Domů     U kontaktních čoček záleží na čistotě
U kontaktních čoček záleží na čistotě
od 8.9.2020

Kontaktní čočky v mnoha situacích ulehčují nositelům brýlí život. Mohou ho ale také pořádně zkomplikovat – když zapomeneme, jak s nimi zacházet.

Vzpomínáte si na školní pokus, kdy se ve vodě s trochou suché trávy najednou objevili prvoci? Voda je základ života, to platí stále. Proto má i tak vynikající zraková pomůcka jako kontaktní čočky svou slabinu a tou je vlhkost v oku. Vytváří dobré podmínky pro růst a množení bakterií, plísní i prvoků.

Nedodržujeme pravidla

Výrobci jsou si této slabiny pochopitelně vědomi, proto s kontaktními čočkami dostanete přesná doporučení, jak s nimi zacházet. Bohužel v lidské povaze je hluboce zakořeněno nebrat předpisy úplně vážně.

reklama

Ležérní přístup k doporučením pak může vést k různým komplikacím, od pálení a řezání v očích, přes záněty až k nesnášenlivosti čoček.

Ne náhodou tedy vyplynulo z rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, že zdravotní potíže s očima má více než 60 % lidí nosících kontaktní čočky. Nejčastěji si škodí tím, že překračují doporučenou dobu nošení kontaktních čoček. Přiznalo se k tomu více než 70 % účastníků průzkumu.

Vždy s umytýma rukama

Když si uvědomíte, že bakterie máme všude na povrchu kůže, tak je jasné, proč je nezbytné si před manipulací s čočkou důkladně umýt ruce. Kdo je netrpělivý a chce ušetřit čas, vloží si do oka čočku už kontaminovanou mikroby.

reklama

Část z nich se dokáže na povrchu čočky pomnožit a z těchto je asi čtvrtina škodlivá a schopná vyvolat onemocnění. Nejčastěji tak oko ohrožují zlaté stafylokoky a streptokoky.

Zánět i vřed

Jakmile se mikrobi uchytí na povrchu čočky, vytvoří tam tzv. biofilm. Je to vlhké prostředí, v němž mohou dobře přežívat a množit se.

Pomnoží-li se na povrchu čočky škodlivé patogeny, pak způsobují podle svých vlastností rozmanité oční potíže, od řezání a pálení v oku, přes pocit cizího tělesa až k infekčnímu zánětu, který může vyústit v závažné zasažení rohovky.

reklama

Poměrně nebezpečné je napadení prvokem Akantaméba. Žije ve vodě, a to i pitné, protože dokáže přežít dezinfekci chlórem. Pokud se pak s vodou dostane do očí, může prvok ulpět pod čočkou.

Právě z tohoto důvodu je nutné před sprchováním, koupáním nebo pobytem v bazénu bez výjimky čočky předem vyjmout. Podobné nebezpečí vytváříme oplachováním čoček vodou z kohoutku.

Tento prvok vyvolává obtížně léčitelný zánět rohovky, který může v krajním případě vést až k omezení či ztrátě zraku. Před infekcí se kromě dodržování uvedených opatření dá chránit používáním peroxidových roztoků pro dezinfekci čoček.

Kontaktní čočky nikdy:

– Nepoužívejte po době exspirace

Stejně jako na obalech léků je i na kontaktních čočkách uvedeno přesné datum exspirace, tedy doby, po jejímž uplynutí je už nesmíme používat. Toto datum označuje poslední měsíc, kdy lze čočky bez rizika pro zdraví vyjmout a vsadit do oka. Proč?

Po této době už výrobce nemůže zaručit, že nedošlo ke změnám roztoku, v němž jsou čočky uloženy, nebo k oslabení sterilního obalu. Pak by se dovnitř i při neotevřeném blistru mohly dostat bakterie.

S čočkou byste si tak do oka vložili i její bakteriální osídlení. U starší čočky ale může dojít také ke změnám materiálu a tím i jeho vlastností, což může ovlivnit například propustnost pro kyslík nebo snížit komfort při nošení.

– Nenoste déle, než je uvedeno

Jakmile blistr otevřete, začíná ubíhat životnost čoček. Pak je nezbytné dodržovat daný údaj – čtrnáctidenní čočky lze používat skutečně jen 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů různých dnů s přestávkami, kdy jsou čočky uloženy v roztoku.

– Nenechávejte v očích při spánku

Pokud v očích přes noc zůstanou, zvyšuje se více než šestinásobně riziko infekce v očích. Přitom z průzkumu očních klinik vyplynulo, že náhodně nebo opakovaně usnulo s čočkami v očích kolem 80 % lidí, kteří je používají. Ale pozor:

Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. To však dodržuje pouze asi třetina dotázaných.

– Nedávejte je do vody

Obyčejná voda nenahradí roztok na čočky. Nejen že nemá dezinfekční účinky, ale styk s vodou může vést dokonce k poškození čoček, protože v ní mohou nabobtnat.

Škodlivý může být pro kontaktní čočky i fyziologický roztok, neboť bez dezinfekční přísady podporuje množení bakterií.

Když čočky, tak i oční prohlídky

Kontaktní čočky se dají pohodlně koupit přes internet či v kamenných obchodech pouze na základě hodnoty dioptrií a tedy bez vyšetření očním lékařem.

Háček se skrývá ovšem už v tom, že výběr podle dioptrií může být nepřesný, protože ohnisková vzdálenost je u čoček jiná než u brýlí, neboť leží oku mnohem blíže.

Kromě toho může při nošení kontaktních čoček docházet k chorobným změnám v oku, aniž by si toho postižený všiml. Mohou se zmnožit cévky (vaskularizace rohovky) nebo se na povrchu rohovky může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka doslova vytlačuje.

Proto je vhodné nechat si oči jednou za půl roku prohlédnout odborníkem a předejít tak novým očním potížím.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel