Domů     Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
19.5.2024

Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook.

Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně snížit.

Co je telemedicína

Lékař se s vámi může propojit na dálku a získat tak od vás informace o tlaku, tepu, či teplotě.

Stačit by vám na to měl chytrý telefon, anebo notebook, přes ně se s lékařem můžete spojit prostřednictvím videa, e-mailu či bezdrátových přístrojů, které by měly mít k dispozici obě strany. Říká se tomu telekonzultace.

Pokud lékař zhodnotí vaše data o tělesných funkcích na dálku, jde o telemonitoring či přenos dat. Lékaři tento fenomén začínají využívat u diabetiků, kteří potřebují výrazně zhubnout, či u kardiaků.

Prozatím ovšem telemedicínu v rámci pilotních projektů provádí jen pár odborných zdravotnických pracovišť. Problémem je zřejmě fakt, že je součástí tzv.

elektronizace zdravotnictví, která byla do našeho právního systému zařazena teprve loni (po schválení českým Parlamentem). Naproti tomu další součásti telemedicínské péče dnes již aktivně využíváme. Jde například o eRecept a eNeschopenku.

Vedoucí obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Martin Matoulek:„Telemedicína neznamená, že voláme lékaři, ale znamená to přenos dat.

V našem oboru jde především o sběr dat o jídle a pohybu, která se shromáždí a odesílají do úložiště, kde dojde k jejich vyhodnocení a k návrhu řešení.“

Jak se k ní dostanete?

Pokud toužíte po štíhlejší postavě, jděte za takovým odborníkem, který telemedicínu podporuje.

V Praze jde například o obezitologické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde vám zdarma stáhnou aplikaci do mobilu či notebooku, která vám bude monitorovat nejen jak jíte, ale i to, jak se hýbete.

Pohlídá vám dokonce zápisy o hladině cukru v krvi a nálady jako je stres, či bolest. K tomu si přes fit náramky a chytré hodinky můžete změřit krevní tlak.

Aplikace veškerá data uloží a váš terapeut je pak na dálku zkontroluje, zhodnotí efekt probíhající léčby, případně vám předá další pokyny.

V aplikaci najdete lékaře

Stejná data si můžete spojit přes webové stránky www.casprozdravi.cz, najdete tam aplikace pro iOS i Android, k dispozici budete mít také seznamy lékařů se stálou pohotovostí.

Podobnou službu vám udělá i aplikace MEDDI, k níž se dostanete přes webovou stránku www.mladilekari.cz a www.medi.com.

V současné době je v ní zaregistrováno více než 4 700 praktických lékařů, pediatrů a dalších specialistů, mohou ji používat i pacienti Masarykova onkologického ústavu.

Od loňského podzimu lze také využívat aplikaci mojeEUC (více na www.euc.cz) , jejíž součástí je telemedicínská služba Lékař online 24/7. Pokud jde o vašeho praktika, stačí se jej otázat, zda telemedicínu již provozuje.

A pamatujte! Když budete sledovat svou hmotnost a hodnoty krevního cukru v jednotlivých souvislostech, budete mnohem úspěšnější než ten, který vše sleduje náhodně.

Kdo již telemedicínu využívá

*V současnosti řeší hlavně diagnostiku a léčbu covid-19.

*Časté dotazy přes ní jdou k běžným problémům, jako jsou nachlazení, bolest zad či bolest hlavy.

*Internisté ji využívají u chronických onemocnění, která se zaléčí a pak se průběžně sleduje momentální stav. Jde například o diabetiky.

Co se připravuje

*VZP realizuje s Národním telemedicínským centrem v Olomouci celostátní projekt telefonického kontaktu a pro IKEM péči o kardiologické pacienty. V budoucnosti by až 35 % veškerých medicínských kontaktů mohlo fungovat právě přes telemedicínu.

*Přenos dat/snímků ke specialistovi.

*Konzultace mezi lékařskými specialisty za účelem řešení případu.

Hudba budoucnosti

*V Ostravě funguje samostatné telemedicínské centrum, které spolupracuje s Národním počítačovým centrem při VŠB-Technické univerzitě v Ostravě, jehož superpočítač Karolína zpracovává objemná data z předoperačních vyšetření a vytváří 3D modely jater konkrétních pacientů.

A lékaři nadšeně hovoří o budoucích operacích, kdy se s využitím prvků rozšířené reality propojí laparoskopický obraz s 3D vizualizací.

Kdy telemedicína není vhodná

Tam, kde je důležité vizuální posouzení.

Lékař totiž musí vidět, zda je jeho pacient v bolestivém předklonu, při chůzi se zadýchává, drží se za podbřišek, napadá na jednu nohu, motá se, je bledý, má zažloutlá bělma, vzedmuté břicho, či je opocený, anebo nervózně podupává. To vše mu dálkový přenos dat neřekne.

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock (úvodní), Unsplush

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,