Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami.
S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru.
Velikost tak akorát
Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Sušičky mívají různé množství plat nebo táců, u některých je dané, ale jsou i takové, u nichž můžete jejich počet navyšovat podle potřeby.
Některé navíc nabízejí i možnost nastavit výšku jednotlivých plat a to i o více než jeden centimetr.
V každém případě počítejte, že pokud budete sušit třeba jen pár hub a občas nějaké to ovoce, stačí vám přístroj menší, chcete-li naopak sušit často, pořiďte si větší model.
Ten je výhodný i v tom, že usušíte více surovin najednou a tak vlastně ušetříte za energii.
Kulatá, hranatá nebo snad infra
Není to úplně jedno, jak by se mohlo zdát. Jsou rozdíly, které musíte vzít v úvahu.
Kulatá
Bývá levnější, Motor je umístěn vespodu. To způsobuje, že se plata ohřívají nerovnoměrně a v jednotlivých patrech je různá teplota. Nejvyšší je ve spodní části. Proto musíte během sušení plata několikrát přeskládat.
A protože jsou nad sebou, musíte je vyndat všechna. Nespornou výhodou ovšem je, že se síta dají dokupovat. Měli byste si také ověřit, zda má sušička ve spodní části i tác bez otvorů, který zachytí kapající šťávu, aby nepoškodila motor.
Pokud ho nemá, měli byste zakoupit speciální sušicí vložky pro šťavnaté suroviny.
Hranatá
Bývá výkonnější a také většinou dražší, ale není to úplně pravidlem. I některé hranaté sušičky se vyrábějí s motorem ve spodní části, čili musíte řešit stejný problém jako u kulaté.
Ty výkonnější a tím pádem i dražší, mají motor umístěný na straně, což je výhodné v tom, že se suroviny suší na všech platech rovnoměrně. Nemusíte tedy s platy nijak manipulovat.
Infračervená
V poslední době ji uvedlo na trh více firem a dlužno podotknout, že je to sušení jiné generace. Probíhá pomocí infračerveného záření a je až o polovinu rychlejší. A to už je výrazná úspora.
Skvěle si poradí se surovinami s měkkou konzistencí, jako jsou například banány, meruňky či rajčata, které se běžným způsobem suší špatně. Přístroje obvykle mají měřič vlhkosti a různé zajímavé programy, třeba sušení ve stínu nebo na slunci.
V každém případě se taková hodí se zvlášť pro ty, kdo sušení opravdu propadli a věnují s emu celý rok.
Vyberte si materiál
Nejčastěji se sušičky vyrábějí z plastu nebo z nerezu.
Plast
Je levnější a má tu výhodu, že přístroj je lehký, takže se snadno přenáší. Nevýhodou je nižší životnost. I když ani to nemusí platit, protože existují i typy z plastů odolnějších. Jen dá více práce je na trhu najít. A jak to poznáte?
Kvalitnější plast bývá těžší, ten méně kvalitní zase jakoby drnčí, když na něj poklepete. Něco vám může napovědět i cena. Pokud je výrobek podezřele levný, nekupujte ho.
Nerez
Přístroje mají kvalitnější zpracování, víc vydrží, ale jsou také o poznání dražší. Jsou také daleko těžší, což musíte vzít v úvahu, když víte, že budete přístroj často přenášet nebo převážet.
Hlučnost
Sušička pracuje dlouho, někdy celý den nebo i v noci, proto je potřeba aby nebyla hlučná. Většina se pohybuje v rozmezí od 40 do 70 decibelů. Takže čím tišší tím lepší, ale nějaký zvuk přece jen vydávat bude. Hodně to záleží na kvalitě motoru a ventilátorů.
Regulace teploty
Různé potraviny se suší při různé teplotě, aby se zachovalo, co nejvíce vitamínů a dalších látek.
Třeba bylinky potřebují nízké teploty kolem 30 až 40 °C, ale maso kolem 70 °C. Většina sušiček je proto vybavená možností teplotu regulovat po 5 či 10 °C, od 30 do 70 °C. Ale pozor na levné modely, ty nemusejí možnost regulace nabízet vůbec.
Pokud se nechcete volbou teploty zabývat, můžete si koupit sušičku, která má programy přednastavené.