Domů     Sauna v paneláku? Proč ne!
Sauna v paneláku? Proč ne!
23.12.2020

Počasí nám dává najevo, že kralování se ujímá paní Zima. To je ten nejlepší čas jít se ohřát. Co třeba do sauny?

I když slovo sauna pochází z Finska (označovalo malý domek, ve kterém se vzduch ohříval pecí), na výběr je vedle té „finské“ ještě několik dalších typů saun. A některé z nich si můžete pořídit i domů.

Se žhavými kameny

Když se řekne sauna, představí si mnozí z nás místnost obloženou voňavým dřevem, ve které je poměrně vysoká teplota (klidně 90 °C) a vlhkost kolem 30 procent. Takový popis patří právě finské sauně.

Aby byl úplný, je k němu nutné přidat ještě lávové kameny umístěné na kamnech, vědro s vodou a dřevěnou naběračku. Občas (pro udržení správné vlhkosti) se rozžhavené kameny polijí vodou a na malou chviličku se objeví pára.

V mlžném oparu

S párou je spojen i jiný druh sauny. Tzv. parní lázeň se od finské sauny liší tím, že není obložená dřevem, ale keramickým obkladem. A páry je v ní tolik, že se v ní všechno ztrácí jako v té nejhustší mlze.

Z toho je jasné, že vlhkost tady dosahuje téměř 100 procent, ale teplota se vyšplhá jen na 50-60 °C. Tak si ji mohou dovolit i ti, kteří saunu ze zdravotních důvodů nesmějí. Ale tělo se v ní moc neprohřeje. Jen se dokonale prokrví.

Každý, kdo navštívil Turecko, si pravou parní lázeň nejspíš vychutnal a pravděpodobně i s příjemnou masáží. Protože tento typ sauny Turci milují, mají je téměř na každém kroku.

Suchar, co to rozpálí

Vypadá skoro stejně, jako finská. Je také obložena dřevem a také to v ní voní. Rozdíly se ale u tzv. švédské sauny přece jen najdou. Teplota se v ní může vyšplhat i přes 100 °C, ale vlhkost je naopak nízká, do 5 procent. Proto se jí také říká „suchá“.

Přestože prý v ní člověk dokázal neuvěřitelně shazovat svá nadbytečná kila (díky vysoké teplotě), je dnes už na ústupu. Kdo by také chtěl sedět v takové rozpálené peci!

Zářící teplo

Sauna pro každého. I tak by se dala nazvat tzv. infrakabina. Proč?

Protože teplota je nastavená na neuvěřitelných 30 – 60 °C. Saunovat se tak mohou i lidé se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.

Navíc se díky technologii infračerveného záření 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře v místnosti.

Za vznik infrakabin je svět vděčný japonskému doktorovi Ishikawovi, který si v roce 1965 nechal patentovat keramické zářiče nutné pro provoz tohoto typu sauny.

Přenosná

Existuje ještě jedna možnost, jak mít svou saunu doma. Koupit si můžete mobilní saunu, a to jak parní, tak infrakabinu. Výhodou je, že ani jedna nevyžaduje žádnou speciální instalaci, složité připojování ani časově náročnou údržbu.

Obě jsou však spíše provizorním, i když velmi levným řešením (parní stojí kolem 2000 Kč, infrakabina zhruba 7000 Kč).

A ještě další…

Dnes je na trhu k mání také tzv. biosauna. Je kombinací parní a finské sauny s teplotou kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu 30 – 60 procent. Vedle ní si velkou oblibu získává další hybrid mezi saunami, a to sauna kombinovaná.

Tato varianta je podle prodejců velmi žádaná a v jednom prostoru nabízí hned několik druhů saun – finskou, solnou, parní a infrakabinu. Poslední sauna, o které se zmíníme, je tzv. solná.

Může to být klasická finská sauna, infrakabina nebo sauna kombinovaná, rozdíl je ve vnitřním obkladu stěn. Tvoří ho z velké části solné cihly nebo solné štípané kameny. Může být doplněna o solné koše.

A kterou domů?

Výčet jednotlivých typů saun máme za sebou, ale teď je dobré se poohlédnout po té, kterou bychom mohli mít přímo doma. Když na to půjdeme vyřazovacím způsobem, jasně prohrává švédská sauna. Tu vyloučíme úplně.

Parní lázně si pořídit můžeme, ale spíš do rodinných domů. Jejich instalace jsou docela náročné. Sauna kombinovaná se do panelového bytu také nejspíš nevejde. Zbývají na výběr finská sauna a infrakabina. Každá má své pro a proti, tak se na ně pojďme podívat zblízka.

FINSKÁ SAUNA

* Je k instalaci do bytu určitě náročnější než infrakabina. Někdy jsou nutné i stavební úpravy. K místu, kde sauna bude stát, je třeba dovést třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem. Vedle elektroinstalace je důležitá také podlaha. Měla by být rovná, nejlépe z mrazuvzdorné keramiky.

* Vedle sauny vybíráte také topidlo (nejčastěji se spotřebou 9 kWh), i když většinou kvalitní prodejci dodají kompletní saunu včetně doplňků.

* U finské sauny byste měli řešit i ochlazování těla. Někomu k tomu stačí ledová sprcha, jiný dává přednost ochlazovací kádi.

* Pokud doplňky nedodá výrobce, počítejte ještě s roštem, vědrem na vodu a naběračkou, kameny a dalšími „maličkostmi“.

* Jestli nejste řemeslně zruční (problém bývá zejména s neodborně umístěným topidlem), je lepší nechat si saunu zhotovit na klíč. Při výběru renomované firmy získáte navíc jistotu, že práce bude odvedena kvalitně a především odborně. Zkušení pracovníci dokážou saunu postavit do 1–2 dnů, navíc se zárukou.

* Cena začíná někde na 30 tisících Kč (u sauny pro 1 osobu), ale spíš počítejte minimálně dvakrát tolik i víc.

INFRAKABINA

* Nepotřebuje v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou zhruba 1 m².

* Nevytváří žádnou páru ani se nezahřívá na vysokou teplotu, která by případně mohla poškodit byt, proto ji lze umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.

* Při plánování umístění však myslete na otevírání dveří.

* Provoz je asi tak 10x levnější než u finské sauny. Rozehřátí zabere pouze 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem. Ideální doba saunování je kolem 25-40 minut.

* Ušetří se výdaje za bazének (káď), protože po užití infrasauny není potřeba ochlazení těla studenou vodou. Naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky.

* Ty nejlevnější pořídíte již od nějakých 15 tisíc Kč, ale pozor, nízká cena se často odrazí na kvalitě. Proto je dobré sáhnout raději výš. Opravdu kvalitní infrakabiny mohou být dokonce dražší, než finské sauny. Důvodem je použitá technologie.

Ptejte se na infrazářiče, mají různý rozsah vyzařovaného spektra, které je důležité pro rehabilitační účinky.

Kolik stojí saunování

Jeden „pobyt“ v infrakabině vyjde zhruba na 5 Kč, což je méně než použití rychlovarné konvice. Náklady na provoz infrakabiny jsou srovnatelné s provozem běžné napařovací žehličky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Marimex (tabulky náklady na provoz a spotřeba energie), PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě