Domů     Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
Tereza Brodská: Venčení je lepší než dřina v posilovně
27.10.2020

Drobná dívka s velikými tmavými kukadly. Taková byla, když hrála „starší verzi“ dcerky pošťáka Pumplmě v seriálu Vlak dětství a naděje. Od natáčení uplynulo už neuvěřitelných 35 let! Ale ona je pořád stejná – charismatická, štíhlá, s velikýma vážnýma očima…

Maminkou Terezy Brodské je někdejší slavná herečka, ve své době skutečná hvězda evropského filmu, Jana Brejchová. Tatínkem byl skvělý herec Vlastimil Brodský.

Když se Tereza narodila, byli oba mimořádně vytížení, a tak převzala péči o ni Janina starší sestra Blanka. „U tety Blanky jsem byla od svých šesti měsíců do šesti let. Maminka s tatínkem tehdy prožívali ve své profesi renesanci, tak asi proto.

U Blány byl fajn život. Z tetiných dětí se stali moji sourozenci.“ Rodiče prý jezdili na návštěvu. „Občas přijeli v neděli na svíčkovou nebo si mě brali na víkendy. Byla jsem dítě zahrnované dary.“ Jana Brejchová to jednou komentovala:

„Přišlo mi, že pro Terezku bude daleko výhodnější, když bude vyrůstat mezi dětmi než jenom s rodiči.

Já bych z ní asi vychovala rozmazleného fracka, zahrnovala bych ji vším… V neustálém strachu o ni bych dělala různé blbosti, což moje sestra, zdravotnice, nedělala.“

Brzy na vlastních nohou

Když si pak rodiče vzali dcerku k sobě na stálo, po tetě a její rodině se jí stýskalo: „Nějaká chytrá hlava přišla na to, že bych se teď naopak neměla vídat s tetou a jejími dětmi, snad abych si od nich odvykla. Trvalo to rok a bylo to kruté.

Mám v životě pár takových temných míst, kdy se všichni zúčastnění chovali naprosto nelogicky.

Včetně mě.“ Když bylo Tereze 13 let, Brodský s Brejchovou se rozvedli a Tereziným „macechem“, jak mu sama říká, se na další léta stal další známý herec – Jaromír Hanzlík. Tehdy měla pocit, že ji usurpuje, když se svérázně snažil ji vychovávat.

„Dnes vidím, že po mně chtěl spoustu rozumných věcí. Každopádně přispěl k tomu, že jsem se osamostatnila.“ Bylo jí sedmnáct, když se odstěhovala a začala bydlet sama.

S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.
S Jiřinou Bohdalovou na tiskové konferenci k festivalu Novoměstský hrnec smíchu v roce 2014.

Osudu neutekla…

Ačkoli vyrůstala v uměleckém prostředí, nebo možná právě proto, dlouho si nebyla jistá, čím by chtěla být. Nebo přesněji – ona si jistá byla.

Odjakživa milovala zvířata, a tak se nabízelo studium veterinární medicíny, ale to prý nebylo vzhledem ke vztahu k matematice a chemii reálné. Navíc tatínek z ní chtěl mít pianistku. A maminka malířku! „Herectví se mi snažili znechutit.

Schválně mě brali s sebou na natáčení, kde panovaly bojové podmínky, kde se muselo brzy vstávat, kde nebylo jídlo…“ Stejně se přihlásila na konzervatoř.

„Odmaturovala jsem s vyznamenáním a zdárně absolvovala šestileté studium.“ Stala se z ní výborná herečka, která je a vždycky bude svá. „Obecně vzato jsem nikdy neměla herecké prostředí moc v lásce…“

Z hádky manželství

Poprvé se vdávala v jednadvaceti. Vzala si o tři roky staršího Jordiho Niubóa, Čechošpaněla, který tehdy studoval na pražské FAMU produkci a režii. Rozvedli se o čtyři roky později. Pak ji jednou měl fotografovat známý fotograf Herbert Slavík.

Jenže ona nechtěla. Pohádali se. Za čas se náhodou potkali a usmířili. A nakonec se vzali. Dnes už mají jedenadvacetiletého syna Samuela, který – mimochodem – na herectví nemyslí. Více ho prý lákají mezinárodní vztahy.

Minule byla služebná?

Sam i jeho otec mají také rádi sport, a to i ten označovaný jako adrenalinový. Například lyžování ve volném terénu, lezení po skalách. Na rozdíl od Terezy… Jednou to v rozhovoru komentovala: „Když jsme v Dolomitech, tak já se tam procházím se psem a trpím!

Pracuje moje fantazie, co by se klukům všechno mohlo stát. Dokonce na mě vyrukovali s tím, že by si chtěli vyzkoušet heliskiing, vysazení z vrtulníku na hřeben na sníh a následný sjezd na lyžích.

Tak jsem jim to zakázala!“ Přiznává, že je pečovatelka a že ji to doopravdy baví. „Mám podezření, že v minulém životě jsem byla služebná. Žila jsem v nějakém nuzném kamrlíku, ale znamenalo to pro mě bytostné poslání. A byla jsem spokojená.

Jak jinak by se ve mně vzala ta touha, aby bylo všechno perfektní: aby bylo nakoupeno, uklizeno, vyžehleno a uvařeno, pes aby byl vyběhaný…“

Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).
Tereza Brodská s pejskem Konrádem na zahájeni 3. rocniku 24 hodinoveho Maratonu s roztrousenou sklerozou (MaRS).

Přece jen veterina

Co se stalo se snem o léčení zvířat? Došlo na něj, byť jen, jak se u divadla říká, „na hostování“. Před lety chodila, když měla čas, pomáhat kamarádům, kteří tehdy založili naši první nonstop veterinární kliniku.

„Tou dobou zákon zakazoval sestřičkám na veterině sloužit noční, tak jsem byla k ruce já. Svítila jsem baterkou při operacích, když vypadl proud, přidržovala rozvzteklené psy a kočky…“ Prý to byla také dobrá „študýrka“ pro hereckou praxi.

Sledovala emoce majitelů: muže s postavou příznivce sportu sumó, který omdlíval, když jeho pejskovi dávali injekci, důstojnou dámu, která si rvala vlasy, protože její kočičce museli ošetřit tlapku…

Trenéři Elza a Konrád

Elzu, fenku malého münsterlandského ohaře si rodina pořídila v době, kdy Tereza získala ocenění Český lev – proto Elza, lvice. K ní přibyl před pár lety Konrád. Ač by to bylo důstojné jméno pro bernardýna, Konrád je čivava!

„Potřebovala jsem nějakého mazlíka. Měla jsem období, kdy jsem pocítila zvýšenou potřebu něhy, něčeho, co by se ke mně přitulilo, bylo se mnou pořád. Syn pomalu vylétá z hnízda, do toho maminčina nemoc.

Konrád je můj lék na depresi.“ Pejsci se starali nejen o hereččinu dobrou náladu, ale také o její fyzičku. I díky nim je stále štíhlá. Zdůrazňuje, že sportům se nevěnuje, nechodí cvičit, nedrží žádné diety.

Pravidelné venčení, rychlé dlouhé procházky prý dají dostatečně zabrat. „Miluji snad všechna jídla s výjimkou koprové omáčky. Jsem velký gurmet ve spojení s gurmánem, ale jídelní prohřešky hravě vychodím.

Snažím se, aby náš jídelníček byl pestrý, plný ovoce, zeleniny a müsli tyčinek. Ale nakonec to stejně vyhraje svíčková.“

Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.
Na starším snímku z roku 2007 s manželem Herbertem Slavíkem.

Ve zkratce

Narodila se 7. května 1968 v Praze

Maturita na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře

Hrála v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, v pražském Činoherním klubu, v Divadle Na zábradlí, v Divadle na Vinohradech, na Letních shakespearovských slavnostech, v Divadle Ungelt…

Od r. 1993 je bez stálého angažmá

Filmy: např. Citlivá místa (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Má je pomsta (1995 – Český lev za vedlejší roli), Všichni moji blízcí (1999), Dvojrole (2000 – Český lev za hlavní roli)

Seriály: např. Vlak dětství a naděje (1985), Ulice (2005), Dokonalý svět (2010), Terapie II. (2013)

Rodina: manžel Herbert Slavík (54, fotograf), syn Samuel (21), matka Jana Brejchová (77, herečka), bratr z otcovy strany Marek Brodský (57, hudebník, výtvarník, herec)

Kde ji lze vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/tereza-brodska

Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.
Při pochodu proti rakovině před šesti lety, na snímku s Monikou Absolonovou.

Co řekla o …:

… o sobě: „Ambiciózní? Kéž bych byla aspoň trochu…“

… ještě o sobě: „Jsem pověrčivá a mám svoje rituály. Třeba mám naučenou trasu do ateliéru, kde natáčíme. Nesnáším jakékoliv změny, nejen ve vztazích, ale ani v oblékání, líčení, zkrátka v ničem.

A můj konzervatismus Herbertovi a Samovi vyhovuje, protože mají každý večer teplou večeři.“

… do třetice o sobě: „Co mám po mamince? Občas slyším, že umím být taky pěkně arogantní. Samozřejmě, že mi to ani nepřijde. A jsem přecitlivělá a úzkostná. Po tatínkovi jsem zdědila například kousek jeho příslovečné hypochondrie…“

… o tom, jak být spokojená: „Snažit být v pohodě, mít se aspoň trochu ráda, nezabývat se malichernostmi a trávit co nejvíce času s lidmi, kteří jsou vám blízcí a se kterými se máte rádi. Čas letí a člověk se má radovat z maličkostí.“

… o výchově: „Násilím a zákazy člověk nic nezmůže. Musíte jen v klidu doufat, že si potomek co nejdříve natluče nos a pochopí, že rodiče měli zase jednou pravdu. Ale myslím, že rodiče by měli být dítěti za každou cenu a v jakékoliv situaci oporou.“

Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.
Že ráda a dobře vaří předvedla i v pořadu ČT Hobby naší doby, kde připravovala pečené kuře s pohanka. Recept je jednoduchý. Nejdřív je třeba připravit pohanku. Propláchneme ji a dáme vařit se dvěma kostkami zeleninového bujónu. Kuře osolíme, okořeníme uzeným chilli a dáme do pekáže s kousky másla, pokrájené šalotky a česneku.

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nextfoto

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte