Blíží se čas prvních školních dnů a to je čas, kdy nastává potřeba úpravy dětského pokoje. Možná se to týká i vás.
A nemusíte se hned děsit, že to bude stát moc peněz, které nemáte. Když si všechno dobře rozmyslíte, nebude to tak hrozné.
Nový nebo starý?
Na začátku se musíte rozhodnout, zda budete kupovat kompletně nový nábytek, nebo pořídíte jen koutek na učení a část nábytku necháte a třeba barevně upravíte. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že dítě roste, ale i tady existují řešení.
A pokud k tomu máte doma kutila, je vyhráno úplně. V opačném případě budete muset alespoň některé kousky koupit.
Malujeme
Pokud je dětský pokoj malý, hodí se světlé barvy, díky kterým může i nevelký prostor působit lehce a vzdušně. Vhodné jsou odstíny bílé, béžové a šedé, vedle ale nešlápnete ani s pastelovými odstíny růžové nebo modré.
Pokud chcete pokoj opticky rozšířit, strop a podlahu zvolte v tmavší barvě, než jsou stěny. Do pokoje s nízkým stropem naopak vyberte světlou podlahu i strop.
(Mimochodem víte, že na světlé podlaze není tolik vidět prach?) Podobného efektu dosáhnete také pomocí ozdobných tapet se svislým vzorem, které prostor opticky zeštíhlí a prodlouží. Univerzálním doplňkem do malých prostor jsou také zrcadla. V dětském pokoji ovšem raději použijte zrcadlové folie.
Na nic nezapomenout
V pokoji školáka bude samozřejmě místo pro učení, spaní, ukládání věcí, ale nezapomeňte ani na prostor na hraní. Proto nábytek vybírejte pokud možno skladný, s různými kontejnery a policemi, které se dají přestavovat.
Psací stůl
Pořídit lze psací stoly klasické, rohové, takové, jež jsou součástí multifunkční postele a oblíbené jsou rovněž rostoucí psací stoly. Ty jsou z pohledu praktičnosti i úspory financí nejlepší.
Porostou spolu s dítětem a mnohé modely umožňují polohovat psací plochu. Základem je, aby měl psací stůl dostatek prostoru k odložení sešitů, knih a učebních pomůcek. Výhodou jsou zásuvky, do kterých může dítě uložit vše, co potřebuje.
Výběr hodně závisí na podmínkách které máte doma. Do větších pokojů můžete pořídit samostatně stojící stůl, do minipokojíčků jsou vhodná multifunkční řešení, která nabízí postel, stůl a další nábytek v jednom.
Pokud má vámi vybraný stůl málo zásuvek nebo žádné, pořiďte různé kontejnery, nejlépe na kolečkách, které mají tu výhodu, že se dají libovolně přesouvat.
Světlo
Pracovní koutek pro dítě by měl být nejlépe u okna, ne proto, aby váš potomek lelkoval, ale aby měl dostatek denního světla. Pokud to z jakýchkoliv důvodů nejde, pořiďte alespoň kvalitní osvětlení na pracovní desku.
Nechcete-li, aby lampička zabírala místo na stole, připevněte ji k poličce a nebo na stěnu. Ušetří místo na stole, a navíc lépe osvítí celou pracovní plochu.
Židle je důležitá
Nezbytným doplňkem každého stolu je židle. Na její výběru si dejte obzvlášť záležet. Můžete nakoupit dětské židle za pár korun, ale dejte raději přednost těm kvalitnějším a třeba i dražším.
Důležitým prvkem dětské židle je ergonomické tvarování sedáku a polohovatelnost. Židle by měla mít také područky. Kromě těchto židlí můžete pořídit i jiné židličky a křesla, které mohou sloužit spíše na hraní či když přijdou kamarádi.
Jak si kdo ustele
I pro malé dítě se vyplatí pořídit postel normálních rozměrů. Kvalitní kostra postele vydrží mnoho let, třeba až do dospělosti. Jediné, co neporoste s dítětem, je matrace. Ta se musí volit podle jeho věku a růstu a měla by mít spíše střední tvrdost.
Zásadní je správná podpěra páteře – tj. kvalitní materiál. Ideální jsou pro děti matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhoví jak z hlediska pružnosti, tak i hygieny.
Inspirace
Děti milují netradiční ozdoby. Chtěli by mít třeba pokoj jako vesmír, podmořský svět, pohádkový les, To svým potomkům sice můžete částečně dopřát, ale nakupujte s rozmyslem, protože malé pokoje se snadno přehltí.
Příliš mnoho vzorů a barev děti rozptyluje a mohou mít potom problémy se soustředěním. Navíc pokud máte dětí víc a jsou nuceny spolu bydlet, bylo skloubení jejich požadavků složité. Co ale můžete vyzkoušet jsou omyvatelné magnetické barvy.
S jejich použitím můžete stěnu pokoje jednoduše proměnit v uměleckou galerii. Děti tak mohou svá díla na stěnu připnout pomocí magnetek, a nebo, což je určitě mnohem lákavější, mohou fixami malovat přímo na stěnu.
A protože víme, jak je někdy složité si vybrat, našli jsme pro vás pár inspirativních pokojíčků. Třeba se vám některý zalíbí a výběr pak bude snazší.
1) Psací stůl by měl stát u okna. Šikovný je v tomto pokoji úložný prostor pod postelí. Méně nápadný nábytek dovolí ozdobit pokoj věcmi, které se školákovi právě líbí, což je, jak víme, každý měsíc něco jiného. nabytek-jeko.cz
2) Děti potřebují místo na hraní a koutek, kde budou mít soukromí. Co třeba takové týpý? Nábytek z masivu je kvalitní a vydrží všelijaké dětské hry. Nabytek-aldo.cz
3) Užití bílého nábytku má několik nesporných výhod. Ač to tak nevypadá, dobře se udržuje a hlavně si můžete dovolit udělat barevnější stěny. Navíc se dobře snáší s jakýmikoliv i sebepestřejšími dětskými proprietami. hezkydetskynabytek.cz
4) Využít každý centimetr, to je oč tu běží. V malém prostoru je to boj. Ale při troše přemýšlení to jde. Pracovna pod postelí, úložné prostory ve schodech, všechno má své místo. Viabel.cz
5) Je to sice nouzové řešení, ale v pokoji studenta můžete využít i postel složenou v nábytku. A pod lůžkem je docela prostorná pracovní plocha. Nabytek-aldo.cz
6) Nábytek, který roste, je sice větší investicí, ale zase máte na pár let vystaráno. Stůl Amadeus má nastavitelný sklon pracovní desky je v rozsahu 0–60 stupňů. Odlehčuje krční páteři a zabraňuje vzniku tzv. kulatých zad.
Vzduchový píst umožňuje nastavení výšky pracovní plochy v rozsahu 53–79 cm. U stolu tak můžete být v polosedě, sedě nebo stát. Všimněte si, že kontejner může sloužit jako taburet. Banaby.cz
7) Když jsou děti dvě, musí být všechno dvakrát. Tady děti k sobě sedí zády, aby se co nejmíň rušily. Viabel.cz
8) Tam, kde to není možné, musí mít svá pracovní místa vedle sebe. KP-interiors.cz
Foto: archiv firem