Domů     Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
27.10.2020

Drobná dívka s velikými tmavými kukadly. Taková byla, když hrála „starší verzi“ dcerky pošťáka Pumplmě v seriálu Vlak dětství a naděje. Od natáčení uplynulo už neuvěřitelných 35 let! Ale ona je pořád stejná – charismatická, štíhlá, s velikýma vážnýma očima…

Maminkou Terezy Brodské je někdejší slavná herečka, ve své době skutečná hvězda evropského filmu, Jana Brejchová. Tatínkem byl skvělý herec Vlastimil Brodský.

Když se Tereza narodila, byli oba mimořádně vytížení, a tak převzala péči o ni Janina starší sestra Blanka. „U tety Blanky jsem byla od svých šesti měsíců do šesti let. Maminka s tatínkem tehdy prožívali ve své profesi renesanci, tak asi proto.

U Blány byl fajn život. Z tetiných dětí se stali moji sourozenci.“ Rodiče prý jezdili na návštěvu. „Občas přijeli v neděli na svíčkovou nebo si mě brali na víkendy. Byla jsem dítě zahrnované dary.“ Jana Brejchová to jednou komentovala:

„Přišlo mi, že pro Terezku bude daleko výhodnější, když bude vyrůstat mezi dětmi než jenom s rodiči.

Já bych z ní asi vychovala rozmazleného fracka, zahrnovala bych ji vším… V neustálém strachu o ni bych dělala různé blbosti, což moje sestra, zdravotnice, nedělala.“

Brzy na vlastních nohou

Když si pak rodiče vzali dcerku k sobě na stálo, po tetě a její rodině se jí stýskalo: „Nějaká chytrá hlava přišla na to, že bych se teď naopak neměla vídat s tetou a jejími dětmi, snad abych si od nich odvykla. Trvalo to rok a bylo to kruté.

Mám v životě pár takových temných míst, kdy se všichni zúčastnění chovali naprosto nelogicky.

Včetně mě.“ Když bylo Tereze 13 let, Brodský s Brejchovou se rozvedli a Tereziným „macechem“, jak mu sama říká, se na další léta stal další známý herec – Jaromír Hanzlík. Tehdy měla pocit, že ji usurpuje, když se svérázně snažil ji vychovávat.

„Dnes vidím, že po mně chtěl spoustu rozumných věcí. Každopádně přispěl k tomu, že jsem se osamostatnila.“ Bylo jí sedmnáct, když se odstěhovala a začala bydlet sama.

S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.
S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.

Osudu neutekla…

Ačkoli vyrůstala v uměleckém prostředí, nebo možná právě proto, dlouho si nebyla jistá, čím by chtěla být. Nebo přesněji – ona si jistá byla.

Odjakživa milovala zvířata, a tak se nabízelo studium veterinární medicíny, ale to prý nebylo vzhledem ke vztahu k matematice a chemii reálné. Navíc tatínek z ní chtěl mít pianistku. A maminka malířku! „Herectví se mi snažili znechutit.

Schválně mě brali s sebou na natáčení, kde panovaly bojové podmínky, kde se muselo brzy vstávat, kde nebylo jídlo…“ Stejně se přihlásila na konzervatoř.

„Odmaturovala jsem s vyznamenáním a zdárně absolvovala šestileté studium.“ Stala se z ní výborná herečka, která je a vždycky bude svá. „Obecně vzato jsem nikdy neměla herecké prostředí moc v lásce…“

Z hádky manželství

Poprvé se vdávala v jednadvaceti. Vzala si o tři roky staršího Jordiho Niubóa, Čechošpaněla, který tehdy studoval na pražské FAMU produkci a režii. Rozvedli se o čtyři roky později. Pak ji jednou měl fotografovat známý fotograf Herbert Slavík.

Jenže ona nechtěla. Pohádali se. Za čas se náhodou potkali a usmířili. A nakonec se vzali. Dnes už mají jedenadvacetiletého syna Samuela, který – mimochodem – na herectví nemyslí. Více ho prý lákají mezinárodní vztahy.

Minule byla služebná?

Sam i jeho otec mají také rádi sport, a to i ten označovaný jako adrenalinový. Například lyžování ve volném terénu, lezení po skalách. Na rozdíl od Terezy… Jednou to v rozhovoru komentovala: „Když jsme v Dolomitech, tak já se tam procházím se psem a trpím!

Pracuje moje fantazie, co by se klukům všechno mohlo stát. Dokonce na mě vyrukovali s tím, že by si chtěli vyzkoušet heliskiing, vysazení z vrtulníku na hřeben na sníh a následný sjezd na lyžích.

Tak jsem jim to zakázala!“ Přiznává, že je pečovatelka a že ji to doopravdy baví. „Mám podezření, že v minulém životě jsem byla služebná. Žila jsem v nějakém nuzném kamrlíku, ale znamenalo to pro mě bytostné poslání. A byla jsem spokojená.

Jak jinak by se ve mně vzala ta touha, aby bylo všechno perfektní: aby bylo nakoupeno, uklizeno, vyžehleno a uvařeno, pes aby byl vyběhaný…“

Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).
Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).

Přece jen veterina

Co se stalo se snem o léčení zvířat? Došlo na něj, byť jen, jak se u divadla říká, „na hostování“. Před lety chodila, když měla čas, pomáhat kamarádům, kteří tehdy založili naši první nonstop veterinární kliniku.

„Tou dobou zákon zakazoval sestřičkám na veterině sloužit noční, tak jsem byla k ruce já. Svítila jsem baterkou při operacích, když vypadl proud, přidržovala rozvzteklené psy a kočky…“ Prý to byla také dobrá „študýrka“ pro hereckou praxi.

Sledovala emoce majitelů: muže s postavou příznivce sportu sumó, který omdlíval, když jeho pejskovi dávali injekci, důstojnou dámu, která si rvala vlasy, protože její kočičce museli ošetřit tlapku…

Trenéři Elza a Konrád

Elzu, fenku malého münsterlandského ohaře si rodina pořídila v době, kdy Tereza získala ocenění Český lev – proto Elza, lvice. K ní přibyl před pár lety Konrád. Ač by to bylo důstojné jméno pro bernardýna, Konrád je čivava!

„Potřebovala jsem nějakého mazlíka. Měla jsem období, kdy jsem pocítila zvýšenou potřebu něhy, něčeho, co by se ke mně přitulilo, bylo se mnou pořád. Syn pomalu vylétá z hnízda, do toho maminčina nemoc.

Konrád je můj lék na depresi.“ Pejsci se starali nejen o hereččinu dobrou náladu, ale také o její fyzičku. I díky nim je stále štíhlá. Zdůrazňuje, že sportům se nevěnuje, nechodí cvičit, nedrží žádné diety.

Pravidelné venčení, rychlé dlouhé procházky prý dají dostatečně zabrat. „Miluji snad všechna jídla s výjimkou koprové omáčky. Jsem velký gurmet ve spojení s gurmánem, ale jídelní prohřešky hravě vychodím.

Snažím se, aby náš jídelníček byl pestrý, plný ovoce, zeleniny a müsli tyčinek. Ale nakonec to stejně vyhraje svíčková.“

Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.
Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.

Ve zkratce

Narodila se 7. května 1968 v Praze

Maturita na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře

Hrála v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, v pražském Činoherním klubu, v Divadle Na zábradlí, v Divadle na Vinohradech, na Letních shakespearovských slavnostech, v Divadle Ungelt…

Od r. 1993 je bez stálého angažmá

Filmy: např. Citlivá místa (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Má je pomsta (1995 – Český lev za vedlejší roli), Všichni moji blízcí (1999), Dvojrole (2000 – Český lev za hlavní roli)

Seriály: např. Vlak dětství a naděje (1985), Ulice (2005), Dokonalý svět (2010), Terapie II. (2013)

Rodina: manžel Herbert Slavík (54, fotograf), syn Samuel (21), matka Jana Brejchová (77, herečka), bratr z otcovy strany Marek Brodský (57, hudebník, výtvarník, herec)

Kde ji lze vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/tereza-brodska

Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.
Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.

Co řekla o …:

… o sobě: „Ambiciózní? Kéž bych byla aspoň trochu…“

… ještě o sobě: „Jsem pověrčivá a mám svoje rituály. Třeba mám naučenou trasu do ateliéru, kde natáčíme. Nesnáším jakékoliv změny, nejen ve vztazích, ale ani v oblékání, líčení, zkrátka v ničem.

A můj konzervatismus Herbertovi a Samovi vyhovuje, protože mají každý večer teplou večeři.“

… do třetice o sobě: „Co mám po mamince? Občas slyším, že umím být taky pěkně arogantní. Samozřejmě, že mi to ani nepřijde. A jsem přecitlivělá a úzkostná. Po tatínkovi jsem zdědila například kousek jeho příslovečné hypochondrie…“

… o tom, jak být spokojená: „Snažit být v pohodě, mít se aspoň trochu ráda, nezabývat se malichernostmi a trávit co nejvíce času s lidmi, kteří jsou vám blízcí a se kterými se máte rádi. Čas letí a člověk se má radovat z maličkostí.“

… o výchově: „Násilím a zákazy člověk nic nezmůže. Musíte jen v klidu doufat, že si potomek co nejdříve natluče nos a pochopí, že rodiče měli zase jednou pravdu. Ale myslím, že rodiče by měli být dítěti za každou cenu a v jakékoliv situaci oporou.“

Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.
Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Štítky:
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?