Domů     Světlana Witowská: Nesnáším žehlení košil
Světlana Witowská: Nesnáším žehlení košil
22.4.2020

Světlana Witowská žije na plno. Vstává ve tři čtvrtě na čtyři ráno, už v šest ji můžete vidět na televizní obrazovce. Zbytek dne patří rodině, dvouapůlročnímu Filipovi, třináctiletému Viktorovi a dalším třem dětem jejího manžela (13, 10 a 7 let)…

K tomu ráda čte, cvičí a vaří. Evidentně je spokojená.

V kolik chodíte spát?

Jedna věc je, v kolik ulehnu a v kolik skutečně usnu. Někdy mi to vyjde a ulehnu dřív, dřív než v jedenáct mi to ale vyjde málokdy. Filip chodívá spát třeba až v půl desáté večer, takže dřív než v půl desáté se do postele nedostanu nikdy.

A musím být hodně unavená, abych usnula v půl jedenácté. Já vůbec nejsem ranní ptáček, klidně bych dokázala být vzhůru do čtyř do rána a pak spát celý den. To ale teď nemůžu. Mám to otočený.

Sada pamětních mincí, aby Filip, až vyroste, věděl, čím platili jeho rodiče, když se narodil.
Sada pamětních mincí, aby Filip, až vyroste, věděl, čím platili jeho rodiče, když se narodil.

Kdo ráno hlídá Filípka?

Jednou týdně chodí do školky a to ho vypravuje tatínek. Já připravím vše potřebné a tatínek to zvládne. A na ostatní dny se k nám vždy nastěhuje moje maminka. Ono to ale není zas tak strašné. Když ráno odcházím, on spí, probudí se v osm a v jedenáct jsem doma.

Spíš si říkám, jestli se ráno neprobudil a co tam s ním tatínek asi tak zažívá. Párkrát se mi stalo, že jsem ho slyšela, jak za mnou volal: „Maminko, maminko!“ A tatínek ho chlácholil slovy:

„Maminka jde do práce, chlapi ještě spinkaj.“ To se za ten rok stalo asi dvakrát.

Fotbalová kartička mého syna Viktora. Hraje fotbal a každý rok má novou.
Fotbalová kartička mého syna Viktora. Hraje fotbal a každý rok má novou.

Na svých bedrech nemáte jen péči o malého Filipa, ale taky o třináctiletého Viktora a tři děti svého manžela. Vypadá to, že jste hodně velká rodina. Jak to u vás vypadá?

Viktor je jeden týden u nás a jeden týden u jeho táty (sportovní komentátor Robert Záruba), se kterým ho máme ve střídavé péči. A kluci jsou u nás každou středu a jednou za 14 dní o víkendu. Takže tak 11 dní za měsíc jsou u nás.

Samozřejmě s námi jezdí na dovolenou, tráví s námi Vánoce. Když jedeme na dovolenou, jsme jako Hujerovi z filmu Marečku, podejte mi pero. Jsme opravdu velká rodina.

Jste obklopena samými mužskými. Necítíte se ve vyloženě mužském kolektivu sama? Nechtělo by to holčičku?

Ta už nebude. Mám ale dvě neteře a ten nedostatek holčiček přímo v naší rodině si kompenzuji na nich.

Soška bohyně plodnosti. Dostali jsme ji od známých a do roka se nám narodil Filípek.
Soška bohyně plodnosti. Dostali jsme ji od známých a do roka se nám narodil Filípek.

Cítíte se dobře obklopena tolika dětmi? Z jak velké rodiny pocházíte vy?

Z normální, jsme dvě holky. Už jsem si zvykla. Oni jsou už velmi samostatní, pohrají si mezi sebou, v baráku se jakoby rozprostřou. Já jsem pro ně důležitá snad jen na jídlo.

Co jim vaříte?

Nejraději mají špagety, rizoto, pečená masa s omáčkami a knedlíky. Klasická česká jídla, a to ve velkém množství. Oni jsou dost rozjedení. Nedávno jim máma smažila palačinky – usmažit 64 palačinek, které snědli, trvalo 3 hodiny. Ke svíčkové snědí 49 knedlíků.

Všechno už dělám v papiňáku. U jednoho stolu se ale scházíme jednou za čtrnáct dní. Kdyby to bylo každý den, tak bych asi nemohla chodit do práce.

Není tomu tak dávno, co jste se přestěhovali do nového domečku. Už si připadáte jako paní domu?

Samozřejmě. Stěhovali jsme se krátce po Filípkově narození, když jsme zjistili, že se do našeho starého bytu nevejdeme. Tak jsme ve stejné čtvrti, kde jsme bydleli před tím, koupili domek, zrekonstruovali jsme ho a už si v něm rok a půl bydlíme.

Elektronická čtečka. Ta se mnou chodí všude. Mám v ní všechny své oblíbené knihy.
Elektronická čtečka. Ta se mnou chodí všude. Mám v ní všechny své oblíbené knihy.

Také jste při rekonstrukci přiložila ruku k dílu?

V té době se nám narodil Filípek, takže já to vždy maximálně přijela s kočárkem okouknout. Ale protože tomu vůbec nerozumím, tak jsem se vždycky jen podívala, jestli dělníci pracují. Pracovali, takže to bylo v pořádku.

Určitě jste ale měla nějakou představu, jak by domek ve výsledku měl vypadat…

Měli jsme představu v podobě počtu místností, koupelen a záchodů, kterou jsme předložili architektovi a ten ji zcela naplnil.

Má oblíbená rajčatová polévka.
Má oblíbená rajčatová polévka.

Nábytek jste si pořizovali nový, nebo jste ho jen přestěhovali ze starého bytu?

Ten jsme si vzali ze starého bytu. Při počtu pěti dětí jste dosti pod tlakem a nemá smysl kupovat nic nového. Možná až budeme sami, tak si něco nového koupíme. Jenom klukům jsme kupovali nový pokoj, nové postele a udělali jsme si novou ložnici. Každý má třeba v rámci ložnice svou vlastní šatničku.

Pálivé bonbony. Připomínají mi Ameriku, protože jsme si je koupili v New Yorku. Manžel mi je vozí ze služebních cest.
Pálivé bonbony. Připomínají mi Ameriku, protože jsme si je koupili v New Yorku. Manžel mi je vozí ze služebních cest.

Už jste se zabydlela? Cítíte se tam jako doma?

Už tam bydlíme přes rok rok a ano, cítím se tam doma. Chvíli mi to ale trvalo. Nejdéle jsem si asi zvykala na troje schody – máme sklep a dvě patra. Zpočátku jsem pořád lítala po schodech nahoru a dolů. S batohem na zádech a s dítětem v náručí.

Pak mi kamarádka poradila, že si mám věci postupně odkládat na schody a pak je přemístit najednou. A tak to dělám dodnes.

Jaký máte vztah k domácím pracem?

Beru je jako nutnost, ale moc je nemusím. Nesnáším žehlení košil. Naštěstí mám paní, která k nám jednou za týden chodí uklízet. Raději čas věnuju něčemu, co mě baví, než, abych uklízela a žehlila. A tu holčinu, která k nám chodí, to naopak baví.

Z květin mám nejraději chryzantému.
Z květin mám nejraději chryzantému.

Máte toho na svých bedrech opravdu hodně. Jak odpočíváte?

Odpočívat chodím do fitka, odpočívám tedy aktivně. To mě pořád baví. A ráda spím a čtu.

Co teď čtete?

Samé detektivky, které mě dokáží tak vtáhnout do děje, že i zapomenu na to, že mám druhý den ve čtyři vstávat. Nedávno jsem se takto přistihla v půl druhé ráno. Knížku dokážu přečíst za dva dny.

Tenisky. Moc ráda cvičím a bez nich by to snad ani nešlo.
Tenisky. Moc ráda cvičím a bez nich by to snad ani nešlo.

Jakou máte teď rozečtenou?

Teď mám rozečtenou jednu poměrně drsnou od spisovatelky Mo Hayder. Knížky jsou opravdu mou slabostí. Poté, co jsme z kufru při cestě na dovolenou několikrát museli kvůli nadváze vyndavat mé knihy, koupil mi manžel čtečku. To je skvělá věc. Vejde se do ní spousta knížek a nic neváží.

Světlana Witowská Zárubová ve zkratce

– Narodila se 6. 1. 1973, vystudovala Právnickou fakultu v Praze, pracovala v Mladé frontě Dnes, ČTK, ČT, na Primě a v současné době v ranních zprávách Studia 6 České televize.

– Byla vdaná za sportovního komentátora Roberta Zárubu, se kterým má 13letého syna Viktora.

V roce 2010 se provdala za Petra Witowského a v dubnu o rok později se jí narodil syn Filip.

Svíčková Wellington (suroviny upravené dle chuti našich dětí)

Vepřovou panenku osolíme a opepříme, pokapeme olivovým olejem, do masa vetřeme worchestrovou omáčku a zabalené v potravinové fólii necháme 2 hodiny odležet v chladnu. Pak panenku opečeme ze všech stran v rozpáleném oleji a potřeme hořčicí.

Mezi tím si připravíme dušený špenát. Na potravinovou fólii poklademe plátky parmské šunky, na ni přidáme špenát a rozetřeme tak, aby se do něj pomocí fólie dala zabalit celá vychlazená panenka. Špenát by neměl nikde protéct.

Vyválené listové těsto si připravíme na plech a zabalíme do něj panenku obalenou v šunce a špenátu. Těsto nahoře propícháme vidličkou a potřeme žloutkem.

V předehřáté troubě na 200 °C pečeme 35-40 minut (za chvíli teplotu snížíme na 180), pak necháme 15 minut odpočinout mimo troubu a můžeme podávat. My to doma jíme bez přílohy.

Text: Jana Tržilová, foto: Dan Zahrádka, za líčení děkujeme pražské Škole líčení Surface, www.surfacemakeup.cz

Předchozí článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého