václav s Janou se ale vzali až v červnu 2007, v kostelíčku v Nezabudicích na Křivoklátsku. S nimi byli jen oddávající pan farář, dva svědci, varhaník a tehdejší boxer Ferda. Kytku prý Václav natrhal při ranní vyjížďce s koňmi, prstýnky uvázal z trávy…

S Václavem Glazarem v Kameňáku 2 (2003).
S Václavem Glazarem v Kameňáku 2 (2003).

Byli jsme amatéři…

Bavila ho romantika kovbojů. Rád četl příběhy a fakta o první světové válce.

„Nás kluky to přitahuje, i když by to člověk asi nechtěl zažít.“ K tomuto zájmu patřily i zbraně, a tak Václav Vydra spoluzaložil zbrojní firmu a v 90. letech pět let v tomto oboru podnikal. „Ze začátku to šlo fantasticky.

Strefili jsme díru na trhu a při troše dobré vůle to mohla být největší zbrojní firma v Čechách.“ Jenže místo toho za čas skončila. „Byli jsme amatéři a příliš jsme se rozmáchli. Navíc vyšel zákon, který obchod na půl roku znemožnil.

Za náš krach mohly, stručně řečeno, změny zákonů a naše neschopnost…“ Zůstaly dluhy.

Vaše Dana Medřická…

Václav jednou vyprávěl, že kdysi maminku vyzval, aby o svém životě napsala knížku. „Jenže umřela po asi dvaceti stránkách…,“ povzdechl si.

„A tak jsem se zařekl, že to dopíšu.“ Trvalo to dlouho, ale nakonec kniha skutečně vznikla – má název „Vaše Dana Medřická“. Když pak hledal nakladatelství, nenašel žádné, které by bylo ochotno vydat víc než 10 000 výtisků.

Tak si nakladatelství založil a knížku o mamince vydal sám. „Domluvil jsem si půjčku, vytisklo se to, distribuovalo – a dřív, než byla splatnost faktury z tiskárny, přišly peníze z prodeje, takže jsem tu půjčku ani nepotřeboval.

To bylo moje nejúspěšnější podnikání. Díky mámě.“

V pohádce Nejlepší přítel si zahrál čerta soudce (2017).
V pohádce Nejlepší přítel si zahrál čerta soudce (2017).

To už ho chytli koně

Na koně si poprvé sedl někdy ve dvaceti, ale léta si koníky na projížďku jen půjčoval. Až v roce 1998 si prvního koně koupil. „Pak se mi stádečko trochu rozrostlo.

Potom začali mít problémy s kopyty a pohybovým ústrojím, tak jsem se začal zajímat o péči o kopyta a o koně celkově. Pečlivě jsem to studoval.“ Jak říká, přál by si, aby nejen jeho koně byli šťastní, spokojení a zdraví.

Proto je neková, prý je to pro ně nezdravé, dokonce je v péči o koňská kopyta školitelem. Málokdy používá sedlo a nikdy nedává koni uzdu („Nebudu přece svým koním dávat do huby železo! Můj impuls pro koně by neměl být přímo bolestivý.

Že zatáhnu za nějaký kus železa, který má v hubě, a on uhne před tou bolestí, to není komunikace!“) ani ohlávku. Jen provaz kolem krku. „Jedu tam, kam chci já, ale ten kůň si myslí, že jedeme tam, kam chce on.

A to často na jednom jedu, z jedné strany s námi běží jeden, z druhé druhý a za námi třetí…“

Kapitáne, ahóój!

Václav Vydra je, co se dopravních prostředků týče, všestranný – nejen auto, motocykl nebo kůň, ale i loď! Už asi dvacet let má například i kapitánské zkoušky! „Před časem jsme třeba o prázdninách vyrazili do Chorvatska s docela velkou lodí. Měli jsme i vnuky, a tak jsme si to chtěli užít.“

Jednoho z vorařů si zahrál ve slavném seriálu Panoptikum města pražského (1987).
Jednoho z vorařů si zahrál ve slavném seriálu Panoptikum města pražského (1987).

Blíž k přírodě

Před zhruba deseti lety se Václav s Janou odstěhovali z Prahy na Slapy. Václav je tak blíž u svých koní. „Člověk je více v přírodě, a hlavně blíže k přírodě. A bydlím kousek od statku, kde mám koně, což je pro mě obrovsky výhodné, protože mám svůj klid.

Můžu tam být, kdy chci. Nebo spíš, kdy mohu.“ Čas dělí mezi hereckou práci, které má naštěstí hodně, koně a rodinu. „Naštěstí s Janou i hrajeme, a když nehrajeme, tak spolu trávíme alespoň večery.“

Václav Vydra ve zkratce

Narodil se 7. ledna 1956 v Praze

1977 absolvoval Státní konzervatoř v Praze

První angažmá v Divadle J. Průchy na Kladně

1979-94 Městská divadla pražská

Od r. 1995 členem souboru Divadla na Vinohradech

Filmy: např. Královský gambit (1974) S čerty nejsou žerty (1984), Tankový prapor (1991), Zámek v Čechách (1993), Peklo s princeznou (2009)

Seriály: např. Bylo nás pět (1994), Život na zámku (1995), Gympl s ručením omezeným (2013), Policie Modrava (2015)

Rád: sportuje – dříve plavání, lyže, tenis, dnes sportovní střelba a honební ježdění; pravidelně se účastní memoriálu generála Custera a také rekonstrukce bitvy u Hradce Králové.

Rodina: manželka Jana Boušková (63, herečka). Nevlastní syn Jan (38) s rodinou. A koně. A psi-boxeři.

Jako feudál Šternberk ve filmu Černí baroni (1992)
Jako feudál Šternberk ve filmu Černí baroni (1992)

Co řekl o…

… o vojně: „Vojna byla šok. Tam mizí jakákoli individualita, tam byl člověk helma a mundúr. Najednou jsem byl nikdo. Nebyl jsem na něco takového z domova vůbec připravený, nebyl jsem ani nikdy na žádném táboře a najednou tohle. To mě docela sebralo…“

… o koních: „Je potřeba se neustále vzdělávat v tom, co je pro koně dobré, učit se je chápat, učit se je vnímat a učit se mluvit jejich řečí.

Pak je to úžasný kamarád a partner na celý život a myslím, že to dá moc i do života a do vztahů, které prožíváme mezi lidmi.“

… o mamince: „Nebyla na mě přísná. Když jsem něco provedl, tak posmutněla. To mě strašně mrzelo a byl to pro mě nejhorší trest…“

… ještě o koních: „V momentě, kdy je začnete brát jako partnery a kamarády, a taktéž i oni vás, a snažíte se jim vytvořit co nejpřirozenější prostředí k jejich koňskému životu, vznikne mezi vámi a koněm časem neobyčejné napojení. A to je ta skutečná mystika.

Nebo třeba moment, kdy se odhodláte koni sejmout ohlávku, nechat mu úplně volnou hlavu a on vás akceptuje i přes to, že na něj nemáte žádnou páku. Jen svou hlavu, své tělo a mysl. A ono to funguje. To je neskutečná euforie.“

… o povaze: „Myslím si, že zlobit se na někoho je zbytečné plýtvání energií. Vždycky je lepší se domluvit v klidu, bez zbytečných emocí. Všechno se přece dá nějak vyřešit. Chce to jen dobrou vůli na obou stranách.“

… o důvěře: „Dát i dostat důvěru je zavazující.“

Text: Helena Leitlová

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, Bontonfilm

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého