Domů     Kouzlo vysokých stébel ve větru
Kouzlo vysokých stébel ve větru
4.9.2024

Okrasné trávy vám obohatí zahradu, nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Pokud zkombinujete více druhů najednou, je výsledek ještě zajímavější.

Není to obyčejná zelená tráva, kterou musíte pravidelně sekat.

Okrasné traviny jsou zajímavé především kvůli zdobnosti velkých trsů, některé z nich zajímavě kvetou, další se pyšní poutavým podzimním zbarvením.

Ne všechny se dostávají do vrcholné formy koncem léta a s podzimem – některé menší druhy vypadají výborně už na jaře, naopak jiné až v zimě vytvoří v zahradě kouzelnou atmosféru. Dobrou zprávou ale je, že trávy kvetoucí na podzim je optimální sázet právě nyní.

Jak si vybrat

Většinou jsou okrasné traviny trvalky, jen malá část patří mezi jednoleté. V prodejnách s rostlinami dobře pořídíte jak ty menšího vzrůstu, tak i ty největší – některé dokonce vyrostou do více jak dvou metrů.

Kam je umístit:

* Druhy dorůstající výšky okolo jednoho metru vysaďte do druhově pestrého trvalkového záhonu. Ozvláštní vám také skalku, můžete je přidat i k výsadbě dřevin anebo zasadit k břehům jezírek.

* Pěkně vypadá skupinka sesazená z okrasných trav a trvalek podobné výšky. Zkuste zkombinovat ozdobnici čínskou s kvetoucími obry, jako je záplevák, sadec či slunečnice.

* Chcete-li vytvořit nápadný kontrast ke kulovitým květenstvím ostálek nebo jiřinek, nabízejí se pro kombinaci trávy s dlouhými hustými klasy, jako je třeba dochan.

* Exempláře vyšší než 1,5 metru se skvěle hodí jako optický předěl mezi dvěma vzhledově odlišnými částmi zahrady namísto živého plotu.

* Někdy stačí sesadit více druhů rozmanitého vzhledu dohromady a vytvoříte zajímavou kompozici.

Kdy je začít sázet?

Zdobné traviny se všeobecně vysazují od počátku května do srpna. Když je koupíte, měly by být už trochu narašené, protože většina se v růstu rozvíjí až později.

U podzimních trav ale hlídejte, aby byly před příchodem zimy dobře zakořeněné, jinak jim hrozí, že zamrznou a uhnijí.

Pozor: Při výsadbě byste měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nezasazovat hlouběji.

Některé druhy – zejména ty, co mají dlouhé trsy – by už totiž nemusely pokračovat v prodlužovacím růstu, jiným zase hrozí, že by nevytvořily nové výhonky, a dokonce by mohly uhnít.

Bývají nenáročné

Přestože většina druhů nemá zvláštní nároky na vodu ani hnojení, existují i druhy, které budete muset pravidelněji zalévat. Pamatujte proto na to, že vždy musíte výběr rostliny podřídit vašim možnostem a stanovištním podmínkám.

Ty, které vyžadují slunce, proto vždy vysazujte na světlá místa, ve stínu nebo polostínu vám nikdy nevyrostou do své plné krásy.

Rostliny náročné na živiny a vodu zase nikdy nesázejte do chudé písčité půdy, naopak vyžadují výsadbu do kvalitní zeminy s bohatým přídavkem zetlelého kompostu.

Péče přichází až s jarem

Okrasné trávy, které jsou již vzrostlé, se zpravidla nijak před zimou neupravují. Důvod je zcela praktický: kdybyste odstřihli duté květní stvoly na podzim, rostlina by nasála z deště a ze sněhu vlhkost a pak by mohla uhnít.

Proto je mnohem lepší trávu ponechat beze změny až do předjaří, kdy začínají pučet nové listy. Pokud se vám na velkých trávách nelíbí jejich zimní rozklesávání, zpevněte je provázkem nebo zahradnickým drátkem.

Uvidíte, že i tak trsy trav dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo, zejména jsou-li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.

Jaké jsou oblíbené druhy:

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Její vysoké trsy až 150 cm dlouhé mívají docela často proužkovaný stonek. Tuto travinu vysazujte na místo, kde vynikne jako solitér. Je to z toho důvodu, že rychle roste do výšky i do šířky a vyžaduje tak kolem sebe dostatek místa.

Také pro ni najděte teplé a slunné stanoviště, půda by ale měla být dostatečně živná. Ozdobnice nesnáší zimní zamokření, jinak je plně mrazuvzdorná.

Některé druhy – například Zebrinus či Purpurescens – dokonce dovedou měnit během sezony barvu svých listů od zelenozlatavé až po červenohnědou. Staré loňské listy se u ozdobnic odstraňují až v předjaří, kdy můžete rostlinu množit dělením trsů.

Přestože ozdobnice nejlépe vyniká osamoceně, bude jí dobře i v sousedství menších jehličnanů (tzv. konifery), snese se s trsnatými trávami i trvalkami. Nejlépe udělá parádu na břehu jezírka anebo v seskupení větších kamenů.

Kostřava popelavá (Festuca)

Kostřava dorůstá zpravidla do výšky třiceti centimetrů. Existuje několik odrůd této rostliny, velmi pěkně vypadají například odrůdy se stříbřitě zbarvenými listy a květy.

Jde hlavně o kostřavu sivou (Festuca glauca) anebo kostřavu popelavou (Festuca cinerea). Jsou to nenáročné traviny, vyžadují sice plné slunce, ale spokojí se často s chudou, písčitou či štěrkovitou půdou, která by měla být dobře propustná.

Kortaderie, pampová tráva (Cortaderia selloana)

Dosahuje výšky od jednoho do tří metrů. Kvete velkým množstvím bílých lat, které se objevují v září a v říjnu.

Odrůda „Rendatleri“ má květenství růžové a vyžaduje hodně teplé a chráněné stanoviště, v zimě ji proto musíte maximálně chránit, zejména proti vlhkosti.

Před prvními mrazy svažte stébla kortaderie v horní třetině dohromady a spodní část zakryjte například listím a chvojím anebo bílou netkanou textilií. Mráz by travině mohl uškodit, proto z ní ochranný kryt sundejte až na jaře.

Vousatec neboli Dochan (Pennisetum)

Roste v polokulovitých trsech, má převislé listy a je zdobný válcovitými červenohnědými klasy. Jeho květenství se dá přirovnat k měkkým kartáčkům na čištění lahví. Na podzim vytváří dlouhé štětinaté chlupaté klásky, které se po odkvětu zabarvují dohněda.

Pokud travinu vysadíte spolu s kameny, bude zákoutí vypadat velmi impozantně. Výtečně se vousatec doplňuje s dřevinami s výrazným podzimním zabarvením a s trvalkami – hvězdnicemi (astry) nebo hostami (bohyška, funkiea) a kakosty.

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)

Původní druh se vyskytuje v jihozápadní Evropě, roste zejména na suchých podhorských loukách jižních Alp Francie a Itálie. V dospělosti vytváří husté, vějířovitě rozložité trsy úzkých, špičatých, modrozelených stébel, která dorůstají až do výšky 120 cm.

Ovsíř mívá kromě listů i žluté latě květů, které se na rostlině objevují od června do konce srpna. V zahradě vynikne ve skupinové výsadbě na zadním okraji záhonů, ale je krásný i jako solitér na pěstěném trávníku.

Když tuto trávu vysadíte kolem chodníků a schodišť, bude to vypadat velmi zajímavě.

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Pochází z Japonska a tvoří výběžkaté trsy o výšce kolem 40 cm. Nejznámější odrůdou je „Aureola“, která má listy se zlatým proužkem. Rákosík vyžaduje vlhčí, humózní a propustnou půdu.

Nejlepší volbou je výsadba v místě, kde je polostín, přímé slunce může listy popálit. Rákosík je chladuvzdorný, pouze v drsnějších mrazech na něj dejte lehounkou přikrývku z listí.

Ostřice (Carex)

Často roste na bažinách a mokrých loukách, proto i na zahradě ji musíte poskytnout mírné přistínění a kyselejší vlhčí půdu.

Všechny druhy ostřice rychle rostou, a protože mají svěží zelenou barvu, nejlépe vyniknou u jezírka nebo potůčku, dobře vypadají i zasazené do velkých květináčů, kdy vám mohou hezky zdobit terasu.

Ostřice Grayova (Carex grayi) je typická neobvyklými květy a později i zajímavým plodenstvím, které připomíná malé ježaté míčky.

Ostřice trojklaná (Carex trifida) pochází z Nového Zélandu a odrůda Rekohu Sunrise odolává zimě jen do 10 °C. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) má krásné jemné listy a v našich klimatických podmínkách se jí daří poměrně dobře.

Foto: Foto: Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.