Domů     Břišní tuk: Nejde jen o štíhlou linii
Břišní tuk: Nejde jen o štíhlou linii
od 21.7.2022

Pokud jste se už zaoblin na břiše pokoušeli zbavit, pak víte, že se hubnutí tvrdošíjně brání. Břišní tuk je totiž jiný než podkožní. Nebezpečnější a záludný.

Proč je břišní tuk jiný? Protože se neliší jen tím, že je uložený hluboko v těle. Břišní tuk je čímsi jako izolací pro orgány uložené v břiše, chrání před chladem i nárazem. To není jediný důvod, proč je – v přiměřeném množství – nezbytný.

Má také fungovat jako železná zásobárna energie pro čas dlouhé nouze. Tělo dokáže břišní tuk rychleji využít a měnit na cukr než ten podkožní, takže slouží jako pohotový zdroj energie. To jsou pozitivní stránky břišního tuku. Těch rizikových je bohužel víc.

Problém je množství

Že je břišní tuk pro zdraví užitečný, dokazuje i fakt, že je v malém množství uložený také v těle jinak štíhlých až hubených lidí. Rozhodně nejde, jak se někde můžete dočíst, o skryté tloustnutí.

reklama

Problém začíná až ve chvíli, kdy se obvod břicha skutečně začne rozšiřovat. K tomu bohužel dojde velmi snadno, protože břišní tuk veškeré přebytky enegie ochotně přijímá.

Jakmile se tukové buňky v břiše zvětší, začnou v mnohem větší míře než podkožní tuk produkovat určité hormony a řadu látek vyvolávajících záněty. Ty se dostávají do krve, kolují s ní tělem a vyvolávají rozmanité zdravotní potíže.

Co hrozí:

– chronická zánětlivá onemocnění, například kloubů

– ateroskleróza, neboť látky uvolňované břišním tukem napadají přímo také cévní stěny, i tam působí zánětlivě, proto urychlují vznik aterosklerózy a dalších oběhových potíží s možným rizikem infarktu a mozkové mrtvice

reklama

– gynekologické potíže, protože břišní tuk produkuje také estrogen, čímž narušuje hormonální rovnováhu, následkem může být například endometrióza nebo syndrom polycystických vaječníků.

Rýsuje se i cukrovka…

To je největší riziko spojené s narůstajícím obvodem břicha. Břišní tuk ve stále větším objemu uvolňuje do krevního oběhu směs látek, která snižuje schopnost těla reagovat na inzulín. Blokuje tak využití cukru a jeho hladina v krvi narůstá.

reklama

Naštěstí je to proces velmi pozvolný, cukrovka se rozvíjí plíživě po dlouhou dobu, takže je možné ji změnou životosprávy zastavit, ještě než se projeví příznaky.

Rizikové míry: Orientačním vodítkem je objem pasu. U žen běžné výšky postavy by neměl přesahovat 80 cm, při obvodu 88 cm je už vysoká pravděpodobnost, že se cukrovka začala rozvíjet.

U mužů značí vysoké riziko obvod břicha 102 cm, varovným signálem je pak už 94 cm.

Více tuku v krvi

Výčet potíží, které nadbytek břišního tuku způsobuje, ovšem stále ještě není u konce. Zdravotní riziko totiž představuje také přebytek volného tuku, který z této tkáně odchází do krve.

Tam nemůže zůstat, mohl by způsobit krevní sraženiny, a tak ho tělo „uklízí“, nejčastěji do jater. Při značném objemu břišního tuku je to množství, které játra nedokážou zpracovat, proto volný tuk ukládají.

Struktura jater se tím mění a tukovatí, což může vést k cirhóze. Volný tuk ale komplikuje stav i dalších orgánů, jako například slinivky nebo srdce.

Proč tuku v břiše přibývá?

Hlavní příčiny jsou dvě. Ukládání tuku hluboko v útrobách především podporuje testosteron, proto je velké břicho typicky mužským obrazem nadváhy, zatímco u žen se kila navíc ukládají spíše v partii boků a stehen.

Ovšem při hormonálním rozkolísání, k němuž může dojít například v období přechodu, se může také u žen poměr testosteronu zvýšit a přispět k zaoblování břicha.

Druhou příčinou je vydatný jídelníček s přemírou tučných jídel, uzenin, tučných sýrů a lahůdkářských výrobků nebo slabost pro sladkosti.

Pozor i na alkohol: Má vysoký kalorický obsah, navíc brzdí odbourávání tuků.

Zrádný ovocný cukr

U sladkostí vyráběných průmyslově se háček skrývá nejen v nadměrné konzumaci, ale také ve sladidle, které potravináři s oblibou používají, a tím je fruktózový sirup. Fruktóza je složkou běžného řepného cukru, ovšem v čistém stavu má poněkud odlišné vlastnosti.

Je sladší, ale tělo ji neumí využít jako přímý zdroj energie, proto ji ukládá jako tuk – přednostně do jater a do břicha. Vedle průmyslově vyráběných sladkostí jsou velmi zrádné také přírodní sirupy, doporučované jako zdravější varianta cukru.

Ať už jde o javorový, agávový, rýžový nebo jiný sirup z prodejen zdravé výživy, obsahují vysoký podíl volné fruktózy. Výjimkou je sladidlo z ječmenného sladu, prodávané jako sladěnka nebo sladovit.

Tam je hlavní složkou jiný typ cukru – maltóza, která nárůst břišního tuku tak intenzivně nepodporuje.

Stres škodí skrytě

Stres je velmi přehlížený, přitom velmi mocný zdroj rozmanitých zdravotních potíží, včetně nežádoucího nárůstu břišního tuku. Problém je v tom, že si někdy ani neuvědomujeme, že jsme ve stavu stresu.

Tělo totiž jako stres hodnotí každou neúměrnou fyzickou a psychickou zátěž a automaticky reaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů. Ty pak mimo jiné zvyšují ukládání energie ve formě tuku v břiše.

Jak se břišního tuku zbavit?

Bohužel neexistuje žádný návod, jak snížit cíleně objem břicha a s ním i útrobního tuku. Cesta vede pouze přes celkové snížení hmotnosti aktivním pohybem a změnou jídelníčku. Co ovšem snahu ulehčí, jsou určité potraviny, které podporují odbourávání tuku.

Co jíst

– Libové maso, ryby a netučné mléčné výrobky

Netučné potraviny bohaté na bílkoviny podporují hubnutí a spalování uloženého tuku. Současně chrání před odbouráváním svalové hmoty, k němuž může docházet při příliš přísných a nevyvážených dietách.

– Luštěniny

Jako nejbohatší zdroj vlákniny jsou užitečné při hubnutí tím, že pomáhají zpomalovat transport jídla při trávení ve střevech.

Rozpustnou vlákninu, kterou obsahují, pak přeměňují střevní bakterie na určitý typ užitečných mastných kyselin, které omezují pocit hladu, protože snižují hladinu tzv. hormonu hladu – grelinu. Podobně prospívá také rozmixované lněné semínko.

– Olej ze lněných semen, vlašských ořechů a mořských ryb

Společným jmenovatelem těchto tuků je vysoký obsah látek, pro něž se vžilo označení omega 3 (nenasycené mastné kyseliny). Ty chrání především proti působení zánětlivých látek, které uvolňuje břišní tuk.

To znamená, že snižují riziko vzníku aterosklerózy a chronických onemocnění. Předpokládá se také, že mírně podporují odbourávání přebytečného břišního tuku.

Prospěšné mají být také další druhy rostlinných olejů s výjimkou kokosového tuku. Mnohem méně než tuky živočišné totiž vedou k nabývání na váze a usazování uložené energie v břišní partii.

Pohyb prospívá

Cílené posilování břišní partie sice zpevní břišní stěnu, takže se obvod pasu zmenší, na objem břišního tuku ale vliv nemají. K tomu je třeba celkové snížení váhy.

Odborníci proto doporučují spíše aerobní cvičení, protože se při něm dá spálit až o dvě třetiny více energie z břišního tuku než při posilovacích cvičeních.

Ideální je 3x týdně trénink v délce 45 minut, který bude zahrnovat aerobní cvičení nebo běh doplněný několika cviky na posílení břišních svalů.

Štítky:
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel