Jde, ale musíme na to rozumně. Světem, hlavně virtuálním, kolují rady všelijaké, i nerozumné, které mohou v konečném důsledku i uškodit.
Bavíme se samozřejmě o hubnutí a udržování štíhlé postavy. Metabolismus při tom hraje jednu z hlavních rolí a může být nápomocný i naopak komplikovat shození každého kila navíc.
Pomalu či rychle
Metabolismus není nic jiného než důmyslný systém obrovského množství biochemických pochodů v těle, jejichž smyslem je získat z jídla energii a spotřebovat ji. Tyto pochody jsou sice ve všech tělech stejné, ale jejich rychlost se může individuálně hodně lišit.
Navenek je to pak znát jako rozdíl mezi člověkem, který je hubený jako chrt, i když sní, na co má chuť, a baculkou, která se stále musí krotit, přesto nikdy nezhubne.
Na čem rychlost závisí?
Základem je vrozená dispozice. Velmi výrazně ji však ovlivňují některé hormony a právě rozkolísání jejich hladiny je poměrně častou příčinou tloustnutí. Nepříjemné je, že se jim dá těžko vzdorovat.
Nabývání na váze se při hormonálních poruchách zastavuje obtížně. Rozumnými stravovacími návyky a pravidelným pohybem se sice dá zbrzdit, ale nárůst pokračuje, i když pomaleji.
Tento problém způsobují poruchy štítné žlázy, ale také dlouhodobě zvýšené vylučování stresových hormonů a změny hladin ženských hormonů ve vyšším věku.
Pokud tedy máte svědomí čisté, že se rozhodně nepřejídáte, naopak se snažíte zhubnout, přesto tloustnete, pak je namístě endokrinologické vyšetření.
I svaly hrají roli
A poměrně výraznou, protože spalují větší množství energie než vnitřní orgány. Navíc pilným cvičením můžeme objem svalové hmoty během krátké doby zvýšit a tím naroste i naše základní spotřeba energie.
Tedy nastane pravý opak toho, co děje při redukčních dietách, kdy klesá základní spotřeba těla a metabolismus se zpomalí.
Naopak pravidelné cvičení vede už při mírném zvýšení objemu svalové hmoty k tomu, že se základní energetická spotřeba těla zvyšuje, spalování je větší, i když se nehýbeme, tedy ne jen při sportu.
Co určitě funguje
Snídaně jsou nejdůležitější jídlo dne z hlediska biologických rytmů. K ránu klesá zásobní cukr v játrech na minimum. Spotřeboval ho noční provoz mozku, který vyžaduje velké množství glukózy čili jednoduchého cukru, uloženého v játrech.
Abychom se nedostali do nebezpečného stavu, kdy tělo nemá žádné zásoby cukru v játrech pro akutní potřebu, hormonálně dojde k „přepnutí“ ze stavu spalování na tvorbu nových záloh. A ty se začnou ihned ukládat přednostně v játrech, nikoli v pase.
A jsou důležitou součástí energetického hospodaření. Když jsou akutní zásoby v pořádku, tělo nemá důvod dále ukládat a spalování může běžet hladce. Proto snídaně metabolismus skutečně popožene.
Nenechávejte hlad dojít k hladovění, protože tím se zpomalí metabolismus. Často hladovějící tělo přejde na úsporné spalování energie a někdy je skoro nemožné popohnat opět bazální metabolismus na předchozí úroveň.
Což pak znamená doživotní dietu nebo neodvratné nabírání na váze už při jídelníčku pro jiné lidi přiměřeném.
Pravidelný pohyb posiluje svaly a díky tomu vzroste i klidové spalování energie v těle, tedy bazální metabolismus.
A ten není zanedbatelný, tvoří průměrně 55 % celkové energetické spotřeby těla, u žen normální postavy tedy něco mezi 5000 a 6500 kJ. Nárůst svalů po cvičení toto bezpracné spalování zvýší. Je to nejjistější cesta ke štíhlosti.
Opatrně s:
Čajem a kávou, tyto nápoje sice zvýší tepovou frekvenci a na určitou dobu urychlí spalování energie a vytváření tělesného tepla, ale vhledem k dalším účinkům, ne příliš příznivým pro tělo, se pro zvýšení metabolismu příliš nehodí.
Dokonce ani zelený čaj nebo čaj phu-er, často doporučované jako zdravá podpora hubnutí, mají za následek zvýšenou činnost ledvin a přílišnou iritaci nervového systému, takže si je ponechte spíš pro příležitostnou konzumaci, ne pro průběžné popíjení celý den.
Guarana a podobné přípravky na podporu koncentrace a bdělosti mívají zčásti stejný efekt jako čaj a káva, proto i u nich se radí opatrnost a sledovat, jestli organismus spíš nevyčerpávají.
Co raději nezkoušejte
Pít studenou vodu, aby ji tělo ohřálo. To je cesta k poruchám příjmu potravy, nikoli k rozumnému udržování pěkné postavy.
Ostré koření je další prostředek, doporučovaný ke zrychlení metabolismu. Ve skutečnosti podpoří hlavně ochlazování těla pocením a dráždí sliznici trávicího traktu. Není nijak prokázáno, že vede ke zhubnutí.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock