Domů     U kontaktních čoček záleží na čistotě
U kontaktních čoček záleží na čistotě

Kontaktní čočky v mnoha situacích ulehčují nositelům brýlí život. Mohou ho ale také pořádně zkomplikovat – když zapomeneme, jak s nimi zacházet.

Vzpomínáte si na školní pokus, kdy se ve vodě s trochou suché trávy najednou objevili prvoci? Voda je základ života, to platí stále. Proto má i tak vynikající zraková pomůcka jako kontaktní čočky svou slabinu a tou je vlhkost v oku. Vytváří dobré podmínky pro růst a množení bakterií, plísní i prvoků.

Nedodržujeme pravidla

Výrobci jsou si této slabiny pochopitelně vědomi, proto s kontaktními čočkami dostanete přesná doporučení, jak s nimi zacházet. Bohužel v lidské povaze je hluboce zakořeněno nebrat předpisy úplně vážně.

Ležérní přístup k doporučením pak může vést k různým komplikacím, od pálení a řezání v očích, přes záněty až k nesnášenlivosti čoček.

Ne náhodou tedy vyplynulo z rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, že zdravotní potíže s očima má více než 60 % lidí nosících kontaktní čočky. Nejčastěji si škodí tím, že překračují doporučenou dobu nošení kontaktních čoček. Přiznalo se k tomu více než 70 % účastníků průzkumu.

Vždy s umytýma rukama

Když si uvědomíte, že bakterie máme všude na povrchu kůže, tak je jasné, proč je nezbytné si před manipulací s čočkou důkladně umýt ruce. Kdo je netrpělivý a chce ušetřit čas, vloží si do oka čočku už kontaminovanou mikroby.

Část z nich se dokáže na povrchu čočky pomnožit a z těchto je asi čtvrtina škodlivá a schopná vyvolat onemocnění. Nejčastěji tak oko ohrožují zlaté stafylokoky a streptokoky.

Zánět i vřed

Jakmile se mikrobi uchytí na povrchu čočky, vytvoří tam tzv. biofilm. Je to vlhké prostředí, v němž mohou dobře přežívat a množit se.

Pomnoží-li se na povrchu čočky škodlivé patogeny, pak způsobují podle svých vlastností rozmanité oční potíže, od řezání a pálení v oku, přes pocit cizího tělesa až k infekčnímu zánětu, který může vyústit v závažné zasažení rohovky.

Poměrně nebezpečné je napadení prvokem Akantaméba. Žije ve vodě, a to i pitné, protože dokáže přežít dezinfekci chlórem. Pokud se pak s vodou dostane do očí, může prvok ulpět pod čočkou.

Právě z tohoto důvodu je nutné před sprchováním, koupáním nebo pobytem v bazénu bez výjimky čočky předem vyjmout. Podobné nebezpečí vytváříme oplachováním čoček vodou z kohoutku.

Tento prvok vyvolává obtížně léčitelný zánět rohovky, který může v krajním případě vést až k omezení či ztrátě zraku. Před infekcí se kromě dodržování uvedených opatření dá chránit používáním peroxidových roztoků pro dezinfekci čoček.

Kontaktní čočky nikdy:

– Nepoužívejte po době exspirace

Stejně jako na obalech léků je i na kontaktních čočkách uvedeno přesné datum exspirace, tedy doby, po jejímž uplynutí je už nesmíme používat. Toto datum označuje poslední měsíc, kdy lze čočky bez rizika pro zdraví vyjmout a vsadit do oka. Proč?

Po této době už výrobce nemůže zaručit, že nedošlo ke změnám roztoku, v němž jsou čočky uloženy, nebo k oslabení sterilního obalu. Pak by se dovnitř i při neotevřeném blistru mohly dostat bakterie.

S čočkou byste si tak do oka vložili i její bakteriální osídlení. U starší čočky ale může dojít také ke změnám materiálu a tím i jeho vlastností, což může ovlivnit například propustnost pro kyslík nebo snížit komfort při nošení.

– Nenoste déle, než je uvedeno

Jakmile blistr otevřete, začíná ubíhat životnost čoček. Pak je nezbytné dodržovat daný údaj – čtrnáctidenní čočky lze používat skutečně jen 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů různých dnů s přestávkami, kdy jsou čočky uloženy v roztoku.

– Nenechávejte v očích při spánku

Pokud v očích přes noc zůstanou, zvyšuje se více než šestinásobně riziko infekce v očích. Přitom z průzkumu očních klinik vyplynulo, že náhodně nebo opakovaně usnulo s čočkami v očích kolem 80 % lidí, kteří je používají. Ale pozor:

Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. To však dodržuje pouze asi třetina dotázaných.

– Nedávejte je do vody

Obyčejná voda nenahradí roztok na čočky. Nejen že nemá dezinfekční účinky, ale styk s vodou může vést dokonce k poškození čoček, protože v ní mohou nabobtnat.

Škodlivý může být pro kontaktní čočky i fyziologický roztok, neboť bez dezinfekční přísady podporuje množení bakterií.

Když čočky, tak i oční prohlídky

Kontaktní čočky se dají pohodlně koupit přes internet či v kamenných obchodech pouze na základě hodnoty dioptrií a tedy bez vyšetření očním lékařem.

Háček se skrývá ovšem už v tom, že výběr podle dioptrií může být nepřesný, protože ohnisková vzdálenost je u čoček jiná než u brýlí, neboť leží oku mnohem blíže.

Kromě toho může při nošení kontaktních čoček docházet k chorobným změnám v oku, aniž by si toho postižený všiml. Mohou se zmnožit cévky (vaskularizace rohovky) nebo se na povrchu rohovky může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka doslova vytlačuje.

Proto je vhodné nechat si oči jednou za půl roku prohlédnout odborníkem a předejít tak novým očním potížím.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč