Domů     Štítná žláza: Malá, ale důležitá
Štítná žláza: Malá, ale důležitá
21.1.2021

Možná se vám to děje právě teď. Necítíte úplně dobře, ale přitom na nemoc to taky nevypadá. Myslíte si, že je to únava, stres či příznak stárnutí a tak mávnete rukou.

Jenže to je právě ten okamžik, kdy by zejména ženy měly zbystřit a pomyslet, na svou štítnou žlázu a zajít k lékaři. Proč? Protože tato malá žláza v našem těle ovlivňuje téměř vše, a pokud by byla nemocná, je potřeba zahájit její léčbu včas.

Motýlek na krku

Právě tak tahle nevelká žláza s vnitřní sekrecí vypadá. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodotyronin, které mají řadu funkcí a ovlivňují prakticky všechny tkáně a orgány lidského těla, a to od nitroděložního vývoje až do konce života.

Co všechno ovlivňují

– centrální nervový systém

– metabolismus

– činnost srdce a svalstva

– dechové centrum

– tvorbu červených krvinek

– metabolismus kostí

Hormonů tak akorát

Když štítná žláza nepracuje správně, objeví se potíže. Ty, které souvisejí s nízkou činností (hypotyreóza), mohou být velmi nenápadné a, jak už jsme říkali, můžeme je přičítat třeba hektickému stylu života nebo momentální nenáladě.

Ale pozor, mohou se vyskytnout i deprese. Pokud je žláza naopak velmi aktivní, její zvýšená činnost vede ke stavu nazývanému hypertyreóza. Povíme si něco o obou případech.

Kdy zbystřit?

Při snížené funkci štítné žlázy, přicházejí příznaky pomalu a plíživě a potíže jsou jen málo charakteristické a do určité míry, jsou dány i vaším aktuálním zdravotním stavem a věkem. V tom je právě nebezpečí.

Protože ze začátku si prostě říkáte, už holt nejsem tak výkonná, asi stárnu, jsem unavená z práce… a navštívit lékaře vás ani nenapadne, což může znamenat do budoucna problém a delší léčení. Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky.

Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá.

Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Jím stejně a jsem tlustá

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech může dojít k neprůchodnosti střev.

Můžete přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují prosáknutí kůže. Tady ovšem pozor, každé tloustnutí nemusí znamenat právě nemoc štítné žlázy.

Zvýšení váhy by se totiž pohybovalo maximálně o 5 kg, pokud máte nadváhu větší, zamyslete se spíš nad svými stravovacími návyky.

Suchá pokožka

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení.

Hlas jak po flámu

Možná si z vás přátelé začali dělat legraci, že mluvíte jak po flámu, nebo se vás ptají, kde jste nastydli. Při onemocnění totiž dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený, což brání i správné výslovnosti.

Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka

Srdce buší

Nemocní často pociťují silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce, mají výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak.

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu – méně častá menstruace, vymizení menstruace, prodloužená a silná menstruace nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka. Bohužel ve vážnějších případech není žena schopna donosit a porodit zdravé dítě.

To všechno způsobí, že se začnou objevovat deprese a sebeobviňování.

Ve společnosti nastavené především na výkon se člověk, kterému z nějakého důvodu ubývají síly, cítí vyřazený, neschopný, má výčitky a začne se pohybovat v bludném kruhu, protože je pak na dně psychicky i fyzicky.

Proč právě já?

Podíváme-li se po příčinách onemocnění, zjistíme jich několik. Nejčastěji, je způsobeno zánětlivou poruchou, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti. V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodizaci soli, vody a zubních past.

Snížená činnost štítné žlázy můžeš být také vrozená, pokud se tedy někdo z vašich pokrevních příbuzných léčí, je riziko u vás větší. Je třeba si ale říci, to ještě vůbec neznamená, že se musí projevit.

Dalším rizikovým faktorem je autoimunitní onemocnění, třeba cukrovka, a některé genetické poruchy. Lidé z těchto skupin by měli onemocnění předpokládat a nechat se vyšetřit.

Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatkem odpočinku. Rizikovými faktory jsou špatná životospráva, stres, radioaktivní záření a kouření.

Otestujte se

Abyste se mohli rozhodnout, jestli máte pomýšlet na vyšetření, máme pro vás malý test. Pokud odpovíte alespoň 5x ano, měli byste zamířit do ordinace.

Většinu času se cítím unavený/-á, mám málo energie a slabou výdrž.

Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť.

Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou.

Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pohyb).

Pokožku a vlasy mám suché, bledé a nezdravé, nehty se mi lámou.

Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně.

Často mám negativní myšlenky a trpím depresemi.

Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené.

Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep.

Zvýšila se mi hladina cholesterolu.

Mám sucho v krku a chraptím.

Často cítím mravenčení v končetinách.

Zhoršil se mi sluch.

Příliš aktivní štítná žláza

Hyperfunkce se na rozdíl od předchozího pozná brzy. Nejčastěji je zapříčiněna postižením samotné žlázy zánětlivým, autoimunitním či nádorovým procesem, vzácněji pak onemocněním podvěsku mozkového, který činnost štítnice ovlivňuje.

Příznaky jsou na rozdíl od snížené funkce výrazné, takže vás k lékaři totiž donutí zajít.

bušení srdce

pocení

třes rukou

nesnášenlivost tepla

nervozita

nespavost

únava

úbytek svalové hmoty a svalová slabost

jemná často teple opocená kůže

nekvalitní řídnoucí vlasy

U lékaře

Při podezření na onemocnění štítné žlázy vyhledejte lékaře. Stačí, když vám na obvodě cíleně odeberou krev. Pokud zjistí, že výsledek není v normě, budete odesláni na endokrinologii.

Při léčbě snížené funkce de dodává organismu chybějící hormon ve formě tablet. V 80 % případů to znamená jíst tablety celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas, stav pacienta se upraví.

U neléčené hypotyreózy ale může dojít k vystupňování klinických příznaků a k závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až ke kómatu, které už pacienta ohrožuje na životě.

Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy. Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je vhodnější operace nebo léčba radiojódem.

Neléčená hypertyreóza totiž může ohrožovat život pacienta například výskytem poruch srdečního rytmu, ale také poškozováním jiných orgánů.

Mám uzlíky

Tenhle fakt obvykle zjistíte, když vás lékař poslal na sonografické vyšetření. Nebo tak, že větší uzlíky zapříčinily potíže s polykáním či dýcháním. Nemusíte se ale předem děsit. V populaci nad 50 let je procento výskytu 30–40 %.

Jen malé procento uzlíků má rakovinný původ. Ani to však nemusí být zlá zpráva, protože se často jedná o pomalu rostoucí nádory, které lze dobře léčit. Agresivní tumory štítné žlázy jsou spíše raritním nálezem.

Jiné uzlíky mohou být tvořeny nezhoubnou zmnoženou tkání, cystou obsahující tekutinu nebo tkání postiženou chronickým zánětem.

Co bude dál?

Pokud uzel štítné žlázy přesáhne 10 mm v nejdelším průměru, nebo pokud se vyšetřujícímu lékaři jeví jako podezřelý (např. rostoucí uzel, zvýšené prokrvení apod.), doporučí Vám tzv.

punkci tenkou jehlou s následným cytologickým vyšetřením nátěru na sklíčku (vyšetření pod mikroskopem). Jde o metodu s úspěchem používanou již 50 let, která se dnes provádí převážně pod kontrolou ultrazvukem. Cílem punkce je vyloučit zhoubnou povahu uzlu.

Vyšetření není sice příjemné, ale je celkem rychlé, dá se srovnat s větším krevním odběrem.

A naše rada na závěr? Máte-li sebemenší podezření na onemocnění štítné žlázy, nehledejte pomoc na internetu, ale u lékaře. Ušetříte si tak strach, nervy i zdraví.

Text: Eva Hořánková podle uLekare.cz

Foto: ARCHIV

Štítky:
Související články
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních