Domů     Posviťte si na čtení
Posviťte si na čtení
31.12.2022

Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení.

Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé místo nebo ho využívají i další členové domácnosti.

Podle toho je třeba vybírat typ svítidla. Roli ale hrají i další okolnosti.

Jeden zdroj nestačí

Ideální je podle odborníků kombinace aspoň dvou svítidel, sníží totiž namáhání zraku. To v praxi znamená, že bychom kromě lampy, která osvětluje knihu, měli současně rozsvítit také lustr nebo další zdroj světla.

Pro zrak je to mnohem pohodlnější než čtení v tmavé místnosti, protože prostor vnímá jako celek. Doplňkové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu, ideální jsou lustry se smívací funkcí, které dokážou vytvářet příjemnou večerní atmosféru.

Kterou lampu?

* Stojací

Stojací lampy mají řadu výhod, slabinou je jen jejich vyšší pořizovací cena. Při svých rozměrech ale lehce osvítí nejen stránky knihy, ale i prostor kolem. Je ovšem třeba počítat s tím, že vyžadují také více místa.

Další výhodou je, že u modelů, které mají dva mebo více zdrojů světla, lze některá svítidla nasměrovat na zeď nebo na strop, a tím zvýšit jas v místnosti a nahradit doplňkové osvětlení lustrem nebo dalším zdrojem.

* Nástěnnou

Obejde se bez kabelu na podlaze, což je výhoda pro domácnosti s malými dětmi nebo hůře pohyblivými členy rodiny. Montáž ale předpokládá, že jste si s umístěním koutku pro čtení jisti a nebudete ho brzy měnit.

Nástěné lampy jsou dobrým řešením také u postele, ideálně by měly mít pohyblivý kloub, který umožní osvětlení nastavit, jak potřebujete.

* Stolní

Jejich slabinou bývá malá výška, která omezuje možnosti dobrého nasvícení knihy. Často jsou od výrobce také určené jen pro slabší žárovky.

Tyto malé lampičky se tradičně umísťují v ložnicích na nočním stolku, kde mají sloužit jen jako tlumené osvětlení, nikoli pro čtení v posteli. K tomu jsou mnohem vhodnější nástěnné lampy s pohyblivým ramenem.

Jinou kapitolou jsou velké stolní lampy se silnější žárovkou, ty mohou být ozdobou obýváku a současně dobře posloužit při čtení v křesle.

* S klipem

Výhoda těchto lampiček je zjevná, dají se připevnit, kam právě potřebujete – na rám postele nebo na nábytek. Poslouží dokonce jako přídavný zdroj světla na stojací lampě. Z hlediska dlouhodobé potřeby osvětlení koutku na čtení jde ale spíše o doplňkový zdroj.

K dostání jsou také lampy, u nichž se dá měnit nejen intenzita světla, ale také jeho zabarvení. Podle potřeby si tedy nastavíte bílou v chladném namodralém tónu nebo naopak ve žlutém tónování.

Teplé nebo studené světlo

To je otázka… Obecně platí, že chladnější tón laděný do modré zlepšuje soustředění a výkon mozku.

Je to dáno tím, že stejně jako studené ranní světlo podporuje produkci neuropřenašeče serotoninu, který v organizmu funguje jako budíček a stimuluje ho k aktivitě. Další výhodou studeného bílého světla je jeho schopnost zlepšit rozlišování písma.

Na druhou stranu ovšem působí pocitově nevlídně a nepříjemně. Z těchto důvodů se spíše než pro pohodu při čtení hodí pro studium nebo do domácích pracoven, kdy pomáhá déle udržovat bdělou pozornost. Má to ale drobný háček.

Chladného modrého světla žárovek se týká stejné doporučení jako modře zářících obrazovek a monitorů – vypnout je nejméně dvě hodiny před spaním, aby mozek nastavený tímto světlem na režim „práce“ mohl přepnout na zklidnění a relaxaci.

Naopak žluté světlo spánek nijak neruší, psychologicky připomíná dobu večera a stmívání, proto podporuje produkci melatoninu, který navozuje usínání. Vytváří pocit útulnost a pohody, ačkoli rozlišování písma jde mozku o něco pomaleji.

Jak teplotu světla poznat?

Na obalech halogenových žárovek a LED zdrojů je zabarvení zpravidla slovně uvedeno. Určuje ho i číselný údaj v kelvinech (zkratka K). Pokud na obale stojí 5000 K, pak jde o zdroj imitující neutrální bílé denní světlo, které je pro čtení nejvhodnější.

Vyšší hodnoty do 6500 K pak už odpovídají studenému namodralému světlu.

Příjemnější teplejší tón bílého světla vydávají zdroje s hodnotou kolem 4000 K. Pokud chcete ke čtení útulnou atmosféru již nevyráběných klasických žárovek, pak sáhněte po zdroji s hodnotou kolem 3000 K. Ještě nižší čísla pak označují světlo zabarvené do oranžova, které se nehodí ke čtení.

Správná intenzita světla

To je další faktor, který je při výběru třeba vést v patrnosti.

Intenzita osvětlení se udává v luxech, což je hodnota, která technicky vzato vyjadřuje, kolik světla ze zdroje dopadá na 1 m2. Pro dobré podmínky ke čtení by na krabičce žárovky nebo LED mělo stát 300 až 500 luxů.

Vyšší z těchto hodnot se doporučuje pro děti, seniory a lidi s horším zrakem. Zdroje o výkonu více než 500 luxů jsou určeny pro osvětlení pracovního místa.

Pokud koutek ke čtení užívá více lidí a mají odlišnou potřebu intenzity světla, pak je vhodné koupit lampu s funkcí stmívání.

Pozor na stínidlo

Intenzitu a charakter osvětlení kromě žárovky ovlivňuje také tvar a materiál stínidla. Mnohdy jde o modely z praktického hlediska problematické.

Na trhu jsou i tmavá nebo černá stínidla, která působí velmi luxusně a zajímavě v interiéru, jejich užitná hodnota je ale omezená.

Běžné jsou také stolní a nástěnné lampy s kovovými stínidly, které bočně nepropouštějí světlo, tak je nutné umístit je dostatečně vysoko, aby správně osvětlovaly knihu. Naprosto nevhodné pak jsou modely bez stínidla nebo se stínidlem, které oslňuje oči.

Roli hraje i interiér

Do úvah o výběru svítidla a intenzity žárovky či LED zdroje je třeba zapojit i charakter prostředí v místnosti. Čalouněný nábytek, koberec a závěsy světlo pohlcují a jen minimálně odrážejí.

Naopak lakované povrchy nábytku a podlahy, sklo a metalické prvky vytvářejí silný odraz, kterým jas zvyšují. Roli hrají i barvy. Tmavé tóny dřeva, bytového textilu a stěn světlo tlumí, naopak bílá a velmi světlé odstíny ho maximálně rozjasňují.

Škodí čtení v šeru?

Nedostatek světla ke čtení sice zrak nepoškozuje, ale unavuje mozek. Za takových podmínek se musí zorničky více roztáhnout, aby jimi prošlo více světla. Tím ovšem také klesá ostrost vidění, takže je nutné se na text více soustředit.

To vede k rychlejší únavě ze čtení. Namáhání zraku pak může vyvolat i bolesti hlavy. Při správném osvětlení je tedy četba pohodlnější a nad knihou vydržíme déle.

Foto: archiv

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý