Domů     Trápí vás bolesti zad?
Trápí vás bolesti zad?
13.4.2024

Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest.

Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku.

Být průtočným jezírkem

Voda tvoří přibližně 70 % našeho těla a je důležitá pro chrupavky a meziobratlové ploténky. Aby tkáně byly zdravé, je třeba neustále vodu obměňovat, aby buňky měly k dispozici „vodu živou“, nezkaženou toxickými metabolity.

Doporučuje se pít denně 0,03 l vody na 1 kg hmotnosti, a to v průběhu dne, aby buňky a tkáně mohly vodu využít a ledviny a střeva mohly ve vodě rozpuštěné metabolity vyloučit, abychom nebyli zahnívající tůňkou.

Přijímat kostitvorné látky

Častou příčinou bolestí zad bývá osteoporóza a poškození obratlů. Proto je důležitý dostatečný příjem vápníku, hořčíku a dalších minerálních látek, které se podílejí na tvorbě kostního minerálu.

Bohatým zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, ale také třeba brokolice a mák. Výhodné je i užívání bioaktivních kolagenních peptidů, neboť podporují tvorbu kostního kolagenu, na který se minerální látky v kostech vážou.

Zde je vhodné zmínit doplněk stravy Calcidrink, který obsahuje komplex vysoce využitelných látek podporujících celou kaskádu kostního metabolismu.

Sklenka vína a dvě kávy

Nikotin, alkohol a kofein zpomalují tvorbu kostní hmoty a urychlují vznik osteoporózy. Nikotin navíc zhoršuje i prokrvení tkání a stupňuje bolesti páteře, proto bychom se mu měli vyhnout. Místo toho si můžeme dát jednu sklenku dobrého vína a dva šálky kávy denně.

Pohyb pro zdraví

Nehybnost vede k ochabnutí svalstva a zkracování vazů a šlach a urychluje osteoporózu. Ale nerozumně provozovaný sport rovněž poškozuje a přetěžuje pohybový aparát.

Podporuje tak degenerativní změny z opotřebení a zvyšuje riziko pádů, které jsou pro stárnoucí organismus nebezpečné, neboť s postupujícím věkem jsou naše těla křehčí a křehčí. I proto je důležitá intenzivní a komplexní výživa kostí.

U seniorů je důležité udržovat svalovou sílu a kloubní pohyblivost. Proto je vhodný silově odporový trénink, třeba na rotopedu či trenažerech s nastavitelnou zátěží. Je lépe opakovat lehčí cvik s nižší zátěží vícekrát. Vhodné je i cvičení vleže či vsedě.

Posilujme celý den

Důležité je správné držení těla při sezení, stání i chůzi. S výjimkou hlubokého spánku lze posilovat a protahovat svalstvo neustále. I při sezení lze tlačit lopatky k sobě a stahovat hýžďové svalstvo. Drobné úklony hlavy lze dělat i při práci na počítači.

Stahování břišních svalů nenaruší ani naše řízení vozidla, ani čekání kdekoli vsedě. Možností je nepřeberně, ale nezapomínejme na relaxační odpočinek, kdy naše těla mohou regenerovat.

Potřebné látky k výživě a regeneraci buněk pojivových tkání pohybového aparátu dodávají doplňky stravy Geladrink a Calcidrink.

I správné sezení je důležité

Při sezení mají být kolena ohnuta do pravého úhlu. Opíráme se celou plochou zad o opěradlo, užitečná je opora bederní páteře, třeba při sezení u počítače. Při správné výšce klávesnice máme mít při psaní lokty ohnuté do pravého úhlu.

Monitor musí být rovně před očima. Nejlépe je sledovat jej s mírně sklopenýma očima. Myš má být těsně u klávesnice. Po dvou hodinách práce je nutná patnáctiminutová pauza na protáhnutí.

I při jízdě autem je třeba pamatovat na přestávky a po dvou hodinách jízdy se protáhnout. Jinak dochází k sesedání obratlů a útlaku meziobratlových plotének.

Zdravý spánek

Velký naducaný polštář na lůžku bychom měli nahradit malým plochým polštářkem nebo ortopedickým polštářkem pod krk. Při spánku je důležité, aby měla páteř oporu i v místě krčního prohnutí. Důležitá je také vhodná matrace.

Pokud už záda bolí

Nespoléhejte na samoléčbu, důležitá je konzultace s lékařem a vhodná farmakoterapie, fyzioterapie a rehabilitace k odstranění bloků. Důležité je pravidelné léčebné cvičení, podpůrná výživa a regenerace měkkých i tvrdých tkání.

K tomu jsou určené originální české doplňky stravy Calcidrink, Geladrink Forte HYAL a Geladrink Fast, které doporučují odborné lékařské společnosti Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně a Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, neboť doplňky stravy Geladrink a Calcidrink byly klinicky testované a jsou prověřené již dvacetiosmiletou praxí.

Patříte-li do rizikové skupiny, jež má v rodinné anamnéze problémy s kostmi a klouby či jste-li v počátečním až pokročilém stadiu léčby pohybového aparátu, měly by být tyto přípravky součástí terapie, neboť zajišťují správnou výživu a regeneraci poškozených tkání kloubů a páteře.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Unsplash

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.5.2024
Nikdo z nás nechce nosit desítky kilogramů navíc, zvláště když se podepisují na zdraví a mohou vést k výraznému zkrácení života. Být nemocným rozhodně nikdo nechce, proto je zapotřebí svou obezitu začít léčit. Jenže výživoví poradci mnohdy nestačí, proto je třeba vyhledat odborníka. I obezita je totiž nemoc a jako takovou ji umí léčit jen lékař. Kdo je dietolog U lehčího stupně obezity můžete
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.