Domů     Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
22.7.2022

Po neutěšeném dětství se na umělecké škole zamilovala, pak vdala. Za čas dítě a pak rozvod. A potom řada mužů, které do svého života s láskou přijímala, aby je z něho za kratší či delší dobu se zklamáním vykazovala. Dnes je spokojená. I díky meditacím…

Jak už naznačeno, Světlana Nálepková nepatří k těm, kdo považují dětství za nejšťastnější část svého života. Její otec byl vysoce postavený důstojník Československé lidové armády, přesvědčený komunista, stalinovec.

Mimochodem, šlo o bratra hrdiny Sovětského svazu kapitána Jána Nálepky. Maminka byla učitelka, její předkové přišli do Čech z Ruska.

„Spojení mé mámy, intelektuálky, s otcem, který byl z východního Slovenska, vojákem z povolání, který navíc celý život dost pil, bylo naprosto nefunkční.“ Herečka mluvívá o otcově surovosti a o strachu o matku, která nenašla odvahu k rozvodu, protože se bála, že by o Světlanu a její sestru přišla… „U nás bylo domácí násilí na denním pořádku.“

K umění od kolébky

Maminka, která učila na AMU, si údajně už při Světlanině narození vysnila, že tahle její dcera bude zpěvačkou. A držela se toho, ve škole Světlanu přihlásila do každého kroužku, o němž se domnívala, že by ji mohl na uměleckou kariéru připravit.

A protože Světlana byla skutečně talentovaná, podařilo se – dostala se na hudebně-dramatický obor konzervatoře. Tam se seznámila se spolužákem Michalem Nesvadbou, synem herce Národního divadla a později známým mimem.

Jeden čas společně s Michalem úspěšně vystupovali coby Mimtrio (třetím do party by Václav Upír Krejčí). V roce1985 se vzali a narodila se jim dcera Josefina. Manželé ale byli jen pět let. Dnes už jsou díky Josefíně dvojnásobnými prarodiči.

Doma nad Berounkou

Do obce na Berounsku se z Prahy odstěhovala už před lety. Koupila tehdy stavení zralé na zásadní rekonstrukci.

Dnes je z něj velký útulný dům, jehož středobodem je světnice se „spací“ pecí, na zápraží pergola s posezením, letní kuchyně… „Nelituju, že jsem se z Prahy odstěhovala.

Když sem přijedu, je to vždycky pro mě úplná terapie a relax.“ V podkroví bydlí dcera Josefína s manželem, hercem Ondřejem Kavanem, a syny Michalem a Kristiánem. Jakmile se udělá hezky, tak žijeme venku.

Postavila jsem si ve vzdálenějším koutu zahrady i jakousi meditárnu, kde pravidelně cvičím.“ V poslední době přibyla vedle původního dobu ještě další stavba – v podkroví je ubytování pro hosty, tzv.

Výhledna (výhled odtud do údolí Berounky je vskutku úžasný), a v přízemí větší prostory vhodné pro pořádání seminářů, kurzů a podobně.

Pejsek z prasátka…

Jednou herečka v rozhovoru vyprávěla, že už od malička se sestrou Táňou „…přitáhly domů každou chvíli nějaké zvíře a pak jsme sváděly marný boj o jeho setrvání v naší domácnosti.“ Prvním psem, kterého se podařilo prosadit, byla fenka knírače Arlanda, kterou Světlana Nálepková tajně koupila z peněz našetřených do prasátka.

„Nejošklivější štěně z vrhu, které nikdo nechtěl, jsem koupila od chovatele a pár dnů ho doma schovávala. Pak všechno prasklo, neobešlo se to bez křiku, ale nakonec zůstala. Měli jsme ji 12 let.“ Psi patří do domácnosti Světlany Nálepkové dodnes. A nejen psi.

Na svět se dívá z koňského hřbetu

S jedním s minulých partnerů také chovala ovce. A hlavně se zamilovala do koní. Jako skoro všechno v mém životě, bylo to, že jsem začala jezdit na koni, náhoda. Jezdila jsem s dcerou do Orlických hor za kamarádkou, která měla dva koně.

Nejprve jsem jezdit nechtěla, ale kamarádka zavelela a už jsem byla v sedle. Po dvou týdnech jsem se toho naučila docela dost a po návratu jsemzjistila, že mi koně chybějí.

Tak jsem si v Davli zaplatila kurz a za půl roku jsem si pořídila prvního koně.“ To bylo před dvanácti lety.

Terapie, jóga i meditace

Dcera Josefína, ačkoli je absolventkou Akademii výtvarných umění, šla, co se koní týče, ještě dál. Odmala na koních závodila, v Texasu v USA dokonce absolvovala kurz pro ty, kdo se chtějí zabývat koněm aplikovanou psychoterapií.

Dnes má nedaleko domu stáj a pořádá jezdeckou školu, jezdecké či jezdecko-divadelní tábory pro děti, nabízí už zmíněnou terapii a další akce, na jejichž realizaci se více či méně podílejí i její muž a maminka Světlana.

Obě také pořádají duchovní semináře s jógou a úvodem do meditace. Světlana Nálepková jednou v rozhovoru popisovala své první setkání s meditací. Bylo to v indickém Ladaku. „Deset hodin o samotě ve stanu a pak sezení se zkříženýma nohama v meditárně.

To už je nejen psychický, ale fyzický problém! Já jsem si připadala jako v Artěku, pionýrském táboře, kam mě rodiče kdysi poslali! Ale doma, po několika měsících, se pak blahodárné účinky meditace projevily.“

V kuchyni vede Orient

Nejen duchovnem živ je člověk – co Světlana Nálepková a kuchyně? Prý si k ní našla cestu až poměrně pozdě, až když začala cestovat a poznávat cizí chutě. „Začalo to v Itálii, a troufám si říct, že tamní recepty zvládám skoro jak rodilá Italka.

Úplně jsem však propadla ostré orientální kuchyni.

Baví mě příprava thajských jídel, pákistánské, indické či malajské speciality.“ To lze ostatně doložit i menu, s nímž před časem vyhrála nad kolegyněmi ze světa celebrit známou „vařící“ soutěž na jedné z našich televizních stanic:

připravila Pad Thai, což jsou rýžové nudle s krevetami, pak rovněž podle thajské receptury krevety v kokosovém mléce, potom bombajské kuře s rýží a nakonec italský citronový sorbet s čerstvým ovocem!

Miluji ryby, ty máme tak třikrát do týdne. A suši, ale na to si, i když ho umím, radši zajdu do restaurace. Denně doma připravuji mísu salátu, mám ráda i polévky. Ryby zapíjím červeným vínem, jinak piju obyčejnou vodu. V létě si ráda dám pivečko. Nemám nic proti alkoholu a ani s ním nemám žádný problém.“

Dva na cestách…

Nynější partner Světlany Nálepkové, s nímž žije už několik let, pracuje pro zahraniční cestovní kancelář, a tak je často na cestách. V zálibě v poznávání světa na vlastní oči si notují: „Cestování máme oba opravdu rádi.

Dřív jsem bývala já ten plánovač, který projížděl internet, ale jeho to baví a umí se v tom opravdu orientovat. Takže plánuje a mně to tak vyhovuje.“

Co řekla o…:

… o sobě: „Žila v permanentním stresu, všechno jsem si moc brala, všechno mě ničilo. Za všechno jsem měla odpovědnost, nikdo mi nepomohl. Trpěla jsem také šílenou svazující trémou. Ale s věkem jsem se uklidnila.

Hodně jsem na sobě zapracovala a nastal zlom, duchovně jsem vyspěla, najednou jsem ty stresy pustila a ulevilo se mi.“

… o Michalu Nesvadbovi: „S Michalem jsme byli klasická studentská láska. Moje nejlepší kamarádka byla tehdy Markéta Fišerová, které právě v té době začala chodit s Markem Ebenem. Oni oba kluci byli z těch tzv.

dobrých rodin, museli být v osm doma na večeři, v neděli na společném obědě, měli řád a kázeň. Michal už dělal pantomimu, Marek už skládal muziku. Byli oba dobře vychovaní – a my s Markétou jsme byly ty poběhlice! A to se nám líbilo.“

… ještě o sobě: „Klamu tělem, protože v nitru jsem citlivá a jemná povaha, typický romantický Rak, takže se mi stává, že vzplanu a nevidím.

Po čase teprve zjistím, že dotyčný zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak se na začátku zdálo.“

… o meditaci: „Napomáhá v sebevědomí, v trpělivosti, v sebekázni. Získáte nadhled a jednotu. Prožíváte hlubší pocit štěstí.“

… o společnosti: „Myslím, že my si žijeme v přebytku a blahobytu, a i když někdo prožívá finanční tíseň, tak ve srovnání s polovinou světa se máme dobře a pořád žijeme tak trochu v zaopatřovacím ústavu.

Když vyjedete ven, vidíte, co je opravdová bída.“

reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn