Štítná žláza: Malá, ale důležitá

Možná se vám to děje právě teď. Necítíte úplně dobře, ale přitom na nemoc to taky nevypadá. Myslíte si, že je to únava, stres či příznak stárnutí a tak mávnete rukou.

Jenže to je právě ten okamžik, kdy by zejména ženy měly zbystřit a pomyslet, na svou štítnou žlázu a zajít k lékaři. Proč? Protože tato malá žláza v našem těle ovlivňuje téměř vše, a pokud by byla nemocná, je potřeba zahájit její léčbu včas.

Motýlek na krku
Právě tak tahle nevelká žláza s vnitřní sekrecí vypadá. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodotyronin, které mají řadu funkcí a ovlivňují prakticky všechny tkáně a orgány lidského těla, a to od nitroděložního vývoje až do konce života.

Co všechno ovlivňují
– centrální nervový systém
– metabolismus
– činnost srdce a svalstva
– dechové centrum
– tvorbu červených krvinek
– metabolismus kostí

Hormonů tak akorát Když štítná žláza nepracuje správně, objeví se potíže. Ty, které souvisejí s nízkou činností (hypotyreóza), mohou být velmi nenápadné a, jak už jsme říkali, můžeme je přičítat třeba hektickému stylu života nebo momentální nenáladě. Ale pozor, mohou se vyskytnout i deprese. Pokud je žláza naopak velmi aktivní, její zvýšená činnost vede ke stavu nazývanému hypertyreóza.

Povíme si něco o obou případech.

Kdy zbystřit? Při snížené funkci štítné žlázy, přicházejí příznaky pomalu a plíživě a potíže jsou jen málo charakteristické a do určité míry, jsou dány i vaším aktuálním zdravotním stavem a věkem. V tom je právě nebezpečí.

Protože ze začátku si prostě říkáte, už holt nejsem tak výkonná, asi stárnu, jsem unavená z práce… a navštívit lékaře vás ani nenapadne, což může znamenat do budoucna problém a delší léčení. Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky. Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu.

Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá.

Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Jím stejně a jsem tlustá Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech může dojít k neprůchodnosti střev. Můžete přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují prosáknutí kůže.

Tady ovšem pozor, každé tloustnutí nemusí znamenat právě nemoc štítné žlázy.

Zvýšení váhy by se totiž pohybovalo maximálně o 5 kg, pokud máte nadváhu větší, zamyslete se spíš nad svými stravovacími návyky.

Suchá pokožka

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení.

Hlas jak po flámu

Možná si z vás přátelé začali dělat legraci, že mluvíte jak po flámu, nebo se vás ptají, kde jste nastydli. Při onemocnění totiž dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený, což brání i správné výslovnosti. Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka

Srdce buší

Nemocní často pociťují silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce, mají výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak. Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu – méně častá menstruace, vymizení menstruace, prodloužená a silná menstruace nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka. Bohužel ve vážnějších případech není žena schopna donosit a porodit zdravé dítě.

To všechno způsobí, že se začnou objevovat deprese a sebeobviňování. Ve společnosti nastavené především na výkon se člověk, kterému z nějakého důvodu ubývají síly, cítí vyřazený, neschopný, má výčitky a začne se pohybovat v bludném kruhu, protože je pak na dně psychicky i fyzicky.

Proč právě já?

Podíváme-li se po příčinách onemocnění, zjistíme jich několik. Nejčastěji, je způsobeno zánětlivou poruchou, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu. Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti.

V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodizaci soli, vody a zubních past. Snížená činnost štítné žlázy můžeš být také vrozená, pokud se tedy někdo z vašich pokrevních příbuzných léčí, je riziko u vás větší. Je třeba si ale říci, to ještě vůbec neznamená, že se musí projevit.

Dalším rizikovým faktorem je autoimunitní onemocnění, třeba cukrovka, a některé genetické poruchy. Lidé z těchto skupin by měli onemocnění předpokládat a nechat se vyšetřit. Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatkem odpočinku.

Rizikovými faktory jsou špatná životospráva, stres, radioaktivní záření a kouření.

Otestujte se
Abyste se mohli rozhodnout, jestli máte pomýšlet na vyšetření, máme pro vás malý test. Pokud odpovíte alespoň 5x ano, měli byste zamířit do ordinace.

Většinu času se cítím unavený/-á, mám málo energie a slabou výdrž. Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť. Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou. Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pohyb). Pokožku a vlasy mám suché, bledé a nezdravé, nehty se mi lámou.

Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně. Často mám negativní myšlenky a trpím depresemi. Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené. Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep. Zvýšila se mi hladina cholesterolu. Mám sucho v krku a chraptím. Často cítím mravenčení v končetinách.

Zhoršil se mi sluch.

Příliš aktivní štítná žláza

Hyperfunkce se na rozdíl od předchozího pozná brzy. Nejčastěji je zapříčiněna postižením samotné žlázy zánětlivým, autoimunitním či nádorovým procesem, vzácněji pak onemocněním podvěsku mozkového, který činnost štítnice ovlivňuje. Příznaky jsou na rozdíl od snížené funkce výrazné, takže vás k lékaři totiž donutí zajít.

bušení srdce
pocení
třes rukou
nesnášenlivost tepla
nervozita
nespavost
únava
úbytek svalové hmoty a svalová slabost
jemná často teple opocená kůže
nekvalitní řídnoucí vlasy

U lékaře

Při podezření na onemocnění štítné žlázy vyhledejte lékaře. Stačí, když vám na obvodě cíleně odeberou krev. Pokud zjistí, že výsledek není v normě, budete odesláni na endokrinologii. Při léčbě snížené funkce de dodává organismu chybějící hormon ve formě tablet. V 80 % případů to znamená jíst tablety celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas, stav pacienta se upraví.

U neléčené hypotyreózy ale může dojít k vystupňování klinických příznaků a k závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až ke kómatu, které už pacienta ohrožuje na životě. Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy.

Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je vhodnější operace nebo léčba radiojódem.

Neléčená hypertyreóza totiž může ohrožovat život pacienta například výskytem poruch srdečního rytmu, ale také poškozováním jiných orgánů.

Mám uzlíky

Tenhle fakt obvykle zjistíte, když vás lékař poslal na sonografické vyšetření. Nebo tak, že větší uzlíky zapříčinily potíže s polykáním či dýcháním. Nemusíte se ale předem děsit. V populaci nad 50 let je procento výskytu 30–40 %. Jen malé procento uzlíků má rakovinný původ. Ani to však nemusí být zlá zpráva, protože se často jedná o pomalu rostoucí nádory, které lze dobře léčit.

Agresivní tumory štítné žlázy jsou spíše raritním nálezem.

Jiné uzlíky mohou být tvořeny nezhoubnou zmnoženou tkání, cystou obsahující tekutinu nebo tkání postiženou chronickým zánětem.

Co bude dál?

Pokud uzel štítné žlázy přesáhne 10 mm v nejdelším průměru, nebo pokud se vyšetřujícímu lékaři jeví jako podezřelý (např. rostoucí uzel, zvýšené prokrvení apod.), doporučí Vám tzv. punkci tenkou jehlou s následným cytologickým vyšetřením nátěru na sklíčku (vyšetření pod mikroskopem). Jde o metodu s úspěchem používanou již 50 let, která se dnes provádí převážně pod kontrolou ultrazvukem.

Cílem punkce je vyloučit zhoubnou povahu uzlu. Vyšetření není sice příjemné, ale je celkem rychlé, dá se srovnat s větším krevním odběrem. A naše rada na závěr? Máte-li sebemenší podezření na onemocnění štítné žlázy, nehledejte pomoc na internetu, ale u lékaře.

Ušetříte si tak strach, nervy i zdraví.

Text: Eva Hořánková podle uLekare.cz

Foto: ARCHIV

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Pohřeb žehem křesťané dlouho odmítali
epochaplus.cz

Pohřeb žehem křesťané dlouho...

Křesťané spalovat své mrtvé věřící nechtěli. Proč? Součástí...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Tvoří opatovický poklad  místo zlata knihy?
epochaplus.cz

Tvoří opatovický poklad ...

Existují teorie, že skutečnou podstatou...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
0 shares