Domů     Trávník jako z pohádky
Trávník jako z pohádky

Snad každý touží mít na své zahrádce hebký zelený trávník, jenže ne všem se to daří. Radost ze zeleného koberce kazí plevel, pampelišky, krtince nebo mech. Nabízíme vám pár rad, které z vašeho trávníku udělají pýchu zahrady.

Nelitujte času a trávníku věnujte zvláštní péči. Je třeba ho nejen pravidelně a na vhodnou délku sekat, ale i provzdušňovat, pískovat a hnojit, aby tráva byla v té nejlepší kondici.

Jarní očista

Teď v květnu už má jistě každý z vás trávník shrabaný a vyčištěný od zbytků staré trávy a listí, které na něm zůstaly od konce podzimu. Bohužel, nejlépe se daří plevelu a ten už určitě vzal váš trávník útokem.

Pokud ho nechcete zatěžovat chemickým postřikem, musíte ho vytrhat vlastnoručně.

Naštěstí se u toho už nemusíte ohýbat, protože na trhu existují šikovné vytrhávače plevele, které se dokážou „zahryznout“ hlouběji do půdy a vytrhnout plevel i s kořeny, čímž zabrání jeho opakovanému šíření.

Následná vertikutace, dosetí trávy a hnojení doplněné pravidelným sekáním a zavlažováním bude zárukou pro zdravý a krásný trávník od jara až do podzimu.

Trávník dobře provzdušníte ručním provzdušňovačem neboli aerátorem.
Trávník dobře provzdušníte ručním provzdušňovačem neboli aerátorem.

Ozdravná vertikutace

Během zimy se na půdě vytvořila jakási plsť, která brání přirozenému proudění vody, vzduchu i živin do půdy. Vaše travička má oslabené kořeny, nemají dostatek živin, takže se špatně se rozvětvují. Co s tím? Musíte trávník provzdušnit.

Jde o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 cm, které částečně poruší kořínky trávy, což je povzbudí k bujnějšímu větvení, a rovněž zničí některé plevele a mech. Tato ozdravná kúra zvaná vertikutace trávník hezky omladí.

Alespoň 400 vpichů

Pro důkladné provzdušnění menší plochy postačí vertikutační hrábě se silnými železnými hroty, které jsou schopné narušit půdu.

Levně a jednoduše můžete částečné provzdušnění provést i s obyčejnými vidlemi, které postupně krok za krokem zabodávejte a vždy s nimi mírně zakývejte.

Je třeba udělat alespoň 400 vpichů na m2. Existují také nástavce na boty s připevněnými bodci, kterými se lze po trávníku procházet a tím jej provzdušňovat.

Na větší plochy jsou nejlepší motorové vertikutátory, které vypadají jako sekačka na trávu.

Pokud se vám teď do provzdušňování nechce, je možné to udělat ještě v pozdním létě. Před zásahem ale musíte trávník nízko posekat a materiál vynesený vertikutací pak odstranit.

Naopak válečky vyneseného porostu nemusíte sbírat při prvním provzdušnění na jaře, kdy pak ještě provádíte pískování a smykování. Normálně se tím rozmělní a spolu s pískem nebo kompostem zaplní zpět vyhloubené otvory.

Mechanický vytrhávač plevele dokáže vytrhnout plevel i s kořínky.
Mechanický vytrhávač plevele dokáže vytrhnout plevel i s kořínky.

Pískování

Jednou za rok je vhodné bezprostředně po provzdušnění trávník pískovat; zlepší se tak struktura travního drnu. Obvykle se používá vymývaný říční písek o zrnitosti do 2 mm s nízkým obsahem vápna.

Dávku 4 až 7 l/m2 rozprostřete na plochu buď rozmetacím vozíkem, nebo ručně a písek pak do porostu zapracujte například smykováním sítí připevněnou na prkně (podobně se upravují antukové kurty).

Potřebné jsou vitamíny

Po provzdušnění porost přihnojíme. Nevadí, že jste ho třeba už hnojili hned po zimě, trávníku to nestačí. Další vhodná doba je právě v květnu nebo červnu.

Každý trávní porost potřebuje hnojivo se správným poměrem dusíku, fosforu a draslíku a dalšími doplňkovými prvky, jako jsou hořčík, síra, vápník nebo železo.

Největší složkou v jarním trávníkovém hnojivu by měl být právě dusík, který je velice důležitý pro regeneraci a růst a také vrací trávníku zelenou barvu.

Hnojivo byste měli na zatravněné ploše rozvrstvit rovnoměrně a v doporučeném množství, abyste trávu případně „nespálili“. V horkých letních měsících je nutné mu dát dostatečnou výživu. Hnojit byste měli 1 x za 14 dní kapalným či granulovaným hnojivem.

Další hnojení se doporučuje provést v září. Později pak přichází na řadu hnojivo podzimní, obsahuje draslík, jež trávník posílí a připraví na zimu, protože ho ochrání před plísněmi, chorobami i poškozením vlivem mrazu.

Zavlažujte pravidelně a dostatečně vydatně, aby se voda dostala i ke kořínkům.
Zavlažujte pravidelně a dostatečně vydatně, aby se voda dostala i ke kořínkům.

Kyselé mu nechutná

V silně kyselých půdách růst trávníku stagnuje, nebo se úplně zastaví.

Krátkodobě může pomoci provzdušnění, které sice odstraní většinu mechových polštářů a zajistí přísun vzduchu a živin, nicméně důležitější je odstranit příčinu problému, tedy nadměrnou kyselost půdy. Toho docílíme vápněním nebo pískováním.

Kvalitní travní osivo je základ

Objeví-li se na trávníku holá místa, nebo se tráva zdá poněkud řídká, musíte pažit dosít. A k tomu je nutné vybrat kvalitní travní osivo, od renomovaných výrobců. Trávník by měl mít nízký vzrůst a hustý drn, aby nerostl do výšky, ale do šířky.

Díky těmto vlastnostem pak bude extrémně hustý a při jeho sečení vznikne méně odpadu. Dále je potřeba si všimnout, zda má osivo regenerační schopnosti a je rezistentní vůči nemocím i vymrzání.

Anglický trávník se seká minimálně dvakrát za týden.
Anglický trávník se seká minimálně dvakrát za týden.

Zavlažování

Trávník je potřeba náležitě zavlažovat, aby měl pravidelný přísun živin a byl v kondici. Se zaléváním to ale nepřehánějte. Platí, že lepší je méně často, ale vydatně, aby se voda dostala až ke kořínkům!

Dobře si vše promyslete, trávníku totiž vadí jak přemokření, tak sucho. A jak poznáte, že potřebuje zalít? Pokud na něj šlápnete a tráva zůstane slehlá, je nutná závlaha.

Zalévat byste měli nejlépe večer, kdy mají rostliny díky snížené noční teplotě dostatek času na správnou regeneraci, eventuálně v časných ranních hodinách.

Rozhodně nezalévejte v přímém poledním slunci, protože byste se mohli namísto kýženého hustého, zeleného porostu dočkat jen zrzavého a plísněmi napadeného trávníku.

Sečení

Správné sečení je hlavním předpokladem pro hustý, svěže zelený a zdravý koberec. Jaký trávník chcete? Extenzivní, jako je na loukách, parkový nebo reprezentativní čili anglický? Každý vyžaduje jinou frekvenci sečení. Např.

zmíněný anglický je třeba sekat i dvakrát týdně. Co se týká výšky porostu, obecně platí, že sečením by měla být odstraněna nejvýše jedna třetina výšky porostu.

Trávník roste nejintenzivněji v květnu a v červnu. V horkých a v suchých letních měsících se růst zpomaluje, proto nechte o 1,5 cm vyšší strniště, aby se trávník nevysiloval.

Oživení nastává až s chladnějším a vlhčím podzimem. Do časného léta tedy sečeme nejméně jednou týdně, později jednou za čtrnáct dní. Ideální výška je 5 cm. Neměli jste čas sekat a trávu máte po kolena?

Nezkracujte ji hned na obvyklou délku, to by trávník mohlo poškodit. Zkraťte ji asi o třetinu výšky a za pár dní sečte znovu. Na trávníku také nenechávejte posekanou trávu nebo spadané listí. Odvádějí z něj vlhkost, drny zplstnatí a prorostou mechem.

Trávu vám může zničit i tupá sekačka. Stéblo je potrhané, takže je přístupnější různým škůdcům a nemocem.

Čím sekat?

Nejrozšířenějším typem zahradních sekaček jsou sekačky rotační, poháněné elektricky, motorově nebo akumulátory. Posečenou hmotu odhazuje dozadu do koše, bočně do řádku nebo ji jemně rozemele na mulč, který může zůstat ležet na posekané trávě jako hnojivo.

Zatímco elektrické rotační sekačky jsou kvůli nutnosti přívodního kabelu vhodné pro plochy kolem 700 m2, sekačky s benzinovým pohonem jsou univerzálnější a dostanou se prakticky všude. Jsou však těžší a také dražší.

Foto: Fiskars, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí