Domů     Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
od 22.7.2022

Po neutěšeném dětství se na umělecké škole zamilovala, pak vdala. Za čas dítě a pak rozvod. A potom řada mužů, které do svého života s láskou přijímala, aby je z něho za kratší či delší dobu se zklamáním vykazovala. Dnes je spokojená. I díky meditacím…

Jak už naznačeno, Světlana Nálepková nepatří k těm, kdo považují dětství za nejšťastnější část svého života. Její otec byl vysoce postavený důstojník Československé lidové armády, přesvědčený komunista, stalinovec.

Mimochodem, šlo o bratra hrdiny Sovětského svazu kapitána Jána Nálepky. Maminka byla učitelka, její předkové přišli do Čech z Ruska.

reklama

„Spojení mé mámy, intelektuálky, s otcem, který byl z východního Slovenska, vojákem z povolání, který navíc celý život dost pil, bylo naprosto nefunkční.“ Herečka mluvívá o otcově surovosti a o strachu o matku, která nenašla odvahu k rozvodu, protože se bála, že by o Světlanu a její sestru přišla… „U nás bylo domácí násilí na denním pořádku.“

K umění od kolébky

Maminka, která učila na AMU, si údajně už při Světlanině narození vysnila, že tahle její dcera bude zpěvačkou. A držela se toho, ve škole Světlanu přihlásila do každého kroužku, o němž se domnívala, že by ji mohl na uměleckou kariéru připravit.

A protože Světlana byla skutečně talentovaná, podařilo se – dostala se na hudebně-dramatický obor konzervatoře. Tam se seznámila se spolužákem Michalem Nesvadbou, synem herce Národního divadla a později známým mimem.

reklama

Jeden čas společně s Michalem úspěšně vystupovali coby Mimtrio (třetím do party by Václav Upír Krejčí). V roce1985 se vzali a narodila se jim dcera Josefina. Manželé ale byli jen pět let. Dnes už jsou díky Josefíně dvojnásobnými prarodiči.

Doma nad Berounkou

Do obce na Berounsku se z Prahy odstěhovala už před lety. Koupila tehdy stavení zralé na zásadní rekonstrukci.

Dnes je z něj velký útulný dům, jehož středobodem je světnice se „spací“ pecí, na zápraží pergola s posezením, letní kuchyně… „Nelituju, že jsem se z Prahy odstěhovala.

reklama

Když sem přijedu, je to vždycky pro mě úplná terapie a relax.“ V podkroví bydlí dcera Josefína s manželem, hercem Ondřejem Kavanem, a syny Michalem a Kristiánem. Jakmile se udělá hezky, tak žijeme venku.

Postavila jsem si ve vzdálenějším koutu zahrady i jakousi meditárnu, kde pravidelně cvičím.“ V poslední době přibyla vedle původního dobu ještě další stavba – v podkroví je ubytování pro hosty, tzv.

Výhledna (výhled odtud do údolí Berounky je vskutku úžasný), a v přízemí větší prostory vhodné pro pořádání seminářů, kurzů a podobně.

Pejsek z prasátka…

Jednou herečka v rozhovoru vyprávěla, že už od malička se sestrou Táňou „…přitáhly domů každou chvíli nějaké zvíře a pak jsme sváděly marný boj o jeho setrvání v naší domácnosti.“ Prvním psem, kterého se podařilo prosadit, byla fenka knírače Arlanda, kterou Světlana Nálepková tajně koupila z peněz našetřených do prasátka.

„Nejošklivější štěně z vrhu, které nikdo nechtěl, jsem koupila od chovatele a pár dnů ho doma schovávala. Pak všechno prasklo, neobešlo se to bez křiku, ale nakonec zůstala. Měli jsme ji 12 let.“ Psi patří do domácnosti Světlany Nálepkové dodnes. A nejen psi.

Na svět se dívá z koňského hřbetu

S jedním s minulých partnerů také chovala ovce. A hlavně se zamilovala do koní. Jako skoro všechno v mém životě, bylo to, že jsem začala jezdit na koni, náhoda. Jezdila jsem s dcerou do Orlických hor za kamarádkou, která měla dva koně.

Nejprve jsem jezdit nechtěla, ale kamarádka zavelela a už jsem byla v sedle. Po dvou týdnech jsem se toho naučila docela dost a po návratu jsemzjistila, že mi koně chybějí.

Tak jsem si v Davli zaplatila kurz a za půl roku jsem si pořídila prvního koně.“ To bylo před dvanácti lety.

Terapie, jóga i meditace

Dcera Josefína, ačkoli je absolventkou Akademii výtvarných umění, šla, co se koní týče, ještě dál. Odmala na koních závodila, v Texasu v USA dokonce absolvovala kurz pro ty, kdo se chtějí zabývat koněm aplikovanou psychoterapií.

Dnes má nedaleko domu stáj a pořádá jezdeckou školu, jezdecké či jezdecko-divadelní tábory pro děti, nabízí už zmíněnou terapii a další akce, na jejichž realizaci se více či méně podílejí i její muž a maminka Světlana.

Obě také pořádají duchovní semináře s jógou a úvodem do meditace. Světlana Nálepková jednou v rozhovoru popisovala své první setkání s meditací. Bylo to v indickém Ladaku. „Deset hodin o samotě ve stanu a pak sezení se zkříženýma nohama v meditárně.

To už je nejen psychický, ale fyzický problém! Já jsem si připadala jako v Artěku, pionýrském táboře, kam mě rodiče kdysi poslali! Ale doma, po několika měsících, se pak blahodárné účinky meditace projevily.“

V kuchyni vede Orient

Nejen duchovnem živ je člověk – co Světlana Nálepková a kuchyně? Prý si k ní našla cestu až poměrně pozdě, až když začala cestovat a poznávat cizí chutě. „Začalo to v Itálii, a troufám si říct, že tamní recepty zvládám skoro jak rodilá Italka.

Úplně jsem však propadla ostré orientální kuchyni.

Baví mě příprava thajských jídel, pákistánské, indické či malajské speciality.“ To lze ostatně doložit i menu, s nímž před časem vyhrála nad kolegyněmi ze světa celebrit známou „vařící“ soutěž na jedné z našich televizních stanic:

připravila Pad Thai, což jsou rýžové nudle s krevetami, pak rovněž podle thajské receptury krevety v kokosovém mléce, potom bombajské kuře s rýží a nakonec italský citronový sorbet s čerstvým ovocem!

Miluji ryby, ty máme tak třikrát do týdne. A suši, ale na to si, i když ho umím, radši zajdu do restaurace. Denně doma připravuji mísu salátu, mám ráda i polévky. Ryby zapíjím červeným vínem, jinak piju obyčejnou vodu. V létě si ráda dám pivečko. Nemám nic proti alkoholu a ani s ním nemám žádný problém.“

Dva na cestách…

Nynější partner Světlany Nálepkové, s nímž žije už několik let, pracuje pro zahraniční cestovní kancelář, a tak je často na cestách. V zálibě v poznávání světa na vlastní oči si notují: „Cestování máme oba opravdu rádi.

Dřív jsem bývala já ten plánovač, který projížděl internet, ale jeho to baví a umí se v tom opravdu orientovat. Takže plánuje a mně to tak vyhovuje.“

Co řekla o…:

… o sobě: „Žila v permanentním stresu, všechno jsem si moc brala, všechno mě ničilo. Za všechno jsem měla odpovědnost, nikdo mi nepomohl. Trpěla jsem také šílenou svazující trémou. Ale s věkem jsem se uklidnila.

Hodně jsem na sobě zapracovala a nastal zlom, duchovně jsem vyspěla, najednou jsem ty stresy pustila a ulevilo se mi.“

… o Michalu Nesvadbovi: „S Michalem jsme byli klasická studentská láska. Moje nejlepší kamarádka byla tehdy Markéta Fišerová, které právě v té době začala chodit s Markem Ebenem. Oni oba kluci byli z těch tzv.

dobrých rodin, museli být v osm doma na večeři, v neděli na společném obědě, měli řád a kázeň. Michal už dělal pantomimu, Marek už skládal muziku. Byli oba dobře vychovaní – a my s Markétou jsme byly ty poběhlice! A to se nám líbilo.“

… ještě o sobě: „Klamu tělem, protože v nitru jsem citlivá a jemná povaha, typický romantický Rak, takže se mi stává, že vzplanu a nevidím.

Po čase teprve zjistím, že dotyčný zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak se na začátku zdálo.“

… o meditaci: „Napomáhá v sebevědomí, v trpělivosti, v sebekázni. Získáte nadhled a jednotu. Prožíváte hlubší pocit štěstí.“

… o společnosti: „Myslím, že my si žijeme v přebytku a blahobytu, a i když někdo prožívá finanční tíseň, tak ve srovnání s polovinou světa se máme dobře a pořád žijeme tak trochu v zaopatřovacím ústavu.

Když vyjedete ven, vidíte, co je opravdová bída.“

reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel