Domů     Trávník jako z pohádky
Trávník jako z pohádky

Snad každý touží mít na své zahrádce hebký zelený trávník, jenže ne všem se to daří. Radost ze zeleného koberce kazí plevel, pampelišky, krtince nebo mech. Nabízíme vám pár rad, které z vašeho trávníku udělají pýchu zahrady.

Nelitujte času a trávníku věnujte zvláštní péči. Je třeba ho nejen pravidelně a na vhodnou délku sekat, ale i provzdušňovat, pískovat a hnojit, aby tráva byla v té nejlepší kondici.

Jarní očista

Teď v květnu už má jistě každý z vás trávník shrabaný a vyčištěný od zbytků staré trávy a listí, které na něm zůstaly od konce podzimu. Bohužel, nejlépe se daří plevelu a ten už určitě vzal váš trávník útokem.

Pokud ho nechcete zatěžovat chemickým postřikem, musíte ho vytrhat vlastnoručně.

Naštěstí se u toho už nemusíte ohýbat, protože na trhu existují šikovné vytrhávače plevele, které se dokážou „zahryznout“ hlouběji do půdy a vytrhnout plevel i s kořeny, čímž zabrání jeho opakovanému šíření.

Následná vertikutace, dosetí trávy a hnojení doplněné pravidelným sekáním a zavlažováním bude zárukou pro zdravý a krásný trávník od jara až do podzimu.

Trávník dobře provzdušníte ručním provzdušňovačem neboli aerátorem.
Trávník dobře provzdušníte ručním provzdušňovačem neboli aerátorem.

Ozdravná vertikutace

Během zimy se na půdě vytvořila jakási plsť, která brání přirozenému proudění vody, vzduchu i živin do půdy. Vaše travička má oslabené kořeny, nemají dostatek živin, takže se špatně se rozvětvují. Co s tím? Musíte trávník provzdušnit.

Jde o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 cm, které částečně poruší kořínky trávy, což je povzbudí k bujnějšímu větvení, a rovněž zničí některé plevele a mech. Tato ozdravná kúra zvaná vertikutace trávník hezky omladí.

Alespoň 400 vpichů

Pro důkladné provzdušnění menší plochy postačí vertikutační hrábě se silnými železnými hroty, které jsou schopné narušit půdu.

Levně a jednoduše můžete částečné provzdušnění provést i s obyčejnými vidlemi, které postupně krok za krokem zabodávejte a vždy s nimi mírně zakývejte.

Je třeba udělat alespoň 400 vpichů na m2. Existují také nástavce na boty s připevněnými bodci, kterými se lze po trávníku procházet a tím jej provzdušňovat.

Na větší plochy jsou nejlepší motorové vertikutátory, které vypadají jako sekačka na trávu.

Pokud se vám teď do provzdušňování nechce, je možné to udělat ještě v pozdním létě. Před zásahem ale musíte trávník nízko posekat a materiál vynesený vertikutací pak odstranit.

Naopak válečky vyneseného porostu nemusíte sbírat při prvním provzdušnění na jaře, kdy pak ještě provádíte pískování a smykování. Normálně se tím rozmělní a spolu s pískem nebo kompostem zaplní zpět vyhloubené otvory.

Mechanický vytrhávač plevele dokáže vytrhnout plevel i s kořínky.
Mechanický vytrhávač plevele dokáže vytrhnout plevel i s kořínky.

Pískování

Jednou za rok je vhodné bezprostředně po provzdušnění trávník pískovat; zlepší se tak struktura travního drnu. Obvykle se používá vymývaný říční písek o zrnitosti do 2 mm s nízkým obsahem vápna.

Dávku 4 až 7 l/m2 rozprostřete na plochu buď rozmetacím vozíkem, nebo ručně a písek pak do porostu zapracujte například smykováním sítí připevněnou na prkně (podobně se upravují antukové kurty).

Potřebné jsou vitamíny

Po provzdušnění porost přihnojíme. Nevadí, že jste ho třeba už hnojili hned po zimě, trávníku to nestačí. Další vhodná doba je právě v květnu nebo červnu.

Každý trávní porost potřebuje hnojivo se správným poměrem dusíku, fosforu a draslíku a dalšími doplňkovými prvky, jako jsou hořčík, síra, vápník nebo železo.

Největší složkou v jarním trávníkovém hnojivu by měl být právě dusík, který je velice důležitý pro regeneraci a růst a také vrací trávníku zelenou barvu.

Hnojivo byste měli na zatravněné ploše rozvrstvit rovnoměrně a v doporučeném množství, abyste trávu případně „nespálili“. V horkých letních měsících je nutné mu dát dostatečnou výživu. Hnojit byste měli 1 x za 14 dní kapalným či granulovaným hnojivem.

Další hnojení se doporučuje provést v září. Později pak přichází na řadu hnojivo podzimní, obsahuje draslík, jež trávník posílí a připraví na zimu, protože ho ochrání před plísněmi, chorobami i poškozením vlivem mrazu.

Zavlažujte pravidelně a dostatečně vydatně, aby se voda dostala i ke kořínkům.
Zavlažujte pravidelně a dostatečně vydatně, aby se voda dostala i ke kořínkům.

Kyselé mu nechutná

V silně kyselých půdách růst trávníku stagnuje, nebo se úplně zastaví.

Krátkodobě může pomoci provzdušnění, které sice odstraní většinu mechových polštářů a zajistí přísun vzduchu a živin, nicméně důležitější je odstranit příčinu problému, tedy nadměrnou kyselost půdy. Toho docílíme vápněním nebo pískováním.

Kvalitní travní osivo je základ

Objeví-li se na trávníku holá místa, nebo se tráva zdá poněkud řídká, musíte pažit dosít. A k tomu je nutné vybrat kvalitní travní osivo, od renomovaných výrobců. Trávník by měl mít nízký vzrůst a hustý drn, aby nerostl do výšky, ale do šířky.

Díky těmto vlastnostem pak bude extrémně hustý a při jeho sečení vznikne méně odpadu. Dále je potřeba si všimnout, zda má osivo regenerační schopnosti a je rezistentní vůči nemocím i vymrzání.

Anglický trávník se seká minimálně dvakrát za týden.
Anglický trávník se seká minimálně dvakrát za týden.

Zavlažování

Trávník je potřeba náležitě zavlažovat, aby měl pravidelný přísun živin a byl v kondici. Se zaléváním to ale nepřehánějte. Platí, že lepší je méně často, ale vydatně, aby se voda dostala až ke kořínkům!

Dobře si vše promyslete, trávníku totiž vadí jak přemokření, tak sucho. A jak poznáte, že potřebuje zalít? Pokud na něj šlápnete a tráva zůstane slehlá, je nutná závlaha.

Zalévat byste měli nejlépe večer, kdy mají rostliny díky snížené noční teplotě dostatek času na správnou regeneraci, eventuálně v časných ranních hodinách.

Rozhodně nezalévejte v přímém poledním slunci, protože byste se mohli namísto kýženého hustého, zeleného porostu dočkat jen zrzavého a plísněmi napadeného trávníku.

Sečení

Správné sečení je hlavním předpokladem pro hustý, svěže zelený a zdravý koberec. Jaký trávník chcete? Extenzivní, jako je na loukách, parkový nebo reprezentativní čili anglický? Každý vyžaduje jinou frekvenci sečení. Např.

zmíněný anglický je třeba sekat i dvakrát týdně. Co se týká výšky porostu, obecně platí, že sečením by měla být odstraněna nejvýše jedna třetina výšky porostu.

Trávník roste nejintenzivněji v květnu a v červnu. V horkých a v suchých letních měsících se růst zpomaluje, proto nechte o 1,5 cm vyšší strniště, aby se trávník nevysiloval.

Oživení nastává až s chladnějším a vlhčím podzimem. Do časného léta tedy sečeme nejméně jednou týdně, později jednou za čtrnáct dní. Ideální výška je 5 cm. Neměli jste čas sekat a trávu máte po kolena?

Nezkracujte ji hned na obvyklou délku, to by trávník mohlo poškodit. Zkraťte ji asi o třetinu výšky a za pár dní sečte znovu. Na trávníku také nenechávejte posekanou trávu nebo spadané listí. Odvádějí z něj vlhkost, drny zplstnatí a prorostou mechem.

Trávu vám může zničit i tupá sekačka. Stéblo je potrhané, takže je přístupnější různým škůdcům a nemocem.

Čím sekat?

Nejrozšířenějším typem zahradních sekaček jsou sekačky rotační, poháněné elektricky, motorově nebo akumulátory. Posečenou hmotu odhazuje dozadu do koše, bočně do řádku nebo ji jemně rozemele na mulč, který může zůstat ležet na posekané trávě jako hnojivo.

Zatímco elektrické rotační sekačky jsou kvůli nutnosti přívodního kabelu vhodné pro plochy kolem 700 m2, sekačky s benzinovým pohonem jsou univerzálnější a dostanou se prakticky všude. Jsou však těžší a také dražší.

Foto: Fiskars, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes