Domů     Když se ztrácí hlas
Když se ztrácí hlas
19.10.2022

Pokud vás hlas neživí, asi o něm moc nepřemýšlíte. To se ale může změnit ve chvíli, kdy váš hlas začne selhávat.

Problémem nejsou krátké epizody, kdy hlas selhává kvůli trémě, rozrušení nebo ho zastírá chrapot při nachlazení. Když příčina pomine, hlas se vrátí do své původní kondice.

Důvodem k obavám jsou spíš dlouhodobé změny, kdy hlas slábne, ztrácí sílu, třese se nebo působí dýchavičně. I tady mohou být důvodem určité zdravotní potíže, ale také doprovodné projevy stárnutí.

Co potřebují hlasivky

Náš mluvicí aparát v krku tvoří dva vazy. Zvuk vydávají prostě tím, že kmitají, když mezi nimi prochází vzduch. Aby tento jednoduchý úkon fungoval, musí se hlasivky hbitě pohybovat, aby se štěrbina mezi nimi dobře uzavírala a otvírala.

To znamená dobře reagovat na pokyny nervů, které je ovládají. Jenže nervy mohou při řízení hlasivek selhávat, například následkem nemoci, která poškozuje nervový systém, jak se to stává při cukrovce, při vážném onemocnění jater nebo ledvin.

K poškození nervového řízení hlasivek může dojít i chirurgicky, i když riziko je velmi malé. Týká se to především operace štítné žlázy, krční páteře a tepen.

Pomáhá speciální rehabilitace

Pokud budete mít po takovém zákroku pocit, že se vám hůře mluví nebo chraptíte, nahlaste to co nejdříve chirurgům. Někdy je nutný ještě dodatečný zákrok, který obnoví funkčnost hlasivkového nervu. Jindy stačí tzv.

hlasová rehabilitace, metoda, kdy na hlasivkové nervy působí fyzioterapie pomocí elektrické stimulace a speciálních cviků pro správné držení těla i dýchání a na to navazuje hlasový trénink pod dohledem foniatrů.

Za ochablost může i stárnutí

Na hlasivky ovšem doléhají i změny, které přicházejí s věkem. Individuálně se liší, u někoho jsou výrazné už po padesátce, zatímco jiný může mít pevný hlas i ve vysokém věku. Oproti pooperačním komplikacím nastupují tyto změny pozvolna.

Dobrou zprávou ovšem je, že i zde pomůže hlasová rehabilitace. Předpokladem je vyšetření a doporučení od ORL specialisty.

Co je příčinou?

– Ochabování svalstva vede k mělčímu a povrchnějšímu dýchání. Tím hlas slábne. Ochablost se projevuje i na držení těla, mění se poloha hrudníku a krku a to rovněž oslabí hlas.

– Pokles ženských a mužských hormonů mění výšku hlasu, proto u žen ve zralejším věku často klesá a u mužů naopak stoupá výše.

– Klesá elastičnost hlasivek, hlas tím slábne, řeč zní třaslavě, mluvení je čím dál obtížnější. I na této změně se podílí pokles pohlavních hormonů.

Ten protivný chrapot

Chrapot ohrožuje zejména lidi, kteří hlasivky profesně nadměrně namáhají. Klasickým příkladem jsou učitelé nebo zpěváci. Přetěžování se pak může projevit změnami. Sliznice na hlasivkách otéká, tvoří se uzlíky, hlasivkové vazy zmohutní.

Hlas se tím začne nepříznivě měnit, může zhrubnout nebo přejít do chrapotu. Pokud hlasivky přestanou dokonale na sebe doléhat, v hlase je znát zvýšený průchod vzduchu jako dyšnost.

Co hlasu pomáhá

– Cucání tvrdých bonbonů podporuje tvorbu slin a ty zvlhčují hlasivky.

– Jezte pažitku. Silice, které obsahuje, prospívají hlasivkám.

– Dostatečně pijte, ale vyhýbejte se příliš horkým nápojům.

– Prospívá zvlhčování vzduchu.

Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.
Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.

Co škodí

– Nešeptejte, neboť pro hlasivky představuje šepot větší zátěž než normální mluva.

– Chraňte hlasivky před toxiny – především před cigaretovým kouřem a větším množstvím alkoholu.

– Nemluvte zbytečně. Stejně jako u zdravotních potíží jiných tělesných partií i zde platí, že klid léčí. Zvláště namáhavá je pak mluva ve hlučném prostředí, když se snažíte překřičet například muziku nebo rušnou dopravu.

Příčinou může být jiná nemoc

Problémy s hlasem mohou být následkem i dalších onemocnění, například refluxu žaludku, kdy kyselý natrávený obsah stoupá zpět do jícnu. Tam způsobuje bolestivé pálení, ale někdy také potíže s hlasem.

Zapeklitým problémem je také infekce papillomaviry. Ty jsou v obecném povědomí spojené s rizikem rakoviny děložního krčku a tvorbou genitálních bradavic, ale infekci mohou způsobit také v krku. Tam pak vytvářejí výrůstky, které dráždí a způsobují chrapot. Lze je chirurgicky odstranit, ale zpravidla se po čase objeví znovu.

Když je to jen nachlazení

I pak je chrapot a omezení hlasu nepříjemné. Léčení ale můžete urychlit domáckými prostředky a bylinami.

* Kloktadlo ze šalvěje: Spařte hrst čerstvých listů šalvěje 1 l vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Pak sceďte a přidejte 1 lžičku ovocného octa a 1 lžíci medu. Dobře promíchejte a použijte k několika kloktáním během dne.

* Tvarohový obklad: Tradiční a účinný prostředek, který můžete nechat působit několik hodin i přes noc. Do tvarohu můžete přidat 1 lžičku spařeného anýzu nebo fenyklu. Rozetřete na hadřík a oviňte kolem krku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost