Domů     Se slinivkou opatrně
Se slinivkou opatrně
27.11.2020

Pracuje-li slinivka břišní tak, jak má, ani o ní nevíte. Jen ale onemocní, už vysílá silné bolesti a ohrožuje na životě.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatu je velmi závažný, a to pro pacienty v každém věku. Zvláště jeho akutní forma, tzv. akutní pankreatitida, je život ohrožující onemocnění.

Lidé přitom neumírají na zánik funkce slinivky, protože tu dokážou lékaři alespoň z části nahradit, ale na závažné komplikace spojené s tímto onemocněním.

Lékaři musejí zasáhnout velmi rychle, neboť jinak může dojít k selhání jednoho či více životně důležitých orgánů – nejčastěji ledvin, plic a kardiovaskulárního systému. Následkem pak může být trvalé poškození zdraví, či dokonce smrt.

Když je na vině žlučník

Akutní zánět slinivky často vyvolají žlučové kameny. Žlučovod a vývod slinivky se totiž spojují a společně ústí do dvanácterníku. Pokud se v tomto krátkém společném úseku zaklíní žlučový kamínek, brání nejen odtoku žluči, ale i pankreatických šťáv.

A zatímco zastavení žluči za překážkou život neohrožuje a může se projevit jen žlutým zabarvením kůže či spojivek, pozastavení pankreatických šťáv je velmi nebezpečné.

Co jsou to pankreatické šťávy

V každé buňce probíhá současně mnoho set různých chemických reakcí. Buňka tyto reakce ovládá pomocí enzymů. A pankreatické šťávy jsou trávicí enzymy. Vznikají ve slinivce, ale tady nejsou činné. Aktivují se až ve střevě, kde pomáhají trávit potravu.

„Tráví“ sebe samu

Když však začnou působit už ve slinivce (protože je vývod ze slinivky do dvanácterníku ucpaný žlučovým kamínkem), dochází k „trávení“ vlastní tkáně slinivky. To vyvolá akutní zánět. V tomto případě lékaři mnohdy sahají k agresivnější formě ošetření.

Provedou „odklínění“ ucpaného společného vývodu. Při tomto zákroku se pacientovi zavede ústy a dále přes jícen a žaludek až do dvanácterníku přístroj zvaný endoskop. Tím lékař prohlédne rizikové místo.

Pokud je vývod skutečně ucpaný, tak mírným naříznutím okolní tkáně tento vývod rozšíří a zaklíněný kamínek uvolní. Žluč a pankreatické šťávy pak mohou volně vytékat do střeva.

Zákrok není zrovna příjemný, ale v porovnání s operačním řešením je nejen šetrnější, ale většinou i úspěšnější. A především může zabránit rozvoji následných komplikací.

Další spouštěče

Vedle žlučových kamenů ohrožují slinivku i jiné faktory:

Alkohol – Vznik akutního zánětu slinivky může způsobit, pokud ho člověk nárazově požije příliš velké množství. Toto množství je samozřejmě pro každého individuální.

Poranění slinivky při úrazu břicha – K zánětu slinivky může dojít při tupých úrazech břicha. Je to například nehoda na kole, při níž člověk narazí břichem na řidítka.

Vysoká hladina tuků v krvi – Někdy může vést k zánětu slinivky břišní (samozřejmě, že ne u každého člověka), ale mechanismus dosud není příliš jasný.

Některé léky – Mohou to být kortikoidy, ale i jiné.

Příušnice – Virus způsobující příušnice napadá slinné žlázy, ale může napadnout i buňky slinivky břišní.

Žaludeční vředy – Dlouhodobě neléčený žaludeční vřed může prorůst stěnou žaludku do okolí. Anatomicky jsou slinivka a žaludek v těsném kontaktu, vřed může prorůst do slinivky a způsobit v ní akutní zánět.

Léčba

Pacient s akutním zánětem slinivky musí být hospitalizováni. Nesmí přijímat potravu ústy (to ostatně ani nechce), dostává léky proti bolesti a velké množství tekutin do žíly.

Výživa se mu buďto podává hadičkou zavedenou nosem až do tenkého střeva nebo jako speciální výživa přímo do žíly. Kdyby totiž člověk přijímal potravu ústy, způsobilo by to zvýšení tvorby trávících šťáv ve slinivce a zhoršení stavu nemocného.

V případě těžkého průběhu nastupují chirurgové, kteří provedou operaci slinivky a odstraňují její odumřelé části.

Jak se pozná?

Projevy akutního zánětu slinivky bývají dramatické. Klasickým příznakem je prudká bolest břicha v nadbřišku, nevolnost a zvracení. Takže akutní silná bolest břicha, zvláště u „žlučníkáře“ (ale nejen u něj!), může signalizovat toto onemocnění.

Zjistí-li se, že pacient má dlouhodobé problémy se žlučovými kameny nebo měl v nedávné době potíže s přemírou alkoholu, podezření to může zvýšit.

Spolehlivěji se lékař o akutní pankreatitidě dozví z krve, kdy jsou zvýšené hladiny některých trávicích enzymů slinivky (amyláza, lipáza). Pro zobrazení poměrů v oblasti slinivky lze použít ultrazvuk břicha nebo CT.

Víte, že

– akutní zánět slinivky se může vrátit, a že je proto třeba i u vyléčených pacientů na to myslet a zánět vždy podchytit včas?

– někdy zánět přechází do chronického stadia, funkce slinivky je trvale snížena a užívání léků a dodržování diety je naprostou nezbytností?

Chronická forma

Komplikací akutní pankreatitidy může být dlouhodobé zhoršování funkcí slinivky břišní způsobené pomalým odumíráním jejích buněk. Tělo tak začne mít nedostatek trávicích enzymů a přestane účinně trávit potravu.

To se projeví objemnými mastnými stolicemi plnými nenatráveného tuku a hubnutím. Dalším velmi častým příznakem je bolest, která je vázána na jídlo, a proto se nemocný bojí jíst. Tento stav se nazývá chronický zánět slinivky břišní.

V naprosté většině případů je na vině alkohol. Při zničení většiny buněk slinivky poklesne i tvorba inzulinu a vzniká stav podobný cukrovce 1. typu. Jaká je léčba?

* Především je zapotřebí stoprocentně vyloučit jakýkoli alkohol.

* Dále je nutné nasadit pankreatickou dietu a přísně ji dodržovat.

* Doporučuje se jíst častěji a v menším množství jídlo, které je dobře tepelně zpracováno.

* Nasadí se léky, které obsahují pankreatické enzymy.

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza, která se nachází v našem břiše. Anatomicky má velmi úzký vztah k tenkému střevu a ke žlučovým cestám. Má dvě hlavní funkce.

Některé její buňky tvoří a do krve vypouštějí významné hormony jako například inzulin, které jsou důležité pro náš metabolismus. Nás však nyní bude zajímat spíše trávicí funkce pankreatu.

Většina buněk slinivky totiž vytváří šťávu bohatou na trávicí enzymy, které umožňují ve střevě trávit tuky, bílkoviny i cukry. Trávicí šťáva se ze slinivky dostává trubicovitým vývodem do tenkého střeva.

Ještě před vstupem do střeva se ovšem napojuje na žlučovod, a žluč s trávicími šťávami pankreatu tak vtékají do střeva společně. Pro trávení to má velký význam, protože trávicí enzymy ve slinivce se tvoří v neaktivní formě a aktivují se až po styku se žlučí.

Ukázka vhodných a nevhodných jídel při problémech se slinivkou

kategorie*nevhodná jídla – NE*vhodná jídla – ANO

příprava*obalování, smažení, velké množství tuku, fritéza, pánev*vařené, dušené, grilování bez tuku do měkka, případně umlít, rozmixovat

nápoje*alkohol, sycené limonády, káva*neperlivá voda, mátový a třezalkový čaj, ovocné šťávy

maso*tučná masa – husa, kachna, bůček, nakládaná masa v konzervě, vnitřnosti*libové maso – kuře, krůta, králík, libové hovězí, telecí a vepřové

uzeniny*tučné a kořeněné uzeniny*libové uzeniny – šunka vařená bez tuku, krůtí šunka a rolka, drůbeží párky

ryby*tučné a uzené – úhoř, kapr, makrela, sardinky v oleji, konzervy a rybí saláty*netučné druhy ryb – pstruh, losos, candát, okoun, filé z tresky, halibut, štika

tuky* vepřové sádlo, přepalované tuky, slanina, majonéza a tučné dresinky*máslo, rostlinné oleje

vejce*připravované s větším množstvím tuku, na slanině, natvrdo a žloutky*1 vejce do pokrmu denně

mléčné výrobky*tučné mléčné výrobky a mléko, smetana, tučné sýry nad 45 %*nízkotučné mléčné výrobky a mléko, např. nízkotučný tvaroh, jogurt, netučné druhy sýra do 45 %, kysaná mléka

přílohy*hranolky, opékané brambory, kynuté knedlíky, vše z droždí*bramborové kaše, brambory vařené ve slupce, rýže, těstoviny, noky

pečivo*tmavé celozrnné druhy pečiva, černý žitný chléb, čerstvé pečivo, čerstvý chléb, listové a linecké těsto*pšeničný, smíšený nebo žitný chléb

ovoce*rybíz, ostružiny, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, datle, meloun, ořechy*banány, jablka, třešně, višně, broskve, meruňky – bez pecek a bez slupky, mošty, pyré a rosoly

zelenina* syrová, zvláště luštěniny, kapusta, květák, paprika, okurka, rajčata (nebo jen bez slupky), brokolice, česnek, ředkvičky, houby a zelenina v octu a oleji*mrkev, hlávkový salát, sterilizovaná kukuřičná zrna, rajčata bez slupky

koření*pepř, pálivá paprika, masox, magi, sojová omáčka, worcester, ocet, instantní polévky, hořčice*petrželová nať, kopr, majoránka, kmín, bazalka, pomerančová a citronová kůra a šťáva, libeček, tymián

mražené pochutiny*kakaové, šlehačkové, smetanové, čokoládové, tvarohové zmrzliny*„vodové“ zmrzliny

1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník
1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník

Text: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Jiří Štefánek, Foto: PX FUEL, WIKIMEDIA COMMONS

Štítky:
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan