Domů     Štítná žláza: Malá, ale důležitá
Štítná žláza: Malá, ale důležitá
21.1.2021

Možná se vám to děje právě teď. Necítíte úplně dobře, ale přitom na nemoc to taky nevypadá. Myslíte si, že je to únava, stres či příznak stárnutí a tak mávnete rukou.

Jenže to je právě ten okamžik, kdy by zejména ženy měly zbystřit a pomyslet, na svou štítnou žlázu a zajít k lékaři. Proč? Protože tato malá žláza v našem těle ovlivňuje téměř vše, a pokud by byla nemocná, je potřeba zahájit její léčbu včas.

Motýlek na krku

Právě tak tahle nevelká žláza s vnitřní sekrecí vypadá. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodotyronin, které mají řadu funkcí a ovlivňují prakticky všechny tkáně a orgány lidského těla, a to od nitroděložního vývoje až do konce života.

Co všechno ovlivňují

– centrální nervový systém

– metabolismus

– činnost srdce a svalstva

– dechové centrum

– tvorbu červených krvinek

– metabolismus kostí

Hormonů tak akorát

Když štítná žláza nepracuje správně, objeví se potíže. Ty, které souvisejí s nízkou činností (hypotyreóza), mohou být velmi nenápadné a, jak už jsme říkali, můžeme je přičítat třeba hektickému stylu života nebo momentální nenáladě.

Ale pozor, mohou se vyskytnout i deprese. Pokud je žláza naopak velmi aktivní, její zvýšená činnost vede ke stavu nazývanému hypertyreóza. Povíme si něco o obou případech.

Kdy zbystřit?

Při snížené funkci štítné žlázy, přicházejí příznaky pomalu a plíživě a potíže jsou jen málo charakteristické a do určité míry, jsou dány i vaším aktuálním zdravotním stavem a věkem. V tom je právě nebezpečí.

Protože ze začátku si prostě říkáte, už holt nejsem tak výkonná, asi stárnu, jsem unavená z práce… a navštívit lékaře vás ani nenapadne, což může znamenat do budoucna problém a delší léčení. Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky.

Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá.

Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Jím stejně a jsem tlustá

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech může dojít k neprůchodnosti střev.

Můžete přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují prosáknutí kůže. Tady ovšem pozor, každé tloustnutí nemusí znamenat právě nemoc štítné žlázy.

Zvýšení váhy by se totiž pohybovalo maximálně o 5 kg, pokud máte nadváhu větší, zamyslete se spíš nad svými stravovacími návyky.

Suchá pokožka

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení.

Hlas jak po flámu

Možná si z vás přátelé začali dělat legraci, že mluvíte jak po flámu, nebo se vás ptají, kde jste nastydli. Při onemocnění totiž dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený, což brání i správné výslovnosti.

Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka

Srdce buší

Nemocní často pociťují silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce, mají výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak.

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu – méně častá menstruace, vymizení menstruace, prodloužená a silná menstruace nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka. Bohužel ve vážnějších případech není žena schopna donosit a porodit zdravé dítě.

To všechno způsobí, že se začnou objevovat deprese a sebeobviňování.

Ve společnosti nastavené především na výkon se člověk, kterému z nějakého důvodu ubývají síly, cítí vyřazený, neschopný, má výčitky a začne se pohybovat v bludném kruhu, protože je pak na dně psychicky i fyzicky.

Proč právě já?

Podíváme-li se po příčinách onemocnění, zjistíme jich několik. Nejčastěji, je způsobeno zánětlivou poruchou, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti. V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodizaci soli, vody a zubních past.

Snížená činnost štítné žlázy můžeš být také vrozená, pokud se tedy někdo z vašich pokrevních příbuzných léčí, je riziko u vás větší. Je třeba si ale říci, to ještě vůbec neznamená, že se musí projevit.

Dalším rizikovým faktorem je autoimunitní onemocnění, třeba cukrovka, a některé genetické poruchy. Lidé z těchto skupin by měli onemocnění předpokládat a nechat se vyšetřit.

Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatkem odpočinku. Rizikovými faktory jsou špatná životospráva, stres, radioaktivní záření a kouření.

Otestujte se

Abyste se mohli rozhodnout, jestli máte pomýšlet na vyšetření, máme pro vás malý test. Pokud odpovíte alespoň 5x ano, měli byste zamířit do ordinace.

Většinu času se cítím unavený/-á, mám málo energie a slabou výdrž.

Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť.

Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou.

Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pohyb).

Pokožku a vlasy mám suché, bledé a nezdravé, nehty se mi lámou.

Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně.

Často mám negativní myšlenky a trpím depresemi.

Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené.

Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep.

Zvýšila se mi hladina cholesterolu.

Mám sucho v krku a chraptím.

Často cítím mravenčení v končetinách.

Zhoršil se mi sluch.

Příliš aktivní štítná žláza

Hyperfunkce se na rozdíl od předchozího pozná brzy. Nejčastěji je zapříčiněna postižením samotné žlázy zánětlivým, autoimunitním či nádorovým procesem, vzácněji pak onemocněním podvěsku mozkového, který činnost štítnice ovlivňuje.

Příznaky jsou na rozdíl od snížené funkce výrazné, takže vás k lékaři totiž donutí zajít.

bušení srdce

pocení

třes rukou

nesnášenlivost tepla

nervozita

nespavost

únava

úbytek svalové hmoty a svalová slabost

jemná často teple opocená kůže

nekvalitní řídnoucí vlasy

U lékaře

Při podezření na onemocnění štítné žlázy vyhledejte lékaře. Stačí, když vám na obvodě cíleně odeberou krev. Pokud zjistí, že výsledek není v normě, budete odesláni na endokrinologii.

Při léčbě snížené funkce de dodává organismu chybějící hormon ve formě tablet. V 80 % případů to znamená jíst tablety celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas, stav pacienta se upraví.

U neléčené hypotyreózy ale může dojít k vystupňování klinických příznaků a k závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až ke kómatu, které už pacienta ohrožuje na životě.

Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy. Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je vhodnější operace nebo léčba radiojódem.

Neléčená hypertyreóza totiž může ohrožovat život pacienta například výskytem poruch srdečního rytmu, ale také poškozováním jiných orgánů.

Mám uzlíky

Tenhle fakt obvykle zjistíte, když vás lékař poslal na sonografické vyšetření. Nebo tak, že větší uzlíky zapříčinily potíže s polykáním či dýcháním. Nemusíte se ale předem děsit. V populaci nad 50 let je procento výskytu 30–40 %.

Jen malé procento uzlíků má rakovinný původ. Ani to však nemusí být zlá zpráva, protože se často jedná o pomalu rostoucí nádory, které lze dobře léčit. Agresivní tumory štítné žlázy jsou spíše raritním nálezem.

Jiné uzlíky mohou být tvořeny nezhoubnou zmnoženou tkání, cystou obsahující tekutinu nebo tkání postiženou chronickým zánětem.

Co bude dál?

Pokud uzel štítné žlázy přesáhne 10 mm v nejdelším průměru, nebo pokud se vyšetřujícímu lékaři jeví jako podezřelý (např. rostoucí uzel, zvýšené prokrvení apod.), doporučí Vám tzv.

punkci tenkou jehlou s následným cytologickým vyšetřením nátěru na sklíčku (vyšetření pod mikroskopem). Jde o metodu s úspěchem používanou již 50 let, která se dnes provádí převážně pod kontrolou ultrazvukem. Cílem punkce je vyloučit zhoubnou povahu uzlu.

Vyšetření není sice příjemné, ale je celkem rychlé, dá se srovnat s větším krevním odběrem.

A naše rada na závěr? Máte-li sebemenší podezření na onemocnění štítné žlázy, nehledejte pomoc na internetu, ale u lékaře. Ušetříte si tak strach, nervy i zdraví.

Text: Eva Hořánková podle uLekare.cz

Foto: ARCHIV

Štítky:
Související články
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
iluxus.cz
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
Potřebujete vypnout, dobít baterky a najít dokonalý klid? Hotel Reiters Supreme, nacházející se v malebném rakouském Burgenlandu, je tím pravým místem. Tento pětihvězdičkový hotel, určený výhradně pro
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
historyplus.cz
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.   Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
epochalnisvet.cz
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
nasehvezdy.cz
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
Hvězda seriálu ZOO Michaela Tomešová (33) je už osm let manželkou herce ze seriálu Slunečná Romana Tomeše (36). Jenže znovu po nějaké době se povídá, že mají velkou manželskou krizi. Prý snad měla h
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
epochanacestach.cz
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Toskánsko po americku
rezidenceonline.cz
Toskánsko po americku
Atmosféra toskánského venkova učarovala majitelům vily natolik, že zatoužili přenést jeho kouzlo i do amerického Texasu. Půvabné a jakoby ospalé kamenné stavení se stalo jejich domovem. Architekt Bob Wetmore z architektonického studia Cornerstone byl tím pravým, kdo dokázal představy a přání manželů proměnit ve skutečnost. Nejdůležitějším požadavkem bylo ponechat hlavní obytné prostory v jedné výškové úrovni,
Řeknět dost! Už ani kapku
nejsemsama.cz
Řeknět dost! Už ani kapku
Stačí zakašlat, kýchnout nebo se zasmát, a nehoda je na světě. Drobného úniku moči si nikdo kolem sice nevšimne, ale i tak je pro vás zdrojem velkého stresu. O stresové nebo také zátěžové inkontinenci hovoříme v případě, že k úniku moči dochází při zvýšené fyzické námaze, při kašli, kýchání nebo smíchu. K úniku dochází jednou až dvakrát denně
Ve chvíli nouze mě překvapil
skutecnepribehy.cz
Ve chvíli nouze mě překvapil
Manžel mi tragicky zahynul před devíti lety. Celkem dlouho jsem se z toho za pomoci psycholožky dostávala. Vdaná jsem byla dvacet pět let. Laťka na muže byla nastavena vysoko. Nejdříve jsem si řekla, že už zůstanu sama. Ale postupem času jsem si uvědomovala, že bych ještě chtěla někoho, s kým ucítím, že žiji. Byl bezradný Do vedlejšího vchodu našeho
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
enigmaplus.cz
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chod
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
epochaplus.cz
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
21stoleti.cz
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovan