Domů     A zase ta celulitida!
A zase ta celulitida!
27.10.2020

Jakmile se venku začne oteplovat, vykoukne na denní světlo problém, na nějž jsme přes zimu rádi zapomněli – celulitida. Možná už jste ho také objevili a umínili jste si, že letos proti pomerančové kůži něco podniknete. Ale co opravdu pomáhá?

Potíž s celulitidou vyplývá z toho, že při běžném rozsahu vlastně nejde o defekt kůže – a když ano, tak jen kosmetický. Zvýšené ukládání tuku v podkoží je vlastně normálním procesem, proto se proti němu tak těžko bojuje.

U žen ho navíc značně podporuje uspořádání podkožního vaziva i hormony. Dalším faktorem, který se podílí na rozvoji celulitidy, je dědičnost.

Proto u některých žen stačí minimální tuková vrstva v podkoží, která je pro zdraví dokonce nezbytná, a už se na kůži objeví hrbolky.

Nadváha za to nemůže

Skutečně je to tak: Ačkoli celulitida výrazněji vystoupí, když ztloustnete, není přímým důsledkem nabírání na váze. Proto se také jednoduše neztratí při hubnutí. Zachytávání tuku totiž podporuje už sama struktura podkožního vaziva.

Tvoří jakousi síť, takže tukové buňky, které se v ní uchytí, snadno rostou a pak začnou omezovat průtok mezibuněčné tekutiny. Ta zhoustne a začne bránit odplavení látek, které by jinak s mízou odtekly.

Tato stagnace omezuje prokrvení a metabolismus v postižené partii. Kůže ochabuje a její povrchová nerovnost je stále nápadnější. Často tento proces startuje už s hormonálními změnami v pubertě. S přibývajícím věkem se výraznost celulitidy zhoršuje.

Jak vysvětluje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková, je to tím, že kolagenní vlákna slábnou a povolují pod tlakem tukových buněk.

Jak daleko postoupila?

1.stupeň – nepravidelnost kůže je viditelná pouze při stisku, když mezi prsty uchopíme kožní řasu na stehně.

2.stupeň – celulitida se rýsuje při napnutí svalů a také ve stoje i bez tlaku na kůži, vleže mizí.

3.stupeň – hrubé nerovnosti jsou zřetelně viditelné v každé poloze, postižená místa začínají být chladnější, protože v nich vázne prokrvení.

4.stupeň – celulitida je už nejen estetický problém, ale také zdravotní kvůli bolestivosti zvětšené tukové tkáně v podkoží.

Mýty aneb Co nepomůže

Okolo příčin a řešení celulitidy panují různé mýty a omyly, které vyplývají hlavně z nejasné příčiny tohoto problému.

Jak upozorňuje MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7, víme sice, že nejvýraznější vliv na to, jak viditelná celulitida je a kdy se objeví, mají pravděpodobně hormonální a genetické faktory, ale skutečnou příčinu vzniku celulitidy zatím věda neodhalila. Proto následující metody k jejímu zmírnění nevedou.

Pití vody: Pokud budete pít větší množství vody, měli byste tím podpořit oběh lymfy a ta bude vyplavovat škodliviny a usazené látky z podkoží. Zní to hezky, ale je to jen teorie, která v praxi bohužel nefunguje.

Stejně jako opačný názor, který viní ze vzniku celulitidy naopak nadměrný příjem tekutin. Ovšem pokud se pokusíte pití omezit, zjistíte znovu, že na celulitidu to nemá žádný vliv.

Jak uvádí MUDr. Kravciv, existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy. A dodává, že tukové buňky obsahují jen asi 10 % vody. Snížení zadržované vody proto mělo na celulitidu minimální vliv.

Hubnutí: Zeštíhlení sice zlepší linie těla, ale nezmění strukturu kůže. Při velké redukci váhy tak může opticky celulitida zčásti ustoupit, ale kůže se nevyhladí, jak bychom si přáli.

Opalování: Ani to nepomáhá, UV záření naopak vzhled celulitidy ještě zhorší, protože volné radikály, které v kůži po vystavení ultrafialovým paprskům vznikají, vedou k rozpadu kolagenu a elastinu.

Tedy právě těch struktur, které pleť udržují vypnutou a pružnou. Poškození slunečním zářením tak učiní celulitidu ještě viditelnější, jak upozorňuje Petra Řehořková.

Očista organismu: Zdravější jídelníček a pití čajů podporující vylučování škodlivých látek ledvinami nebo játry sice celkově prospívá, ale nedokáže ovlivnit stav podkožního vaziva, což je právě ta síť, která tukové zhrubnutí kůže udržuje.

Nejúčinnější je lymfodrenáž

Lymfodrenáž je masáž, ať už ruční nebo přístrojová, která mechanickým tlakem skutečně dokáže to, co mylně slibuje nadměrné pití vody – uvést stagnující lymfu v podkoží do pohybu.

Efekt lymfatické masáže by měl být znát už po prvním ošetření, pro dlouhodobé výsledky je však třeba více trpělivosti a opakování lymfodrenáží.

Jak vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic, optimální péče představuje deset opakování při 2 až 3 masážích týdně a následně udržování alespoň jednou měsíčně.

Pokročilou celulitidu v pozdější fázi sice lymfatická masáž zcela neodstraní, dokáže ji ale velmi účinně zmírnit.

Jak působí?

Při masáži se jemnými krouživými pohyby v podkoží uvolňují usazeniny, které pak tělo s lymfou vyloučí. Lymfatický systém má fungovat jako čistička odpadních látek. Je-li tato čistička zanesená, zpomaluje se proudění lymfy i odvádění odpadních látek.

Tukové buňky pak usazeninami získávají na objemu a výsledkem je známá celulitida.

Masáž je relaxační, jde do menší hloubky než klasická sportovní nebo regenerační, protože lymfatický systém je blíže ke kůži než svaly. Výjimkou po této proceduře není ani tmavá moč, která ukazuje na množství látek vyloučených z lymfatického systému.

Po lymfatické masáži proto zvyšte příjem tekutin alespoň o jeden litr, aby se uvolněné látky mohly z těla odplavit, doporučuje Petra Řehořková.

Prospívá i cvičení

Pravidelný sport rozproudí krevní a lymfatický systém, urychlí odplavení odpadních látek, posílí svaly, prokrví a tím vyživí kůži a podpoří odbourávání tukových usazenin.

Na posílení hýžďových svalů je vhodné dělat denně tři série hlubokých dřepů s předkročenou levou nebo pravou nohou, radí trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. Pokud se současně snažíte zhubnout, pak nejvíce prospívá silový trénink. Posílení a zpevnění svalů totiž podpoří i zpevnění podkoží a vypnutí pleti.

Byliny proti celulitidě

Mají sice jen podpůrný účinek, ale dobře doplní efekt lymfatické masáže i cvičení. Používají se výtažky určitých rostlin, které kůži zpevňují a podporují prokrvení.

Břečťan: Výtažek pomáhá obnovit pružnost a pevnost kůže, proto se využívá k ošetření celulitidy i strií. V lidovém léčitelství je to tradiční prostředek pro regeneraci kůže, pomáhá proti plísňovým infekcím nohou nebo při hojení poraněné kůže.

Káva: Kofein je oblíbeným prostředkem při ošetřování celulitidy, protože podporuje nejen prokrvení, ale odvádění zadržované tekutiny v podkoží. Pro viditelný efekt je ale nutné aplikace přípravku s kofeinem provádět pravidelně.

Rozmarýn: Výrazně podporuje prokrvení a tím kůži prohřívá, hodí se i do koupelí. Má také hojivé účinky.

Mořské řasy: Výtažky podporují metabolismus a odplavování odpadových látek. Zábal si můžete připravit i podomácku z mořských řas mletých na prášek. Mleté řasy zalijte horkou vodou, rozmíchejte na hustou pastu a tu naneste na místa s celulitidou. Obalte potravinářskou fólií a ručníkem a nechte 40 minut působit.

Skořice: Kůži výrazně prohřívá a tím zlepšuje prokrvení i odplavování odpadních látek. Snadno se dá použít i pro šetření celulitidy v domácích podmínkách. Pro zábal smíchejte 5 lžic mleté skořice se 2 kelímky hustého bílého jogurtu a lžičkou olivového oleje.

Směs krouživými pohyby pečlivě vmasírujte do pokožky a pak zabalte potravinářskou fólií. Sledujte, zdali kůže nesvědí nebo nepálí, skořice může působit dráždivě. Pokud budete zábal dobře snášet, lze ho aplikovat na 30 minut až 2x týdně.

     
     

Co nabízí estetická chirurgie

Pomocí může být hlavně při pokročilé celulitidě, kdy se už nedaří vzhled kůže uspokojivě zlepšit jinými metodami. Jaké procedury patří momentálně mezi nejúčinnější?

Mezoterapie & aquaforéza

Při mezoterapii se drobnými vpichy do kůže injekčně vpravují různé aktivní látky. Mezoterapie tak může být účinným řešením proti vráskám, padání vlasů, oblíbená je ale také coby terapie celulitidy.

Do tukových vrstev kůže se v tomto případě vpravují látky, které mají napomoci rozpuštění tukové tkáně, což vede k redukci dolíčků a vyhlazení pleti.

Novinkou je tzv. aquaforéza, tedy neinvazivní mezoterapie. Při ní se kombinuje ošetření laserem, které kůži připraví na absorpci aktivních látek, samotná aplikace aktivních látek a následné ošetření pleti elektrickými pulzy.

Výsledkem je vypnutí pleti a obnovení regeneračních procesů v ní, což obojí zlepšuje vzhled celulitidy.

Neinvazivní liposukce

Při liposukci odsává plastický chirurg nežádoucí tuk z předem vytyčených oblastí, tedy i stehen a zadečku.

Pro redukci celulitidy je nicméně vhodnější liposukce neinvazivní, při níž radiofrekvenční vlna prostupuje hluboko do pokožky, kde stimuluje smrštění tukových buněk a vyloučení jejich obsahu lymfatickým systémem.

Především ale působí na kolagenní vlákna, která posiluje, a díky tomu podporuje vypnutí pleti a odstranění pomerančové kůže.

Rázová vlna

Při rázové vlně je kůže vystavena kmitajícím akustickým rázovým pulzům, které ve tkáních obnovují regenerační a hojivé procesy.

Dochází tak ke zlepšení prokrvení, stimuluje se produkce kolagenu a díky tomu opět dochází k vypnutí a zpevnění pleti a odstranění hrbolků a dolíčků, tolik typických pro celulitidu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk