Domů     Se slinivkou opatrně
Se slinivkou opatrně
27.11.2020

Pracuje-li slinivka břišní tak, jak má, ani o ní nevíte. Jen ale onemocní, už vysílá silné bolesti a ohrožuje na životě.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatu je velmi závažný, a to pro pacienty v každém věku. Zvláště jeho akutní forma, tzv. akutní pankreatitida, je život ohrožující onemocnění.

Lidé přitom neumírají na zánik funkce slinivky, protože tu dokážou lékaři alespoň z části nahradit, ale na závažné komplikace spojené s tímto onemocněním.

Lékaři musejí zasáhnout velmi rychle, neboť jinak může dojít k selhání jednoho či více životně důležitých orgánů – nejčastěji ledvin, plic a kardiovaskulárního systému. Následkem pak může být trvalé poškození zdraví, či dokonce smrt.

Když je na vině žlučník

Akutní zánět slinivky často vyvolají žlučové kameny. Žlučovod a vývod slinivky se totiž spojují a společně ústí do dvanácterníku. Pokud se v tomto krátkém společném úseku zaklíní žlučový kamínek, brání nejen odtoku žluči, ale i pankreatických šťáv.

A zatímco zastavení žluči za překážkou život neohrožuje a může se projevit jen žlutým zabarvením kůže či spojivek, pozastavení pankreatických šťáv je velmi nebezpečné.

Co jsou to pankreatické šťávy

V každé buňce probíhá současně mnoho set různých chemických reakcí. Buňka tyto reakce ovládá pomocí enzymů. A pankreatické šťávy jsou trávicí enzymy. Vznikají ve slinivce, ale tady nejsou činné. Aktivují se až ve střevě, kde pomáhají trávit potravu.

„Tráví“ sebe samu

Když však začnou působit už ve slinivce (protože je vývod ze slinivky do dvanácterníku ucpaný žlučovým kamínkem), dochází k „trávení“ vlastní tkáně slinivky. To vyvolá akutní zánět. V tomto případě lékaři mnohdy sahají k agresivnější formě ošetření.

Provedou „odklínění“ ucpaného společného vývodu. Při tomto zákroku se pacientovi zavede ústy a dále přes jícen a žaludek až do dvanácterníku přístroj zvaný endoskop. Tím lékař prohlédne rizikové místo.

Pokud je vývod skutečně ucpaný, tak mírným naříznutím okolní tkáně tento vývod rozšíří a zaklíněný kamínek uvolní. Žluč a pankreatické šťávy pak mohou volně vytékat do střeva.

Zákrok není zrovna příjemný, ale v porovnání s operačním řešením je nejen šetrnější, ale většinou i úspěšnější. A především může zabránit rozvoji následných komplikací.

Další spouštěče

Vedle žlučových kamenů ohrožují slinivku i jiné faktory:

Alkohol – Vznik akutního zánětu slinivky může způsobit, pokud ho člověk nárazově požije příliš velké množství. Toto množství je samozřejmě pro každého individuální.

Poranění slinivky při úrazu břicha – K zánětu slinivky může dojít při tupých úrazech břicha. Je to například nehoda na kole, při níž člověk narazí břichem na řidítka.

Vysoká hladina tuků v krvi – Někdy může vést k zánětu slinivky břišní (samozřejmě, že ne u každého člověka), ale mechanismus dosud není příliš jasný.

Některé léky – Mohou to být kortikoidy, ale i jiné.

Příušnice – Virus způsobující příušnice napadá slinné žlázy, ale může napadnout i buňky slinivky břišní.

Žaludeční vředy – Dlouhodobě neléčený žaludeční vřed může prorůst stěnou žaludku do okolí. Anatomicky jsou slinivka a žaludek v těsném kontaktu, vřed může prorůst do slinivky a způsobit v ní akutní zánět.

Léčba

Pacient s akutním zánětem slinivky musí být hospitalizováni. Nesmí přijímat potravu ústy (to ostatně ani nechce), dostává léky proti bolesti a velké množství tekutin do žíly.

Výživa se mu buďto podává hadičkou zavedenou nosem až do tenkého střeva nebo jako speciální výživa přímo do žíly. Kdyby totiž člověk přijímal potravu ústy, způsobilo by to zvýšení tvorby trávících šťáv ve slinivce a zhoršení stavu nemocného.

V případě těžkého průběhu nastupují chirurgové, kteří provedou operaci slinivky a odstraňují její odumřelé části.

Jak se pozná?

Projevy akutního zánětu slinivky bývají dramatické. Klasickým příznakem je prudká bolest břicha v nadbřišku, nevolnost a zvracení. Takže akutní silná bolest břicha, zvláště u „žlučníkáře“ (ale nejen u něj!), může signalizovat toto onemocnění.

Zjistí-li se, že pacient má dlouhodobé problémy se žlučovými kameny nebo měl v nedávné době potíže s přemírou alkoholu, podezření to může zvýšit.

Spolehlivěji se lékař o akutní pankreatitidě dozví z krve, kdy jsou zvýšené hladiny některých trávicích enzymů slinivky (amyláza, lipáza). Pro zobrazení poměrů v oblasti slinivky lze použít ultrazvuk břicha nebo CT.

Víte, že

– akutní zánět slinivky se může vrátit, a že je proto třeba i u vyléčených pacientů na to myslet a zánět vždy podchytit včas?

– někdy zánět přechází do chronického stadia, funkce slinivky je trvale snížena a užívání léků a dodržování diety je naprostou nezbytností?

Chronická forma

Komplikací akutní pankreatitidy může být dlouhodobé zhoršování funkcí slinivky břišní způsobené pomalým odumíráním jejích buněk. Tělo tak začne mít nedostatek trávicích enzymů a přestane účinně trávit potravu.

To se projeví objemnými mastnými stolicemi plnými nenatráveného tuku a hubnutím. Dalším velmi častým příznakem je bolest, která je vázána na jídlo, a proto se nemocný bojí jíst. Tento stav se nazývá chronický zánět slinivky břišní.

V naprosté většině případů je na vině alkohol. Při zničení většiny buněk slinivky poklesne i tvorba inzulinu a vzniká stav podobný cukrovce 1. typu. Jaká je léčba?

* Především je zapotřebí stoprocentně vyloučit jakýkoli alkohol.

* Dále je nutné nasadit pankreatickou dietu a přísně ji dodržovat.

* Doporučuje se jíst častěji a v menším množství jídlo, které je dobře tepelně zpracováno.

* Nasadí se léky, které obsahují pankreatické enzymy.

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza, která se nachází v našem břiše. Anatomicky má velmi úzký vztah k tenkému střevu a ke žlučovým cestám. Má dvě hlavní funkce.

Některé její buňky tvoří a do krve vypouštějí významné hormony jako například inzulin, které jsou důležité pro náš metabolismus. Nás však nyní bude zajímat spíše trávicí funkce pankreatu.

Většina buněk slinivky totiž vytváří šťávu bohatou na trávicí enzymy, které umožňují ve střevě trávit tuky, bílkoviny i cukry. Trávicí šťáva se ze slinivky dostává trubicovitým vývodem do tenkého střeva.

Ještě před vstupem do střeva se ovšem napojuje na žlučovod, a žluč s trávicími šťávami pankreatu tak vtékají do střeva společně. Pro trávení to má velký význam, protože trávicí enzymy ve slinivce se tvoří v neaktivní formě a aktivují se až po styku se žlučí.

Ukázka vhodných a nevhodných jídel při problémech se slinivkou

kategorie*nevhodná jídla – NE*vhodná jídla – ANO

příprava*obalování, smažení, velké množství tuku, fritéza, pánev*vařené, dušené, grilování bez tuku do měkka, případně umlít, rozmixovat

nápoje*alkohol, sycené limonády, káva*neperlivá voda, mátový a třezalkový čaj, ovocné šťávy

maso*tučná masa – husa, kachna, bůček, nakládaná masa v konzervě, vnitřnosti*libové maso – kuře, krůta, králík, libové hovězí, telecí a vepřové

uzeniny*tučné a kořeněné uzeniny*libové uzeniny – šunka vařená bez tuku, krůtí šunka a rolka, drůbeží párky

ryby*tučné a uzené – úhoř, kapr, makrela, sardinky v oleji, konzervy a rybí saláty*netučné druhy ryb – pstruh, losos, candát, okoun, filé z tresky, halibut, štika

tuky* vepřové sádlo, přepalované tuky, slanina, majonéza a tučné dresinky*máslo, rostlinné oleje

vejce*připravované s větším množstvím tuku, na slanině, natvrdo a žloutky*1 vejce do pokrmu denně

mléčné výrobky*tučné mléčné výrobky a mléko, smetana, tučné sýry nad 45 %*nízkotučné mléčné výrobky a mléko, např. nízkotučný tvaroh, jogurt, netučné druhy sýra do 45 %, kysaná mléka

přílohy*hranolky, opékané brambory, kynuté knedlíky, vše z droždí*bramborové kaše, brambory vařené ve slupce, rýže, těstoviny, noky

pečivo*tmavé celozrnné druhy pečiva, černý žitný chléb, čerstvé pečivo, čerstvý chléb, listové a linecké těsto*pšeničný, smíšený nebo žitný chléb

ovoce*rybíz, ostružiny, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, datle, meloun, ořechy*banány, jablka, třešně, višně, broskve, meruňky – bez pecek a bez slupky, mošty, pyré a rosoly

zelenina* syrová, zvláště luštěniny, kapusta, květák, paprika, okurka, rajčata (nebo jen bez slupky), brokolice, česnek, ředkvičky, houby a zelenina v octu a oleji*mrkev, hlávkový salát, sterilizovaná kukuřičná zrna, rajčata bez slupky

koření*pepř, pálivá paprika, masox, magi, sojová omáčka, worcester, ocet, instantní polévky, hořčice*petrželová nať, kopr, majoránka, kmín, bazalka, pomerančová a citronová kůra a šťáva, libeček, tymián

mražené pochutiny*kakaové, šlehačkové, smetanové, čokoládové, tvarohové zmrzliny*„vodové“ zmrzliny

1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník
1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník

Text: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Jiří Štefánek, Foto: PX FUEL, WIKIMEDIA COMMONS

Štítky:
Související články
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
epochalnisvet.cz
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do