Chystáte se na několikadenní dovolenou a přemýšlíte, jak si chytře zabalit? Prostě, abyste měli všechno a přitom bylo vaše zavazadlo lehké téměř jako pírko?
Jestli si myslíte, že je to nesplnitelný úkol, jste na omylu. Jde jen o to všechno promyslet. A příště už to půjde úplně samo.
Batoh, taška, nebo kufr?
To je první otázka, kterou musíte vyřešit. Ale určitě nehledejte zavazadlo podle množství věcí, ale začněte balit do menšího. To vás přiměje vyřadit vše nepotřebné. Budete-li zavazadlo teprve kupovat, vždy počítejte s tím, že se musí vejít do kabiny letadla.
I když tentokrát pojedete třeba autobusem, nejde přece o jednorázovou záležitost. Standardní rozměr bývá 55 x 45 x 25 cm. Nízkonákladové letecké společnosti vyžadují i menší, takže si to předem ověřte. Také váha je důležitá, musíte se vejít do 8 kg.
Není to tak málo, jak to vypadá. Osm kilo je docela hodně věcí, zkuste vybírat i oblečení a boty podle váhy.
Kufr
Na výběr je skořepinový a látkový. Oba obsah poměrně spolehlivě ochrání, ale musíte počítat s tím, že samotné zavazadlo něco váží.
+ Nenosíte ho v ruce, pokud ovšem nenarazíte na středověkou dlažbu nebo nestoupáte do schodů.
+ Díky teleskopické rukojeti nenamáháte záda.
+ Zabalené věci se nezmuchlají a máte v nich přehled.
– Bude vás omezovat, třeba když byste chtěli čekání na další spoj strávit procházkou po městě.
– Přinejmenším jednu ruku zaměstná.
– Překáží, pokud se dostanete do tlačenice ve městě či na nádraží.
– Když se ulomí kolečka, můžete si rovnou koupit nový.
Taška
Pokud do ní necpete těžké věci, proč ne. Sama o sobě totiž mnoho neváží. Určitě s ní budete pohyblivější. Můžete zvolit i kompromis. Vyrábějí se tašky na kolečkách, které můžete vézt za sebou. Daní za to je ovšem vyšší váha.
+ Větší mobilita.
– Menší přehled v zabalených věcech.
– Jednostranné zatížení zad.
Batoh
Batohy jsou dneska v módě nejen při turistice, ale i ve městě, a pro cestování nalehko jsou dobrou volbou. Jen by to neměl být batoh jakýkoliv. Ty městské nemají zpevněná záda, takže plně naložené se mohou dost pronést.
Při výběru se tedy soustřeďte nejen na rozměry, ale hlavně na materiál. Batoh by měl mít pevná záda a polstrované popruhy. Důležité je i rozmístění různých přihrádek.
Ideální na několikadenní cestování je speciální příruční batoh, který je navržen tak, aby svými rozměry vyhovoval i nízkonákladovým aerolinkám a přitom se do něj vešlo dost oblečení a dalších nezbytností na pár dní.
Není to sice batoh do přírody či do hor, ale pro městskou turistiku ideální. Zajímavé jsou i cestovní batohy, jež mají malý odepínací batůžek, který použijete třeba při procházkách.
+ Naprostá svoboda pohybu.
+ Volnější pohyb v tlačenici.
+ Snáz jej uložíte ve skříňce na nádraží nebo letišti.
– Popruhy batohu jsou velmi náchylné k poškození.
– Většina batohů má velmi chatrné ucho pro přenášení v ruce.
Balíme
Asi každý začíná oblečením. Ať už jedete do tepla nebo do chladnějších míst, vždy se vyplatí oblečení, které se dá vrstvit, takže budete připraveni i na náhlé změny počasí. Při balení oblečení je nejlepší rolovací metoda.
Můžete ale také oblečení vrstvit a velké kusy překládat přes sebe. Další místo ušetříte tak, že menší kousky oblečení jako ponožky naskládáte do bot a do všech škvír, které zbyly.
I když milujete bavlnu, nezapomeňte, že umělá vlákna, ze kterých se vyrábí funkční oděvy, na rozdíl od bavlny uschnou po vyprání velmi rychle, určitě do dalšího dne. Mnohdy jsou lehčí, méně objemná a nemačkavá.
Hitem cestovatelů se stává vlna merino v nižších gramážích, protože skvěle a rychle schne, a navíc dlouho odolává zápachu, takže se nemusí tak často prát.
Volte neutrální barvy (šedá, černá, béžová, khaki), aby k sobě vše ladilo a aby oblečení šlo různě kombinovat.
Šikovné je oblečení s různými možnostmi využití. Typickým příkladem jsou odepínací nohavice u kalhot, multifunkční šátky nebo pašmíny, které poslouží jako šála, přikrývka i módní doplněk na večer.
Technika
Berete-li si s sebou fotoaparát, nezapomeňte kabel na nabíjení. Totéž platí u mobilu. A protože se nebudete vždycky pohybovat v oblasti, kde je k dispozici zásuvka, vezměte s sebou powerbanku. Samozřejmě nabitou. Má-li vestavěné světlo, tím lépe.
Kosmetika
Přelijte přípravky do malých lahviček. Nejen proto, že balení nevyužijete celé, ale pokud poletíte, maximální objem jedné lahvičky v příručním zavazadle je 100 ml. Přípravky umístěte do průhledného uzavíratelného 1litrového sáčku.
Když to neuděláte, skončí u letištní kontroly vaše kosmetika v koši. Pokud lahvičky nemáte, v drogerii se dají i s taštičkou koupit.
Léky
Ty si připravte jako první. I když nejedete nikam do divočiny, počítejte s tím, že bude třeba lékárna právě zavřená, a přidejte alespoň léky na bolení hlavy, na alergii, průjem a náplasti na různé malé odřeniny. Pokud letíte, léky raději převážejte v originálních baleních.
Tip: Boty zabalte do igelitového pytlíku a právě tak všechno, co by se mohlo rozlít.
Foto Shutterstock, kufry-zavazadla.eu, ifantazie.cz