Domů     V pasti závislosti
V pasti závislosti
21.1.2021

Nakupujete rádi? Milujete ten úžasný maraton po obchůdcích s nabitou platební kartou v ruce? Možná jste se stali závislými, aniž to vůbec tušíte.

Nekontrolované nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. Tak stav závislosti popisují odborníci.

Realita je taková, že závislý člověk nemůže s nějakou činností přestat, i když ví, že ho silně a negativně ovlivňuje nebo mu dokonce škodí.

Velmi křehká hranice

Závislých lidí stále přibývá a zdaleka za to nemohou jen drogy nebo alkohol. Závislí můžeme být na lecčems, třeba opravdu na nakupování, ale i na zdravé výživě, na společenských sítích, na jídle… A co víc – tento stav může postihnout každého z nás.

Jak poznat, že jistou část svého chování už nemáme pod kontrolou? Kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc? Prvním krokem k léčení, který je zároveň tím nejtěžším, je umět si vůbec přiznat, že máme problém.

Jak se to pozná?

Existují nezaměnitelné znaky, které napoví, že jsme se u určité věci (nebo návyku, chování či jednání) ocitli v pasti nebo se do ní bezhlavě řítíme. Jsou to:

silná touha po dané věci (návyku, chování, jednání)

problém se sebeovládáním i přesto, že si uvědomuji, že je to pro mě škodlivé

zanedbávání jiných potřeb a potěšení (rodiny, přátel, koníčků, zaměstnání)

stále vyšší potřeba (chci víc a víc)

odvykací příznaky po vysazení škodlivé věci (návyku) a následný návrat k ní

A konkrétně?

Zůstaňme u patologického nakupování. Ve stavu silné závislosti (tedy shopaholikem) jste, pokud se vám stává, že:

máte silné nutkání chodit do obchodů opravdu každý den

čas strávený v obchodě vám přináší nevýslovnou radost, opojení a pocity blaha

domů si nosíte plné tašky něčeho, co vlastně vůbec nepotřebujete

často koupené zboží ani nevybalíte z tašek

večer míváte výčitky svědomí, bojujete s pocitem viny

jste schopni nakupovat, i když na to nemáte peníze, klidně se i zadlužíte

Facebook bez omezení

Podobné chování se může projevit třeba u nezdravého používání sociálních sítí, kdy závislá osoba nedokáže vypnout internet a neustále sleduje aktuality a dění například na facebooku. Nadmíru kontroluje nové příspěvky a neustále se zapojuje do debat.

Často má internet propojený s mobilem, na který dostává zprávy, na něž okamžitě odpovídá. Když nějakou dobu nemá spojení, je nervózní, podrážděná, nesoustředěná…

Neustále on-line

Jak se pozná závislost na internetu (tzv. netholismus)? Při pohledu na počítač cítí závislý člověk nepřekonatelnou touhu si k němu sednout. Pokud není on-line, objeví se u něj:

výkyvy nálad, nervozita a vztek

podrážděnost, nechutenství, úzkost

depresivní stavy

nechuť chodit do práce

abstinenční příznaky

Raději hladoví

Ortorexie je pro změnu chorobná závislost na zdravém způsobu života. Nezávisí na množství jídla, pro ortoretika je důležitá jeho kvalita.

A tak se neustále pachtí za stále „zdravějšími“ pokrmy, až se jeho jednání změní v posedlost a přehnanou úzkost při výběru potravin.

Těmito patologickými stravovacími zásadami postupně vyloučí ze svého jídelníčku většinu jídla, které se pro něj stane naprosto nevhodným, nezdravým a nepoživatelným.

Proč se stáváme závislými?

Podle psychologů je „sešup“ do závislosti jakýmsi náhradním životním programem. Únikem z reality spousta lidí nahrazuje své běžné životní situace, které jim nevyhovují, ale neumí je změnit.

Snaží se je ze svého života vytěsnit a prázdné místo zaplní něčím příjemnějším. Najdou si „zábavu“, která je zbaví bolesti a přinese jim intenzivní pocit úlevy a potěšení.

Co s tím?

Boj se závislostí, její léčba a posléze celoživotní abstinence mají u všech typů stejný průběh. Počáteční péče závisí na míře závislosti. Pokud se otipujeme na „ještě to se mnou není tak strašné“, můžeme vyzkoušet pomoci si sami.

V případě netholismu citelně omezit čas strávený u počítače (případně počítač na několik dní úplně vypnout). Při ortorexii postupně zařazovat do jídelníčku dříve vyloučená jídla.

U shopaholiků si dopředu napsat seznam věcí, které jsou potřeba, a ten při nákupu důsledně dodržet.

Spadnout až na dno

Pamatujte však, že „samoléčba“ je nesmírně obtížná. Jsou k ní zapotřebí:

dostatečná síla, trpělivost, odhodlání ustát problémy bez zničujících „berliček“ a odvaha pustit se do nápravy všeho nepříjemného, od čeho jsme chtěli utéct (dluhy, zdravotní problémy, partnerská krize, ztráta zaměstnání…).

Může se proto docela snadno stát, že ve svém úsilí, byť jsme ho mysleli opravdově a upřímně, prostě neobstojíme.

Bludný kruh

Přes sebevětší touhu se závislostí přestat se při „samoléčbě“ můžeme dostat do bludného kruhu. Říká se tomu recidiva a znamená to, že se po nějaké době abstinování opět vrátíme k původnímu konání. Co dál? Stud stranou a co nejdříve vyhledat pomoc odborníků.

Může být ambulantní, ale někdy je lepší nechat se hospitalizovat. Nebo odjet na pobytovou léčbu. Pomoci může i terapeutická skupina či setkávání s vyléčenými lidmi, kteří dodají podporu v trvalé abstinenci.

Pracovat na sobě

To nejdůležitější ale je změnit přístup sami k sobě. S pomocí lékařů duše pracovat na sobě, objevovat své skryté schopnosti, proměňovat svoje nedostatky na přednosti, více si věřit… Strach, nejistoty, bolesti a osamění možná nezmizí. Ale naučíme se být sebejistí a prožívat svůj život důstojně a s radostí.

Závislostí je více, než si umíme představit.

Mají i své názvy, které někdy znějí docela exoticky – vedle již zmíněných netholismu (závislost na internetu), oniománie (závislost na nakupování, takovému člověku se říká shopaholik) a ortorexie (závislost na zdravém životním stylu) jsou to třeba kleptománie (potřeba krást), gambling (patologické hráčství, zejména hazardních her), nymfomanie (závislost na sexu), nomofobie (strach ze ztráty mobilního signálu, závislost na mobilním telefonu) a spousta dalších.

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý