Domů     V pasti závislosti
V pasti závislosti
21.1.2021

Nakupujete rádi? Milujete ten úžasný maraton po obchůdcích s nabitou platební kartou v ruce? Možná jste se stali závislými, aniž to vůbec tušíte.

Nekontrolované nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. Tak stav závislosti popisují odborníci.

Realita je taková, že závislý člověk nemůže s nějakou činností přestat, i když ví, že ho silně a negativně ovlivňuje nebo mu dokonce škodí.

Velmi křehká hranice

Závislých lidí stále přibývá a zdaleka za to nemohou jen drogy nebo alkohol. Závislí můžeme být na lecčems, třeba opravdu na nakupování, ale i na zdravé výživě, na společenských sítích, na jídle… A co víc – tento stav může postihnout každého z nás.

Jak poznat, že jistou část svého chování už nemáme pod kontrolou? Kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc? Prvním krokem k léčení, který je zároveň tím nejtěžším, je umět si vůbec přiznat, že máme problém.

Jak se to pozná?

Existují nezaměnitelné znaky, které napoví, že jsme se u určité věci (nebo návyku, chování či jednání) ocitli v pasti nebo se do ní bezhlavě řítíme. Jsou to:

silná touha po dané věci (návyku, chování, jednání)

problém se sebeovládáním i přesto, že si uvědomuji, že je to pro mě škodlivé

zanedbávání jiných potřeb a potěšení (rodiny, přátel, koníčků, zaměstnání)

stále vyšší potřeba (chci víc a víc)

odvykací příznaky po vysazení škodlivé věci (návyku) a následný návrat k ní

A konkrétně?

Zůstaňme u patologického nakupování. Ve stavu silné závislosti (tedy shopaholikem) jste, pokud se vám stává, že:

máte silné nutkání chodit do obchodů opravdu každý den

čas strávený v obchodě vám přináší nevýslovnou radost, opojení a pocity blaha

domů si nosíte plné tašky něčeho, co vlastně vůbec nepotřebujete

často koupené zboží ani nevybalíte z tašek

večer míváte výčitky svědomí, bojujete s pocitem viny

jste schopni nakupovat, i když na to nemáte peníze, klidně se i zadlužíte

Facebook bez omezení

Podobné chování se může projevit třeba u nezdravého používání sociálních sítí, kdy závislá osoba nedokáže vypnout internet a neustále sleduje aktuality a dění například na facebooku. Nadmíru kontroluje nové příspěvky a neustále se zapojuje do debat.

Často má internet propojený s mobilem, na který dostává zprávy, na něž okamžitě odpovídá. Když nějakou dobu nemá spojení, je nervózní, podrážděná, nesoustředěná…

Neustále on-line

Jak se pozná závislost na internetu (tzv. netholismus)? Při pohledu na počítač cítí závislý člověk nepřekonatelnou touhu si k němu sednout. Pokud není on-line, objeví se u něj:

výkyvy nálad, nervozita a vztek

podrážděnost, nechutenství, úzkost

depresivní stavy

nechuť chodit do práce

abstinenční příznaky

Raději hladoví

Ortorexie je pro změnu chorobná závislost na zdravém způsobu života. Nezávisí na množství jídla, pro ortoretika je důležitá jeho kvalita.

A tak se neustále pachtí za stále „zdravějšími“ pokrmy, až se jeho jednání změní v posedlost a přehnanou úzkost při výběru potravin.

Těmito patologickými stravovacími zásadami postupně vyloučí ze svého jídelníčku většinu jídla, které se pro něj stane naprosto nevhodným, nezdravým a nepoživatelným.

Proč se stáváme závislými?

Podle psychologů je „sešup“ do závislosti jakýmsi náhradním životním programem. Únikem z reality spousta lidí nahrazuje své běžné životní situace, které jim nevyhovují, ale neumí je změnit.

Snaží se je ze svého života vytěsnit a prázdné místo zaplní něčím příjemnějším. Najdou si „zábavu“, která je zbaví bolesti a přinese jim intenzivní pocit úlevy a potěšení.

Co s tím?

Boj se závislostí, její léčba a posléze celoživotní abstinence mají u všech typů stejný průběh. Počáteční péče závisí na míře závislosti. Pokud se otipujeme na „ještě to se mnou není tak strašné“, můžeme vyzkoušet pomoci si sami.

V případě netholismu citelně omezit čas strávený u počítače (případně počítač na několik dní úplně vypnout). Při ortorexii postupně zařazovat do jídelníčku dříve vyloučená jídla.

U shopaholiků si dopředu napsat seznam věcí, které jsou potřeba, a ten při nákupu důsledně dodržet.

Spadnout až na dno

Pamatujte však, že „samoléčba“ je nesmírně obtížná. Jsou k ní zapotřebí:

dostatečná síla, trpělivost, odhodlání ustát problémy bez zničujících „berliček“ a odvaha pustit se do nápravy všeho nepříjemného, od čeho jsme chtěli utéct (dluhy, zdravotní problémy, partnerská krize, ztráta zaměstnání…).

Může se proto docela snadno stát, že ve svém úsilí, byť jsme ho mysleli opravdově a upřímně, prostě neobstojíme.

Bludný kruh

Přes sebevětší touhu se závislostí přestat se při „samoléčbě“ můžeme dostat do bludného kruhu. Říká se tomu recidiva a znamená to, že se po nějaké době abstinování opět vrátíme k původnímu konání. Co dál? Stud stranou a co nejdříve vyhledat pomoc odborníků.

Může být ambulantní, ale někdy je lepší nechat se hospitalizovat. Nebo odjet na pobytovou léčbu. Pomoci může i terapeutická skupina či setkávání s vyléčenými lidmi, kteří dodají podporu v trvalé abstinenci.

Pracovat na sobě

To nejdůležitější ale je změnit přístup sami k sobě. S pomocí lékařů duše pracovat na sobě, objevovat své skryté schopnosti, proměňovat svoje nedostatky na přednosti, více si věřit… Strach, nejistoty, bolesti a osamění možná nezmizí. Ale naučíme se být sebejistí a prožívat svůj život důstojně a s radostí.

Závislostí je více, než si umíme představit.

Mají i své názvy, které někdy znějí docela exoticky – vedle již zmíněných netholismu (závislost na internetu), oniománie (závislost na nakupování, takovému člověku se říká shopaholik) a ortorexie (závislost na zdravém životním stylu) jsou to třeba kleptománie (potřeba krást), gambling (patologické hráčství, zejména hazardních her), nymfomanie (závislost na sexu), nomofobie (strach ze ztráty mobilního signálu, závislost na mobilním telefonu) a spousta dalších.

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk