Domů     Sauna v paneláku? Proč ne!
Sauna v paneláku? Proč ne!
23.12.2020

Počasí nám dává najevo, že kralování se ujímá paní Zima. To je ten nejlepší čas jít se ohřát. Co třeba do sauny?

I když slovo sauna pochází z Finska (označovalo malý domek, ve kterém se vzduch ohříval pecí), na výběr je vedle té „finské“ ještě několik dalších typů saun. A některé z nich si můžete pořídit i domů.

Se žhavými kameny

Když se řekne sauna, představí si mnozí z nás místnost obloženou voňavým dřevem, ve které je poměrně vysoká teplota (klidně 90 °C) a vlhkost kolem 30 procent. Takový popis patří právě finské sauně.

Aby byl úplný, je k němu nutné přidat ještě lávové kameny umístěné na kamnech, vědro s vodou a dřevěnou naběračku. Občas (pro udržení správné vlhkosti) se rozžhavené kameny polijí vodou a na malou chviličku se objeví pára.

V mlžném oparu

S párou je spojen i jiný druh sauny. Tzv. parní lázeň se od finské sauny liší tím, že není obložená dřevem, ale keramickým obkladem. A páry je v ní tolik, že se v ní všechno ztrácí jako v té nejhustší mlze.

Z toho je jasné, že vlhkost tady dosahuje téměř 100 procent, ale teplota se vyšplhá jen na 50-60 °C. Tak si ji mohou dovolit i ti, kteří saunu ze zdravotních důvodů nesmějí. Ale tělo se v ní moc neprohřeje. Jen se dokonale prokrví.

Každý, kdo navštívil Turecko, si pravou parní lázeň nejspíš vychutnal a pravděpodobně i s příjemnou masáží. Protože tento typ sauny Turci milují, mají je téměř na každém kroku.

Suchar, co to rozpálí

Vypadá skoro stejně, jako finská. Je také obložena dřevem a také to v ní voní. Rozdíly se ale u tzv. švédské sauny přece jen najdou. Teplota se v ní může vyšplhat i přes 100 °C, ale vlhkost je naopak nízká, do 5 procent. Proto se jí také říká „suchá“.

Přestože prý v ní člověk dokázal neuvěřitelně shazovat svá nadbytečná kila (díky vysoké teplotě), je dnes už na ústupu. Kdo by také chtěl sedět v takové rozpálené peci!

Zářící teplo

Sauna pro každého. I tak by se dala nazvat tzv. infrakabina. Proč?

Protože teplota je nastavená na neuvěřitelných 30 – 60 °C. Saunovat se tak mohou i lidé se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.

Navíc se díky technologii infračerveného záření 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře v místnosti.

Za vznik infrakabin je svět vděčný japonskému doktorovi Ishikawovi, který si v roce 1965 nechal patentovat keramické zářiče nutné pro provoz tohoto typu sauny.

Přenosná

Existuje ještě jedna možnost, jak mít svou saunu doma. Koupit si můžete mobilní saunu, a to jak parní, tak infrakabinu. Výhodou je, že ani jedna nevyžaduje žádnou speciální instalaci, složité připojování ani časově náročnou údržbu.

Obě jsou však spíše provizorním, i když velmi levným řešením (parní stojí kolem 2000 Kč, infrakabina zhruba 7000 Kč).

A ještě další…

Dnes je na trhu k mání také tzv. biosauna. Je kombinací parní a finské sauny s teplotou kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu 30 – 60 procent. Vedle ní si velkou oblibu získává další hybrid mezi saunami, a to sauna kombinovaná.

Tato varianta je podle prodejců velmi žádaná a v jednom prostoru nabízí hned několik druhů saun – finskou, solnou, parní a infrakabinu. Poslední sauna, o které se zmíníme, je tzv. solná.

Může to být klasická finská sauna, infrakabina nebo sauna kombinovaná, rozdíl je ve vnitřním obkladu stěn. Tvoří ho z velké části solné cihly nebo solné štípané kameny. Může být doplněna o solné koše.

A kterou domů?

Výčet jednotlivých typů saun máme za sebou, ale teď je dobré se poohlédnout po té, kterou bychom mohli mít přímo doma. Když na to půjdeme vyřazovacím způsobem, jasně prohrává švédská sauna. Tu vyloučíme úplně.

Parní lázně si pořídit můžeme, ale spíš do rodinných domů. Jejich instalace jsou docela náročné. Sauna kombinovaná se do panelového bytu také nejspíš nevejde. Zbývají na výběr finská sauna a infrakabina. Každá má své pro a proti, tak se na ně pojďme podívat zblízka.

FINSKÁ SAUNA

* Je k instalaci do bytu určitě náročnější než infrakabina. Někdy jsou nutné i stavební úpravy. K místu, kde sauna bude stát, je třeba dovést třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem. Vedle elektroinstalace je důležitá také podlaha. Měla by být rovná, nejlépe z mrazuvzdorné keramiky.

* Vedle sauny vybíráte také topidlo (nejčastěji se spotřebou 9 kWh), i když většinou kvalitní prodejci dodají kompletní saunu včetně doplňků.

* U finské sauny byste měli řešit i ochlazování těla. Někomu k tomu stačí ledová sprcha, jiný dává přednost ochlazovací kádi.

* Pokud doplňky nedodá výrobce, počítejte ještě s roštem, vědrem na vodu a naběračkou, kameny a dalšími „maličkostmi“.

* Jestli nejste řemeslně zruční (problém bývá zejména s neodborně umístěným topidlem), je lepší nechat si saunu zhotovit na klíč. Při výběru renomované firmy získáte navíc jistotu, že práce bude odvedena kvalitně a především odborně. Zkušení pracovníci dokážou saunu postavit do 1–2 dnů, navíc se zárukou.

* Cena začíná někde na 30 tisících Kč (u sauny pro 1 osobu), ale spíš počítejte minimálně dvakrát tolik i víc.

INFRAKABINA

* Nepotřebuje v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou zhruba 1 m².

* Nevytváří žádnou páru ani se nezahřívá na vysokou teplotu, která by případně mohla poškodit byt, proto ji lze umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.

* Při plánování umístění však myslete na otevírání dveří.

* Provoz je asi tak 10x levnější než u finské sauny. Rozehřátí zabere pouze 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem. Ideální doba saunování je kolem 25-40 minut.

* Ušetří se výdaje za bazének (káď), protože po užití infrasauny není potřeba ochlazení těla studenou vodou. Naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky.

* Ty nejlevnější pořídíte již od nějakých 15 tisíc Kč, ale pozor, nízká cena se často odrazí na kvalitě. Proto je dobré sáhnout raději výš. Opravdu kvalitní infrakabiny mohou být dokonce dražší, než finské sauny. Důvodem je použitá technologie.

Ptejte se na infrazářiče, mají různý rozsah vyzařovaného spektra, které je důležité pro rehabilitační účinky.

Kolik stojí saunování

Jeden „pobyt“ v infrakabině vyjde zhruba na 5 Kč, což je méně než použití rychlovarné konvice. Náklady na provoz infrakabiny jsou srovnatelné s provozem běžné napařovací žehličky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Marimex (tabulky náklady na provoz a spotřeba energie), PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?