Domů     Třapatka, nebo třapatkovka?
Třapatka, nebo třapatkovka?
20.9.2022

Tyto nenáročné rostliny jsou sice blízké příbuzné, ale botanici je od sebe rodově oddělili. Přesto si je dodnes někteří pěstitelé pletou. Takže která je která?

Jedním z rodů květin ozdobných květem z čeledi hvězdnicovitých je rod Echinacea. Česky se těmto krásným květinám ještě donedávna říkalo třapatky. Dnes už se název mění, správně jsou to třapatkovky. Proč?

Protože stejné české pojmenování – třapatka – nesly i další květiny, ty z rodu Rudbeckia. A tento název žlutým rudbekiím s hnědým okem uprostřed květu i nadále zůstává. Pojďme si obě půvabné rostliny představit a vysvětlit rozdíly mezi nimi.

Aby toho nebylo málo, anglicky se rudbekii přezdívá černooká Zuzana. Tento název se ale u nás používat nemůže, protože je v Česku pevně spjat s jinou rostlinou – s popínavou letničkou smatovkou křídlatou (Thunbergia alata).

Thunbergia alata
Thunbergia alata

Co mají obě květiny společného

Jak Echinacea, tak i Rudbeckia patří do skupiny těch nejbohatěji kvetoucích trvalek, které nevyžadují žádnou péči. Jsou nenáročné na údržbu a odolné proti většině škůdců a nemocí. Obě mají rády slunce a snesou i kratší dobu sucho.

Obě jsou původem ze Severní Ameriky. A obě se vysazují jako solitéry, na předzahrádky, nebo do smíšených letních květinových záhonů. Kvetou zpravidla od poloviny července do podzimu.

Oba druhy v sobě ukrývají nektar, tolik oblíbený u včel, motýlů a čmeláků.

Třapatka – Rudbeckia

Klasická květina s čokoládově hnědou hlavičkou ve středu a žlutými lístky po okraji je velmi skromná a nenáročná. Jednotlivé kultivary dosahují výše od 50 do 300 cm.

Je vhodná i k řezu do vázy, některé odrůdy mají dokonce na jednom stvolu i více květů najednou. Ne každá rudbekie je trvalkou, jsou mezi nimi i letničky nebo dvouletky. Mnohde zplaněla a šíří se na úkor domácí květeny.

A to i u nás, kde jsou za invazivní považovány třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) FOTO 3 a třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata).

Pěstování:

Roste v trsech. Vyhovuje jí, když je chráněná před poledním úpalem a snese i lehký stín. Na půdu není náročná, ale nejlépe se jí bude dařit v zahradní zemině s dostatkem humusu a přiměřené vláhy.

Množí se nejlépe dělením trsů, na semínka se příliš nespoléhejte. Mrazuvzdorná je asi do -34 °C.

Třapatkovka – Echinacea

Třapatkovky poznáte snadno. Jsou typické svou svěšenou, až ke stvolu prohnutou korunou okvětních lístků, které mohou být u některých kultivarů i ve dvou řadách. Nejznámějším druhem je třapatkovka nachová (Echinacea purpurea).

Tato trvalka je zahrádkářům moc dobře známá. Nejen pro zajímavé, velké květy, které dokážou rozsvítit záhon, ale i pro své léčivé účinky. Český spolek perenářů, tedy pěstitelů trvalek, ji před deseti lety vyhlásil za trvalku sezony. V té době se vyrojila spousta nových kultivarů.

Tak si můžeme záhony ozdobit i třapatkovkou s růžovými, bílými, oranžovými nebo žlutými květy. Každým rokem se objevuje spousta nových odrůd, včetně plnokvětých.
Tak si můžeme záhony ozdobit i třapatkovkou s růžovými, bílými, oranžovými nebo žlutými květy. Každým rokem se objevuje spousta nových odrůd, včetně plnokvětých.

Pěstování

Je vhodná do okrasných zahrad. Hezky působí i v nádobách na terasách. Navíc jsou některé nové odrůdy uzpůsobené na minimální zálivku, takže je můžete pěstovat i na chatě či chalupě, kam jezdíte pouze na víkend.

Řecké slovo echinos znamená v překladu ježek. Kdo tuto rostlinu blíže zná, ví o čem je řeč. Zdánlivě něžná květinka má pořádně pichlavé semeníky.
Řecké slovo echinos znamená v překladu ježek. Kdo tuto rostlinu blíže zná, ví o čem je řeč. Zdánlivě něžná květinka má pořádně pichlavé semeníky.

Je léčivá…

…to je jeden z hlavních rozdílů mezi echinaceou a rudbeckií. Hlavně Echinacea purpurea patří k léčivým rostlinám. To věděli již severoameričtí indiáni.

Koncem 19. století se začíná v podobě kapek, čajů nebo sirupů využívat i v klasické medicíně jako účinný lék proti nachlazení. Echinacea je považována za přírodní antibiotikum, které likviduje bakterie a viry.

Sirup z květů Echinacey purpurey

Budete potřebovat: 3 hrsti květu třapatkovky * 1 citron * 500 ml medu

Postup:

1. Nejprve květy namočíme do 500 ml vody, vodu přivedeme k varu a hned stáhneme a necháme vychladnout. Přecedíme.

2. Do nálevu přidáme šťávu z jednoho citronu a med, zamícháme a na mírném stupni směs necháme za občasného míchání zahustit. Nevaříme.

3. Užíváme při chřipkovém období po lžičkách (až 3x denně).

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me