Domů     Sauna v paneláku? Proč ne!
Sauna v paneláku? Proč ne!
23.12.2020

Počasí nám dává najevo, že kralování se ujímá paní Zima. To je ten nejlepší čas jít se ohřát. Co třeba do sauny?

I když slovo sauna pochází z Finska (označovalo malý domek, ve kterém se vzduch ohříval pecí), na výběr je vedle té „finské“ ještě několik dalších typů saun. A některé z nich si můžete pořídit i domů.

Se žhavými kameny

Když se řekne sauna, představí si mnozí z nás místnost obloženou voňavým dřevem, ve které je poměrně vysoká teplota (klidně 90 °C) a vlhkost kolem 30 procent. Takový popis patří právě finské sauně.

Aby byl úplný, je k němu nutné přidat ještě lávové kameny umístěné na kamnech, vědro s vodou a dřevěnou naběračku. Občas (pro udržení správné vlhkosti) se rozžhavené kameny polijí vodou a na malou chviličku se objeví pára.

V mlžném oparu

S párou je spojen i jiný druh sauny. Tzv. parní lázeň se od finské sauny liší tím, že není obložená dřevem, ale keramickým obkladem. A páry je v ní tolik, že se v ní všechno ztrácí jako v té nejhustší mlze.

Z toho je jasné, že vlhkost tady dosahuje téměř 100 procent, ale teplota se vyšplhá jen na 50-60 °C. Tak si ji mohou dovolit i ti, kteří saunu ze zdravotních důvodů nesmějí. Ale tělo se v ní moc neprohřeje. Jen se dokonale prokrví.

Každý, kdo navštívil Turecko, si pravou parní lázeň nejspíš vychutnal a pravděpodobně i s příjemnou masáží. Protože tento typ sauny Turci milují, mají je téměř na každém kroku.

Suchar, co to rozpálí

Vypadá skoro stejně, jako finská. Je také obložena dřevem a také to v ní voní. Rozdíly se ale u tzv. švédské sauny přece jen najdou. Teplota se v ní může vyšplhat i přes 100 °C, ale vlhkost je naopak nízká, do 5 procent. Proto se jí také říká „suchá“.

Přestože prý v ní člověk dokázal neuvěřitelně shazovat svá nadbytečná kila (díky vysoké teplotě), je dnes už na ústupu. Kdo by také chtěl sedět v takové rozpálené peci!

Zářící teplo

Sauna pro každého. I tak by se dala nazvat tzv. infrakabina. Proč?

Protože teplota je nastavená na neuvěřitelných 30 – 60 °C. Saunovat se tak mohou i lidé se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.

Navíc se díky technologii infračerveného záření 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře v místnosti.

Za vznik infrakabin je svět vděčný japonskému doktorovi Ishikawovi, který si v roce 1965 nechal patentovat keramické zářiče nutné pro provoz tohoto typu sauny.

Přenosná

Existuje ještě jedna možnost, jak mít svou saunu doma. Koupit si můžete mobilní saunu, a to jak parní, tak infrakabinu. Výhodou je, že ani jedna nevyžaduje žádnou speciální instalaci, složité připojování ani časově náročnou údržbu.

Obě jsou však spíše provizorním, i když velmi levným řešením (parní stojí kolem 2000 Kč, infrakabina zhruba 7000 Kč).

A ještě další…

Dnes je na trhu k mání také tzv. biosauna. Je kombinací parní a finské sauny s teplotou kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu 30 – 60 procent. Vedle ní si velkou oblibu získává další hybrid mezi saunami, a to sauna kombinovaná.

Tato varianta je podle prodejců velmi žádaná a v jednom prostoru nabízí hned několik druhů saun – finskou, solnou, parní a infrakabinu. Poslední sauna, o které se zmíníme, je tzv. solná.

Může to být klasická finská sauna, infrakabina nebo sauna kombinovaná, rozdíl je ve vnitřním obkladu stěn. Tvoří ho z velké části solné cihly nebo solné štípané kameny. Může být doplněna o solné koše.

A kterou domů?

Výčet jednotlivých typů saun máme za sebou, ale teď je dobré se poohlédnout po té, kterou bychom mohli mít přímo doma. Když na to půjdeme vyřazovacím způsobem, jasně prohrává švédská sauna. Tu vyloučíme úplně.

Parní lázně si pořídit můžeme, ale spíš do rodinných domů. Jejich instalace jsou docela náročné. Sauna kombinovaná se do panelového bytu také nejspíš nevejde. Zbývají na výběr finská sauna a infrakabina. Každá má své pro a proti, tak se na ně pojďme podívat zblízka.

FINSKÁ SAUNA

* Je k instalaci do bytu určitě náročnější než infrakabina. Někdy jsou nutné i stavební úpravy. K místu, kde sauna bude stát, je třeba dovést třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem. Vedle elektroinstalace je důležitá také podlaha. Měla by být rovná, nejlépe z mrazuvzdorné keramiky.

* Vedle sauny vybíráte také topidlo (nejčastěji se spotřebou 9 kWh), i když většinou kvalitní prodejci dodají kompletní saunu včetně doplňků.

* U finské sauny byste měli řešit i ochlazování těla. Někomu k tomu stačí ledová sprcha, jiný dává přednost ochlazovací kádi.

* Pokud doplňky nedodá výrobce, počítejte ještě s roštem, vědrem na vodu a naběračkou, kameny a dalšími „maličkostmi“.

* Jestli nejste řemeslně zruční (problém bývá zejména s neodborně umístěným topidlem), je lepší nechat si saunu zhotovit na klíč. Při výběru renomované firmy získáte navíc jistotu, že práce bude odvedena kvalitně a především odborně. Zkušení pracovníci dokážou saunu postavit do 1–2 dnů, navíc se zárukou.

* Cena začíná někde na 30 tisících Kč (u sauny pro 1 osobu), ale spíš počítejte minimálně dvakrát tolik i víc.

INFRAKABINA

* Nepotřebuje v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou zhruba 1 m².

* Nevytváří žádnou páru ani se nezahřívá na vysokou teplotu, která by případně mohla poškodit byt, proto ji lze umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.

* Při plánování umístění však myslete na otevírání dveří.

* Provoz je asi tak 10x levnější než u finské sauny. Rozehřátí zabere pouze 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem. Ideální doba saunování je kolem 25-40 minut.

* Ušetří se výdaje za bazének (káď), protože po užití infrasauny není potřeba ochlazení těla studenou vodou. Naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky.

* Ty nejlevnější pořídíte již od nějakých 15 tisíc Kč, ale pozor, nízká cena se často odrazí na kvalitě. Proto je dobré sáhnout raději výš. Opravdu kvalitní infrakabiny mohou být dokonce dražší, než finské sauny. Důvodem je použitá technologie.

Ptejte se na infrazářiče, mají různý rozsah vyzařovaného spektra, které je důležité pro rehabilitační účinky.

Kolik stojí saunování

Jeden „pobyt“ v infrakabině vyjde zhruba na 5 Kč, což je méně než použití rychlovarné konvice. Náklady na provoz infrakabiny jsou srovnatelné s provozem běžné napařovací žehličky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Marimex (tabulky náklady na provoz a spotřeba energie), PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
6.6.2023
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře vymyté nádoby naskládejte omyté oblázky. Vrstva by m
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot