Kedlubny jsou nízkokalorické, obsahují vitaminy i řadu tělu prospěšných látek a gurmáni tvrdí, že v tepelné úpravě jsou i velmi lahodné.
Výhodou je, že se pěstují od jara až do pozdního podzimu, a tak si je můžete dopřávat v kuchyni téměř po celý rok. Největší lahůdkou jsou ale mladé jarní kedlubny. Před jakoukoliv úpravou kedlubny musíte nejprve zbavit tvrdé slupky.
Co z nich připravujeme
Zasyrova kedlubnu můžete přidávat do různých salátů anebo ji zkuste nakrouhat ozdobnými vykrajovátky na tenké proužky a použít ji jako „zeleninovou oblohu“ k masu. Tepelnou úpravou zesládne a je lahodná spolu s květákem, brokolicí a cibulí.
Lze z ní připravit krémovou polévku nebo zeleninové směsi s česnekem, olivovým olejem a nasekanou petrželkou. Plátky můžete smažit i v těstíčku nebo upéct v troubě s kořením namísto brambůrků.
Kedlubny jsou skvělé také jako součást ragú, s vepřovým nebo hovězím masem, mrkví a bramborem. Hodí se i do kimchi ve směsi s další zeleninou.
Kedlubny plněné šunkou
Budete potřebovat (pro 4 osoby):
4 středně velké kedlubny, 200 g šunky, 2 lžíce sekané petrželové natě, 250 ml masového vývaru, 5 lžic nastrouhaného sýra, 2 lžíce másla, máslo na vymazání plechu, petrželovou nať na ozdobu
Postup:
1. Kedlubny oloupejte, odkrojte vršky a vnitřek vydlabejte. Vydlabanou dužninu spolu se šunkou nakrájejte nadrobno a smíchejte s petrželovou natí. Směs ochuťte solí a pepřem.
2. Kedlubny naplňte nádivkou a vyrovnejte je do zapékací mísy vymazané tukem. Zalijte je vývarem a přikryjte pokličkou nebo alobalem.
3. Pečte je asi 35 minut v troubě vyhřáté na 180 °C. Potom pokličku sejměte, kedlubny obložte tenkými plátky másla a posypte nastrouhaným sýrem. Opět vraťte do trouby a zapečte do zlatohněda. Ozdobte nasekanou petrželovou natí a podávejte.
Kedlubnová polévka
Budete potřebovat:
2 lžíce olivového nebo slunečnicového oleje, 6 středních kedluben, oloupaných a nakrájených na kostičky, 2 lžíce mouky, špetku papriky, 4 šálky kuřecího vývaru, 1 šálek šlehačky, 1/4 šálku zakysané smetany a 2 lžíce jemně sekané petrželky
Postup:
1) Rozehřejte olej na pánvi na střední teplotu. Přidejte kedlubnu a dobře promíchejte. Přilijte 1-2 lžíce vody a nechte pod pokličkou vařit. Pravidelně míchejte a dolévejte vodu, aby se kedlubna nepřipálila. Vařte asi 20 minut, dokud kedlubna nezměkne.
2) Sundejte poklici a nechte ještě vyvařit zbytek vody. Poté přidejte mouku a papriku a pořádně promíchejte. Nalijte vývar, promíchejte a přiveďte opět k varu.
3) Na závěr přidejte obě smetany, sůl, pepř a už jen dostatečně nechte zahřát. Polévku na talíři posypte nasekanou petrželkou.
Smažené kedlubny
Budete potřebovat:
500 g kedlubny, sůl, pepř, 2 lžíce mouky, 1 vejce, strouhanku, 30 g margarínu (nesolený) nebo olej
Postup:
1) Oloupejte kedlubny a nakrájejte asi na 1cm plátky, které osolte a opepřete z obou stran. Obalte je v trojobalu (mouka, rozšlehané vajíčko, strouhanka).
2) Na pánvi rozehřejte margarín nebo olej a smažte plátky cca 3-5 minut z každé strany.
Osmažené kedlubny přendávejte na talíř s papírovým ubrouskem, abyste se zbavili přebytečného oleje.
3) Servírujte teplé. Jako příloha jsou vhodné pečené brambory s tatarkou nebo zeleninový salát.
Kedlubnová omáčka
Budete potřebovat:
1-2 kedlubny, máslo, sůl, pepř, hladkou mouku, 3/4 l mléka, smetanu, vodu
Postup:
1) Kedlubny nastrouhejte nahrubo. V kastrůlku je osmahněte lehce na másle a nechte dusit s trochou vody (aby byly kedlubny ponořené). Osolte, opepřete, můžete přidat vegetu a duste, dokud není kedlubna měkká.
2) Přilijte mléko a trochu smetany. Povařte a zahustěte rozšlehanou moukou s vodou a ještě nechte cca 5 minut vařit.
3) Podávejte s vařenými brambory, vařeným vejcem nebo opečeným párkem.
Kedlubnové ragú se žampiony
Budete potřebovat:
6 ks kedluben, 4 lžíce oleje, 3 lžíce másla, 200 ml mléka, 1 ks cibule, 200 ml smetany, 250 g žampionů, 2 lžíce hladké mouky, špetku muškátového květu, 1 lžíci čerstvé petrželky
Postup:
1) Středně velké kedlubny oloupejte a nakrájejte na kostky. Žampiony očistěte, překrojte je na měsíčky a oloupanou cibuli nakrájejte na drobné kostky. V hrnci rozpusťte máslo, přidejte cibuli a restujte, dokud nezesklovatí. Pak ji zaprašte hladkou moukou, krátce orestujte a zalijte mlékem.
2) Přidejte kedlubny, směs ochuťte solí, pepřem a špetkou muškátového květu. Uvařte vše do měkka. Žampiony orestujte na oleji a přidejte je do hrnce, zalijte smetanou a provařte.
3) Na závěr přidejte jemně nasekanou petrželku. Kedlubnové ragú se žampiony podávejte s vařenými bramborami nebo s pečivem.
Kedlubnový salát
Budete potřebovat:
400 g kedlubny, 1 velkou mrkev, hrst sekaného koriandru, hrst sekané petrželky, 6 lístků sekané máty, 70 g majonézy, 3 lžičky hrubozrnné hořčice, 1 lžičku červeného vinného octa,
trochu citronové šťávy, špetku soli a pepře
Postup:
1) Ve velké míse pořádně promíchejte nebo ušlehejte ingredience na dresink (majonézu, hořčici, ocet, citron, sůl a pepř)
2) Oloupejte kedlubny a mrkev a nastrouhejte je nahrubo. Přidejte je spolu s koriandrem, petrželkou a mátou k dresinku. Vše řádně promíchejte a můžete servírovat.
Zeleninové jednohubky
Pořádáte menší oslavu, čekáte hosty, nebo jen chcete nějaké zobání k večernímu filmu?
Tuto jednoduchou, křupavou, veselou a hlavně osvěžující svačinku v podobě zeleninových jednohubek (variaci se meze nekladou, hlavně nezapomeňte na kedlubnu) zejména v teplých dnech ocení nejen diabetici, ale i vaši přátelé.
Chrání nás před patogeny
Aby měly kedlubny dlouhodobý vliv na naše zdraví, je třeba je jíst alespoň třikrát týdně ve větším množství.
Obsahují totiž cenný vitamin C, který se neztrácí ani během tepelné úpravy, vitamin K a celou škálu vitaminů skupiny B. Chroupáním této brukve také dodáváme tělu minerální látky, jako je vápník, hořčík, fosfor, železo, jód, zinek, selen nebo síra.
Které vitaminy skupiny B hlavně dodávají?
* Biotin, tedy vitamín B7. Má pozitivní vliv na kvalitu vlasů a pokožky – vlasy díky němu rostou rychleji, jsou odolnější a udržuje se v nich i žádoucí pigment.
* Pyridoxin, tedy vitamin B6. Ten přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání tím, že nám v těle pomáhá k produkci T-buněk a bílých krvinek.
Jedná se o imunitní buňky zabývající se vyhledáváním a ničením látek, které v organismu nemají co dělat.
Udržují zdravá střeva
Konzumace kedluben má dobrý vliv i na činnost zažívacího ústrojí. Zelenina totiž obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.
Ta rozpustná ovlivňuje trávení v tenkém střevě a zásadně přispívá ke snižování cholesterolu a nerozpustná (hlavně zkvašená v kimchi) působí v tlustém střevě jako prebiotikum, což znamená, že „krmí“ prospěšné střevní bakterie, jako jsou bifidobakterie a laktobacily.
Jaké látky v kedlubně léčí?
* Hlavně rostlinné indoly, které snižují účinek ženského pohlavního hormonu estrogenu, a tím i nebezpečí rakoviny prsu.
* Izotiokyanáty, které působí proti rakovině tlustého střeva a konečníku.
* Fytolátky, které rozšiřují cévy a snižují záněty i krevní tlak. Kedlubny jsou proto efektivní v prevenci rizika selhání srdce a vzniku onemocnění srdce a cév.
Pozor!
* Kedlubnu by neměl jíst ten, kdo právě užívá léky na ředění krve, jako je Warfarin: jejich účinky se mohou vzájemně nepříznivě ovlivňovat.
Foto: Shutterstock