Domů     Když se ztrácí hlas
Když se ztrácí hlas
od 19.10.2022

Pokud vás hlas neživí, asi o něm moc nepřemýšlíte. To se ale může změnit ve chvíli, kdy váš hlas začne selhávat.

Problémem nejsou krátké epizody, kdy hlas selhává kvůli trémě, rozrušení nebo ho zastírá chrapot při nachlazení. Když příčina pomine, hlas se vrátí do své původní kondice.

Důvodem k obavám jsou spíš dlouhodobé změny, kdy hlas slábne, ztrácí sílu, třese se nebo působí dýchavičně. I tady mohou být důvodem určité zdravotní potíže, ale také doprovodné projevy stárnutí.

Co potřebují hlasivky

Náš mluvicí aparát v krku tvoří dva vazy. Zvuk vydávají prostě tím, že kmitají, když mezi nimi prochází vzduch. Aby tento jednoduchý úkon fungoval, musí se hlasivky hbitě pohybovat, aby se štěrbina mezi nimi dobře uzavírala a otvírala.

reklama

To znamená dobře reagovat na pokyny nervů, které je ovládají. Jenže nervy mohou při řízení hlasivek selhávat, například následkem nemoci, která poškozuje nervový systém, jak se to stává při cukrovce, při vážném onemocnění jater nebo ledvin.

K poškození nervového řízení hlasivek může dojít i chirurgicky, i když riziko je velmi malé. Týká se to především operace štítné žlázy, krční páteře a tepen.

Pomáhá speciální rehabilitace

Pokud budete mít po takovém zákroku pocit, že se vám hůře mluví nebo chraptíte, nahlaste to co nejdříve chirurgům. Někdy je nutný ještě dodatečný zákrok, který obnoví funkčnost hlasivkového nervu. Jindy stačí tzv.

reklama

hlasová rehabilitace, metoda, kdy na hlasivkové nervy působí fyzioterapie pomocí elektrické stimulace a speciálních cviků pro správné držení těla i dýchání a na to navazuje hlasový trénink pod dohledem foniatrů.

Za ochablost může i stárnutí

Na hlasivky ovšem doléhají i změny, které přicházejí s věkem. Individuálně se liší, u někoho jsou výrazné už po padesátce, zatímco jiný může mít pevný hlas i ve vysokém věku. Oproti pooperačním komplikacím nastupují tyto změny pozvolna.

Dobrou zprávou ovšem je, že i zde pomůže hlasová rehabilitace. Předpokladem je vyšetření a doporučení od ORL specialisty.

Co je příčinou?

– Ochabování svalstva vede k mělčímu a povrchnějšímu dýchání. Tím hlas slábne. Ochablost se projevuje i na držení těla, mění se poloha hrudníku a krku a to rovněž oslabí hlas.

reklama

– Pokles ženských a mužských hormonů mění výšku hlasu, proto u žen ve zralejším věku často klesá a u mužů naopak stoupá výše.

– Klesá elastičnost hlasivek, hlas tím slábne, řeč zní třaslavě, mluvení je čím dál obtížnější. I na této změně se podílí pokles pohlavních hormonů.

Ten protivný chrapot

Chrapot ohrožuje zejména lidi, kteří hlasivky profesně nadměrně namáhají. Klasickým příkladem jsou učitelé nebo zpěváci. Přetěžování se pak může projevit změnami. Sliznice na hlasivkách otéká, tvoří se uzlíky, hlasivkové vazy zmohutní.

Hlas se tím začne nepříznivě měnit, může zhrubnout nebo přejít do chrapotu. Pokud hlasivky přestanou dokonale na sebe doléhat, v hlase je znát zvýšený průchod vzduchu jako dyšnost.

Co hlasu pomáhá

– Cucání tvrdých bonbonů podporuje tvorbu slin a ty zvlhčují hlasivky.

– Jezte pažitku. Silice, které obsahuje, prospívají hlasivkám.

– Dostatečně pijte, ale vyhýbejte se příliš horkým nápojům.

– Prospívá zvlhčování vzduchu.

Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.
Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.

Co škodí

– Nešeptejte, neboť pro hlasivky představuje šepot větší zátěž než normální mluva.

– Chraňte hlasivky před toxiny – především před cigaretovým kouřem a větším množstvím alkoholu.

– Nemluvte zbytečně. Stejně jako u zdravotních potíží jiných tělesných partií i zde platí, že klid léčí. Zvláště namáhavá je pak mluva ve hlučném prostředí, když se snažíte překřičet například muziku nebo rušnou dopravu.

Příčinou může být jiná nemoc

Problémy s hlasem mohou být následkem i dalších onemocnění, například refluxu žaludku, kdy kyselý natrávený obsah stoupá zpět do jícnu. Tam způsobuje bolestivé pálení, ale někdy také potíže s hlasem.

Zapeklitým problémem je také infekce papillomaviry. Ty jsou v obecném povědomí spojené s rizikem rakoviny děložního krčku a tvorbou genitálních bradavic, ale infekci mohou způsobit také v krku. Tam pak vytvářejí výrůstky, které dráždí a způsobují chrapot. Lze je chirurgicky odstranit, ale zpravidla se po čase objeví znovu.

Když je to jen nachlazení

I pak je chrapot a omezení hlasu nepříjemné. Léčení ale můžete urychlit domáckými prostředky a bylinami.

* Kloktadlo ze šalvěje: Spařte hrst čerstvých listů šalvěje 1 l vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Pak sceďte a přidejte 1 lžičku ovocného octa a 1 lžíci medu. Dobře promíchejte a použijte k několika kloktáním během dne.

* Tvarohový obklad: Tradiční a účinný prostředek, který můžete nechat působit několik hodin i přes noc. Do tvarohu můžete přidat 1 lžičku spařeného anýzu nebo fenyklu. Rozetřete na hadřík a oviňte kolem krku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel