Domů     Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
Tereza Kostková: S věkem přichází poznání a pokora
23.12.2020

V dětství byla obyčejné, trochu „oplácanější“ brýlaté copaté děvče, které mělo rádo poezii a toužilo po divadle. Kila navíc odvál čas, brýle nahrazují čočky.

Dnes je tváří módních a kosmetických značek, vyhledávanou moderátorkou a v neposlední řadě i oblíbenou herečkou.

Terezina babička Antonie pocházela z Mallorky. Ve 30. letech odešla za lepším životem do Francie, tam potkala malíře Karla, který byl z rodiny německo-české, a šla s ním do Trutnova. Tam se za války narodila Terezina maminka Carmen. Proč Carmen?

Protože Karel Mayer byl milovníkem oper! Z otcovy strany je naopak mezi Terezinými předky několik generací herců. Kořeny vedou až k jistému Hynku Muškovi, zakladateli mnoha českých hereckých rodů. Mimochodem – Terezinými prapra…bratranci jsou např. Rudolf a Jan Hrušínští.

První „štace“ v Národním

Před kamerou se objevila poprvé ve vánoční bakalářské povídce Frantík – to jí bylo pět let a její skuteční rodiče jí hráli rodiče. V dalších letech je pak přemlouvala, že chce také hrát divadlo. „Pro mě v dětství herectví rovnalo se divadlo.

A rovná se pořád. Doma jsem otravovala, že bych mohla hrát nějakou dětskou roli. Viděla jsem Naše furianty a hned: Vidíš, tati, tam hrajou děti, to bych mohla hrát!“ A tatínek:

Ne, choď do školy, uč se!“ Až v deseti si zahrála doprovod slepého houslisty ve hře Fidlovačka. Zato rovnou ve Zlaté kapličce!

Na čtyři dny poutnicí

Tereza Kostková odjakživa velmi ráda cestuje. Dříve jezdila klidně i sama. Jednou si vyjela na měsíční výlet po západní Evropě a během té doby stihla ujít mimo jiné i posledních 112 km svatojakubské pouti do španělského Santiaga de Compostela.

„Sto kilometrů je minimum, aby měl účastník nárok na certifikát. A já jsem tenkrát moc toužila po tom získat certifikát se svým latinským jménem…“ Šla čtyři dny. „Je to fyzická nálož v krásné krajině. Je úžasné, jak přitom funguje vaše hlava.

Nejdřív člověk na něco myslí. Pak si něco říká. Pak chodí hlavou blbosti. Pak už ani ty ne… Je zajímavé si to zpětně uvědomit.“ I dnes, kdy má desetiletého syna, tráví ráda volno aktivně a na lenošení na pláži ji moc neužije.

„Často jezdíme s Tondou na výlety. Cestou si v autě zpíváme, nebo posloucháme načtené knížky.“

Chaloupka nad sídlištěm

Když před pár lety uvažovala o novém bydlení, zavrhla domek. „Ten si při své práci a věku Tondy dovolit nemůžu. To je neslučitelné s dynamikou mojí profese. Zároveň jsem ráda doma.

A jsem městské děvče milující přírodu.“ O bytě na novém vysočanském sídlišti mluví jako o zdravém kompromisu. „Z centra, kde pracuju, jezdím tzv. na chaloupku do Vysočan. Mám tu zázemí, krásnou terasu a jsem tu schovaná…

Je to můj svět.“ Na veliké terase má opravdovou městskou zahrádku, v květináčích a truhlících spoustu květin i stromků, o které se s láskou stará.

„A když nevím, poradí mi maminka, která je úžasná na kytky, nebo sestra Káča.“ Na terase prý Tereza skutečně žije – od pravidelné kávičky na probuzení krátce po šesté (je prý skřivan a doopravdy vstává ráda!) přes relax při zahradničení až po např. večerní posezení s přáteli. Ideální „chaloupka“!

Diety nijak nehrotím

Mám moc ráda štrúdl. Tak sním štrúdl a pak ho jdu vyběhat. A nebo ho napřed v posilovně vyběhám a pak si ho dám!“ Takhle před časem v rozhovoru popsala svůj náhled na udržování váhy a diety.

„V kuchyni ráda experimentuji a vařím, zejména když je komu. Pro sebe si extra nevyvařuji – spíš jen zdravé saláty. Dá se to vychytat. Je dobré nahrazovat cukry, hlídat mouky, ale jinak to nehrotím.

Hlídám se, ale když Tonda nedojí svíčkovou, tak si ji po něm klidně dám. A strašně ráda hostím návštěvy.“

Odvaha být sama sebou

Už vzhledem ke svým profesím herečky a moderátorky je Tereza Kostková nucena věnovat svému zevnějšku zvýšenou péči. „Obličej mě částečně živí, a tak se o něj starám. Často navštěvuji profesionální péči a pak to v mezičase nekazím.

To znamená, že hodně spím, používám produkty, které mám používat, neňoupu, co ňoupat nemám…“ Připouští nepopiratelný pozitivní vliv genového základu – její maminka Carmen Mayerová je dodnes mimořádná dáma –, ale zároveň zdůrazňuje, že i „genetika“ se dá pokazit dlouhodobým nevhodným způsobem života.

„Je třeba nejen dostatek spánku a vhodná strava, ale vliv má samozřejmě i to, jak se člověk cítí, jak myslí…“ Ženám by doporučila odvahu. Odvahu být sama sebou. Nebát se splnit si sen, čemuž podle Terezy Kostkové předchází jiná důležitá odvaha: „Nebát se snít!“

Vášeň k životu

Ačkoli by se podle genů dalo soudit, že horkokrevnější z Tereziných rodičů je maminka coby poloviční Španělka, není tomu tak. Ta je prý klidná a rozvážná. Zato otec je – eufemisticky řečeno – bublající sopka. A Tereza má nejspíš od každého trochu:

Já jsem hodně trpělivý člověk. Problém je, že za tou mojí hranicí trpělivosti už je to pak rychle zlý. A je konec míru.“ Také přiznává, že je vášnivá: „Mám vášnivě ráda život! Žiju ho jenom jednou, tak s vášní.“

Rodinné Vánoce, které málem nejsou

Zatímco Štědrý den slavívá v posledních letech se synem a s rodiči, na Boží hod se u rodičů schází celá rozvětvená rodina. Vzhledem k tomu, že má Tereza tři sestry, bývá to včetně vnoučat a pravnoučat hodně přes dvacet lidí.

Petr Kostka prý tradičně dopředu křičí, že Vánoce zruší, ale pak pečlivě nastrojí stromeček a všechny obskakuje. Tereza k tomu dodává: „Já mám pocit, že je to jeho dramaturgický záměr – on si vytvoří dramatický kontrast, že téměř ne, ale ono pak ano!

Že nedám, ale pak dám všechno! On si vytvoří chaos a pak ho sám zklidní.“ Součástí slavnostního setkání prý bývá také soutěž o nejlepší bramborový salát – každá rodina přinese vzorek a tatínek coby vrchní ochutnavač-porotce určí vítěze.

Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.
Slavnostní křest knihy Nezlomný od autorky Hany Hindrákové moderovala Tereza Kostková a knihu společně pokřtila s Janem Přeučilem, Evou Hruškovou a Kateřinou Cajthamlovou.

Tereza Kostková (41) ve zkratce

Narodila se 14. června 1976 v Praze, vystudovala jazykovou základní školu, střední pedagogickou školu, Vyšší odbornou školu hereckou v Praze, obor herečka a moderátorka, a také francouzštinu na Francouzském institutu – toto studium ukončila mezinárodní státní zkouškou

Hrála např. v Národním divadle v Praze, v Západočeském divadle v Chebu, v Městském divadle v Liberci, v Divadle pod Palmovkou, v Divadle Radka Brzobohatého

Nyní hraje v Praze ve Viole, v Divadle Palace, v Divadle v Rytířské a v Divadle Brodway

Filmy a tv: např. Paní z Izieu (2007), Tajemství staré bambitky (2011), Strašidla (2016), Bezva ženská na krku (2016)

Seriály: např. Pojišťovna štěstí (2004), Ordinace v růžové zahradě (2005), Proč bychom se netopili (2009), Obchoďák (2012), Vinaři (2014), Temný kraj (2017)

Moderování: např. v tv StarDance … když hvězdy tančí, v rozhlase pořad Dvanáct ve dvanáct

Rodina: S bývalým manželem, režisérem Petrem Kracíkem (59), má syna Antonína (10). Rodiče – otec Petr Kostka (79, herec), matka Carmen Mayerová (72, herečka). Sestry Kateřina, Helena a Zuzana.

Co řekla o…

… o rodičích: „Moji rodiče jsou v tom nejlepším slova smyslu nároční. Vždycky si potrpěli na pravdu, přímost, rovnost a poctivost. Kdybych bývala měla tendenci být namyšlená nebo chtěla mít vše pro sebe, velmi rychle by mi bývali byli zatli tipec.“

… o sobě: „Mám se natolik v sobě hezky, že uvádět na pravou míru všechny zaručené bulvární zprávy mi přijde zbytečné…“

… ještě o sobě: „Mám ráda štrúdl, ledovou sprchu a hvězdnou oblohu. Ráda stojím na břehu moře a nerada ve frontě…“

… o stárnutí: „Nemrzí mě, že stárnu. V mládí je spousta věcí zadarmo. Energie, vzhled, elán. Chybí ale zkušenost, životní poznání. To přichází později, když už něco dalšího zase odchází. Život je spravedlivý. Někde přidává a jinde přirozeně ubírá.

Pokud chceme mít všechno, můžeme vyjít naprázdno. Ale s pokorou k životu se většinou dočkáme harmonie.“

… o samotě a partnerství: „Umím být sama, Vždycky jsem to uměla. Nemám problém sama cestovat, nebo jet někam se synem. Nebojím se zůstat bez partnera. Pevně věřím, že žiju tak, že sama jako člověk nejsem a nebudu.

Zvládnu veslovat, ale bylo by super, kdybychom na to byli dva – kdybych se unavila, mohl by mě ten druhý vystřídat, a ještě bychom pokecali…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Předchozí článek
Další článek
Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč