Domů     Když se ztrácí hlas
Když se ztrácí hlas
19.10.2022

Pokud vás hlas neživí, asi o něm moc nepřemýšlíte. To se ale může změnit ve chvíli, kdy váš hlas začne selhávat.

Problémem nejsou krátké epizody, kdy hlas selhává kvůli trémě, rozrušení nebo ho zastírá chrapot při nachlazení. Když příčina pomine, hlas se vrátí do své původní kondice.

Důvodem k obavám jsou spíš dlouhodobé změny, kdy hlas slábne, ztrácí sílu, třese se nebo působí dýchavičně. I tady mohou být důvodem určité zdravotní potíže, ale také doprovodné projevy stárnutí.

Co potřebují hlasivky

Náš mluvicí aparát v krku tvoří dva vazy. Zvuk vydávají prostě tím, že kmitají, když mezi nimi prochází vzduch. Aby tento jednoduchý úkon fungoval, musí se hlasivky hbitě pohybovat, aby se štěrbina mezi nimi dobře uzavírala a otvírala.

To znamená dobře reagovat na pokyny nervů, které je ovládají. Jenže nervy mohou při řízení hlasivek selhávat, například následkem nemoci, která poškozuje nervový systém, jak se to stává při cukrovce, při vážném onemocnění jater nebo ledvin.

K poškození nervového řízení hlasivek může dojít i chirurgicky, i když riziko je velmi malé. Týká se to především operace štítné žlázy, krční páteře a tepen.

Pomáhá speciální rehabilitace

Pokud budete mít po takovém zákroku pocit, že se vám hůře mluví nebo chraptíte, nahlaste to co nejdříve chirurgům. Někdy je nutný ještě dodatečný zákrok, který obnoví funkčnost hlasivkového nervu. Jindy stačí tzv.

hlasová rehabilitace, metoda, kdy na hlasivkové nervy působí fyzioterapie pomocí elektrické stimulace a speciálních cviků pro správné držení těla i dýchání a na to navazuje hlasový trénink pod dohledem foniatrů.

Za ochablost může i stárnutí

Na hlasivky ovšem doléhají i změny, které přicházejí s věkem. Individuálně se liší, u někoho jsou výrazné už po padesátce, zatímco jiný může mít pevný hlas i ve vysokém věku. Oproti pooperačním komplikacím nastupují tyto změny pozvolna.

Dobrou zprávou ovšem je, že i zde pomůže hlasová rehabilitace. Předpokladem je vyšetření a doporučení od ORL specialisty.

Co je příčinou?

– Ochabování svalstva vede k mělčímu a povrchnějšímu dýchání. Tím hlas slábne. Ochablost se projevuje i na držení těla, mění se poloha hrudníku a krku a to rovněž oslabí hlas.

– Pokles ženských a mužských hormonů mění výšku hlasu, proto u žen ve zralejším věku často klesá a u mužů naopak stoupá výše.

– Klesá elastičnost hlasivek, hlas tím slábne, řeč zní třaslavě, mluvení je čím dál obtížnější. I na této změně se podílí pokles pohlavních hormonů.

Ten protivný chrapot

Chrapot ohrožuje zejména lidi, kteří hlasivky profesně nadměrně namáhají. Klasickým příkladem jsou učitelé nebo zpěváci. Přetěžování se pak může projevit změnami. Sliznice na hlasivkách otéká, tvoří se uzlíky, hlasivkové vazy zmohutní.

Hlas se tím začne nepříznivě měnit, může zhrubnout nebo přejít do chrapotu. Pokud hlasivky přestanou dokonale na sebe doléhat, v hlase je znát zvýšený průchod vzduchu jako dyšnost.

Co hlasu pomáhá

– Cucání tvrdých bonbonů podporuje tvorbu slin a ty zvlhčují hlasivky.

– Jezte pažitku. Silice, které obsahuje, prospívají hlasivkám.

– Dostatečně pijte, ale vyhýbejte se příliš horkým nápojům.

– Prospívá zvlhčování vzduchu.

Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.
Při mluvení se štěrbina mezi hlasivkami musí dokonale uzavřít a pět otevřít. Jakmile se tento pohyb naruší, máme problémy s hlasem.

Co škodí

– Nešeptejte, neboť pro hlasivky představuje šepot větší zátěž než normální mluva.

– Chraňte hlasivky před toxiny – především před cigaretovým kouřem a větším množstvím alkoholu.

– Nemluvte zbytečně. Stejně jako u zdravotních potíží jiných tělesných partií i zde platí, že klid léčí. Zvláště namáhavá je pak mluva ve hlučném prostředí, když se snažíte překřičet například muziku nebo rušnou dopravu.

Příčinou může být jiná nemoc

Problémy s hlasem mohou být následkem i dalších onemocnění, například refluxu žaludku, kdy kyselý natrávený obsah stoupá zpět do jícnu. Tam způsobuje bolestivé pálení, ale někdy také potíže s hlasem.

Zapeklitým problémem je také infekce papillomaviry. Ty jsou v obecném povědomí spojené s rizikem rakoviny děložního krčku a tvorbou genitálních bradavic, ale infekci mohou způsobit také v krku. Tam pak vytvářejí výrůstky, které dráždí a způsobují chrapot. Lze je chirurgicky odstranit, ale zpravidla se po čase objeví znovu.

Když je to jen nachlazení

I pak je chrapot a omezení hlasu nepříjemné. Léčení ale můžete urychlit domáckými prostředky a bylinami.

* Kloktadlo ze šalvěje: Spařte hrst čerstvých listů šalvěje 1 l vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Pak sceďte a přidejte 1 lžičku ovocného octa a 1 lžíci medu. Dobře promíchejte a použijte k několika kloktáním během dne.

* Tvarohový obklad: Tradiční a účinný prostředek, který můžete nechat působit několik hodin i přes noc. Do tvarohu můžete přidat 1 lžičku spařeného anýzu nebo fenyklu. Rozetřete na hadřík a oviňte kolem krku.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo