Domů     Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
14.7.2020

Sotva kdo si představí vytíženého herce bez online spojení „se světem“, on však mobily nemá rád. Myslíte, že rád tráví dovolenou někde v nóbl hotelu? Kdepak, šťastný je v lese, v chatě bez elektřiny. Svatopluk Skopal je prostě svůj…

Jako místo narození uvádí Kutnou Horu, a zároveň tvrdí, že je kovaný Zlíňák. Jak to tedy je? „V Kutné Hoře jsem pobyl jen týden v porodnici.

Rodiče byli na návštěvě u babičky v Uhlířských Janovicích, když to na maminku přišlo, a nejbližší nemocnice byla v Kutné Hoře.

Pak jsem to město viděl, až když jsme tam byli se zlínskou školou na výletě.“ Otec, Svatopluk Skopal starší, byl divadelní režisér, matka Věra působila v divadle jako nápověda. „Tatínek vystudoval učitelský ústav a pak v Brně dramatickou konzervatoř.

Věnoval se divadelní režii. Dědeček byl také učitel a strýc Joža rovněž, ten uměl sedm jazyků!“

Místo družiny divadlo

Jako kluk divadlo rád neměl. Tak jako mnoho jiných dětí, které měly rodiče u kumštu, tam chodil skoro za trest. „Rodiče mě tam vodili, když mě neměli kam dát. Při zkoušce jsem nesměl ani hlesnout, hrůza!“ Ještě na střední škole nevěděl, kam dál.

Uvažoval, zda nepokračovat v rodinné učitelské tradici, ale přesvědčený o tom nebyl. „Otec se mě jednou zeptal, zda bych nechtěl zkusit režii jako on. Říkal jsem mu, že nemůžu dělat režiséra, když toho o divadle znám tak málo.

Tak jsem do přihlášky raději napsal obor herectví. Otec mě připravil a já se tam dostal.“

Do Brna přes Prahu

Když se rozhodl pro studium herectví, chtěl na pražskou DAMU. Jenže to nevyšlo.

„Napsali mi, že mě neberou, ale ať jdu do Brna na JAMU, že tam mají málo dobrých kluků a potřebují posílit ročník.“ Za zmínku stojí, že v Praze by byl studoval např. s Borisem Rösnerem, zatímco v Brně posílil Pavla Zedníčka, Pavla Trávníčka či Miroslava Donutila.

Navíc ve vyšších ročnících JAMU byli tehdy Jiří Bartoška, Karel Heřmánkem, Bolek Polívka a nebo Eliška Balzerová – jeden je dnes prezidentem filmového festivalu a ostatní principály významných pražských divadel.

Už během studií začal se spolužáky hostovat v Divadle na provázku a teprve tehdy herectví doopravdy propadl.

Učil ho i Horníček

Přelom 60. a 70. let, to byla doba, kdy ne všichni mohli dělat, co by rádi… Báječného herce, jevištního partnera Jana Wericha a hlavně člověka rozdávajícího humor a smích to zaválo na Moravu. „Miroslava Horníčka přemluvili, aby nám tzv.

přednášel v oboru, kde neměl konkurenci. Původně tam byl pro něj napsaný jeden ročník, ale když se rozkřiklo, že bude mít u nás hereckou improvizaci, přišla celá škola. Hodiny s ním, to byly vlastně další Hovory H. A ještě jsme od Mistra dostali zápočet!“

Život spojený s Vinohrady

Po absolutoriu na Janáčkově akademii nastoupil Svatopluk Skopal do Státního divadla v Brně, zůstal tři sezony, a pak dostal nabídku z pražského Vinohradského divadla. Dlouho hrál na této scéně „kamarády hlavních hrdinů“, ale došlo i na hlavní role.

Jednou z prvních byla postava Mánka ve slavné inscenaci Gazdiny roby, kde byl protihráčem Dagmar Veškrnové, nyní Havlové, v hlavní roli Evy krajčířky. Vinohradské scéně zůstal věrný dodnes.

„Hrál jsem s herci, jako byl Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Ilja Racek, Josef Bláha, Jarda Hanzlík, o skvělých herečkách ani nemluvě.

Je pro mě hrozně důležité pracovat mezi lidmi, kteří nejdou proti sobě, chápou divadlo jako týmovou práci, což tady celou dobu bylo. Nechce se mi tuhle dobrou společnost opouštět.“

Láska na druhý pokus

S nynější manželkou Lenkou se znali už za studií na JAMU, ale tenkrát ještě jiskra nepřeskočila. Zakoukali se do sebe až po pár letech, když se ve Vinohradském divadle připravovala inscenace Romeo a Julie, v níž Lenka hrála Julii.

„Úplně jsem se do ní zbláznil. Na tabuli ve zkušebně jsem maloval srdíčka, všichni si ze mě dělali legraci. Říkal jsem si, že je to ženská podle mého gusta.

Díval jsem se na ni jako na svatý obrázek.“ On i ona se rozvedli se svými protějšky, po čase měli svatbu a narodil se syn František.

Volno v chatě de luxe

„Vysočina. Všude lesy, jen jediná dřevěná bouda. Člověk se ráno probudí, okolo běhají zajíci, srnky, zpívají ptáci…“ Tak herec popisuje rodinný prázdninový ráj. „Dovolená pro mě je, že nikam nemusím.

Jsem úplně vypnutý člověk, který zapomene, jestli je neděle, nebo středa.“ K chatě není zavedena elektřina, což už si dnes sotva kdo dovede představit. „Lidi si myslí si, že jsme blázni – a to nemáte televizi?

Čtyřicet let jsme také chodili pro vodu ke studánce, ale pak nás sucho donutilo vyvrtat studnu. Máme pumpu a tím chata postoupila do kategorie de luxe!“

Vyprávěl i o tatínkovi

V poslední době natočil Svatopluk Skopal dva televizní seriály, které sklidily velký ohlas. Před prázdninami byl inspektorem Mlčochem v První republice a v minulých letech jednou z hlavních postav seriálu Vyprávěj, Josefem Dvořákem.

„Ve scénáři mě při prvním čtení zaujalo, že se Pepa Dvořák narodil v roce 1919, což je datum narození mého táty. Při natáčení jsem často přemýšlel, jak by se táta zachoval.

A taky jsem měl dědečka legionáře, který prošel Sibiří a vracel se do Československa přes Vladivostok. Zkrátka, nemusel jsem vymýšlet nějakou jinou figuru, než jsem já.“ Tento seriál sbíral ceny nejen u nás doma.

Na prestižním mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu získal Zlatou nymfu, což je veliký úspěch. Vždyť až za Vyprávěj zůstal například americko-irsko-kanadský seriál Tudoruvci! „Jsem rád, že jsem zažil to, co člověk vidí jenom ve filmech:

jdete po červeném koberci, postaví vás ke zdi s logem festivalu, cvakání fotoaparátů…“

Svatopluk Skopal (63) ve zkratce:

Narodil se 28. května 1951 v Kutné Hoře

Dětství a mládí prožil ve Zlíně

Po maturitě přijat na JAMU

1970–1973 hostování v divadle Husa na provázku

1973 absolvoval na JAMU

1973–1976 angažmá ve Státním divadle v Brně

od 1976 dosud angažmá v Divadle na Vinohradech v Praze

1994–2003 odborným asistentem na DAMU

Hraje také ve čtyřech představeních agentury Harlekýn

Film: např. Náš dědek Josef (1976), Jak napálit advokáta (1980), Křtiny (1981)

Televize: např. Panenka (1980), Těžká hodina (1986), Návštěva staré dámy (1999)

Seriály: např. Sanitka (1984), Dlouhá míle (1989), Vyprávěj (2009), Sanitka 2 (2013), První republika (2014)

První žena Jitka (porodní asistentka)

Nynější manželka Lenka (60, herečka)

Syn František (z druhého manželství, 29, herec)

Sestra Marika (pracovala jako asistentka divadelní režie)

Co řekl o:

… o své ženě: „Občas se mi stane, že vidím, jak Lenka hraje, a úplně zapomenu, že je to moje žena. Sleduji upřeně postavu, kterou předvádí. To je pro mě vrchol herectví a jsem rád, že mám doma tak šikovnou ženskou.“

…o telefonování: „Mobily nesnáším, obtěžují mě. Samozřejmě vím, že telefon potřebuji, ale je to pro mě nutné zlo a hned, jak zazvoní, mám vyrážku. Mám pevnou linku se záznamníkem: Když bliká, tak si ho poslechnu, zavolám zpátky a to mi stačí. Proč bych měl být pořád dosažitelný?“

…o DAMU: „Šlo mi o to naučit je základním principům řemesla, aby uměli mluvit, chodit, věděli, jak vytvořit pointu, napětí. Když tohle někdo neumí, tak se nemůže dál herecky rozvíjet. Jako se malíř musí napřed naučit malovat obličej a pak může experimentovat.“

…o herectví: „Dokud Hamlet není ufon a Večer tříkrálový se nehraje ve skafandrech, tak to je prý nuda. Přitom v té jemné herecké práci je takové bohatství!“

…o životě: „Nikdy jsem snad nikomu neublížil. Lsti vymýšlet neumím, nikdy jsem je k životu nepotřeboval. Taky mám kolem sebe rád rovné lidi. Když se něco slíbí, tak to platí. Mnozí říkají, že je blbost na tom lpět, ale já už jiný nebudu.“

Text: Helena Leitlová

Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ovesná kaše s hruškou
nejsemsama.cz
Ovesná kaše s hruškou
Ovoce je vítanou součástí vydatné snídaně, kromě zdravé energie z fruktózy obsahuje i vlákninu, jejímž zdrojem jsou i ovesné vločky. Domácí kaše doplněná ovocem tedy bude po ránu to pravé. Potřebujete: ✿ 50 g ovesných vloček ✿ 350 ml mléka (část můžete nahradit vodou) ✿ špetku soli ✿ 15 g másla ✿ 10 g třtinového
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
iluxus.cz
Stylová oslava jara: Velikonoční brunch v restauraci ZEM nabídne hravou symfonii chutí a barev
Restaurace ZEM zve na velikonoční brunch, který slibuje stylový sváteční zážitek v samotném srdci Prahy. Uskuteční se v neděli 20. dubna od 12:00 do 15:00 hodin a nabídne vše, co si od dokonalého brun
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, aby ten krasavec nebyl ženatý
Seznamování se s muži je věda. Myslela jsem, že se mi to nepodaří a zůstanu na ocet. Naštěstí mi dobrou radou pomohla babička. Byla jsem přesvědčena, že se s nikým vhodným neseznámím a že se nevdám. Kdyby alespoň máma tolik nevyváděla! Nesla těžce, že má neprovdanou dceru, a vzhledem k pesimistické povaze žádné světlo na konci tunelu neviděla. A já už vlastně
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
nasehvezdy.cz
Mezi moderátory Šípem a Krausem to vře?
Jestli se dá na televizních obrazovkách mluvit o nějaké obrovské a dlouhodobé konkurenci, rozhodně je to ta mezi moderátory Karlem Šípem (79) a Janem Krausem (71). I když koluje mnoho drbů o tom,
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
epochaplus.cz
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo,
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
historyplus.cz
Šoupli komunisté zachránce Zápotockého do kriminálu?
Přijelo si pro něj gestapo. Naloží ho do auta a odvezou do Prahy. Nacisté si pro Mikoláška nachystali obtížnou zkoušku. Má rozpoznat nemoci z 29 vzorků moči. Pohledem, tak jak to prý dělá vždycky! Janovi je jasné, že pokud se splete, domů se jen tak nevrátí. Pokud tedy vůbec… Dětství má provoněné nejrůznějšími rostlinami, protože jeho
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
enigmaplus.cz
Vynález mikrobiologa R. R. Rifea: Dá se rakovina vyléčit během tří minut?
Royal Raymond Rife (1888–1971) je vynikající americký vědec a mikrobiolog, který si na vrub připsal hned několik významných vynálezů. Jeho nevídaný úspěch přichází poté, co se mu podaří zkonstruovat m
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
21stoleti.cz
Zápisy do prvních tříd již běží, jsou vaše děti připravené? Otestujte je!
Zahájení školní docházky je nejen významným milníkem v životě dítěte, ale i změna v rytmu života celé rodiny. Zápisy do škol jsou již v plném proudu a rodiče někdy tápou, co jejich potomky při něm vla
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který