Domů     A zase ta celulitida!
A zase ta celulitida!
27.10.2020

Jakmile se venku začne oteplovat, vykoukne na denní světlo problém, na nějž jsme přes zimu rádi zapomněli – celulitida. Možná už jste ho také objevili a umínili jste si, že letos proti pomerančové kůži něco podniknete. Ale co opravdu pomáhá?

Potíž s celulitidou vyplývá z toho, že při běžném rozsahu vlastně nejde o defekt kůže – a když ano, tak jen kosmetický. Zvýšené ukládání tuku v podkoží je vlastně normálním procesem, proto se proti němu tak těžko bojuje.

U žen ho navíc značně podporuje uspořádání podkožního vaziva i hormony. Dalším faktorem, který se podílí na rozvoji celulitidy, je dědičnost.

Proto u některých žen stačí minimální tuková vrstva v podkoží, která je pro zdraví dokonce nezbytná, a už se na kůži objeví hrbolky.

Nadváha za to nemůže

Skutečně je to tak: Ačkoli celulitida výrazněji vystoupí, když ztloustnete, není přímým důsledkem nabírání na váze. Proto se také jednoduše neztratí při hubnutí. Zachytávání tuku totiž podporuje už sama struktura podkožního vaziva.

Tvoří jakousi síť, takže tukové buňky, které se v ní uchytí, snadno rostou a pak začnou omezovat průtok mezibuněčné tekutiny. Ta zhoustne a začne bránit odplavení látek, které by jinak s mízou odtekly.

Tato stagnace omezuje prokrvení a metabolismus v postižené partii. Kůže ochabuje a její povrchová nerovnost je stále nápadnější. Často tento proces startuje už s hormonálními změnami v pubertě. S přibývajícím věkem se výraznost celulitidy zhoršuje.

Jak vysvětluje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková, je to tím, že kolagenní vlákna slábnou a povolují pod tlakem tukových buněk.

Jak daleko postoupila?

1.stupeň – nepravidelnost kůže je viditelná pouze při stisku, když mezi prsty uchopíme kožní řasu na stehně.

2.stupeň – celulitida se rýsuje při napnutí svalů a také ve stoje i bez tlaku na kůži, vleže mizí.

3.stupeň – hrubé nerovnosti jsou zřetelně viditelné v každé poloze, postižená místa začínají být chladnější, protože v nich vázne prokrvení.

4.stupeň – celulitida je už nejen estetický problém, ale také zdravotní kvůli bolestivosti zvětšené tukové tkáně v podkoží.

Mýty aneb Co nepomůže

Okolo příčin a řešení celulitidy panují různé mýty a omyly, které vyplývají hlavně z nejasné příčiny tohoto problému.

Jak upozorňuje MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7, víme sice, že nejvýraznější vliv na to, jak viditelná celulitida je a kdy se objeví, mají pravděpodobně hormonální a genetické faktory, ale skutečnou příčinu vzniku celulitidy zatím věda neodhalila. Proto následující metody k jejímu zmírnění nevedou.

Pití vody: Pokud budete pít větší množství vody, měli byste tím podpořit oběh lymfy a ta bude vyplavovat škodliviny a usazené látky z podkoží. Zní to hezky, ale je to jen teorie, která v praxi bohužel nefunguje.

Stejně jako opačný názor, který viní ze vzniku celulitidy naopak nadměrný příjem tekutin. Ovšem pokud se pokusíte pití omezit, zjistíte znovu, že na celulitidu to nemá žádný vliv.

Jak uvádí MUDr. Kravciv, existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy. A dodává, že tukové buňky obsahují jen asi 10 % vody. Snížení zadržované vody proto mělo na celulitidu minimální vliv.

Hubnutí: Zeštíhlení sice zlepší linie těla, ale nezmění strukturu kůže. Při velké redukci váhy tak může opticky celulitida zčásti ustoupit, ale kůže se nevyhladí, jak bychom si přáli.

Opalování: Ani to nepomáhá, UV záření naopak vzhled celulitidy ještě zhorší, protože volné radikály, které v kůži po vystavení ultrafialovým paprskům vznikají, vedou k rozpadu kolagenu a elastinu.

Tedy právě těch struktur, které pleť udržují vypnutou a pružnou. Poškození slunečním zářením tak učiní celulitidu ještě viditelnější, jak upozorňuje Petra Řehořková.

Očista organismu: Zdravější jídelníček a pití čajů podporující vylučování škodlivých látek ledvinami nebo játry sice celkově prospívá, ale nedokáže ovlivnit stav podkožního vaziva, což je právě ta síť, která tukové zhrubnutí kůže udržuje.

Nejúčinnější je lymfodrenáž

Lymfodrenáž je masáž, ať už ruční nebo přístrojová, která mechanickým tlakem skutečně dokáže to, co mylně slibuje nadměrné pití vody – uvést stagnující lymfu v podkoží do pohybu.

Efekt lymfatické masáže by měl být znát už po prvním ošetření, pro dlouhodobé výsledky je však třeba více trpělivosti a opakování lymfodrenáží.

Jak vysvětluje Petra Řehořková z Petra Clinic, optimální péče představuje deset opakování při 2 až 3 masážích týdně a následně udržování alespoň jednou měsíčně.

Pokročilou celulitidu v pozdější fázi sice lymfatická masáž zcela neodstraní, dokáže ji ale velmi účinně zmírnit.

Jak působí?

Při masáži se jemnými krouživými pohyby v podkoží uvolňují usazeniny, které pak tělo s lymfou vyloučí. Lymfatický systém má fungovat jako čistička odpadních látek. Je-li tato čistička zanesená, zpomaluje se proudění lymfy i odvádění odpadních látek.

Tukové buňky pak usazeninami získávají na objemu a výsledkem je známá celulitida.

Masáž je relaxační, jde do menší hloubky než klasická sportovní nebo regenerační, protože lymfatický systém je blíže ke kůži než svaly. Výjimkou po této proceduře není ani tmavá moč, která ukazuje na množství látek vyloučených z lymfatického systému.

Po lymfatické masáži proto zvyšte příjem tekutin alespoň o jeden litr, aby se uvolněné látky mohly z těla odplavit, doporučuje Petra Řehořková.

Prospívá i cvičení

Pravidelný sport rozproudí krevní a lymfatický systém, urychlí odplavení odpadních látek, posílí svaly, prokrví a tím vyživí kůži a podpoří odbourávání tukových usazenin.

Na posílení hýžďových svalů je vhodné dělat denně tři série hlubokých dřepů s předkročenou levou nebo pravou nohou, radí trenérka fitness pro ženy Contours Markéta Brožová. Pokud se současně snažíte zhubnout, pak nejvíce prospívá silový trénink. Posílení a zpevnění svalů totiž podpoří i zpevnění podkoží a vypnutí pleti.

Byliny proti celulitidě

Mají sice jen podpůrný účinek, ale dobře doplní efekt lymfatické masáže i cvičení. Používají se výtažky určitých rostlin, které kůži zpevňují a podporují prokrvení.

Břečťan: Výtažek pomáhá obnovit pružnost a pevnost kůže, proto se využívá k ošetření celulitidy i strií. V lidovém léčitelství je to tradiční prostředek pro regeneraci kůže, pomáhá proti plísňovým infekcím nohou nebo při hojení poraněné kůže.

Káva: Kofein je oblíbeným prostředkem při ošetřování celulitidy, protože podporuje nejen prokrvení, ale odvádění zadržované tekutiny v podkoží. Pro viditelný efekt je ale nutné aplikace přípravku s kofeinem provádět pravidelně.

Rozmarýn: Výrazně podporuje prokrvení a tím kůži prohřívá, hodí se i do koupelí. Má také hojivé účinky.

Mořské řasy: Výtažky podporují metabolismus a odplavování odpadových látek. Zábal si můžete připravit i podomácku z mořských řas mletých na prášek. Mleté řasy zalijte horkou vodou, rozmíchejte na hustou pastu a tu naneste na místa s celulitidou. Obalte potravinářskou fólií a ručníkem a nechte 40 minut působit.

Skořice: Kůži výrazně prohřívá a tím zlepšuje prokrvení i odplavování odpadních látek. Snadno se dá použít i pro šetření celulitidy v domácích podmínkách. Pro zábal smíchejte 5 lžic mleté skořice se 2 kelímky hustého bílého jogurtu a lžičkou olivového oleje.

Směs krouživými pohyby pečlivě vmasírujte do pokožky a pak zabalte potravinářskou fólií. Sledujte, zdali kůže nesvědí nebo nepálí, skořice může působit dráždivě. Pokud budete zábal dobře snášet, lze ho aplikovat na 30 minut až 2x týdně.

     
     

Co nabízí estetická chirurgie

Pomocí může být hlavně při pokročilé celulitidě, kdy se už nedaří vzhled kůže uspokojivě zlepšit jinými metodami. Jaké procedury patří momentálně mezi nejúčinnější?

Mezoterapie & aquaforéza

Při mezoterapii se drobnými vpichy do kůže injekčně vpravují různé aktivní látky. Mezoterapie tak může být účinným řešením proti vráskám, padání vlasů, oblíbená je ale také coby terapie celulitidy.

Do tukových vrstev kůže se v tomto případě vpravují látky, které mají napomoci rozpuštění tukové tkáně, což vede k redukci dolíčků a vyhlazení pleti.

Novinkou je tzv. aquaforéza, tedy neinvazivní mezoterapie. Při ní se kombinuje ošetření laserem, které kůži připraví na absorpci aktivních látek, samotná aplikace aktivních látek a následné ošetření pleti elektrickými pulzy.

Výsledkem je vypnutí pleti a obnovení regeneračních procesů v ní, což obojí zlepšuje vzhled celulitidy.

Neinvazivní liposukce

Při liposukci odsává plastický chirurg nežádoucí tuk z předem vytyčených oblastí, tedy i stehen a zadečku.

Pro redukci celulitidy je nicméně vhodnější liposukce neinvazivní, při níž radiofrekvenční vlna prostupuje hluboko do pokožky, kde stimuluje smrštění tukových buněk a vyloučení jejich obsahu lymfatickým systémem.

Především ale působí na kolagenní vlákna, která posiluje, a díky tomu podporuje vypnutí pleti a odstranění pomerančové kůže.

Rázová vlna

Při rázové vlně je kůže vystavena kmitajícím akustickým rázovým pulzům, které ve tkáních obnovují regenerační a hojivé procesy.

Dochází tak ke zlepšení prokrvení, stimuluje se produkce kolagenu a díky tomu opět dochází k vypnutí a zpevnění pleti a odstranění hrbolků a dolíčků, tolik typických pro celulitidu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,