Domů     Břišní tuk: Nejde jen o štíhlou linii
Břišní tuk: Nejde jen o štíhlou linii
21.7.2022

Pokud jste se už zaoblin na břiše pokoušeli zbavit, pak víte, že se hubnutí tvrdošíjně brání. Břišní tuk je totiž jiný než podkožní. Nebezpečnější a záludný.

Proč je břišní tuk jiný? Protože se neliší jen tím, že je uložený hluboko v těle. Břišní tuk je čímsi jako izolací pro orgány uložené v břiše, chrání před chladem i nárazem. To není jediný důvod, proč je – v přiměřeném množství – nezbytný.

Má také fungovat jako železná zásobárna energie pro čas dlouhé nouze. Tělo dokáže břišní tuk rychleji využít a měnit na cukr než ten podkožní, takže slouží jako pohotový zdroj energie. To jsou pozitivní stránky břišního tuku. Těch rizikových je bohužel víc.

Problém je množství

Že je břišní tuk pro zdraví užitečný, dokazuje i fakt, že je v malém množství uložený také v těle jinak štíhlých až hubených lidí. Rozhodně nejde, jak se někde můžete dočíst, o skryté tloustnutí.

Problém začíná až ve chvíli, kdy se obvod břicha skutečně začne rozšiřovat. K tomu bohužel dojde velmi snadno, protože břišní tuk veškeré přebytky enegie ochotně přijímá.

Jakmile se tukové buňky v břiše zvětší, začnou v mnohem větší míře než podkožní tuk produkovat určité hormony a řadu látek vyvolávajících záněty. Ty se dostávají do krve, kolují s ní tělem a vyvolávají rozmanité zdravotní potíže.

Co hrozí:

– chronická zánětlivá onemocnění, například kloubů

– ateroskleróza, neboť látky uvolňované břišním tukem napadají přímo také cévní stěny, i tam působí zánětlivě, proto urychlují vznik aterosklerózy a dalších oběhových potíží s možným rizikem infarktu a mozkové mrtvice

– gynekologické potíže, protože břišní tuk produkuje také estrogen, čímž narušuje hormonální rovnováhu, následkem může být například endometrióza nebo syndrom polycystických vaječníků.

Rýsuje se i cukrovka…

To je největší riziko spojené s narůstajícím obvodem břicha. Břišní tuk ve stále větším objemu uvolňuje do krevního oběhu směs látek, která snižuje schopnost těla reagovat na inzulín. Blokuje tak využití cukru a jeho hladina v krvi narůstá.

Naštěstí je to proces velmi pozvolný, cukrovka se rozvíjí plíživě po dlouhou dobu, takže je možné ji změnou životosprávy zastavit, ještě než se projeví příznaky.

Rizikové míry: Orientačním vodítkem je objem pasu. U žen běžné výšky postavy by neměl přesahovat 80 cm, při obvodu 88 cm je už vysoká pravděpodobnost, že se cukrovka začala rozvíjet.

U mužů značí vysoké riziko obvod břicha 102 cm, varovným signálem je pak už 94 cm.

Více tuku v krvi

Výčet potíží, které nadbytek břišního tuku způsobuje, ovšem stále ještě není u konce. Zdravotní riziko totiž představuje také přebytek volného tuku, který z této tkáně odchází do krve.

Tam nemůže zůstat, mohl by způsobit krevní sraženiny, a tak ho tělo „uklízí“, nejčastěji do jater. Při značném objemu břišního tuku je to množství, které játra nedokážou zpracovat, proto volný tuk ukládají.

Struktura jater se tím mění a tukovatí, což může vést k cirhóze. Volný tuk ale komplikuje stav i dalších orgánů, jako například slinivky nebo srdce.

Proč tuku v břiše přibývá?

Hlavní příčiny jsou dvě. Ukládání tuku hluboko v útrobách především podporuje testosteron, proto je velké břicho typicky mužským obrazem nadváhy, zatímco u žen se kila navíc ukládají spíše v partii boků a stehen.

Ovšem při hormonálním rozkolísání, k němuž může dojít například v období přechodu, se může také u žen poměr testosteronu zvýšit a přispět k zaoblování břicha.

Druhou příčinou je vydatný jídelníček s přemírou tučných jídel, uzenin, tučných sýrů a lahůdkářských výrobků nebo slabost pro sladkosti.

Pozor i na alkohol: Má vysoký kalorický obsah, navíc brzdí odbourávání tuků.

Zrádný ovocný cukr

U sladkostí vyráběných průmyslově se háček skrývá nejen v nadměrné konzumaci, ale také ve sladidle, které potravináři s oblibou používají, a tím je fruktózový sirup. Fruktóza je složkou běžného řepného cukru, ovšem v čistém stavu má poněkud odlišné vlastnosti.

Je sladší, ale tělo ji neumí využít jako přímý zdroj energie, proto ji ukládá jako tuk – přednostně do jater a do břicha. Vedle průmyslově vyráběných sladkostí jsou velmi zrádné také přírodní sirupy, doporučované jako zdravější varianta cukru.

Ať už jde o javorový, agávový, rýžový nebo jiný sirup z prodejen zdravé výživy, obsahují vysoký podíl volné fruktózy. Výjimkou je sladidlo z ječmenného sladu, prodávané jako sladěnka nebo sladovit.

Tam je hlavní složkou jiný typ cukru – maltóza, která nárůst břišního tuku tak intenzivně nepodporuje.

Stres škodí skrytě

Stres je velmi přehlížený, přitom velmi mocný zdroj rozmanitých zdravotních potíží, včetně nežádoucího nárůstu břišního tuku. Problém je v tom, že si někdy ani neuvědomujeme, že jsme ve stavu stresu.

Tělo totiž jako stres hodnotí každou neúměrnou fyzickou a psychickou zátěž a automaticky reaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů. Ty pak mimo jiné zvyšují ukládání energie ve formě tuku v břiše.

Jak se břišního tuku zbavit?

Bohužel neexistuje žádný návod, jak snížit cíleně objem břicha a s ním i útrobního tuku. Cesta vede pouze přes celkové snížení hmotnosti aktivním pohybem a změnou jídelníčku. Co ovšem snahu ulehčí, jsou určité potraviny, které podporují odbourávání tuku.

Co jíst

– Libové maso, ryby a netučné mléčné výrobky

Netučné potraviny bohaté na bílkoviny podporují hubnutí a spalování uloženého tuku. Současně chrání před odbouráváním svalové hmoty, k němuž může docházet při příliš přísných a nevyvážených dietách.

– Luštěniny

Jako nejbohatší zdroj vlákniny jsou užitečné při hubnutí tím, že pomáhají zpomalovat transport jídla při trávení ve střevech.

Rozpustnou vlákninu, kterou obsahují, pak přeměňují střevní bakterie na určitý typ užitečných mastných kyselin, které omezují pocit hladu, protože snižují hladinu tzv. hormonu hladu – grelinu. Podobně prospívá také rozmixované lněné semínko.

– Olej ze lněných semen, vlašských ořechů a mořských ryb

Společným jmenovatelem těchto tuků je vysoký obsah látek, pro něž se vžilo označení omega 3 (nenasycené mastné kyseliny). Ty chrání především proti působení zánětlivých látek, které uvolňuje břišní tuk.

To znamená, že snižují riziko vzníku aterosklerózy a chronických onemocnění. Předpokládá se také, že mírně podporují odbourávání přebytečného břišního tuku.

Prospěšné mají být také další druhy rostlinných olejů s výjimkou kokosového tuku. Mnohem méně než tuky živočišné totiž vedou k nabývání na váze a usazování uložené energie v břišní partii.

Pohyb prospívá

Cílené posilování břišní partie sice zpevní břišní stěnu, takže se obvod pasu zmenší, na objem břišního tuku ale vliv nemají. K tomu je třeba celkové snížení váhy.

Odborníci proto doporučují spíše aerobní cvičení, protože se při něm dá spálit až o dvě třetiny více energie z břišního tuku než při posilovacích cvičeních.

Ideální je 3x týdně trénink v délce 45 minut, který bude zahrnovat aerobní cvičení nebo běh doplněný několika cviky na posílení břišních svalů.

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli