Domů     Václav Vydra: Aby koně byli šťastní!
Václav Vydra: Aby koně byli šťastní!
28.4.2021

Vnuk Václava Vydry, někdejšího ředitele Národního divadla a znamenitého herce. Syn Václava Vydry, herce a režiséra, a Dany Medřické, báječné a diváctvem milované herečky. I on sám je hercem. A miluje koně. Moc. Herec s duší koňáka. Nebo koňák s duší herce…?

Když se narodil, bylo jeho otci čtyřiapadesát let a mamince třicet šest. „Měl jsem úžasné rodiče a byl jsem šťastné dítě. Miloval jsem je a oni milovali mě.

Doma jsem se setkával s naprostou otevřeností, nezáludností a vzájemnou úctou,“ vzpomínal jednou Václav. „Máma mě nevychovávala. Ona žila tak, jak žila, dělala to, co dělala. A já jsem žil s ní. Něco jsem pochytil, něco nepochytil…“

S Rudolfem Hrušínským ml. si zahrál v seriálu Život na zámku (2000).
S Rudolfem Hrušínským ml. si zahrál v seriálu Život na zámku (2000).

Nic rozumnějšího ho nenapadlo

To, že si ho v souladu s rodinnou tradicí přitáhlo divadlo, nebylo nic překvapivého, i když k herectví dlouho nijak zvlášť neinklinoval a ani doma ho k němu nijak nesměrovali.

Byli by prý spokojení, kdyby byl šťastný v jiné profesi, on si však po základní škole vybral konzervatoř. „Mě nic rozumnějšího nenapadlo. Rodiče moc dobře věděli, co znamená být hercem. A že hranice úspěchu je velice tenká. Ale velmi mě podporovali.

Hlavně máma se mi snažila pomáhat. Byla skvělá a moudrá. Dobře věděla, že kritika může herci zejména v jeho začátcích srazit sebevědomí, takže mě vždycky spíš pochválila.

Řekla, co bych mohl udělat jinak, líp, ale když jsem se ptal, co konkrétně se jí líbilo, tak mi to neřekla. Že bych se na to místo pak moc soustředil, opřel se do toho a ono by to ztratilo tu bezprostřednost, to, co to právě posouvá někam dál.

A kdybych se do toho podvědomě položil, zabil bych to. Máma vždycky říkala: Vašíku, hlavně nehraj!“

Třetí herecká generace

Václav Vydra nejmladší vystudoval herectví a první angažmá a tedy i prvé jevištní zkušenosti pak získal v Divadle Jaroslava Průchy na Kladně. Hrál i v Mladé Boleslavi a od 1979 byl členem souboru Městských divadel pražských.

Tam ale na rozdíl od Kladna herecky moc šťastný nebyl. Navíc mu v té době po dlouhé nemoci zemřel otec a za čtyři roky po něm naprosto nečekaně i maminka. Infarktu podlehla v pouhých dvaašedesáti letech…

S Martou Vančurovou ve hře Jakobowski a plukovník v divadle na Vinohradech (1998).
S Martou Vančurovou ve hře Jakobowski a plukovník v divadle na Vinohradech (1998).

Jana a Dana a Jana

Václav Vydra se do spolužačky Jany Bouškové zakoukal už ve druhém ročníku na konzervatoři. „Snažil jsem se, jak jsem nejlíp uměl, dát jí svou lásku najevo, ale říct jí to rovnou jsem se styděl.“ Bylo mu sedmnáct, Janě o necelé dva roky víc.

Dlouho jí tajně v noci nosil květiny za okno. Když to pak na něj prasklo, řekla mu jasně, že jsou a budou jen kamarádi. Jana hrála už během školy v Národním (a hraje tam dodnes) a Václav na ní mohl oči nechat. „Miloval jsem její Natašu ve Vojně a Míru.

Byl jsem do ní zamilovaný a chodil na ni do divadla, co to šlo.“ V Národním divadle se ale Jana Boušková sblížila s kolegou Petrem Svojtkou a záhy se vzali. A za čas se oženil i Václav – vzal si kolegyni herečku Danu Homolovou.

A pak přišel rok 1982. Petr Svojtka tragicky zahynul pod koly tramvaje a Václav chtěl Janě pomoci… Jeho paní Dana to později komentovala: „Vašík jí tak dlouho pomáhal, až tam zůstal.

Odešel za ní na Štědrý den v roce 1983… Řekl, že mě má stále rád, ale že Jana ho potřebuje.“

Taťka Vašek

Společného potomka Janě Bouškové a Václavu Vydrovi příroda nedopřála, přesto vychovali dva. Jan Svojtka se stal Václavovým nevlastním synem, Václav ho naučil lyžovat, později ho bral na koně.

Do rodiny pak přibyla i Janina neteř Terezka, jejíž maminka vážně onemocněla. Václav s Janou se ale vzali až v červnu 2007, v kostelíčku v Nezabudicích na Křivoklátsku. S nimi byli jen oddávající pan farář, dva svědci, varhaník a tehdejší boxer Ferda. Kytku prý Václav natrhal při ranní vyjížďce s koňmi, prstýnky uvázal z trávy…

S Václavem Glazarem v Kameňáku 2 (2003).
S Václavem Glazarem v Kameňáku 2 (2003).

Byli jsme amatéři…

Bavila ho romantika kovbojů. Rád četl příběhy a fakta o první světové válce.

„Nás kluky to přitahuje, i když by to člověk asi nechtěl zažít.“ K tomuto zájmu patřily i zbraně, a tak Václav Vydra spoluzaložil zbrojní firmu a v 90. letech pět let v tomto oboru podnikal. „Ze začátku to šlo fantasticky.

Strefili jsme díru na trhu a při troše dobré vůle to mohla být největší zbrojní firma v Čechách.“ Jenže místo toho za čas skončila. „Byli jsme amatéři a příliš jsme se rozmáchli. Navíc vyšel zákon, který obchod na půl roku znemožnil.

Za náš krach mohly, stručně řečeno, změny zákonů a naše neschopnost…“ Zůstaly dluhy.

Vaše Dana Medřická…

Václav jednou vyprávěl, že kdysi maminku vyzval, aby o svém životě napsala knížku. „Jenže umřela po asi dvaceti stránkách…,“ povzdechl si.

„A tak jsem se zařekl, že to dopíšu.“ Trvalo to dlouho, ale nakonec kniha skutečně vznikla – má název „Vaše Dana Medřická“. Když pak hledal nakladatelství, nenašel žádné, které by bylo ochotno vydat víc než 10 000 výtisků.

Tak si nakladatelství založil a knížku o mamince vydal sám. „Domluvil jsem si půjčku, vytisklo se to, distribuovalo – a dřív, než byla splatnost faktury z tiskárny, přišly peníze z prodeje, takže jsem tu půjčku ani nepotřeboval.

To bylo moje nejúspěšnější podnikání. Díky mámě.“

V pohádce Nejlepší přítel si zahrál čerta soudce (2017).
V pohádce Nejlepší přítel si zahrál čerta soudce (2017).

To už ho chytli koně

Na koně si poprvé sedl někdy ve dvaceti, ale léta si koníky na projížďku jen půjčoval. Až v roce 1998 si prvního koně koupil. „Pak se mi stádečko trochu rozrostlo.

Potom začali mít problémy s kopyty a pohybovým ústrojím, tak jsem se začal zajímat o péči o kopyta a o koně celkově. Pečlivě jsem to studoval.“ Jak říká, přál by si, aby nejen jeho koně byli šťastní, spokojení a zdraví.

Proto je neková, prý je to pro ně nezdravé, dokonce je v péči o koňská kopyta školitelem. Málokdy používá sedlo a nikdy nedává koni uzdu („Nebudu přece svým koním dávat do huby železo! Můj impuls pro koně by neměl být přímo bolestivý.

Že zatáhnu za nějaký kus železa, který má v hubě, a on uhne před tou bolestí, to není komunikace!“) ani ohlávku. Jen provaz kolem krku. „Jedu tam, kam chci já, ale ten kůň si myslí, že jedeme tam, kam chce on.

A to často na jednom jedu, z jedné strany s námi běží jeden, z druhé druhý a za námi třetí…“

Kapitáne, ahóój!

Václav Vydra je, co se dopravních prostředků týče, všestranný – nejen auto, motocykl nebo kůň, ale i loď! Už asi dvacet let má například i kapitánské zkoušky! „Před časem jsme třeba o prázdninách vyrazili do Chorvatska s docela velkou lodí. Měli jsme i vnuky, a tak jsme si to chtěli užít.“

Jednoho z vorařů si zahrál ve slavném seriálu Panoptikum města pražského (1987).
Jednoho z vorařů si zahrál ve slavném seriálu Panoptikum města pražského (1987).

Blíž k přírodě

Před zhruba deseti lety se Václav s Janou odstěhovali z Prahy na Slapy. Václav je tak blíž u svých koní. „Člověk je více v přírodě, a hlavně blíže k přírodě. A bydlím kousek od statku, kde mám koně, což je pro mě obrovsky výhodné, protože mám svůj klid.

Můžu tam být, kdy chci. Nebo spíš, kdy mohu.“ Čas dělí mezi hereckou práci, které má naštěstí hodně, koně a rodinu. „Naštěstí s Janou i hrajeme, a když nehrajeme, tak spolu trávíme alespoň večery.“

Václav Vydra ve zkratce

Narodil se 7. ledna 1956 v Praze

1977 absolvoval Státní konzervatoř v Praze

První angažmá v Divadle J. Průchy na Kladně

1979-94 Městská divadla pražská

Od r. 1995 členem souboru Divadla na Vinohradech

Filmy: např. Královský gambit (1974) S čerty nejsou žerty (1984), Tankový prapor (1991), Zámek v Čechách (1993), Peklo s princeznou (2009)

Seriály: např. Bylo nás pět (1994), Život na zámku (1995), Gympl s ručením omezeným (2013), Policie Modrava (2015)

Rád: sportuje – dříve plavání, lyže, tenis, dnes sportovní střelba a honební ježdění; pravidelně se účastní memoriálu generála Custera a také rekonstrukce bitvy u Hradce Králové.

Rodina: manželka Jana Boušková (63, herečka). Nevlastní syn Jan (38) s rodinou. A koně. A psi-boxeři.

Jako feudál Šternberk ve filmu Černí baroni (1992)
Jako feudál Šternberk ve filmu Černí baroni (1992)

Co řekl o…

… o vojně: „Vojna byla šok. Tam mizí jakákoli individualita, tam byl člověk helma a mundúr. Najednou jsem byl nikdo. Nebyl jsem na něco takového z domova vůbec připravený, nebyl jsem ani nikdy na žádném táboře a najednou tohle. To mě docela sebralo…“

… o koních: „Je potřeba se neustále vzdělávat v tom, co je pro koně dobré, učit se je chápat, učit se je vnímat a učit se mluvit jejich řečí.

Pak je to úžasný kamarád a partner na celý život a myslím, že to dá moc i do života a do vztahů, které prožíváme mezi lidmi.“

… o mamince: „Nebyla na mě přísná. Když jsem něco provedl, tak posmutněla. To mě strašně mrzelo a byl to pro mě nejhorší trest…“

… ještě o koních: „V momentě, kdy je začnete brát jako partnery a kamarády, a taktéž i oni vás, a snažíte se jim vytvořit co nejpřirozenější prostředí k jejich koňskému životu, vznikne mezi vámi a koněm časem neobyčejné napojení. A to je ta skutečná mystika.

Nebo třeba moment, kdy se odhodláte koni sejmout ohlávku, nechat mu úplně volnou hlavu a on vás akceptuje i přes to, že na něj nemáte žádnou páku. Jen svou hlavu, své tělo a mysl. A ono to funguje. To je neskutečná euforie.“

… o povaze: „Myslím si, že zlobit se na někoho je zbytečné plýtvání energií. Vždycky je lepší se domluvit v klidu, bez zbytečných emocí. Všechno se přece dá nějak vyřešit. Chce to jen dobrou vůli na obou stranách.“

… o důvěře: „Dát i dostat důvěru je zavazující.“

Text: Helena Leitlová

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, Bontonfilm

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované