Domů     Posviťte si na čtení
Posviťte si na čtení
od 31.12.2022

Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení.

Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé místo nebo ho využívají i další členové domácnosti.

Podle toho je třeba vybírat typ svítidla. Roli ale hrají i další okolnosti.

Jeden zdroj nestačí

Ideální je podle odborníků kombinace aspoň dvou svítidel, sníží totiž namáhání zraku. To v praxi znamená, že bychom kromě lampy, která osvětluje knihu, měli současně rozsvítit také lustr nebo další zdroj světla.

reklama

Pro zrak je to mnohem pohodlnější než čtení v tmavé místnosti, protože prostor vnímá jako celek. Doplňkové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu, ideální jsou lustry se smívací funkcí, které dokážou vytvářet příjemnou večerní atmosféru.

Kterou lampu?

* Stojací

Stojací lampy mají řadu výhod, slabinou je jen jejich vyšší pořizovací cena. Při svých rozměrech ale lehce osvítí nejen stránky knihy, ale i prostor kolem. Je ovšem třeba počítat s tím, že vyžadují také více místa.

reklama

Další výhodou je, že u modelů, které mají dva mebo více zdrojů světla, lze některá svítidla nasměrovat na zeď nebo na strop, a tím zvýšit jas v místnosti a nahradit doplňkové osvětlení lustrem nebo dalším zdrojem.

* Nástěnnou

Obejde se bez kabelu na podlaze, což je výhoda pro domácnosti s malými dětmi nebo hůře pohyblivými členy rodiny. Montáž ale předpokládá, že jste si s umístěním koutku pro čtení jisti a nebudete ho brzy měnit.

reklama

Nástěné lampy jsou dobrým řešením také u postele, ideálně by měly mít pohyblivý kloub, který umožní osvětlení nastavit, jak potřebujete.

* Stolní

Jejich slabinou bývá malá výška, která omezuje možnosti dobrého nasvícení knihy. Často jsou od výrobce také určené jen pro slabší žárovky.

Tyto malé lampičky se tradičně umísťují v ložnicích na nočním stolku, kde mají sloužit jen jako tlumené osvětlení, nikoli pro čtení v posteli. K tomu jsou mnohem vhodnější nástěnné lampy s pohyblivým ramenem.

Jinou kapitolou jsou velké stolní lampy se silnější žárovkou, ty mohou být ozdobou obýváku a současně dobře posloužit při čtení v křesle.

* S klipem

Výhoda těchto lampiček je zjevná, dají se připevnit, kam právě potřebujete – na rám postele nebo na nábytek. Poslouží dokonce jako přídavný zdroj světla na stojací lampě. Z hlediska dlouhodobé potřeby osvětlení koutku na čtení jde ale spíše o doplňkový zdroj.

K dostání jsou také lampy, u nichž se dá měnit nejen intenzita světla, ale také jeho zabarvení. Podle potřeby si tedy nastavíte bílou v chladném namodralém tónu nebo naopak ve žlutém tónování.

Teplé nebo studené světlo

To je otázka… Obecně platí, že chladnější tón laděný do modré zlepšuje soustředění a výkon mozku.

Je to dáno tím, že stejně jako studené ranní světlo podporuje produkci neuropřenašeče serotoninu, který v organizmu funguje jako budíček a stimuluje ho k aktivitě. Další výhodou studeného bílého světla je jeho schopnost zlepšit rozlišování písma.

Na druhou stranu ovšem působí pocitově nevlídně a nepříjemně. Z těchto důvodů se spíše než pro pohodu při čtení hodí pro studium nebo do domácích pracoven, kdy pomáhá déle udržovat bdělou pozornost. Má to ale drobný háček.

Chladného modrého světla žárovek se týká stejné doporučení jako modře zářících obrazovek a monitorů – vypnout je nejméně dvě hodiny před spaním, aby mozek nastavený tímto světlem na režim „práce“ mohl přepnout na zklidnění a relaxaci.

Naopak žluté světlo spánek nijak neruší, psychologicky připomíná dobu večera a stmívání, proto podporuje produkci melatoninu, který navozuje usínání. Vytváří pocit útulnost a pohody, ačkoli rozlišování písma jde mozku o něco pomaleji.

Jak teplotu světla poznat?

Na obalech halogenových žárovek a LED zdrojů je zabarvení zpravidla slovně uvedeno. Určuje ho i číselný údaj v kelvinech (zkratka K). Pokud na obale stojí 5000 K, pak jde o zdroj imitující neutrální bílé denní světlo, které je pro čtení nejvhodnější.

Vyšší hodnoty do 6500 K pak už odpovídají studenému namodralému světlu.

Příjemnější teplejší tón bílého světla vydávají zdroje s hodnotou kolem 4000 K. Pokud chcete ke čtení útulnou atmosféru již nevyráběných klasických žárovek, pak sáhněte po zdroji s hodnotou kolem 3000 K. Ještě nižší čísla pak označují světlo zabarvené do oranžova, které se nehodí ke čtení.

Správná intenzita světla

To je další faktor, který je při výběru třeba vést v patrnosti.

Intenzita osvětlení se udává v luxech, což je hodnota, která technicky vzato vyjadřuje, kolik světla ze zdroje dopadá na 1 m2. Pro dobré podmínky ke čtení by na krabičce žárovky nebo LED mělo stát 300 až 500 luxů.

Vyšší z těchto hodnot se doporučuje pro děti, seniory a lidi s horším zrakem. Zdroje o výkonu více než 500 luxů jsou určeny pro osvětlení pracovního místa.

Pokud koutek ke čtení užívá více lidí a mají odlišnou potřebu intenzity světla, pak je vhodné koupit lampu s funkcí stmívání.

Pozor na stínidlo

Intenzitu a charakter osvětlení kromě žárovky ovlivňuje také tvar a materiál stínidla. Mnohdy jde o modely z praktického hlediska problematické.

Na trhu jsou i tmavá nebo černá stínidla, která působí velmi luxusně a zajímavě v interiéru, jejich užitná hodnota je ale omezená.

Běžné jsou také stolní a nástěnné lampy s kovovými stínidly, které bočně nepropouštějí světlo, tak je nutné umístit je dostatečně vysoko, aby správně osvětlovaly knihu. Naprosto nevhodné pak jsou modely bez stínidla nebo se stínidlem, které oslňuje oči.

Roli hraje i interiér

Do úvah o výběru svítidla a intenzity žárovky či LED zdroje je třeba zapojit i charakter prostředí v místnosti. Čalouněný nábytek, koberec a závěsy světlo pohlcují a jen minimálně odrážejí.

Naopak lakované povrchy nábytku a podlahy, sklo a metalické prvky vytvářejí silný odraz, kterým jas zvyšují. Roli hrají i barvy. Tmavé tóny dřeva, bytového textilu a stěn světlo tlumí, naopak bílá a velmi světlé odstíny ho maximálně rozjasňují.

Škodí čtení v šeru?

Nedostatek světla ke čtení sice zrak nepoškozuje, ale unavuje mozek. Za takových podmínek se musí zorničky více roztáhnout, aby jimi prošlo více světla. Tím ovšem také klesá ostrost vidění, takže je nutné se na text více soustředit.

To vede k rychlejší únavě ze čtení. Namáhání zraku pak může vyvolat i bolesti hlavy. Při správném osvětlení je tedy četba pohodlnější a nad knihou vydržíme déle.

Foto: archiv

reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
16.1.2023
Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické. Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
29.12.2022
... a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor. Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“. Ještě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k