K cestám patří i suvenýry. Někdo považuje tyto upomínky za zbytečnost, jiný bez nich nemůže být. Ale jsou i takové suvenýry, které potěší každého.
Mezi takové se řadí zejména kulinářské speciality jednotlivých zemí, případně suvenýry kosmetické nebo „tekuté“. Nechte se inspirovat několika tipy!
Řecko
V Řecku má každý kraj či každý ostrov svoji specialitu. Tak například na ostrově Chios se pěstuje mastix a jen tady se dá koupit kosmetika z této byliny včetně krémů, šamponů, tělových mlék, zubní pasty, mýdel apod.
Na ostrově Kefalonie stojí za pozornost zejména víno odrůdy Robola. Je to suché, jemné a svěží víno, které se z celého světa pěstuje jen tady. Nejlepší med v Řecku je z vesničky Engluvi na Lefkádě, proslulá je také zdejší čočka.
Z ostrova Lesbos pochází polovina světové produkce anýzové pálenky ouzo. Nejlepší ouzo je Giannatsi z Plomari. K typickým suvenýrům z ostrova Korfu patří marmelády a likéry z kumkvatu. Je to jediné místo v Evropě, kde toto ovoce roste. Plody velikosti švestky pochází původně z Číny.
Panenský olivový olej (extra virgin) z Kréty patří mezi nejlepší na světě, tymiánový nebo mateřídouškový med se nabízí v horských vesnicích kolem cest, čerstvé i sušené léčivé bylinky a čaje z čisté přírody dostanete koupit na tržištích nebo ve specializovaných obchůdcích.
Černá Hora
To nejlepší, co se dá v Černé Hoře pořídit, je sušená šunka pršut, která patří mezi světovou špičku. Prodávají se celé kýty, které vydrží opravdu dlouho. Za zmínku stojí i dárkové kartony velmi dobrého místního vína.
Chorvatsko
Odsud si turisté často vozí léčivé byliny (dobromysl, šalvěj, rozmarýn, levanduli), které rostou na zdejší krasové půdě. Prodávají se v lahvičkách jako oleje nebo sušené jako koření v sáčcích, nebo jako vonné byliny v plátěných pytlíčcích.
Zvláštní pochoutkou je med z květů bylin. Je k dostání na trzích se zeleninou nebo přímo u pěstitelů, na což upozorňují cedule u silnic.
Bulharsko
Kromě kosmetiky z růžových lístků a růžového oleje stojí za pozornost Trojanska slivovica, brandy Pliska, sekt Iskra nebo kvalitní červená vína jako např. Merlot.
Mallorca
Říká se, že kapary (alcaparra) z Felanitx, San Joan a Campos jsou nejlepší na světě. Z místních likérů je zajímavý tmavý Palo, vyrobený z plodů rohovníku (svatojánský chléb) s dietetickými účinky, nebo některý z bylinných likérů místní výroby.
Likéry se dostanou koupit pod názvem Hierbas. Zajímavý je typ místní hrubé paštiky sobrassada, která v originálním balení vydrží dlouhé měsíce.
Mallorská sobrassada má tak zvláštní a jemnou chuť zejména díky speciálnímu vepřovému – prasátkům se do krmiva přidávají zralé fíky.
Maroko
Na místních trzích koupíte pěkné kožené tašky, pásky a také překrásně barevné šály. Typickým keramickým suvenýrem je hrnec „tažin“ na přípravu stejnojmenných jídel. Doma může sloužit nejen jako dekorace, ale i k faktickému použití na přípravu dušených jídel.
Turecko
V této zemi vedou jednoznačně všechny druhy koření. Je možné tu zakoupit čerstvé koření všech druhů i s roztomilými kovovými tepanými mlýnky.
Byliny a bylinky je možné pořídit na trzích, ale i ve specializovaných obchodech, kde se prodávají i mořské houby, lufta, afrodiziaka, nejrůznější stoprocentní rostlinné a bylinné oleje apod.
Text: Karin Stružková, Foto: Shutterstock